Fikirlerinize ihtiyacım var

02/25/2010 11:17:00

Son zamanlarda grubun üye sayısına dikkat etmemiştim - 37 kişi olmuşuz!

Yeni katılanlar, hoş geldiniz!

Aranızda anne olup da doğum hikayelerini paylaşmak isteyenler varsa lütfen bana blogcuanne@gmail.com adresinden yazın.

Bunun dışında Pozitif Doğum Hikayeleri ile ilgili fikirlerinizi de öğrenmeyi çok isterim:

- En çok neler ilginizi çekiyor?
- Gerçek doğum hikayelerinin yanı sıra paylaştığım yazılardan da faydalanıyor musunuz?
- Sizce değinilmesi gereken başka konular, hakkında bilgilenmek istediğiniz kavramlar var mı?
- Başka nasıl geliştirilebilir?

Fikirlerinizi paylaşırsanız çok, çok sevinirim.

Sevgiler,

Blogcu Anne Elif

Ynt: Fikirlerinize ihtiyacım var

02/25/2010 16:04:00

Merhaba Elif.
Benim hikayem zaten orada. Cok hikaye olmasi cok guzel mumkun oldugu kadar cok hikaye ekle oncelikle. ama bence ozenle secilmis yazilar da cok faydali, cunku arastirilmis dogru bilgiye cok ihtiyac var. Ornegin orada yayinlanmis hikayelerde bile o kadar cok yanlis dikkatimi cekiyor ki, ornegin ne gibi durumlarda doktorlarin ne yaptigi falan gibi. Hala Turkiyede bircok yanlis uygulama oldugu goruluyor bu hikayelerde, ve hikayeleri okuyanlarin bunlari mutlak dogru zannetmemesi lazim. Bir cok dogma var " 5 cm den sonra (ya da once) epidural takilmaz", "su geldikten 24 saat sonra dogum olmalidir", "ultrasonda buyuk bebek goruluyorsa sezaryenle dogmalidir", "dogum dogumhane masasinda yatar pozisyonda olmalidir", "NST ile anne hareket edemez" "su kesesini doktor istedigi zaman patlatir" "epiziyotomi standarttir" vs. gibi.
Bunlari islemek icin su gibi konu basliklari yaratilabilir - sec begen al :)
"Hangi durumlarda sezaryen gerekir": burada planli sezaryenin eksilerine yer verilebilir sezaryen olacagi kesinse bile.
"Epidural anestezi": artilar eksiler ve ne zaman nasil uygulanirsa en iyi sonuc alinir
"Hangi durumlarda suni sanci gerekir"
"Dogumun evreleri" Dogum hakkinda bilgilendirici bir yazi, acilma olcumunun nasil gorece oldugu ve hizla degisebildigi, hangi evrenin ortalama kac saat surebilecegi ve annenin neler hissedecegi.
Tabii amacim sana kitap yazdirmak degil :) sanirim en onemlisi benim oyum ilk "hangi durumda sezaryen gerekir" yazisi.


Ynt: Fikirlerinize ihtiyacım var

02/25/2010 16:07:00

Aa tabi unuttum en onemlisi: ornek dogum plani ve ornek doktora sorulabilecek soru listesi (doktor secerken) cok faydali olur dogum yapacaklara. Sanirim dogum planini yazacaksin zaten.

Ynt: Fikirlerinize ihtiyacım var

02/26/2010 16:10:00

Aslinda "hangi durumlarda sezaryen gerekir" yazisinin yanisira "hangi durumlarda sezaryen gerekmez" ya da "sezaryen bahaneleri" konusuyla bir baslik da guzel olabilir ama biraz provokatif olabilir bilmiyorum...

Ynt: Fikirlerinize ihtiyacım var

02/26/2010 16:42:00

BAHAR - her zamanki gibi çok güzel katkılarda bulunuyorsun, teşekkür ederim.

Epidural gündemimin bir sonraki konusuydu. Bu konularda tıbbi hiçbir bilgim olmadığı için mümkün olduğunca kaynak bularak, kitap devirerek bulduklarımı paylaşıyorum.

Katılıyorum, "hangi durumlarda sezaryen gerekir" de çok, çok önemli bir konu. Gün geçmiyor ki bebek bekleyen kadınlardan "falanca durum oldu, doktor sezaryen gerektiğini söyledi" konulu mailler gelmesin.

Ve, evet, doğum planımı finalize etmek üzereyim, önümüzdeki hafta paylaşmayı planlıyorum.

ASHES - katılımın için teşekkür ederim.

Ynt: Fikirlerinize ihtiyacım var

02/27/2010 20:08:00

Ben de tüm yazıları takip ediyorum hem hikayeler çok güzel ve teşvik edici(okurken duygulanıyorum hep) hem de bilgiler çok faydalı. Bence de sezaryen bahaneleri ve bunun yanısıra gerçek sezaryen sebeplerinin anlatıldığı bir yazı olursa çok süper olur. Ben dahil tüm hamileler kendi durumlarını, doktorlarının söylediklerini, bu bilgilerle kıyaslama şansına sahip olurlar. Düşündüm de şu internet olmasa hiçbirşeyden haberimiz olmayacaktı, o yüzden bence özellikle hamilelik konusunu işleyen dergilere doğal doğumla ilgili yazılar hatta seri yazmaları isteğinde bulunmalıyız ki, internet imkanı olmayan ya da olup da etkin olarak kullanamayan hamileler de bari dergiler aracılığıyla bu bilgilere ulaşabilsinler. Bununla ilgili acaba grup olarak birşeyler yapabilir miyiz? Yani gruptaki 37 kişi ayrı ayrı tüm ilgili dergilere mail atsa etkili olur mu sizce?

Ynt: Fikirlerinize ihtiyacım var

03/03/2010 18:22:00

Peri, Evren - çok teşekkürler... Önerileriniz çok önemli.

PERİ - sana katılıyorum, bir şeyler yapmak lazım gerçekten. Bebeğim ve Biz dergisi bu konuya ciddi olarak eğilmeye başladı, son birkaç sayılarında Hakan Çoker'le birlikte çok güzel konulara imza attılar. Sanırım devamı da geliyor. Darısı diğer dergilerin başına, ama şimdilik gördüğüm kadarıyla "popülist" yazıların dışında pek bir ciddiyet yok.

EVREN - Hiçbir zaman geç değil, hazırladığında benden tarafa gönder, seve seve yayınlarım.


Ynt: Fikirlerinize ihtiyacım var

03/04/2010 20:59:00

Elif bence Trdeki doğum istatistikleriyle yurtdışındakilerin karşılaştırılması aydınlatıcı olabilir. Bildiğim kadarıyla Almanyada sezaryen oranı %30 iken Trde bu %70in üzerinde. Nasıl mümkün olabilir ki böyle bir şey? Bence kendi doktoruna doğum yaptırma sistemi sezaryeni arttıran nedenlerden biri. Ve bence bu lüks olmalı. Almanyada hastahaneye kaydınızı yaptırıyorsunuz ve kim nöbetçi ise o giriyor doğuma. Özel sigortanız varsa başhekimi çağırttırabiliyorsunuz. Hepsi bu.
Benim çocuklarımın normal doğum hikayelerini yayınlamak istersen bloğumda 'Doğum' başlığı altında bulabilirsin.
Sevgiler.
Özlem
http://elaselin.blogspot.com/search/label/Do%C4%9Fum

Ynt: Fikirlerinize ihtiyacım var

03/08/2010 10:59:00

Özlem - çok teşekkürler. Sana konuyla ilgili mail atacağım.

Sevgiler...


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Pozitif Doğum Hikâyeleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...