Koleje anaokulundan başlamak daha mı doğru?(İzmir)

02/17/2012 09:29:00

Oğlum henüz 3 yaşında ama annesinin ilköğretim tercihi sorunsalı başladı bile:)benim gibi düşünenler çoğunlukta mı, yoksa eşim gibi "daha çooook var"düşüncesi mi hakim merak ettim doğrusu.


Tercih etme olasılığım olan bir çok kolejin bünyesinde anaokulu var.Bir an önce tercih edip,okula da alışsın mantığıyla oraya mı göndermeli?ya da şu an devam ettiğimiz anaokulundan mezun olup,koleje öyle mi başlatmak doğru?ikilemde kaldım .Çünkü anaokulumuzdan çok memnunuz,asıl önemlisi Doruk çok mutlu.Oğlumu oradan koparıp ,tamamen başka bir ortama koymak açıkcası vijdanımı sızlatıyor.Ama eninde sonunda ayrılacak.Ayrılacak ta hangi noktada?

Belki de 6 yaşında kolej anaokuluna başlayıp,devam etmek daha yumuşak bir geçiş olabilir.Bir başka sorum:Kolej ,ilköğretim aşamasında kontenjan sorunu yaşatır mı bize?sadece kendi anaokulu öğrencilerini mi tercih eder?

Bu arada gönlümden geçen okul,Çakabey Koleji.Ama çocuğumun her gün,İzmir'in bir ucundan diğer ucuna gitmesini düşünmek,bu tercihten uzaklaştırıyor beni.Ya da ev değişikliği yapma ihtimalini güçlendiriyor diyelim:)İkinci tercihim,eve yakınlığını da düşününce ağır basan,Özel Türk Koleji.

Deneyim ve düşüncelerinizi merak ediyorum sevgili anneler.

Ynt: Koleje anaokulundan başlamak daha mı doğru?(İzmir)

02/17/2012 11:48:00

Merhabalar. Bende İzmir'de ikamet eden bir anneyim. Aynı sorular benimde beynimde idi. ama benim için şu anda ağır basan güzel bir anaokulu ile başlayıp daha sonra özele göndermek (herşey yolunda giderse tabi) .  çok fazla detaya inmeden verdiğim bir karar bu yoksa işin içinden çıkamıyorum. Anaokulu nereye gönderiyorsunuz acaba? bende 3 yaş itibari ile düşünüyorum. tesekkürler şimdiden

Ynt: Koleje anaokulundan başlamak daha mı doğru?(İzmir)

02/17/2012 20:21:00

1.sınıfta yaşanan dışlanma ve uyum sorunu daha ağır sorun olmaz mı?Hani eğitimin başladığı ,okuma-yazmanın telaşı arasında bir de bununla baş etmek ,tüm aile bireylerinin stresini artırmaz mı? Annelik"kararlı olmak" derler ya, işin içine eğitim girince" karar vermek" oldu,ne hassas bir konu bu:)


Parlak ufuklar'a gidiyor oğlum.Anaokulu seçimi de çok zor.Annenin oraya yüzde yüz güvenmesi lazım.Fiziki koşulları,öğretmenin ilgisi ,psikolog izlenimleri ....vs çok mühim.


Ynt: Koleje anaokulundan başlamak daha mı doğru?(İzmir)

02/17/2012 20:35:00

Merhaba,

6 yas yani anasinifi doneminde gidecegi ilkogretim kurumunun anasinifinda olmasi onemli. Kurumu tanimasi ve kendini guvende hissetmesi acisindan iyi olur. 3 yasinda birlikte baslayacagi arkadaslariyla birlikte ilkogretime baslamasi hem sizin icin-aileleri taniyor olacaginizicin- hem de cocugunuz acisindan olumlu olacaktir diye dusunuyrum

Ynt: Koleje anaokulundan başlamak daha mı doğru?(İzmir)

02/18/2012 08:49:00

Merhaba benim oglum turk Koleji'nin yakınındaki el izleri anaokuluna gidiyor çok memnunuz egitimleri iyi 3 yası doldurduğu zaman verdim .ben kolejlerin anaokullarını 5 yas sonrası tercih ederim sanırım eğer imkanım ona el verirse .kuzenimin kızı Fatih Koleji'ne 5 yasında başladı suan ilkokul 4e gidiyor sınıf birincisi hatta seneye sınav var büyük ihtimal burslu okuyacak .kollejlerin egitimleri iyi ama küçük yasta bu kadar sıkı disipline falan gerek olmadıgını düşüyorum zaten bizim ana okulumuzda İngilizce santrac seramik drama gibi dersleri görüyor .

Ynt: Koleje anaokulundan başlamak daha mı doğru?(İzmir)

03/01/2016 12:07:00

yeşimden, türk kolejine mi başladınız mı? bende kızım içim türk kolejini düşünüyorum, fikirleriniz var mı...Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
İzmir Okul Öncesi Kurumları

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...