Dindarlar, dinsizler ve gayrimüslümler

<123>
10/12/2010 13:28:00

Evet, bu konuya da değineceğiz kasım sayısında!
Türkiye müslüman diye biliniyor, ancak müzlüman olmayan arkadaşlar var pek çok ailede...
Ve merak ediyoruz:
- Ateistler çocuklarına Allah'ı nasıl anlatıyor, nasıl anlatmayı planlıyor?
- Karışık dinlerin olduğu ortamlarda çocuk nasıl büyümekte?
- Herkes müslüman dahi olsa çocuğa "din dayatmamak" gibi bir düşüncesi olan var mı?

Çocuğunuzla dini nasıl buluşturmaktasınız anneler?

Ynt: Dindarlar, dinsizler ve gayrimüslümler

10/12/2010 16:42:00

boyle bir soru vardı,
oraya da goz atın derim,
ben pek bilmis bilmis yazmıstım yine orada:)

Ynt: Dindarlar, dinsizler ve gayrimüslümler

10/12/2010 18:01:00

Ela daha cok kucuk o yuzden su anda atip tutmam dogru degil belki ama fikrimi belirtmek adina bu konudaki niyetimi paylasayim. Ben kendi adima dinlerin sekil olarak sadece guc ve kontrol amacli kullanildigina inaniyorum fakat tum dinlerin de icerik yani felsefe olarak guzel noktalara deginebildigini dusunuyorum. O yuzden bu konuda sorular gelmeye baslayinca elimden geldigi kadar genel ve yasina uygun cevaplar vermeye calisacagim. Fakat tek bir dine odaklanip o dogrultuda yetistirmek degil niyetim. Off, daha simdiden bunun kolay olmayacagini hissedebiliyorum.
Anlayacak yasa geldigi zaman ise tum dinler hakkinda esit bilgi verip, kendi dusuncemi aktarip, kendisinin tum bilgileri aldiktan sonra neye inanmak istiyorsa veya inanmak istemiyorsa da saygi duymayi planliyorum.
PS: Ben cocukken cok merakliydim bu konulara ve annemler kafami karistirmamak icin (cunku Almanya'da, yani Hristiyan bir ulkedeydik) bu konulara hic girmediler ve benim sorularim hep havada kaldi. Kendim bulmak zorunda kaldim cevaplari o yuzden biraz kizmistim annemlere. Yani cocuk ilgiliyse bence dogru sekilde bilgi verilmeli ve aydinlatilmali.

Ynt: Dindarlar, dinsizler ve gayrimüslümler

10/12/2010 18:56:00

hulyavetuna, "deist" demek "tanrıcı" demek değil mi? öte yandan oğlunun dinle ilişkisi olmasını istemiyorsun. ben mi yanlış yorumladım deisti?

Ynt: Dindarlar, dinsizler ve gayrimüslümler

10/12/2010 19:38:00

dini 1 şekilde anlatmak lazım. çocuklardan gelen sorulara tatmin edici yanıtlar vermemek sonrasında size 1 daha sormamasına ve cevresinden yalan yanlış bilgiler edinmesine neden olabiliyor. çok küçükken şarkıdır demek makul belki ama sonrasında kısa kısa din denen şeyin varlığından, kurallarından bahsetmek gerekli diye düşünüyorum.

bunlar çok keskin tavırlar benimsenecek konular değil. ama cevap sayısının azlığı kafaların bayağı bir karışık olduğunu düşündürdü bana.

bana kalsa dini bilgisini değil türkçe müzik dinlemesini bile yasaklarım ya ama işte başka 1 birey o ve kendi seçicek toplumla yoğrularak...

* bu arada artık din hanesini boş bırakmak mümkün nufuslarda...

Ynt: Dindarlar, dinsizler ve gayrimüslümler

10/13/2010 18:23:00

ritalar, uzmanlar da genellikle senin gibi yazıyor.
ben açıkçası farklı inançlara sahip olan kişilerin çocuklarına nasıl yaklaşmaya karar verdiklerini merak ediyorum. bir ateist ve bir müslüman, çocuk sağlam bir cevap alsın diye ortak bir cevap bulmak zorunda değiller mi acaba? mesela.

