Memeden Kopma...

<123>
06/03/2010 17:36:00

Kizim 17 aylık. İlaç kullanmam gerektiği için artık memeyi yavaş yavaş bırakmamız gerektiğine karar verdim. Akşamları 7 civarı emiyordu. Şu anda o saatte oyalama taktiğiyle, onun dışında istediğinde memeler acıyor kızım diyerek fikrini değiştirerek iki gündür meme vermemeyi başardım. Arada ellerini uzatıp meme? diye sorduğunda çok kötü hissediyorum. Hong konga gidip geldikten sonra bi 7-8 gün hiç emmemesine rağmen tekrar başlamıştık. Şimdi bir süre bırakıp tekrar döner miyiz diye endişem var. Bazen aman boşver ilacı filan emzir işte iki yaşına kadar diyor içimden bir ses. Yani gece uyanması, memeyle uyuma, gündüz tutturma yok şu anda. Bir ara aşırı düşkünleşip beni korkuttuydu ama geçti o dönem de.    


Acaba kaç gün vermedikten sonra bırakmış sayılırız. Ya böyle ağlayarak çırpınarak isterse ne yaparım(henüz öyle bir şey yapmadı) Şu anda her söyleneni anlıyor. Büyüdün sen, bardaktan içiyorsun, gel süt içelim filan diyince anlıyor da memenin yeri bambaşka. Nasıl desem aşırı duygusal değilim ama biraz karışığım.

Emzirmeyi de çok sevdim. Hiç bir zaman zor gelmedi. Her zaman çok zevk aldığım bir süreç oldu. Uzun uzun emmesine rağmen. 

Ellerini uzatıp böyle soru ifadesiyle meme? diye sorunca içim tuhaf oluyor. Karışığım... 

Ynt: Memeden Kopma...

06/03/2010 18:22:00

Özgüranneciğim,
ben sana fikir veremem ben sizin bu zamana kadar tattığınız bu duyguyu sadece eylem olarak 25 gün yaşadım :( babama çekmişim yok bende süt:)

Ama naçizane ,Ela'yı takip ettiğim kadarıyla uyumlu maşallah seni dinliyor olması ve anlaması ne güzel acıyor deyince ısrar etmiyormuş doğru anladım değil mi?

karışık olmanı anlıyorum ama ne ilacı bilmesem de sonuçta içmen lazım.sen her zaman mantıklı yaklaşıyorsun olaylara . zaten anne sütü,emzirme dönemi konusunda da yeteri kadar bilgi sahibisin eminim .ben karışık olduğumu yazsam bana bilimsel olarak tatmin edici cevaplarla yaklaşırdın idare et artık beni:)
ben sana duygusal olarak tatmin edici bir destek verebilirmiyim bilmem ama Ela'nın seni bu konuda fazla üzmeyeceğinden eminim.
Egelif'in Ege bıraktı duyduğum emmeyi,bant yapıştırmıştı sanırım.hani sence de uygunsa bu yöntem,Ela bu bantlı memeyi istemiyecektir.(kim ister yahu di mi)

Kesinlikle aynı durum olmadığını biliyorum ama bazı akşamlar emziği unutur mu diye vermiyorum.Ama yatma moduna gelince istiyor 2 yaş sınırını okuyup,doktorumuz da 2 ye gelsin öyle kesersin dediği zaten emziremediğimin verdiği suçlulukla aman bari bundan keyif alsın diyorum.

Ela bu duruma kolaylıkla alışır umarım ve sen de senin sağlığının da Ela için önemli olduğunu unutmayıp,kendini üzmeden bunu başarabilirsin.

Kolay gelsin.Sevgiler.

Ynt: Memeden Kopma...

