bloggerlar gücü aşkınaaa

Ynt: bloggerlar gücü aşkınaaa

09/09/2010 19:50:00

galiba bu noktada her çocuk farklıdır ve en doğru yol bildiğin yoldur sözleri doğrulanıyor. bence de bu durumda kendi içgüdülerini dinlemek iyi bir fikir. örneğin duruda da klasik sshh/pat yöntemi asla işe yaramadı, sinirden delirtti hatta... sana da hepimize de kolaylık diliyorum.
emzirerek uyutmamak konusunda aslında çözümsüz değilim. çünkü gündüzleri bakıcı, ziyarete geldiğinde de annem uyutabiliyrlar duruyu. ama bu sefer kucakta .. ben de bundan kaçtığım -yani kucakta değil de yatakta uyutma kısmını beceremediğim- için emzirerek uyutuyorum. ama tabi bir noktada çözüm bulmam gerekecek...

yorumunu okudum, ben de seni almıştım listeye :) durumları paslaşırız artık...
sevgiler,

Ynt: bloggerlar gücü aşkınaaa

09/09/2010 22:13:00

SDB,
bloguna da yorum olarak yazmıştım
aynı uyku sorunlarını biz de yaşıyoruz.
6 aylık olana kadar herşey çok güzel di akşam 8.00 8.30 gibi uyuyordu Tracy'nin dediği gibi 10-11 gibi uyandırmadan emziriyordum. sonra sabaha 8.00'e kadar uyuyordu. Ancak 2 aydır harab oldum. Bir gözüm kan çanağı gibi kıpkırmızı dolaşıyorum. Görseniz korkarsınız. Uykusuzluk uykularımı o kadar ağırlaştırdı ki artık mızırdanmalarını bile duyamıyorum bazen.
İki kere yatır kaldır'ı denedim ancak her durumda sakinleşmesine yardımcı olan emzirme faliyeti bile işe yaramaz hale geldi. Çok gergin, kucakçı ve ağlak oldu. Bunu bir tür güven kaybı olarak yorumladım ve bir daha denemedim. Feber yöntemini ise aklımdan bile geçirmedim. Bence dünyayı anlamaya çalışan bir bebeği ağlamaya bırakmak çok ürkütücü. Hele sonunda yorgunluktan ve çaresizlikten uykuya dalması daha da fena...
Gündüz uykusuna gelince
bizim düzenimiz moodswing ile hemen hemen aynı
ancak yaklaşık 3 aydır akşam şekerlemelerini yapmıyor. Çok uğraşıyorum aslında yapsın diye. Çünkü iyi bir uykunun ilacı olduğunu biliyorum ve ayrıca 6-7 gibi çok huysuz oluyor. Ancak bir türlü uyumuyor.

moodswing sen akşamüstü uykusuna nasıl teşvik ediyorsun merak ettim. Bir de sshh/pat yöntemi 6 aydan büyük bebeklerde sinir bozucu etkiler yaratabiliyormuş. Öyle okumuştum. İlk aylarda 1-2 kere bu yöntemle uyutabilmiştim ama her ay karakter değiştirdikleri için o tarihte kalmıştı tabii. Ben de emzirerek uyutuyorum. Bundan da pek şikayetçi değilim. Huzurla uykuya dalıyor. Bunun dışında kucakta da uyuyor ancak o daha yorucu geliyor bana. Geçen haftalrda yaşadığı üst solunum yolu hastalığında buruntam tıkalı olduğu için emzirerek uyumadığı için ayağımda salladım. Artık bazen öyle de uyutabiliyorum. Ancak yatakta uyutmak bize rüya oldu. 

Bu günler bir şekilde geçecek ama nasıl geçecek asıl sorun burada galiba... 

Ynt: bloggerlar gücü aşkınaaa

09/10/2010 04:26:00

vallahi ne deseniz haklısınız..
şu yöntem bilimciler bir de yöntemlerin asabileştirdiği, huysuzlaştığı çocuklarda dönüş manevrasını öğretseler fena olmayacak. ama anladım ki bu yöntemin işe yaramadıkları üzerinden değil de 4-5 günde yola giren çocuklar üzerinden ilerlemeye devam ediyorlar..Öylesini herkes yapabilir.. Sorun ters tepenler.. Ters teptikten sonra da kalsın annenin başına.. Zor çocuk sizinkisi deyip çıkıveriyorlar işin içinden. Ben ona daha da sinir oluyoprum.Bu sebebple zaten kolları sıvayıp bir işe girişemedim yaa ..

