BABANIN ÇOCUĞUN HAYATINDAKİ ÖNEMİ

02/05/2010 13:35:00

BABANIN ÇOCUĞUN HAYATINDAKİ YERİ

 

Çocuğun büyümesinde ve gelişmesinde babanın  çok önemli bir rolü vardır . Etkin bir baba rolü , çocuğun her türlü gelişimine olumlu yönde  etki etmektedir .

 

Babanın çocuğu ile ilişki kurma biçimi , çocuğun kişiliğini etkiler . Babasından ilgi ve sevgi gören çocukların arkadaşları ile ilişkilerinde daha uyumlu , liderlik özellikleri gelişmiş , yetenekleri artmış çocuklar olduğu gözlenmiştir . Anne ve babanın birbirine uyumlu ve dengeli olması , çocuğun yetiştirilmesinde tüm gereksinimlerin karşılanmasında sorumluluk alması , çocuğun kendisiyle ve dünya ile barışık , mutlu bir birey olmasına katkıda bulunur .

 

Baba , çocuğun gereksinim duyduğu uyaranları sağlayan en önemli kişilerden biri olması nedeniyle , çocuğun zihinsel gelişiminde etkili olur . Baba sadece doğrudan davranışlarıyla değil , çevre düzenlemeleriyle de çocuğun zeka gelişimine katkı sağlar . Baba ; çocuğun bağımsız davranmasını , çevreyi keşfetmesini destekleyen , cesaretlendiren bir tutum içerisinde olduğunda , çocuğun zeka gelişimi olumlu yönde etkilenmektedir . Babanın çocuğa oyun arkadaşı olması , konuşması , kitap okuması , dokunması çocuğun zekasını olumlu yönde etkilemektedir .

 

Babanın en önemli rollerinden biri de çocuğun cinsel gelişimi üzerindeki etkisidir . Kız ve erkek çocuğu doğuştan getirdiği kendi cinsiyet rolüne ait özellikleri ancak sağlıklı modelin izlenmesi ve taklit edilmesi yoluyla gelişebilmektedir . Babanın aile içindeki tavrı , fonksiyonu , çocuğuyla kurduğu yakın , açık ve güvenli bir ilişki , özellikle erkek çocuğunun baba ile özdeşleşmesini kolaylaştırmakta ve kendi cinsiyet rolünü geliştirmesine yardımcı olmaktadır . Erkek çocuğunun taklit edebileceği ya da yakın ilişki  kurarak özdeşleşebileceği bir modele ihtiyacı vardır .

 

Aynı şekilde kız çocukları için de  babanın rolü , karşı cinsi anlaması , kendine güven geliştirebilmesi açısından önem taşımaktadır . Babayla iletişimde bulunarak , erkeklere nasıl tepkide bulunacağını öğrenmektir .

 

Çocuğun gelişiminde , hayata hazırlanmasında uygun disiplin yöntemlerinin kulanılmasının önemi büyüktür . Disiplinin oluşturulmasında babaya önemli görevler düşmektedir . Babanın kızan , bağıran , otoriteyi temsil eden , kendisinden korkulan ve tehdit unsuru olarak kullanılan rolde olmaması gerekir. Babanın çocuğuyla açık tutarlı ve belli esneklikleri olan bir ilişki kurması , sağlıklı bir baba çocuk ilişkisinde önemli bir rol oynar .

 

BABANIN ÇOCUĞUYLA İLETİŞİMİNDE DİKKAT ETMESİ GEREKENLER

 

-        Çocuğa sevgi , ilgi göstermeli ve zaman ayrılmalıdır . Çocuğa gösterilen sevgi ve ilgi sonucunda çocuk kendisine değer verildiğini , sevildiğini hisseder ve mutlu olur.

-        Çocuğa sevgisinin içten , sıcak , yalın ve koşulsuz olduğunu göstermelidir .

-        Bebeklik döneminde , bebeğin bakımına katılmalıdır . Bebeğin sağlığı , beslenmesi , temizliği , ağladığında sakinleştirilmesi ve tüm ihtiyaçlarını karşılaması önemlidir . Bu ilişki daha sonraki sürecek olan sağlıklı ilişkinin önemli bir parçasıdır

-        Çocuğu olduğu gibi kabul etmeli , başkalarıyla kıyaslamamalıdır.

-        Çocuğun çabalarını , olumlu davranışlarını desteklemeli , başarısızlıkları karşısında sabırlı , sakin , yapıcı olmalıdır .

-        Çocuğun sorumluluğunu ve ihiyaçlarını anne ile paylaşmalıdır .

-        Baba davranışlarıyla çocuğa iyi bir model olmalıdır .

 

Babalar bazen çocuklarıyla yeterince zaman geçiremedikleri ve yeterince ilgilenemedikleri kaygısıyla çocuklarını hediye ve oyuncağa boğabilmektedir . Oysa bu tavır çocukların yeni bir şeye sahip olmanın keyfini yaşamaktan alıkoymakta ve sürekli talep etmesine , sahip olduklarından memnun olmamasına neden olmaktadır . Üstelik baba ile çocuk arasında gerekli olan duygusal yakınlığında yerini  tutmamaktadır . Her gün oyuncak getirmek yerine , çocuğu kucağa almak , sohbet etmek , oyun oynamak  çocuk içinde baba içinde daha doyurucu olmaktadır . Babanın kısada olsa çocuğuyla  özel zaman geçirmek ve bu zaman diliminde çocuğun duygusal ihtiyaçlarıyla ilgilenilmesi çok önemlidir .

 

 

UNUTULMAMALIDIR Kİ ; HİÇ KİMSE ‘ İYİ BABA ‘ OLARAK DOĞMAZ .

İYİ BİR BABA OLMAK , SABIR , DENEYİM VE BİLGİLENME İŞİDİR .Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
BİRAZ DA BİZ

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...