ağlatmadan kreşe nasıl alıştırmalıyız?

06/14/2011 11:38:00

2 yaşındaki kızımı kreşe vermeye karar verdik,yalnız kreşte annesiz birşey yapmak istemiyor,başkalarının yardımını istemiyor en basit şeyde bile(salıncakta sallnmak,el  yıkamak.merdiven inmek...) ağlatmadan kreşe alıştırmanın bir yolu varmıdır ?neler yapılabilir sizce?

Ynt: ağlatmadan kreşe nasıl alıştırmalıyız?

06/14/2011 11:49:00

Yakin zamanda ayni durumla burun buruna kalacağim için konuyu takipteyim ))

Ynt: ağlatmadan kreşe nasıl alıştırmalıyız?

06/14/2011 11:50:00

Serap sürekli seni istemesinin bence en önemli nedeni "orada ne süreyle kalacağını" bilememek olabilir. Onun anlayabileceği zamanlar tanımlamakla başlayabilirsin.
"Şunu yaptıktan sonra gelip seni alacağım" gibi.

Ama bence bundan öte neden ağladığının altını çok iyi çizmek gerekiyor. Mutsuz olmasına neden olabilecek birşey olmasi ihtimaliyle ağlamasını dikkate almak gerek.

Kolay gelsin.

Ynt: ağlatmadan kreşe nasıl alıştırmalıyız?

06/14/2011 11:52:00

Eğer imkanınız varsa önce anneli bir oyun grubuna kayıt olmanızı tavsiye ederim, ilk başta sizinle birlikte gireceği yerde kendini daha güvende hisseder, sonra zamanla odanın dışında bekleyerek, birazdan gelip seni alacağım diyerek ufak ufak uzaklaşılabilir.
Zamanla alışacaktır, yalnız şöyle de bir durum var, oğlumda yaşadık. Anneli grubumuz bitip de haftanın üç günü düzenli gitmeye başladığında, ilk hafta güle oynaya gitmişti, ama ikinci hafta sanırım düzenli gideceğini anladığı için servise binerken ağladı, üçüncü hafta sorunsuz gitmeye devam etti.
Kolaylıklar diliyorum.

Ynt: ağlatmadan kreşe nasıl alıştırmalıyız?

06/14/2011 11:57:00

evet nil ne kadar süre kalacağını anlatmaya çalıştık ama pek etkili olmadı,düşün yani güzel güzel oynuyo arkadaşlarıyla diyorumki nevacım ben bak şurdaki banyoda ellerimi yıkayıp gelicem ama hemen bacağıma yapışıyo,aslında bir kere izin verse gidip gelsem ,görseki gidiyor ama geliyor,o zaman o vakti uzatıp belki hiç orda olmasmda akşam geliceğimi bilecek ,ama şu an buna fırsat vermiyor...

Ynt: ağlatmadan kreşe nasıl alıştırmalıyız?

06/14/2011 12:21:00

Nevayı orda mutsuz eden bir olumsuzluk olduğunu düşünmüyorum (tabi bu benm görüşüm) çünkü ben oralarda bir yerlerde olmam ona yetiyor  sanırım çünkü gayet güzel oynuyorlar arada bi beni kesiyo o kadar:)) oraya daha güven oluşmadı nevada diye düşünüyorum...                                             Bahar  Başak  teşekkür ediyorum   güzel fikirler denemekte fayda var...                                       

Ynt: ağlatmadan kreşe nasıl alıştırmalıyız?

