11-12 aylık bebeginizle nasıl oyunlar oynuyorsunuz?

<12>
09/28/2010 12:16:00

Calısan anneyim. Eve git, yemek isini hallet, mutfagı temizle derken zavallı bebegimle yeteri kadar ilgilenemedigimi farkettim. surekli aglıyor.
Onun ilgisini cekecek ne oyunlar tavsiye edersiniz.

Cok sabırlı anne degilim. Bebek icin kotu bir durum.

Tel sarar oyunu
Tel sarar Ayşe tel sarar ( Eller yukarı kaldırılarak, sağa sola döndürülür )
Tel bulamazsa ne sarar ( Ellerle soru devinimi yapılır )
Komşunun oğlunu sarar ( Çocuğa sarılma devinimi yapılır )
Not : Ayşe yerine, çocuğun adı neyse o söylenir. Çocuk erkekse son satırda "Komşunun kızını sarar" denilir.


Beş kardeş oyunu

Beş minik kardeş varmış ( Beş parmak gösterilir )
Bir gün ava gitmişler
Bir kuş görmüşler
Bu tutmuş ( Baş parmak tutulur, sağa sola sallanır )
Bu temizlemiş ( İşaret parmağı tutulur, sallanır )
Bu pişirmiş ( Orta parmak tutulur, sallanır )
Bu yemiş ( Yüzük parmağı tutulur, sallanır )
Bu da ( Küçük parmak tutulur )
"Hani bana, hani bana ?" demiş. ( Küçük parmak sallanır )
"Yok sana, yok sana" demişler.
"Ben de gider ararım, Ben de gider ararım" ( Bu sözler yinelenirken, uygulayıcı ikinci ve üçüncü parmakları ile yürüyüş öykünmesi yaparak, çocuğun bileğinden koluna doğru parmaklarını yürütür ve koltuk altına vararak çocuğu gıdıklar, gıdıklarken de aşağıdaki sözleri söyler : )
"gıdı gıdı, gıdı gıdı "


Ynt: 11-12 aylık bebeginizle nasıl oyunlar oynuyorsunuz?

09/28/2010 12:22:00

bende çalışan bir anneyim ,benm de bebeğim bitanem 9ayının içinde .. eve bir gelişim var ilk 15 dk öpüp koklamakla geçiyor ,artık oda bana sarılıyo kucak açıyo böle bi sevgi seli yaşıyoruz :)) sonra iki arada bi derede yemek işini halledip ki artık herşeyimiz öle hızlı yemekler ev işleri cinsellik bile ivedi oluyorr :)) sonra bebişimle oynuyoruz oyuncaklarıyla yada hoppala kıvamında atıyoruz tutuyoruz babasıyla bizmki öle ikili oyundan daha anlamıyo birlikte sarmaş dolaş olmaya çalışıyoruz gülüyoruz sonra mama saati ve uyku ... işte asıl ondan sonra başlıyo maraton mutfağı toparla eve çekidüzen ver falan yani ben işlerimi arda uyuduktan sonra yapıyorum sadeece yemek için beni bekliyo sonra onunum... bence öle olmalı sen işlerini bence sonraya bırak annesi onuna olmaya bak zaten bütün gün bizi görmüyolar dimi ama :)))

Ynt: 11-12 aylık bebeginizle nasıl oyunlar oynuyorsunuz?

09/28/2010 12:27:00

inanmayacaksın ama dun ilk kez yatak odasında yatakta oglumla 1  saat  oynadık. ilk kez bu kadar cok uzun onunla ilgilendim.sonra salona bıraktıgımda hic mızırdanmadan oyuncaklarıyla oyalandı ve rahatca uyudu.
kendime daha once neden ilgilenmedim diye cok kızdım..

Ynt: 11-12 aylık bebeginizle nasıl oyunlar oynuyorsunuz?