06/03/2010 18:40:00

Sevgılı özgüranne,senı cok ıyı anlıyorum memeyı bıraktırıken bende aynı duygular ıcerısındeydım,kana kana emzırdım yavrumu cok sukur ıkı yasına kadar,bende konusarak halletmıstım okadar gözüm korkmustukı bırakmayacak,cok aglayacak dıye asırı düskündü cünkü her yavru gıbı,öncelerı sadece uyurken dıye anlastık ıkıye dusurduk,dogum gununde mumu üfledıkden sonra artık meme yok tamammı,artık buyudun dedım kabul ettı yavru,osabah vermedım bı sekılde uyutmayı basardım,ama gece uykusu gelınce bı agıt tutturdu,azıcık memeden sütckardım bak oğlum memeden süt cıktı ee oldu dıyınce mucızevı bı sekılde bıraktı,ogece bıraz uyuyana kadar agladı,sonra kulak mememle(bı meme olmazsa öbur meme dedı heralde kuzucuk:)oynaya oynaya uyudu)sonrakı gunler lafı bıle olmadı,hayret ettım cok sükür cok rahat atlattık,sızde halledersınız merak etme ben 3 gunden sonra tamamen bıraktık demıstım kendı kendıme..

Ynt: Memeden Kopma...

06/03/2010 18:47:00

Y bu arada baslık ne kadar nasıl desem üzücü  etkılı olmus memeden kopma,yavrucuklar...:(

Ynt: Memeden Kopma...

06/03/2010 20:30:00

Keşke ben de oğlumda bıraktırma sorunu yaşasaydım, yeter ki biraz uzun emseydi. Zaten hep ek mamayla gittik, 1 haftalıkken falan başladım mamaya... 6.aydan sonra ise çok az emdi. 8 aylıkken de pat diye bıraktı. :( Kızımı umarım sadece anne sütüyle beslerim ilk 6 ay ve sonrasında da uzun süre emziririm.

Gerçi yaş ilerledikçe anne-bebek arasındaki bağ güçleniyormuş. Şu an çok da sorunlu görünmüyor durumun, bence kararlı bir şekilde devam et. Maşallah bunca ay anne sütü almış, şanslı bebiş.

Ynt: Memeden Kopma...

06/04/2010 03:56:00

Nilberk, çok teşekkür ederim desteğin için:) Evet bilimsel bakmak lazım. Neticede benim sağlığım da önemli. Anne sütü faydalı, emmesi güzel ama annein uzun yaşaması da önemli. Daha torunlara bakıcaz. Evet... Teşekkür ederim.Keremseda, 3 gün diyosun ha. Bugün 3. gün hadi hayırlısı.

Irmak yağmur. Haklısın, şanslı bebiş. Bir noktadan sonra olay sütten çıkıyor zaten. Meme görünce alkışlıyor son zamanlarda. Emzik ya da biberon da emmediğinden belki. Yani çocuk zevk alıyor, mutlu oluyor emerken. Sen onun mutlu olduğu şeyi kendi iradenle vermiyorsun gibi bişi. Zor yanı orda. Kendimi duygulara kaptımayıp daha makul olmalıyım. 

Ynt: Memeden Kopma...

06/04/2010 04:45:00

Bizim me.meden kopmamız çok sancılı oldu, 4 ayı geçmesine rağmen krizler hala azalarak devam ediyor. ben 23 ay 1 hafta emzirdim amacım oğlum şubatta 2 yaşını doldurduktan sonra ortalıktaki grip vs virüsü kırlana kadar yani nisan mayısa kadar emzirmekti. ama aralıkta hamile olduğumu öğrendim. 1,5 ay devam ettim emzirmeye aynı niyetle. ama canım çok yanmaya başladı. hamileliğin ilk dönemlerinde göğüslerim inanılmaz hassaslaştı ve ben ege emerken eziyet çekmeye başladım. bi de egenin me.meyi mıncıklama gibi bir huyu da vardı. çok çok zorlandım. biranda bırakmaya karar verdim. önce acıyo falan dedim. gelip gidip öptü sonra geçti mi dedi. bu şekilde 48 saat bile geçmeden ben gözyaşlarına daynamadım tekar verdim. sonra yara bandı yapıştırdık. onu da çekti çıkardı. sonra sirkeli tuzlu bi karşım sürdük tadını çok beğendi mmm dedi devam etti (babası sirkeyi kafasına dikip içiek kadar sever ona çekti herhalde) en son bol acılı adıyaman salçası sürdük acı geldi. yara olmuş dedim. o an istemedi. ertesi gün tekrar istedi her seferinde salça sürdüm. ama arabada, canı acıyınca uykusu gelince hep krize girdi. hem ne kriz.
sonucu sorarsanız 1 hafta 10 gün sonra deli gibi parmak emmeye başladı. bize de pedagog yolları gözüktü. parmağı  ve dişleri bi nebze kurtarabilmek için emzik verdirdi dr. 2 yaşına kadar emzik diye bişeyin varlığından bihaber oğlum cokur cokur emzik emiyor 4 aydır. ve hala içinde acı geçen bi cümle duyduğunda annenin me.mesi de acı diyor, arada kontrol etmek istiyor. 
benim en çok korktuğum şeyse 2 ay sonra aramıza katılacak kızımı emzirirken yaşayacaklarım. Me.meyi unutmadı çünkü 2 ayda da unutacağa benzemiyor.  hani acıydı bu diye sorgulayıp kendini kötü hissetmesini istemiyorum. zaten habersiz gelen bu bebekle oğluma haksızlık yapmışım gibi geliyor. kafam çok karışık.
çok uzun oldu farkındayım ama bi dert de ben paylaşayım dedim.