06/14/2011 13:48:00

Serap, maalesef ağlatmadan kreşe alışmasını sağlamak biraz zor.Çocuktan çocuğa da değişebilir tabi ki, kimi çocuk hiç ağlamadan gayet rahat alışabilir.Ama benim oğlum onlardan değildi :)))

3,5 ay önce başladık kreşe, ilk hafta beraber gidip 1-2 saat takıldık sonra eve döndük,2. hafta tam zamanlı başladık ve alışması yaklaşık olarak 1,5 - 2 ay sürdü.Ama diyebilirim ki bu dönemde kendi çocuğumla ilgili bir sürü yeni şey öğrendim;

Efe uzun açıklamaların adamı değil; kısa net ve kararlı davranırsam daha çabuk alışmasını sağlayabiliyorum.Uzun açıklamalar yapmak ve neler olacağını önceden anlatmak durumu daha da çıkmaza sokuyor.Mesela akşam yatmadan önce yarın kreşe gideceksin dediğimizde o gece kabusa dönüşüyordu.Doktorun da yol göstermesiyle bu konuyu alışma döneminde hiç açmamayı ve açılsa dahi uzatmamayı öğrendik.

Çocuklar istedikleri olmayınca tahmin edebileceğinizden çok daha agresif olabiliyorlar. Kreşe gitmek istemeyip de hala amacına kavuşamadığını anladığı anda tantrum'lar başladı, ardından kusma numaraları. Hatta numara değil, kendisini çok kolay kusturabiliyordu ve bakıyordu ki ilgi üzerinde, aa acaba hasta mı bugün kreşe göndermesek mi gibi tereddütlere düştüğümüzü görünce de bunu tekrarlamakta gecikmiyordu.

Ayrılma seremonisi mümkün olduğunca kısa tutulmalı. Ne kadar çok uzatırsanız ağlama nöbeti de o kadar uzar. İlk başlarda biz o yanılgıya düşmüştük , uzun uzun öpüşüp koklaşıp vedalaşmak istiyordu Efe ve devamında da işler çığrından çıktı.

Evde ya da dışarda beraberken kreşten mümkün olduğunca bahsetmeyin, ancak kendisi isterse konuşun.

Eve geldiğinde kreş hakkında sorular sormayın, zamanla kendiliğinden anlatmaya başlayacaktır.

Biz maalesef ilk başlarda yukarıda bahsettiğim konularda yanlış davrandık, psikiyatrist’in ve kreş danışmanlarının sayesinde kendimize geldik.Şu an çok memnunuz, sabah yataktan ,okula gitmek için fırlayarak kalkıyor.Servise binip kemerini bağlayana kadar servis kapısı açık oluyor , biz de bu arada ona öpücük yollayıp ,iyi eğlenceler diliyoruz.2 ay burnumuzdan getiren çocuk kendisi değil de başkasıymış gibi gülücükler dağıtıp el sallayarak gidiyor.Sonra da karı-koca birbirimize bakıp her sabah ''şaka gibi , dimi ?? ''  şeklinde bakakalıyoruz :)))))

 

 

Ynt: ağlatmadan kreşe nasıl alıştırmalıyız?

06/14/2011 13:50:00

http://www.nurturia.com.tr/bugulog/6f1d1879-38f0-4067-9da4-9ed100f2bb1f/3-yas-ve-kucuk-ergen-davranislari--psikolojik-danismanlik


buguloga o dönemde yazdığım yazı yukarıdaki linkte, durumumuzla ilgili biraz bilgi veriyor.

Umarım  Neva çok kısa zamanda ve kolay alışır kreşe.

Ynt: ağlatmadan kreşe nasıl alıştırmalıyız?

06/16/2011 05:19:00

Korsan post 2 : Dimi Başak, ben hala inanamıyorum.Alışma döneminde ne numaralar çekmişti bize, biz de yemiştik o ayrı :)))))

Ynt: ağlatmadan kreşe nasıl alıştırmalıyız?

06/19/2011 12:55:00

Evet Başak, bir alıştı pir alıştı diyorum.Bu performansını tatilden dönünce de bekliyoruz , bakalım 1 aylık tatilden sonra okula dönüş sancılı mı olacak yoksa yumuşak geçiş mi yapıcaz:)))

Yani arkadaşlar; kreşe alıştırana kadar dert ,sonra da her değişiklikte ve tatil sonrasında kafanızı böyle ''acabalar'' kurcalıyor:))))


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Okul Öncesi Eğitimi

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...