öğle uykularınız kaç saat?

<12>
03/15/2011 10:02:00

merhaba herkese,
bu aralar meriçin gece uykuları çok bölük pörçük olmaya başladı.normalde gece 4 saatte bir uyanan çocuk 2 saatte bir uyanır oldu.
yatmadan önce bazen yulaf katıyorum yemeğine o zaman nispeten azalıyor uyanma sıklığı.bir de sabah 6 gibi hortluyor ne olursa olsun
Bu sıkıntı ile boğuşurken aklıma şu takıldı:acaba gündüzleri çok mu uyutuyorum??
gündüz ortalama 4 saat uyuyor.bazen bu azalıyor ama gece uykusunu pek etkilemiyor.hani bu durum ,çok nadir, dışarı çıkıpta uyumuzsak falan oluyor.
eğer öğlen uykusunu azaltırsam düzenli bir şekilde gece uykusuna olumlu yansır mı?Sizler gündüz uykularını nasıl düzenlediniz büyüdükçe?

Ynt: öğle uykularınız kaç saat?

03/15/2011 11:10:00

benim yarım saat uyuyan oğlum bu aralar uyku süresini uzatmaya başladı..benimki de erkenden hortladığı için öğleden önce bir kez ve akşam üstü bir kez olmak üzere iki uykusu var gündüz bizimde toplamda 2 saat falan oluyor..ben uykusu gelince yatırıyorum bunun dışında tercihi o yapıyor zaten.sadece aynı saatler olması için uğraşıyorum erken uykusu gelirse biraz oyalamak vs gibi..bizde gündüz uykusu geceyi kesinlikle etkilemiyor.azda uyusa aynı çokta uyusa aynı.

Ynt: öğle uykularınız kaç saat?

03/15/2011 11:29:00

mibrim biz genelde 3 saatte bir uyuyoruz 45-45-2 saat.toplam 3 uyku.ama dediğin gibi artık uyku sürelerini uzatmaya başladı.sanırım 2 uykuya düşürmek gerekecek .2 uzun uyku olsa bana da çok iyi olur.

Ynt: öğle uykularınız kaç saat?

03/15/2011 11:33:00

Bizim cok duzensiz bir uykumuz var :S Bazen bir, bazen iki, bazen 3 kez uyuyor. Bazen 1.5 saat, bazen 3 saat (cok nadiren) toplamda. Dogdugundan beri gunduz uykularını istedigi gibi uyuyor, ne yapsak olmadı. Kabaca sabahtan 1, ogleden sonra bir ve bazen aksamustu 1 uyku uyuyor. Muthis bir sessizlik korunabilirse son iki uykuyu uyuyabiliyor, ama evde citirti pitirti olursa uyanıyor ne yazıkki...Gunduz iyi uyumussa gece de bariz daha iyi uyuyor. İyi demem de belki - maksimum 3 saat uyur uyanmadan- yine nadiren :((  Gece 9:30-10 gibi uyuyor. Aralarda 10yuzbin kez uyanıp sabah 6:30- 7 civarı uyanıyor... Eger bir kerede 4 saat uyumuyorsa (goruldugu uzere sizde boyle degil) bence dert etmeniz gereken bir sey yok, geceyi etkileyecegini dusunmuyorum. 

Ynt: öğle uykularınız kaç saat?

03/15/2011 11:34:00

ogünel 7 buçukta kalkıyor 10 buçukta uyuyor sonra 11 buçuk 12 gibi kalkınca saat 16 - 17 civarı yatırıyorum 18 gibi kalksa 22 gibide gece uykusuna geçiyor..biz gece uykusuna geç yatıyoruz.

demem o ki araları uzatmak istiyordur bence de aynı şeyleri bende yaşadım

Ynt: öğle uykularınız kaç saat?

03/15/2011 13:03:00

Bizim gündüz uykusu düzenimiz diye birşey hiç olamadı doğduğundan beri. Hava aydınlandığı anda gözünü açıyor ve ancak uykusuzluktan bayılacak hale gelince uyuyordu memede (sadece 15dk.)Bazı günlerde de gözünü açamıyordu uykudan gün boyunca.  Hava karardığı zamanda gece uykusuna dalıyor ve 4-5 sa. sürelerde uyuyabiliyordu.

