Makinem: Canon A80

03/19/2010 09:18:00


Bu bizim eski makinemiz aslında, 5 sene oldu sanırım alalı. Buraya, hem bu tip makinelerin 2. elleri olduğundan (eBay'da 60-70$'a bulunuyor, Türkiye'deki ikinci el fiyatlarını bilemiyorum) hem de su altıyla ilgili bu tip makinelerin bir avantajını keşfettiğimden yazıyorum.

Zamanının en iyi bas & çek makinesi olduğunu düşünüyorum. Alırken de çok araştırmıştım. Günümüzde bir çok özelliği eski kalsa da bence hala A80'i (ve benzer eski makineleri) değerli kılan bazı özellikleri var:

İyi:

  • Lensin hemen çevresindeki halka çıkarılıp, buraya bir ara adaptör takılarak önüne filtre, geniş açı lensleri vb. takılabiliyor. Ucuz yollu değişik denemeler yapılabilir. ( 52mm adaptorü buradan 5$'a alınabiliyor, kargo da ücretsiz: http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.6389 ) Ben yine ucuzundan bie polarize filtre takmıştım örneğin.
  • Otomatik dışında bir çok manuel ayara izin veriyor. Ucuzundan fotoğrafçılık denemeleri için çok iyi bence.
  • Ekranı döndürülebilir olduğundan çok değişik açılardan rahat pozlar çekebilirsiniz.
Ve bizim evde A80'in tekrar kıymete binmesine sebep olan şey:


Su altı kılıfı / kabı. Normalde çok pahalı olan bu tip aksesuarlar, makineler eskidikçe çok daha ucuza 2. el olarak bulunabiliyor. Ben eBay UK'den 40 pound'a aldım, 30'a satıldığını da gördüm.

A80 (ve benzeri eski makineler) yürümeye başlamış hareketli çocukların fotoğraflanmasında zayıf kalabilir, siz netleyene kadar çocuğunuz çoktan başka bir yere gitmiş oluyor:) Ama yine de bir sebeple tekrar yaşama şansı buldu bizde.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Çocuk Fotoğrafçılığı

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...