09/28/2010 12:37:00

Benimde bebeğim 13 aylık bende çalışan bir anneyim ama yemek konusunda biraz şanslıyım gündüzden annem veya kayınvalidem yemeği yapmışsa evde yiyoruz (ki çoğu zaman yemeğimiz hazır oluyor)
Yemek yapılmadığı durumlarda ise dışarda yiyoruz.  Bu nedenle kızıma oldukça fazla zaman ayırabiliyorum yani oldukça dediysem 2 saat kadar. Biz yemekten sonra mutlaka tüm gün evde sıkılmıştır diye dışarı çıkıyoruz , bazen bahçede sadece kucağımda gezdiriyorum veya bebek arabasına koyup sokaklarda geziyoruz. Eve geldiğimizde ise benim zaten koltukta oturmama izin vermiyor hep yanında oturuyorum ve çoğu zaman birlikte oyun oynuyoruz. Tabi bazen günün yorgunluğu , stresi veya tv'de takip ettiğim bir dizi yüzünden istisnalar olabiliyor. Neler mi yapıyoruz :
Geometrik şekilli parçaları küpün içine atıyoruz, kule yapıyoruz veya birbirine geçen kapları iç içine geçiriyoruz. Bazen bir oyuncağın ucuna ip bağlıyorum koltuğun altına atıyorum kızım ipi çekip oyuncağını alıyor çok mutlu oluyor, sonra bir sitede görmüştüm 5 lt pet şişenin ağzını top geçecek büyüklükte kestim yine gövdesindende bir parça kestim yukarda topu atıyoruz aşağıdan alıyoruz. Kitaplardaki hayvan resimlerine bakıyoruz, bazen kitap okuyorum ona. Yaramaz toplarımız var onları çalıştırıp oynuyoruz. Renk alıştırması yapıyoruz mesela elime 3 renk minik oyuncak alıyorum onu yönlendiriyorum işte yeşili al, kırmızıyı al falan diye doğru tercih yapamazsa vermiyorum elimdekileri tabi sonu çoğu zaman yaygara ile bitiyor:) Sonra küçük bir nesneyi yine elimin birine saklıyorum arkamda o görmeyecek şekilde sonra hangisinde diye o bulmaya çalışıyor, sonra parmak kuklalar yaptım onları takıyorum parmağıma konuşuyorum hoşuna gidiyor, yine küçük bir nesneyi odanın bir yerlerine saklıyorum tabi o görecek şekilde sonra o gidip buluyor. 3 küpün altına nesne saklamaca oynuyoruz. Bazem ben eşek oluyorum:))) o sırtıma biniyor acayip hoşuna gidiyor. Bastır gitsin aracımız var birlikte oturuyoruz parkeye onun elini üstten bastırıp bırakıyoruz aracı çok hoşuna gidiyor arkasından bakmak sonra hemen getirip geliyor yeniden yapalım diye, halkalarımızı yerleştiriyoruz yerlerine sırasına göre geçirmeye çalışıyor, bazen köpek puppy'i çalıştırıp şarkı eşliğinde oynuyoruz ben alkış yapıyorum o oynuyor. Daha saysam ooo çok şey yapıyoruz ama aklıma gelenler bunlar şimdilik. 

Ynt: 11-12 aylık bebeginizle nasıl oyunlar oynuyorsunuz?

09/28/2010 12:43:00

Cok tskkurler dilekakal

Ynt: 11-12 aylık bebeginizle nasıl oyunlar oynuyorsunuz?

09/28/2010 12:47:00

Rica ederim ayrıca peçete yırtma, alüminyum folyoyu parçalama gibi oyunlarda oynayabilirsiniz.

Ynt: 11-12 aylık bebeginizle nasıl oyunlar oynuyorsunuz?

09/28/2010 12:49:00

Dilekakal bende bikaç ay sonra bunları yaparım paşamla bizde gerçi şimdiden kitap bakıyoruz remzi kitapevinin 100 kelime diye bir kitabı var onu aldık harika hem kocaman resmler hemde rengarenk bizde ona bakıyoruz sennki şuan oyundan daha iyi anlıyo bende gelicek olan o günleri bekliyorum :))

Ynt: 11-12 aylık bebeginizle nasıl oyunlar oynuyorsunuz?

09/28/2010 12:50:00

Dun stynle sapka yapma oyunu bulduk..pek sevindi..cok guldu kendine aynada bakınca..aksama  ip baglayıp saklamaca yapayım.

Ynt: 11-12 aylık bebeginizle nasıl oyunlar oynuyorsunuz?

09/28/2010 12:51:00

Evet biliyorum o kitabı bende almak istiyorum hatta kızıma. Dediğin gibi artık oyunlarımız daha zevkli hem onun hem benim için. Akıllı bebekler akademisi diye bir kitap var onu almıştım içinde güzel oyunlar var onları falanda oynamaya çalışıyoruz tavsiye ederim.

Ynt: 11-12 aylık bebeginizle nasıl oyunlar oynuyorsunuz?

09/28/2010 12:52:00

Stynle şapka yapma oyunu nasıl birşey? Oyun konusunda açıkcası bende her türlü öneriye açığım:))

Ynt: 11-12 aylık bebeginizle nasıl oyunlar oynuyorsunuz?

09/28/2010 12:55:00

Stynle  =sutyenle

<12>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
1 yaş civarı bebeği olanlar

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...