sezeryan olmak zorunda kaldim, cünkü...

<1234>
09/16/2011 06:22:00

ssvd yapmak isteyen bir cok anne, ilk dogumunda su veya bu sekilde sezeryan olmak zorunda kalmis oluyor. neydi bu 'zorunluluklar'? daha farkli olabilir miydi?

Ynt: sezeryan olmak zorunda kaldim, cünkü...

09/16/2011 06:34:00

suyum ciddi şekilde azalmıştı benim. hatta doktoruma olmaz bekleyelim dedim, bekleyecek vakit yok istersen bir başkasına da git gönlün kanaat etsin dedi. bir başkasına gittim, kadın çığlık attı, suyun çok azalmış acil sezeryana alınman lazım diye. mecburen sezeryan oldum...

Ynt: sezeryan olmak zorunda kaldim, cünkü...

09/16/2011 06:37:00

tesekkürler hilal. suyun azalmasi sezeryan sebebi midir? bu konu ile ilgili bir malumati olan, paylasabilecegi bilgi / makale olan var mi?

Ynt: sezeryan olmak zorunda kaldim, cünkü...

09/16/2011 06:42:00

benim öğrenmek istediğim de şu Asna, suyum neden azalmış olabilir? o kadar çok su içiyordum ki bir anlam veremedim. hatta sezeryandan 2 sene sonra bir arkadaşım dedi ki, onun da suyu azalmış ama çok su içerek 1 haftada eski halini almış. yani geri dönüşü olabilecek birşey miydi acaba diye hayıflandım ben de. ama farklı farklı 2 doktor da aynı tepkiyi verince, bilmediğin bir durumun içinde çocuğunu düşünüp panikliyor ve doktora güvenmek durumunda kalıyorsun.

Ynt: sezeryan olmak zorunda kaldim, cünkü...

09/16/2011 07:59:00

Benim kızım dönmediği için ilkinde sezeryan dedi doktor.Poposunu oyle guzel yerlestirmistiki kafasının olması gereken yere ben de ikna oldum açıkcası dönmeyeceğine.Ama şimdi düşünüyorum belki biraz daha beklenebilirdi.Son ana kadar dönmeyen sonra dönen bebek oluyormuş.39'un sonunda daha fazla beklemeyelim normal doğum başlarsa sezeryan yapamayız diyerek aslında hiçbir normal doğum belirtisi olmamasına rağmen epidural sezeryanla doğurdum kızımı.İkincide ise kimse normal doğurabileceğimi söylemedi.Bende kuzu kuzu kestirdim ikinci kere.

Ynt: sezeryan olmak zorunda kaldim, cünkü...

09/16/2011 08:08:00

bişi sorucam neden bukadar çok sezeryana karşısınız , yada ısrarla normal doğum.ben 39.haftam bitmişti bende ne bir sancı nebi su gelmesi hiçbirşey yoktu ve bebeğimin ağırlığı 4 kiloydu.doktorum bana istersen bekleyelim normal doğumu dedi ama her gecen günde bebeğin kilo alması artacak dedi.ben şahsen buna cesaret edemedim ve sezeyanı korktuğum için kendim kabul ettim.2.bebeğim olursa normal doğum düşünürmüyüm şu an bilemiyorum.

Ynt: sezeryan olmak zorunda kaldim, cünkü...

09/16/2011 09:04:00

sezeryana karşı mıyım evet ama hangi durumlarda? keyfi yapıldığı durumlarda, normal doğum hem anne hem de bebek açısından çok daha sağlıklı normal doğumun faydalarınıda sezeryanın zararlarınıda madde madde yazacağım ama şimdi ömer çok ağlıyor ceyda da hasta sonra yazarım

Ynt: sezeryan olmak zorunda kaldim, cünkü...

09/16/2011 09:18:00

normal doğum doğal ve fizyolojik bir süreçtir. Sezeryan  ile doğum ise sadece gerektiğinde yapılan bir doğum yöntemi ve ameliyattır. İyi bir ekip ve doğum için tamamlanan günde işlem gerçekleştirilirse hem sezaryen hem de normal yolla doğum bebek için sağlıklı olur. Maalesef anne adayları sabırsız ve zahmete katlanmama, bir an önce doğumdan kurtulma düşüncesiyle sezaryen ile doğumu seçebiliyor. Sezaryen ile yapılan çoğu doğum, günü gelmeden, doğuma 15-20 gün kala gerçekleştiriliyor. Oysa sezaryenle doğum birkaç gün erken bile yapılsa bebeğin akciğerinin dış dünyaya uyum sağlamasında birtakım sıkıntılar yaratıyor. Bunun için doğumun planlı şekilde yapılması gerekiyor. Normal doğumda anne adayları günü geldiğinde sancı çekmeye başlıyor. Ancak bu ağrılı sancılı süreç bebeğin dış dünyaya uyumunu hazırlıyor. O yüzden tıbbi açıdan gerekmedikçe sezaryene başvurulmaması lazım.