Ynt: Memeden Kopma...

06/04/2010 05:10:00

okurken bende karıstım;

cok sıkıntılı bir surec ama simdi sana boyle yazmamak lazım tabi! ah ozguranne ahh, bir bilsem! bu konuyu hic dusunmemeye calısıyorum, adım gibi eminim bırakırken bende zorlanacagım.

lakin guzel cumlelerin var, mesela diretmemis, aglamamıs, oldukca makul atlatıyor gibi. aman dilimizi ısıralım.

ellerini uzattıgında baska sevdigi bir sey versen?

ilacını bosverme bence. cok dagınık yazdım dagınıgım bugun affola, diyecegim o ki; kendini de hazırlamalı bence. bilemiyorum ben bu emzirme isine fazla duygusal yaklasıyorum. zira ablayı diledigimce emziremedim, icimde yaradır. kardesi doya doya emzirmek niyetim. niyetim de gel gor halimi 18 aydır deliksiz gece uykusu yasamadım.-sikayetci degilim-

cok karısık oldu,
bol kolaylık dilerim.
her ikinize de.

Ynt: Memeden Kopma...

06/04/2010 05:17:00

didoba,

canım yaa,evet kardeş gelince meme emince ne olacak umarım  oğlunuz sorunsuz atlatır,pedagogla bu durumu da konuştunuz mu baştan doğru tavrı almak önemli bence.
Ayrıca oğlunuz maşallah kararlı,sirkeli acılı meme çok hoş:)(yaşarken hoş değil ama,halini gözümde canlandırınca kanım ısındı oğlunuza )
Bu kardeş konusunda öyle düşünüp kasmayın kendinizi,ben 2,5 yaşındayken kardeşim ve kuzenim doğmuş o zamanlar ne hissettim bilmiyorum ama hayattaki en önemli insanlar benim için onlar kardeşlerim.Eminim uzman eşliğinde  doğru yaklaşımlarla bu dönemi de sorunsuz atlatacaksınız.

size çok kanım ısındı manyak demeyin öyle garip bir elektrik aldım sizden ben içimdekini yazmaktan hoşlanıyorum oğlunuzu da sevdim bu arada kararlı ve akıllı çocukları hep severim sevgilerimle...


Ynt: Memeden Kopma...

06/04/2010 05:39:00

didoba,

emzik konusuna gelince doktorumuz 2 yaşından sonra bıraktırmaya çalışmanın daha iyi olacağını düşündü.yoksa oğlunuzun durumunda 2 yaşında emmesin denilemez asla,3 yaşında kullananlar da var ağız-diş sağlığı meselesinden 2-2,5 yaş bıraktırma dönemi diye okumuştum.Ama biliyorsunuz her kural her çocuk için geçerli olamıyor zaten kural diye birşey geçerli olmuyor.Şartlar ve çocuğumuzun yapısı herşeyi değiştiriyor.

Ynt: Memeden Kopma...

06/04/2010 05:52:00

didoba,

biz de ablayı pedagoga goturduk, aynı sorunu yasadım aynı sekilde...

abla kardesi emerken oyle bir kilitliyordu ki gozlerini gozlerime. - ara ara yine yapar oyle, hala bir cozum bulamadım- bir kere beni emmeye kalktı, dogru pedagoga...

bir suru sey ogrendik, bencede sorun teskil edecek gibi hissediyorsanız onlem almakta fayda var.

kolaylık.

<123>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...