Ankara'da Kreşler

08/25/2010 12:31:00

Kreş arayışında olan annelere yol göstermesi bakımından Ankara lı nurturia annelerini gezip gördükleri, tevrübe ettikleri kreşleri anlatmaya davet ediyorum.

Ynt: Ankara'da Kreşler

08/25/2010 13:50:00

 

Ynt: Ankara'da Kreşler

08/26/2010 04:49:00

Başak cidden ne güzel yazmışsın, ben de müsait olduğum ilk an gezdiğim kreşler de dahil yazacağım. Rota dan haber verdiğin için yine teşekkür ederim

Ynt: Ankara'da Kreşler

08/26/2010 08:07:00


Uzun oldu,kusura bakmayın arkadaşlar,paylaşmak istedim.

ALİCAN YUVA

Kreş in fiziksel koşulları şöyle:
Öveçler 4.caddede,cadde üzerinde, bir apartmanın giriş katı ve giriş altı katı yuvaya ait. Giriş katında öğrenci-veli girişi karşılama bölümü, vestiyer var. Oyun salonu, müdür odası ve öğrenci odaları var.

Bebek sınıfı:3.aydan 24 aya kadar bebekler bu sınıfta bakım görüyorlar. Beşiklerde uyuyorlar. Bu sınıfta 1 sınıf öğretmen ve 2 yardımcı anne oluyor. 2 tane park yatak var. Ferah ve aydınlık bir sınıf. Yiğit başladığında 3 aylık başlayan bir bebek vardı. Öğretmenlerin bebeklere her zaman güleryüzlü ve sevgi dolu davrandıklarına defalarca şahit oldum. Bebeği olup bakıcı sorunu yaşayanlara Alican yuvaya bakmalarını öneririm.

Giriş katta 3 sınıf daha var. Yaş gruplarına göre ayrılmış Bebek sınıfı kadar büyük değil mekan olarak. Yerler halı kaplı, hatta duvarlar da 1m. ye kadar yumuşak bir malzemeyle kaplı. Sınıfların hepsi aydınlık, yüksek tavandan dolayı da ferah görünüyor. Kışın da güneş alıyor sınıflar. Isınma sorunu yaşanmıyor. Küçük grupların yemeklerini yediği bir oda daha var giriş katta. Bu oda sanat odası olarak da kullanılıyor.

Bence bu okulun tek dezavantajı uyku odasının ayrı olmaması. Kalpetler uyku saatinde çıkarılıyor ve sınıf uyku odası haline geliyor. Yiğit okula başladığında sınıfı 4 kişi idi, kışın bu sayı 12 ye kadar çıktı. Öğretmen çocukları vesilesiyle uyku saatine yaklaşık 8-9 öğrenci kaldığı bilgisini vermişlerd. Sevda öğretmen sınıf öğretmeni, Ayşe öğretmen ise yardımcı öğretmen ve stajyer İnci öğrencilerle ilgilendiler.

Bizim bir dönem Yiğit in ısırılma sorunu oldu,ilerleyen dönemlerde de Yiğit'in ısırma sorunu oldu. Nurhayat Hanım, Emine,Sevda öğretmen her zaman çok ilgiliydiler, Yiğit ısırıldığında da telefon edip haber verdiler. O dönem çok kızıyordum ama şimdi fark ediyorum ki dönemsel bir sorunmuş. Şu an itibiaryle sınıfta hiç bir öğrencide bu hareket tarzı kalmadı.

Alt katta yemekhane, spor salonu ve sanırım bir kaç sınıf daha var. Bizim sınıf merdivenleri hiç kullanmak durumunda kalmadı. (çok büyük avantaj-burayı tercih nedenlerimin de başında geldi)Ayrıca merdivenlerin başında çocukların açamayacağı şekilde 75cm yüksekliğinde bir kapı var. Küçük grupların yemeklerini yediği bir oda daha var giriş katta. Bu oda sanat odası olarak da kullanılıyor.

Burayı tercih nedenlerimden birisi de geniş ve yüksek tellerle kapalı kendine ait açık hava parkı oldu. Bu alanda salıncak, kaydırak vs gibi aletler var. Havalar müsait olduğu sürece çocuklar hergün parka çıktı. Kendi gruplarıyla beraber.
Kış döneminde okulda tiyatro gösterileri oldu. Küçük gruplar yüksek sesden korkmadığı sürece büyüklerle beraber izlediler.
15 günde bir boğaz kültürü alındı ve düzen lab. test yaptırıldı. Her perşembe bir doktor gelip genel sağlık taraması yaptı.