Anne normal doğumdan sonra daha kısa sürede iyileşir. Sezaryenden sonra ise iyileşme süreci daha fazla zaman alır. Ayrıca normal doğumda annenin kanama, enfeksiyon kapma, organ ve doku hasarı riskinin sezeryana göre daha düşüktür.

devamı burada;
http://www.prohayat.com/2011/08/24/sezeryan-dogumun-zararlari-sezaryenin-riskleri-sakincalari/

Ynt: sezeryan olmak zorunda kaldim, cünkü...

09/16/2011 09:27:00

türkiye de isteyen herkes sezeryanla doğuruyor, normal olanı doğal olanı yapmak varken ameliyat olmak niye, bebeğinde anneninde o doğal süreci yaşaması yerine.. hele bide şimdi tam donanımlı hastanelerde yapıyoruz doğumlarımızı,  riskler en düşük seviyede, eski nesillerin doğum olayını hiç karıştırmıyorum bile, sezeryanın risklerini anlatmıyor doktorlar yedi kat kesilen karnınızdan bahsetmiyorum bile..

doğum sancıları ile ilgili amerikalı bir ebenin anlattıkları;
''sancılar, 9 ay bir suyun içinde, sıvı besinle beslenmiş, sıvı oksijenle büyümüş bebeğin, kuru ortama çıkışına hazırlanmasının yegane yoludur. içerdeki ve dışarıdaki basınçlar değişiktir, akciğerlerine giren havanın cinsi değişiktir, herşey yeniden tanımlanır bebek için. o nedenle sancılar hayatidir.

Sancı vurduğu zaman, bileceksin ki bebeğin kordondan aldığı sıvı oksijen akımı duruyor, bebek de mecburen kendi ciğerlerinde rezervde tuttuğu oksijeni kullanıyor. yani akciğerlerini çalıştırıyor. sonra o sancı geçince yine anneden oksijen alıyor. bebeğin kanındaki birşeyin oranı bu şekilde gerçek hayat seviyesine çıkmış oluyor.( bu birşeyin adını hatırlayamadı, dr. unuzdan öğrenebilirsiniz) bu nedenle bebek , sezaryenle doğmuş bebeklerin yaşadığı şoku yaşamıyor, bir anda sudan çıkmış balığa dönmüyor.

o nedenle sancıların en berbat olduğu, dayanamayacağın zaman aklında bu olsun. bu sancılar, senin bebeğinin hayatını kolaylaştırıyor, sağlamlaştırıyor.

ayrıca sancılar, senin beynine de doğumun başladığını, ilerlediğini ve bittiğini de söyleyecek, haber verecek ki bebek çıktığı an plasenta ayrılsın, o ayrılırken de sütü başlatan prolaktin hormonu salgılanmaya başlasın.aynı anda süt bezlerin de yeni doğana koruyucu maddeleri verecek, mesela doğal antibiyotikleri...

ayrıca yine aynı sancılar, kasılmalar, bebeği
doğum yani bu sancılar senin düşmanın değil, en yakın müttefikin, bunu bil ve sancılarını sev.

kanalında ileri itecek, doğumu ilerletecek...

Ynt: sezeryan olmak zorunda kaldim, cünkü...

09/16/2011 09:38:00

aslında gebelik 42 hafta sürer doğumların çoğunluğu ise 39. ve 41. haftalar arası gelişir, ama bizler 41 geldiğimizde panik oluruz bende ilk doğumumda 41. haftaya girmiştim ve hiç bi doğum belirtim yoktu nst de kasılmam filanda görünmüyordu eğer sabredip bekleseydim normal doğum sürecini yaşardım belki, ben dr munda telkiniyle suni sancıyla doğurmaya karar verdim ama sonuç hüsran oldu

Ynt: sezeryan olmak zorunda kaldim, cünkü...

09/16/2011 10:30:00

gültencim valla ben bu konuda çok tırsak çıktım.gittim paşa paşa kestirdim.ha pişmanmıyım , sadece suyun gelme olayı nedir,bebek çıktığı andaki rahatma bu hisleri merak etmişimdir hep.

<1234>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
ssvd

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...