Ynt: bloggerlar gücü aşkınaaa

09/10/2010 08:33:00

uyku saatlerini verebiliyorsunuz ne güzel. bizimki genelde sabah 6 ile 8 arası herhangi bir saatte kalkıyor. uyutabildiğimiz ve onun uykuda kaldığı zamanlar da hergün değişiklik gösteriyor.
bu sabah 8.30'da kalktı mesela. gece yine bol bol uyanarak tabi. geçen gün birkaç saati doktor yollarında dışarıda geçirdik, yanımda puseti de yoktu uyuyabileceği. 7'de kalkmıştı. sabah saatlerinde 20 dak. kestirdi ve 15.30'da dönerken kucağımda kendiliğinden uyudu. o saate kadar, en ufak bir uyku emaresi göstermedi. her günümüz böyle değil ama, gündüz uyutmak da çok zor oluyor yağmur'u.  siz nasıl yatırıyorsunuz gündüz uykusuna. uykusunun geldiğini belli etmesini bekliyormusunz, yoksa saatin geldi hadi yatağa mı.

Ynt: bloggerlar gücü aşkınaaa

09/10/2010 14:17:00

tek şanslı olduğum yan : sabah öğlen ve akşam uykusu aynı saatlerde geliyor
geldiğinde de yoğun bir göz ovalama, mzıldanma ve kendini ordan oraya atma belirtileri..
bunların şiddetine göre saati geldi diyorum bakıyorum hakkatten gelmiş.. uyutmaya çabalıyorum işte o andan sonra.Öğlen uykusuna daha doğrusu sabah 10 daki uykuya ben kendim kalkıp götürüyorum odasına 30 dakikalık bir mücadele sonrası uyumuş oluyor. öğleden sonra uyklusuna daha kolay yatıyor..akşam da biraz zor oluyor açıkçası.

Ynt: bloggerlar gücü aşkınaaa

09/10/2010 18:11:00

Ancak yazabiliyorum... Bugün üstümden kamyon geçmiş gibi...

SDB, teşvik ediyoruz derken şunu kastediyorum. Örneğin 3'te uyandı ise, 6'da uyuması lazım. Aman 6'da uyursa sonra akşam uyumaz diye uyanık tutmaya çalışmıyoruz. 6'da yine odasına götürüp yatırıyoruz (yatırıyoruz kısmını aşağıda açıkılıyorum.) 7'de bile uyansa nasıl olsa 8:30'da tekrar uyuyacak. Nasıl mı? GArip ama gerçek, normalde 3 saat arayı tamamlamadan uyumuyor çok yorgun değilse ama akşamları biyolojik saati 8:30a kurulu. Bunu da 1 hafta boyunca hiç sektirmeden her akşam en son kaçta uyandığına bakmadan yatırarak yapmaya çalıştık. TEşvikten kastım bu yani...

Blackcrow, düzenli uyku saatleri için onun uykusunun gelmesini beklemek değil, uykusunun gelmiş olması gereken zamanı kestirerek onu uyku moduna sokma yönetimini deneyebilirsin. Bizim bebeler aynı yaşta ya, ortalama uyanıklık süreleri 3-4 saat arası. Tabi önce uyku rutini geliştirmek lazım.

Bizimki, gündüz için odasına gidip kapıyı kapatmak, perdeyi çekmek, müziğini açmak (bebekliğinden beri aynı albüm) sonra koltuğa oturup emzirerek uyutmak. Akşam rutininde muhallebi, ilaç, alt değişimi ve sonra odaya gidiş var.

Acaba, böyle bir rutin yapsanız, yani en azından odaya gidip kapıyı kapatmak bile dış dünya ile ilişkiyi kesiyor. Bir müzik ayarlasanız. Sonra odada kalmak kaydıyla ayakta mı sallanır, kucakta mı sallanır, emerek mi uyur.. Orasını sonra da çözebilisiniz bence.

Sonuçta bizde de sabit olan saatler değil, uyanıklık süreleri. Uyku süreleri bile ortalama sayılır, gün oluyor 1,5+1,5+30 dk uyuyor, gün oluyor 45 dk + 45 dk + 30 dk uyuyor...

