2013 Eylül için planlarınız nedir?

10/10/2012 05:49:00

Kafamı kurcalayan bir durum var. Sizlere de sormak istedim. Ahmed şu anda kurum kreşine gidiyor. Seneye önümüzde 3 yol var ve hangisini tercih edeceğimi bilmiyorum. Ekonomik anlamda üç yol da birbiri ile aynı üç aşağı beş yukarı.

1) Seneye de kurum kreşine devam eder. Kurum 60 ayı dolduğunda ücret talep edecek (60 ay dolana kadar ücretsiz), ücret önemli değil ve ben kreşimizden son derece memnunum ama bazı arkadaşlar hangi ilkokula başlayacak ise oranın anaokuluna gönderilmeli onlar kendi sistemlerine göre hazırlıyorlar diyorlar ve bana da mantıklı geliyor.

2) Devlet okulu anaokuluna gider. Okul evimize 3 dk falan mesafede yürüyerek. İlkokula orada gidecekse (%60 gönlüm devlet okulundan yana) mantıklı ama devlette okullar yarım gün. Bu durumda diğer yarısında bir bakıcı bulmam gerekecek.

3) Özel okulu tercih edip, oranın anaokuluna başlar. Saatler çalışma saatlerimize uygun gibi ve tüm gün ama kafamıza göre özel okul hangisidir? sorusu var bu sefer de kafamda. Yakınımızda bilfen, doğa, coşkun, koç ve okan kolejleri var. Herbirinde servise binmesi inmesi gibi durumlar söz konusu ve bunların bir kısmı çok yüksek ücretli okullar. Karşılayabilir miyiz evet kendimizi ona göre ayarlarız ama okula o kadar para dökmek ne kadar mantıklı emin değilim.

İşte böyle. Sizin planınız nasıl?

Ynt: 2013 Eylül için planlarınız nedir?

10/10/2012 05:58:00

acil çıkmam gerekiyor. Gelince uzun uzun yaşadıklarımızı anlatırım. Çünkü sizin yazdıklarınızın bir kısmını bizde düşünmüştük.

Ynt: 2013 Eylül için planlarınız nedir?

10/10/2012 07:45:00

Elif şu anda kreşe gitmiyor. Aslında geçen p.tesi yazdırmıştık, ama kreş kamerasından bir çocuğa sert davranıldığını görünce kaptığım gibi çıktım yavruyu. Bu sene kreş konusunda hala karamasar ve çekingenim yani Elif kreşe gitmeyebilir.

Seneye için bende kara kara düşünmekteyim. Bu sene kreşe gitmezse direk anaokuluna uyum sağlayabilir mi? Anaokula giderse 2014 Eylül de 63 aylık olucak okul için çok erken değil mi?  2 sene anaokulu desek sıkılmaz mı? Benim de kafamda bir sürü soru işareti var.

Ben de planların takipçisiyim :)

Ynt: 2013 Eylül için planlarınız nedir?

10/10/2012 09:17:00

Maya 3 yaşından beri gideceği ilkokulun anaokuluna gidiyor, seneye 73 aylık olacak ve ilkokula başlayacak. Diğer kreşleri bilmiyorum ama ben okulun anaokuluna verdiğim için çok memnunum. Daha programlı olduklarını düşünüyorum. Daha geçen seneden okumaya hazırlık eğitimi aldı, ingilizce eğitimleride çok iyi. 3 senedir aynı yerde ve hersene yaş grubuna göre öğrendikleri değiştiği için sıkılmak gibi bir durum olmadı. Bu sene sınıfına normal kreşlerden gelen çocuklar geldi ve çoğu Maya nın bildiklerini bilmiyor, kalem tutmak, makas kullanmak gibi, bunları daha 3 yaşında öğretmeye başlamışlardı zaten.
Ben hep okulun anaokulnu gitmesi taraftarıydım, özellikle de okul öncesi son sene için. Uyum sorunu gibi bir problem yaşamıyorlar herşeyden önce, ve kendi eğitim sistemlerine göre bir müfredat uygulayıp ilkokula da rahatça geçiş yapmalarını sağlıyorlar.
Devlet okulu mu Özel okul mu konusuna gelince. Ben yaşadığım çevre itibarı ile bu konuda çok şanslı değilim. İyi bir devlet okulu yok etrafımda, ayrıca sistemin bu kadar çalkantılı olması vb. nedenlerden çok da güven duyamıyorum ne yazık ki devlet okullarına.
Ama Anadolu yakasında otursaydım bu konuyu genede düşünebilirdim, gördüğüm kadarı ile o taraftaki devlet okulları bu taraftan daha başarılı.

Ynt: 2013 Eylül için planlarınız nedir?

10/10/2012 09:46:00

Tuna da bu sene gideceği okulun anaokuluna başladı, seneye hazırlık sınıfa önümüzdeki sene de ilkokula gıdecek, tabi yönetmelik değişirse seneye ilkokula başlama ihtimali de var.. o yüzden sudan çıkmış balığa dönmesin diye bu sene böyle yaptık çok da memnunuz , kresle bir eğitim kurumunun anaokulu çok farklıymış

Ynt: 2013 Eylül için planlarınız nedir?

