tuvalet eğitimine başlayan var mı?

Ynt: tuvalet eğitimine başlayan var mı?

04/24/2012 20:20:00

Eeee nasıl yani alıştırma kilodu aldımdı ben? İşe yaramıyor muymuş? Islaklık oluyor ki onda, kuruluk hissi yok, sadece dışarıya -hemen -geçmiyor. Çok yaptıysa çıkıveriyor :)

Biz kakayı Efe ile bayağı tutturuyoruz tuvalete ama ben anlıyorum hal ve hareketlerinden, kendisi gidelim demiyor. Çişi hakkında bişey demiyor hiç.

Cem ise daha 2 gün önce kakayı yaptı tuvalete ilk, korkuyordu. Bu akşam elimi tut dedi, elele tutuşarak birlikte ıkındık :)). Çişim geldi demiş cumartesi günü de, teyzemle yapmışlar. Devamı gelmedi ama :)

Ynt: tuvalet eğitimine başlayan var mı?

04/24/2012 20:22:00

Cocuktan cocuga degisir fakat kac gün sürdü ortslama yazarsaniz sevinirim. Birde en fazla kac saat tutabiliyorlar acaba?

Ynt: tuvalet eğitimine başlayan var mı?

04/24/2012 20:29:00

Sen halletmissin olayi esromer ya darisi biranönce basimiza ins :) cok sabirli olmak lazim. Ben enaz 5 günumu sirf bu ise ayirdim. Evde temiz, stress yapacak birsey yok. Tamamen bu olaya konsantre olduk yani. Temizlik malzemeleri külotlar hepsi tamam. Geriye sadece bizim kizin insafi kaliyor. Hayirlisi bakalim

Ynt: tuvalet eğitimine başlayan var mı?

04/24/2012 20:33:00

burcak hikayemiz tamamen ayni,tek fark biz de 18 mart´ta attik bezi:)

Ynt: tuvalet eğitimine başlayan var mı?

04/24/2012 20:38:00

şimdi ben 2 çocuk için tahmini kaç külot alayım ? :))

Ynt: tuvalet eğitimine başlayan var mı?

04/24/2012 20:38:00

Kızım 20 ağustos 2009 doğumlu. 27 aylıkken başladık tuvalet eğitimine.Çok korkuyordum,gözümde büyüyordu tuvalet eğitimi süreci. Ama hiç korktuğum gibi olmadı.

Daha önceleri koltuk niyetine kullandığı lazımlığını banyoya taşıdık ve oradan dışarı çıkarmadık. Süslü püslü külotlar aldık. Ne zaman çiş yapmayı öğrenirsen bu külotlardan giyeceksin diye anlattım. Bir gece yatmadan önce, 'anne bana aatık bez baalama, kulot giydiyy' dedi. Bende bezini çıkardım, lazımlığa çişimizi yaptık geldik, külot giydik.

O günden sonra gece de gündüz de hiç bez bağlamadım. İlk 3 gün çok acıklıydı- benim açımdan tabi :) - gün içinde bir kez tuvalete yapıyorsa 6-7 kez üzerine yapıyordu, bez olmadığı için üzeri ıslanıyordu ve ağlamaya başlıyordu. Çişim var diyordu çoğu zaman tuvalete yetişemeden yarı yolda kaçırıyordu. Bende 'olsun kızım, bazen bende kaçırıyorum, arada olabilir böyle kazalar, ama çişin geldiğinde mutlaka bana söylemelisin' falan filan diyip en sevimli halimi takınıyordum. 3 günden sonra çiş kazası pek yaşamadık, bu sefer kakasını tutmaya başladı.Tuvalette uzun süre oturmaktan hoşlanmıyordu, bu yüzden olabileceğini düşündüm. İçinde çocuk şarkıları olan bir cd aldım, tuvalette onu dinlemeye, o şarkıları söylemeye başladık, kendisi ile birlikte en sevdiği oyuncağı ( tüylü bir kaplan) da bizimle tuvalete geliyordu, onu da kaşısına oturtuyorduk o da çişini kakasını yapıyordu bizimle :) Bu şekilde kakasını da yapmaya başladı. Lazımlıkla birlikte bir de tuvalet adaptörü aldım. Hangisine oturacağına kendin karar ver dedim, bir lazımlığa bir adaptöre oturmaya başladı. Bir de tabure aldım adaptöre kolay ulaşsın diye.Bu şekilde kendi başına inip çıkmak hoşuna gittiği için lazımlıktan kolay vazgeçti.

Gece kazaları da oldu tabi, bir kaç kez çişini yaptı yatağına. İlk bir hafta geceleri kaldırıp kucağımda tuvalete götürüyordum, yapıyordu. Sonraki hafta artık hiç uyandırmadım. Çarşafının altına koruyucu bezlerden sermeye başladım. Çok sıkışınca uyanıp bana seslenmeye başladı.Bazende yatağa kaçırdı. Mesela çok yorgun olduğu geceler uyanamadığını ve kaçırdığını farkettim, öyle olunca geceleri ben kaldırdım tuvalete götürdüm. 

Bu arada bir hafta boyunca hiç dışarı çıkmadık, sadece markete gittik geldik kısa süre için.

Bir hafta sonunda dışarı çıkmaya başladık, ama kolayca tuvalete ulaşabileceğimiz yerlere gitmeyi tercih ettim ve sıklıkla sordum, belki gelmiştir çişin diyerek en fazla 3 saatte bir tuvalete götürdüm.Bir kaç hafta sonra artık peşini bırakabileceğim duruma gelmişti, çişi kakası geldiğinde kendisi söylemeye başladı. Maşallahı var, o günden beri hiç sorun yaşamadık. Sanırım kızımın hazır olduğu ve benim psikolojik açıdan rahat olduğum bir dönemdi bu sebeple de kolay atlattığımızı düşünüyorum,annenin tepkilerinin çok önemli olduğunu okumuştum bir çok yazıda. Ki kızım, en ufacık bir mimikten, ifade değişikliğinden anlar, etkilenir. Kendini kötü hissetmesine izin vermedim, Allah verdi sabrını demekki diyorum :)  

Ynt: tuvalet eğitimine başlayan var mı?

04/24/2012 20:43:00

Derya alistirma kulotlari kuru diye kim kandirdi seni :)) o kulotla aksine islak oluyor ki islakliktan rahatsizlik duysun da soylesin diye :)

Ynt: tuvalet eğitimine başlayan var mı?

04/24/2012 20:44:00

Bizim stok yegenim Timur sagolsun saglam. Sen bi 18 yap ;)

Ynt: tuvalet eğitimine başlayan var mı?

04/24/2012 20:48:00

Annenin veya bakanin tavri cok onemli! Acik konusmak gerekirse bende o tahammul ve dayanma gucu yoktu. Konuyu ablasina havale ettim de Arda da ben de rahatladim :)

Ynt: tuvalet eğitimine başlayan var mı?

04/24/2012 20:52:00

Pamusum :))) hepsine maasallah diyelim o zaman :)))


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Ekim-Kasim-Aralik 2009 Dogumlu Yavrular ve Anneleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...