Biz Alican Yuva dan çok memnun kaldık. Nurhayat hanım çok deneyimli bir pedagog. Kendisine her zaman cep telefonundan da ulaşabildim. Yiğit in hal ve tavırları hakkında her zaman detaylı olarak bilgi sahibiydi, belli ki çocuğum her zaman takip ediliyordu. Kendisinden bir uzman olarak da çok faydalandım. 2 yaş dönemi bana kalırsa en zor dönem ve bu dönemi atlatırken her zaman bizi rahatlatan çözüm önerileriyle ve yönlendirmeleriyle kensidinden çok destek aldım.
Emine Öğretmen de okulun müdürü. O da tecrübeli bir öğretmen. Genelde ben günde 2-3 kere aradım okulu ve her aradığımda oğlum hakkında detaylı bilgi aldım. (2-3 aydır aramıyorum gündüzleri)

Yiğit sünnet olduktan sonra başlamıştı kreşe. 6-7 ay sonra şubat ayı gibi Emine öğretmen ve Sevda Öğretmen Yiğit in tuvalet eğitimine başlayalım dediler ve başladık. Sınıfda bu aylarda hazır olan bütün çocuklara tuvalet eğitimi verildi.

Güvenlik zafiyeti görmediğim tek okul da burası oldu. Hergün Yiğit i sabah bırakıp akşam aldım. Öğrenciler servise binerken tek tek götürüldü bir öğretmen eşliğinde. Pencereler zaten yüksek olduğu için bir sıkıntı teşkil etmedi. Düz ayak bir mekan olduğu için merdiven de bizi tedirgin etmedi. Merdivenin başında da yukarıda yazdığım gibi her zaman kilitli olduğuna şahit olduğum bir kapı var. Ben Yiğit in yanındayken bile anlık bir hareketle merdiven e saldırmıştı, ama kapı kilitli olduğu için bir sorunla karşılaşmadık. Güvenlik hijyen ve temizlikden de önce geliyor açıkçası benim gözümde.

Adresi :
Merkez
Adres : Çetin Emeç Bulvarı 4. Cad. 68. Sok. No:6/9 Ankara
Tel : 0312 481 87 93
Faks : 0312 478 74 56
E-Posta : alican@alicanyuva.com
Şube
Adres : 4. Cad. No: 99
Öveçler / Ankara
Telefon : 0 312 483 34 14
0 312 483 34 04
http://www.alicanyuva.com/


AKVARYUM YUVA

Bu kreş de benim beğendiğim bir kreş oldu. Geçen yaz ve bu yaz gezdim. Bir sitenin giriş katı ve alt katı var. Sitenin oyun parkını kullanıyorlar. Kreş den dışarı çıkılıp gidiliyor parka. Düz ayak olması güzel. Uyku odaları ayrı. Çocuğunuzun sizi görmeden onları gün içerisinde görebileceğiniz gözlem odaları var. Sınıfları çok büyük, ferah. Ücret de bu fiziksel koşullara göre gayet makuldu. Mutfağı genişti. Alt katta oyun salonu vardı ve bana biraz nemli gelmişti. Ama burada uyumadıklarını gözönüne alırsak çok da sorun değil. Öğretmenleri üniversite mezunu imiş. Sahibesi Sema hanımdı adı yanlış hatırlamıyorsam, çok tatlı güleryüzlü bir bayan.
Biz niye göndermedik? Evimize ve benim işyerime oldukça uzak olduğu için tercih etmedik.
Adres bilgileri:

http://www.akvaryumyuva.com/tr/
Adres:
Ziyabey Caddesi No: 21/A-B, Balgat-Çankaya/ANKARA

Tel: 287 42 99 & 284 00 17

BURÇ ÇOCUK AKADEMİ

Öveçler 2 caddedeyken ve Öveçler 4.caddeye taşınınca da gezip gördüğüm bir kreş. Bina tamamen kendilerine ait. Ticari bir kurum benim gezdiğim diğer yerlere göre. Çocukların yemekleri dışarıdan geliyor. Anlaştıkları bir catring firması varmış. Sınıflar ve uyku odaları birbirinden ayrı. Genel olarak temiz ve ferah görünüyor. Öğrenciler yemekhaneye asansörle indiriliyor. Ücret bu sene 825TL demişlerdi. Ağustos ayında kapalı oluyorlarmış.!!!Zor durumdaki anneler için bu ayda devam eden öğrencilere bir aktivite yapılmıyor, sadece özbakımları sağlanıyormuş. Ama tam ücret alıyorlarmış. Okulun müdürü genelde velilerin ev hanımı olduğunu söyledi. Akşam 17-17:30 da en geç çocukların alınması gerekiyor.!!!Benim mesaim 18:00da bitiyor.
Bütün bunlara ek olarak 2.caddedeki eski binalarında çocukların kullandığı tuvalette açık bir cam vardı ve yüksek değil cam. Ayrıca yangın merdivenlerine açılan kapı da açık duruyordu. Biz diğer faktörleri düşünmeden güvenlik zafiyetinden dolayı direk eledik burayı.

web adresi:
http://www.burcakademi.com/

ELMA ŞEKERİ

Komşum Kamile çok memnun kalmış zamanında, büyük kızı Eda bu kreş in ilk öğrencilerinden olmuş. Sahibesi Alican yuva nın eski müdiresi imiş. Biz eşimle gezdik bu kreşi. Kreş ana cadde üzerinde ve bina tamamen kendilerine ait. Bizim dahil olacağımız sınıf bize çok kalabalık gelmişti. Sınıflar da nispeten küçük geldi. Bir apartman olması vesilesiyle de merdiven var, merdivenler dar ve dik. Bizim yaş grubumuzda bu sene belki çok takılmazdım merdiven olayına, ama geçen sene bizi rahatsız etmişti. Sınıf mevcudu da çok kalabalık geldi bize sınıfın büyüklüğüne göre. Genelde hep olumlu referanslar duyduğum bir kreş oldu. Biz Alican ve Elma şekeri arasında kararsız kalmıştık. Düz ayak olduğı için de Alican ı tercih etmiştik.