Bizde şu anda bu süre 3 saat ama 10 aylık bebeklerde 3-4 saat arası bebeğe göre değişirmiş. Onu da uyku işaretleriyle zamanla çözebilirsiniz. Daha önemlisi Yağmur da size o işaretleri vermeyi öğrenebilir sanki...

Zaten bin kere duyduğun şeyleri söylüyorsam affet lütfen...

Ynt: bloggerlar gücü aşkınaaa

09/11/2010 17:45:00

öneriler için teşekkürler.
Yağmur, uykusunun geldiğini çok güzel belli ediyor. Sonrasında sizinkine benzer bir uyku rutiniyle, başlıyoruz güreş tutmaya. emerek uyumazsa, öyle sallıyoruz böyle sallıyoruz, genelde de çığlık çığlığa direniyor uyumamak için, gözünden uyku aktığı halde. geçenlerde saat 9'dan 11'e kadar uğraştı bakıcısı uyutmak için. benim sinirlerim kaldırmıyor o kadar uğraşmayı. uyumazsa pes ediyorum, zaten bu arada onun da uykusu açılmış oluyor.  sonra tekrar oyuna. biraz sonra yeniden göz ovuşturmalar, mızıklanmalar, güreş yeniden başlıyor. bu arada o 3-4 saatlik arayı da aşmış oluyoruz. bir şekilde uyursa 30 dak. 1.5 saat arası, kaç saat uyuduğundan bağımsız olarak, uyandıktan 1 saat sonra da başlayabiliyor uyku emareleri 5 saat sonra da. uykusu geldiğinde bile uyutamazken, uykusu gelmiştir diye kestirmeye çalışıp, uyutmak mümkün değil. hal böyleyken, ne uyuduğu saat belli, ne yemek yediği.
akşamları  ise emmeden, yatır kaldırla mümkün değil uyumuyor ve geceleri çok uyanıyor ve emmeden de  ağlamayı bağırmayı kesmiyor.
daha önce de nurturia da bir yerlerde yazmıştım. bunların hepsiyle başederim, ediyorum zaten, ama bazı geceler mola aldığım sürece. mola derken, gece sadece 3-4 kez uyandığında ve tekrar uyutması 15-20 dak. dan uzun sürmediğinde dinlenmiş uyanıyorum.

Ynt: bloggerlar gücü aşkınaaa

09/12/2010 11:35:00

blackcrow, mesajın sonunda dediğim gibi zaten bin kere duyduğun şeyleri söylediğim için kusura bakma. haklısın, zor bir durum. ve haklısın bu işler her bebeğin karakterine göre şekil değiştiriyor. bizimkinin asla yatakta kendi başına uyumaması, yetmezmiş gibi arabada ve pusette de kesinlikle uyumaması gibi...

ben kendimde o pes etmişlik hissini çok iyi biliyorum. ilk 3 ayımızı böyle geçirmiştik. 1 saat uyutmaya çalışıyordum, 15 dakika uyuyup uyanıyordu, bazen onu bile uyumuyordu. bu her gün böyleydi. öyle zamanlarda duruyu uyutmam ya da sakinleştirmem mümkün olmuyordu. resmen hissettiklerim aynen ona geçiyordu. öyle durumlarda bir kaç kez hemen babaya ya da o sırada uygun birine devrettim, işe yaradı.

son bir şey söyleyeceğim, babywhispererforums'dan yardım almayı denedin mi? bildiğim en geniş tecrübeli anneler grubu diye söylüyorum. biz 30 dakikalık gündüz uykularından oradan aldığımız yardımla kurtulmuştuk...
sevgiler,

Ynt: bloggerlar gücü aşkınaaa

09/12/2010 13:15:00

moodswing, ne kusuru canım, o kadar çok şey öğrendim ki şu nurturia ortamından. babywhispererforums'u ilk kez senden duyuyorum, hemen bakıcam, çok teşekkürler.
bu arada ben ne zaman burada uyku durumumuzla ilgili birşey yazsam, Yağmur sen misin
beni herkese şikayet eden dercesine coşuyor, dün gece olduğu gibi. becerebilirsem,
artık bu konudan hiç bahsetmemeyi, yokmuş gibi davranmayı deneyeceğim.
öneriler için teşekkürler, hepimize kolay gelsin.
sevgiler,

Ynt: bloggerlar gücü aşkınaaa

09/12/2010 13:22:00

:) kolay gelsin.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
1 yaşından küçük bebeği olan bloggerlar

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...