10/10/2012 10:19:00

Ben oğlumu anaokuluna gönderdim. Bu konuda biraz pişmanlığım var. Kreş tercih etmeliydim dediğim zamanlar çok oldu. Belki bu bizim okulumuzla ilgili bir problemdir bilemiyorum. Ama yaşı gelmeden Anaokuluna gitmesini tavsiye etmem

Ynt: 2013 Eylül için planlarınız nedir?

10/10/2012 16:56:00

Rabbit +1

Ynt: 2013 Eylül için planlarınız nedir?

10/10/2012 17:09:00

Ela iki senedir kreşe gidiyordu, orayı çok seviyordu, bizde memnunduk,gözümüz kesinlikle arkada kalmadı, bu sene öğretmenimiz doğum yaptı, hoş hemen döndü işinin başına ama mutlaka ki odaklanma konusunda biraz eksiklikleri olur kanaatindeyim, çünkü bende anneyim, ne kadar işime yansıtmam desemde hastalık, uykusuzluk , endişeler konusunda yansıtılıyor, her neyse biz öğretmenimiz verimli olacak mı eskisi kadar derken birden kızım Ela, ben büyük okula gitmek istiyorum diyiverdi, işimizi kolaylaştırdı, Ela Kasım 24 , yani yıl sonu çocuğu, biz yok filan derken sistem değişti, bizde kızımı seneye gideceği okulun anaokuluna gönderdik, memnun muyuz, ailecek memnunuz, gerçekten de kreşten farklı bi program izlediklerini düşünüyorum, bunu hatta birebir yaşıyoruz,hala Ela'nın kreşine giden arkadaşları var, bizde kreşe ziyaretlerde bulunuyoruz ve bunu görüyoruz, üstelik çocuk içinde seneye bi kaostan kurtulduğunu düşünüyorum,
devlet mi özel mi konusunda; gerçekten güvenilir bi devlet okulu bulsak bile tam gün çalışan anne babalarız, anane uzakta, babaanneye her gün güvenilmiyor, hastalık ...vs nedenleri ile, sonuçta bi bakıcı şart, geldi gitti olayları riskli, o nedenle özele verdik, çok uçuk bi okul değil, makul , maddi şartlarımızı da ona göre ayarlıyoruz

Ynt: 2013 Eylül için planlarınız nedir?

10/10/2012 17:11:00

Ela anaokuluna gidiyor. Seneye de ayni anaokuluna gitmesini dusunuyoruz. Sonrasinda 2014de normal ilkokula baslasin diye dusunuyoruz. Ote yandan kafamiz cok karisik. Daha ozel okul mu, yoksa baska bir okul mumkundur mu, yoksa devlet okulu mu bilemiyoruz. Butunuyle suphedeyiz.

Ynt: 2013 Eylül için planlarınız nedir?

10/11/2012 05:42:00

Ben her zaman anasınıfında gideceği okulun anasınıfına gitmeli diye düşünüyordum. Her zaman devlet okulu diyorduk. Fakat devlet okulunda anasınıfına gitmesin kendi  gittiği anaokulunda gitsin istedik. Geçen sene gittiği anaokuluna devam etti. Fakat sonrasında eşimle uzun düşünmeler hesaplar ve araştırmalar sonunda ortahalli bir özel okula göndermeye karar verdik. Çevremizde çocuklarını gönderen arkadaşlarımız memnun kalmışlardı göndereceğimiz okuldan. Birde yabancı dil 10-12 yaşına kadar çok önemli o dönemde ne öğrenirlerse onlar için kar. Devlet okuluna gönderip ayrı yabancı dil kursuna mı göndersem gibi ayrıntılar ve hesaplar sonrası hepsi aynı yerde olsun dedik ve özel'e yazdırdık. Tabi direk 1.sınıftan başlamış oldu. Aynı okulda anasınıfında çocuklar daha ilerdelerdi ( sesler el yazısı çalışmaları). Sonuçta öğretmen sıfırdan başlasada öncesinde pratik yapsa çok daha iyi olacaktı. Onun için ben derim ki imkan varsa özel okul ve anasınıfından başlamalı gideceği ilkokul'a. Nitekim İrem seneye anasınıfı olacak ve seneye ablasının gittiği okulun anasınıfına başlayacak.

Ynt: 2013 Eylül için planlarınız nedir?

10/11/2012 15:36:00

İmgeye katiliyorum, hatta sadece özel okulda degil devlete gönderecek olanlar da mumkunse cocugun gidecegi okulun anasinifina yazdirmali. Hem bir sonraki senenin potansiyel sinif arkadaslari ile tanismis olur, hem mekana alismis olur, hem de iyi bir okulsa anasinifi ögretmeni ile birinci sinif ögretmeni arasinda bilgi alisverisi olur.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2014 Yılında okullu olacaklar

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...