Ynt: Dindarlar, dinsizler ve gayrimüslümler

10/13/2010 19:54:00

 Ortak bir cevap vermeleri çok da mümkün değil ben ve eşim ateistiz kızımıza tanrı,din vs hiç bir kavramı öğretmeyi düşünmezken, dindar (müslüman,musevi...vs) bir ebeveyinin Tanrı vardır   cevabını hiç bir potada ortaklaştıramazsınız.


Ynt: Dindarlar, dinsizler ve gayrimüslümler

10/13/2010 20:04:00

Soru kısmına gelince;

Henüz 3,5 yaşında bir çocuğa bu tip kavramları anlatmanın,öğretmenin kafa karıştırmaktan öte bir şeye yarayacağını düşünmüyorum-hoş 15 olsa da O sormadan, böyle bir konuyu açmayı da planlamıyorum-
Şimdiye kadar inanmadığım hiç bir şeyi öğretmediğim gibi inanmadığım bir tanrı kavramını da yarın bir gün belki sorar ne cevap vermeli acaba diye düşünüp kafa yormadım:)
Es kaza sorarsa da babasıyla sağlam bir yanıt buluruz sanırım.:))

Ynt: Dindarlar, dinsizler ve gayrimüslümler

10/14/2010 05:33:00

bir de, anne ve baba farkli inanclara sahipse ne olacak?

Ynt: Dindarlar, dinsizler ve gayrimüslümler

10/14/2010 05:40:00

ben soru sormaya basladıgında inanclarımı acık acık anlayabilecegi dilden anlatacagım..

Ynt: Dindarlar, dinsizler ve gayrimüslümler

10/14/2010 06:30:00

anne babanin farkli inançlara sahip oldugu bir örnekten bahsedeyim: abim (Müslüman) yengem (Hristiyan)
Gerçi abimin Müslümanligi da tartisilabilir, ailesiyle birlikte yasadigi dönem, yani 11 yasina kadar, dini inanci kuvvetliymis (ben hatirlamiyorum; abim 11 yasindayken ben 2 yasindaydim). hatta 5 yasinda Kuran'i hatim etmis. dini konularda da daha okula gitmeden bu konudaçok bilgili çok degerli bir insandan dersler almis; ama sonra ne oldu, nasil oldu ve ne zaman oldu bilmiyorum dinden, gerektirdigi ibadetlerden uzaklasti. bu konuyu açik bir sekilde hiç konusmadigimiz için ayrinti veremiyorum, onun agzindan dinlemedigim için de uzaktan görmüs oldugumu ifade ediyorum sadece. ama hiçbir zaman da ateist, deist veya baska bir sey oldugunu ifade ettigini duymadim.
bundan 7 sene önce ogullari oldugunda, ilk ismini Müslüman ismi koymakta kendisi israr etti; biz ailecek daha modern daha günümüze uygun bir isim koymasi için direttik ama bizi dinlemedi ve babamin ismini verdi ogluna. ikinci isim için ise bir dünya ismi oldugundan Nathan'i seçtiklerini söylediler. Dogumdan 3 ay sonra da kendi istegiyle oglunu sünnet ettirdi; halbuki bizimkiler daha çok erken diye karsi çikmisti. 7 yasina gelen yigenimin Müslümanlikla ilgili simdiye kadar yasadiklari bundan ibaret. evde baska bir ibadetle de karsilasmadigindan sormasina imkan olmuyor; yalniz ramazanda bizim oruç tuttugumuzu ve aksama kadar bir sey yemedigimizi biliyor.
Hristanliga gelirsek, her noelde evlerine agaç kurup altina hediyeler koymaktan baska bir dini faaliyetle tanistirdiklarina sahit olmadik.
kendisi ayrinti ögrenmek istediginde anlatacaklar ileride.

<123>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
ALTERNATİF ANNE

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...