Son 15 gündür sabah 7.30'da kalkıp, 11'de 15dk-1 sa. arasında bir sürede  ve 16'da yine benzer sürede 2 kere uyku düzeni kurdu kendine. Akşam da 19.30-20 gibi uyuyor. Ancak gündüz düzeni olmasına ve hala az uyumasına rağmen gece çok sık uyanır oldu.
Ben daha bilinçlendiği için memeyi bırakmak istememesine bağlıyorum.
Önümüzdeki hafta memesiz uyutmayı denemeyi düşünüyorum, daha iyi uyusun diye.
Sizde de meme yüzden uyanma sıklaşmıştır belki??

Ynt: öğle uykularınız kaç saat?

03/15/2011 13:50:00

ben memeden olduğundan emin değilim.zira bazen hiç emmeden hafif bir pışpışla uyuyor.

Ynt: öğle uykularınız kaç saat?

03/19/2011 09:13:00

ogunel, durumunuz bizimkine çok benziyor. sarp gündüzleri ortalama 3 saat uyuyor ama 3 hafta boyunca dakika dakika not ederek kontrol etmiştim, gündüz daha uzun uyuduğunda gece de daha rahat ve uzun uyuyordu.  Çeşitli yerlerden bilgi edinmeye çalışmıştım. En sık bahsedilen 2 sebep var: 1- diş çıkarma nedeniyle huzursuzluk ve düzen bozulması.(diş çıkardınız mı? biz çıkarmadan önceki 2 hafta çok sıkıntı çekmiştik)
2- emekleme/yürüme/ daha önce yapamadığı hareketleri yapmaya başlayan bebeğin aşırı heyecanlanması nedeniyle gece uykularından uyanmak istemesi.bunun için uykuda önce aşırıya kaçmayacak şekilde yeni hareketlerini yapmasına &keşiflerine yardımcı olmak gerekiyormus.
glyshn 'in dediği gibi meme isteği de olası sebepler içerisinde. emmek için değil belki ama yanında olduğunu bilmek istiyor olabilir (tracy'nin kitabında yazıyordu sanırım). biz 1 hafta kadar geceleri babasına pışpışlattık. en azından sadece emmek için uyanıyor. hoş, bu sefer de benim içim içimi yiyor çocuğu aç mı yatırıyorum diye... şöyle huzurlu 5-6 saatlik bir uykuyu, yakın zamanda ruyada bile göremeyeceğiz sanırım :S 

Ynt: öğle uykularınız kaç saat?

05/20/2011 04:57:00

misil biz şu 2 numaralı durumu yaşandı sanırım:) emeklemeye,yatarken oturmaya,otururken emeklemeye,adımlamaya hız verdi. iyi hoş ama gece zırt pırt uyanıyor. ya oturuyor buluyorum ya da emekler pozisyonda:)demek nedeni buymuş. şimdi diş sıkıntısı var. yine gece düzeni cozuttu.

Ynt: öğle uykularınız kaç saat?

05/20/2011 06:55:00

pınar aynen aynen...gebzedeyim babamlarda bende başka ortam diye zırt pırt uyanıyor sanıyordum ama biryerlerde böyle birşey okuduğumu hatırladım zira oğlum iki gündür emeklemeye başladı bugün tam adını koydu ve geceleri zırt pırt uyanıyor emekleme pozisyonunda ya da yatağın ortasında oturuyor çok komik görseniz bi...düzen bozuldu eyvah diyordum bende ama sebep kesinlikle yeni birşeyler öğrenmesi..

Ynt: öğle uykularınız kaç saat?

05/20/2011 17:04:00

mibrim biz de 10 gundur fethiyedeyiz gece uykusu yalana dönünce ben de yerini yadırgıyor sanmıştım. Kendi okuyup yazdıklarımı bile unutmuşum!!! Yeni bir hareketi yok, emeklemeyi atladık sıralamaya devam ama belki de yeni yerler heyecanlandırdı oğluşumu, bahçe kuşlar böcekler...

<12>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2010 haziran doğan bebekler

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...