ROTA ANA OKULU

Nurturia annelerinden BaşakÇelik sayesinde haberdar oldum. Web sayfasını ziyaret ettiğimde bile etkilenmiştim. Dün de eşimle beraber gidip ziyaret ettik. Kurucusu Prof. Dr. Nilüfer Darıca ve bir çocuk doktoru. Fiziksel koşullar tek kelimeyle muhteşem. 5 Temmuzda okul açılmış ve ilk kayıtlarını 7 temmuz da yapmışlar. MEB na bağlılar. Şu anda 17 öğrencileri varmış.
Fiziksel koşulları:
Apartman 3 katlı, bir de kot altı var. Kot altında yönetim odaları,doktor odası ve revir var. Çocuklar hergün sabah çocuk doktoru tarafından genel sağlık kontrolünden geçirilecekmiş. Revir odası bir oyun sınıfı şeklinde dizayn edilmiş. Hasta çocuklar okuldan geri kalmayacak ama sınıfına da gönderilmeyerek bu odada kalacakmış.

1. katta 3-4 yaş grubu var. Her yer ahşap, çok ferah,çok temiz,çok düzenli. Yemek odalarına servis asansörü ile yemek gelecekmiş. Sınıf öğretmenleri üniversite mezunu olacakmış. Her yaş grubuna 10 öğrenci alacaklarmış. Bu yaş grubuna ait bir mutfakları var. Küçücük merdaneler vardı mutfakta. El becerilerini geliştirmeye yönelik yapabilecekleri mutfak işleri için bu oda. Bir küçük fırınları da var.
Okulun mutfağı tertemiz pırıl pırıldı.
2.katta 4-5 yaş grubu var. biz gezmedik. 3. katta Nilüfer Hanım ın odası vardı. Dün de kendisiyle görüştük. Emilia tarzı bir eğitim felsefesi benimsenmiş. İleride kolej yoluna gitmeyi hedeflemişler. Anladığım kadarıyla çayyolunda da bir şube açmayı planlıyorlar. Nilüfer Hanım da dürekli bu okulda olacakmış.

Okul bahçesinde kum havuzu var. Bir kümesleri var. Bir gemi maketi var. Her yer ahşaptan yapılmış.
Okulun en alt katında bir drama merkezi var. ATM, market gibi yerlerin küçültülmüş halleri çok şirin. Bu kat yerden ısıtmalı imiş.
Adres:

http://www.rotacocuklar.com/tr/
Tel:481 88 87
Sokullu caddesi no:170
Dikmen/Ankara
Biz önümüzdeki hafta buraya başlamaya karar verdik. Bu okul ile ilgili daha geniş ve detaylı bilgiyi o zaman yazacağım.

Ynt: Ankara'da Kreşler

08/26/2010 08:20:00

Başak, doktor ortak sıfatıyla hergün orada olacak, o bakımdan. Kurucusu yani nilüfer hoca ile beraber.
Teşekkü ederim Başak çım. Umarım iyi olur, çok gerginim yine. Nasıl alışacak,eski öğretmenini isteyecek mi?
Çünkü yiğit bu kreşde de mutlu yani.

Ynt: Ankara'da Kreşler

08/26/2010 10:11:00

Deniz ücret 800TL ve pazarlık yapsanda inmiyorlar. açıkçası bu daha çok güven verdi, daha profesyonel geldi bana.  Sınıflara dalarlar mı?ben çok düşünmedim açıkçası. 3 Yaşında olunca çocuklar az çok derdini anlatabiliyor.  Büyüklerle birarada olası daha faydalı olur gibi geldi bana.
yazmayı unutmuşum ama 30 aylıkdan itibaran alıyorlar ve tuvalet eğitimini almış olması gerekiyor.

Başak revir olayı harika gerçekten. Ben izin alamayanlardanım. Hafif ateşi olduğunda da gönderdim okula, ama ağlaya ağlaya göndermiştim. Revir de beni fethetti.
İlk gün nasıl yapacağız, kalabilecek mi? çok endişe içerisindeyimm açıkçası. Alışır mutlaka, çocuklar daha kolay uyum sağlıyor. Anne olarak ben çok daha tedirginim ama. bu okulundaki öğretmenini çok seviyor ve O na çok bağlı. Biraz sıkıntı yaratabilir.

Ynt: Ankara'da Kreşler

08/26/2010 10:50:00

sancılı bir çözüm oldu ama çözdük deniz. seneye yetişir,biz çözdükten sonra herkes çözer

Ynt: Ankara'da Kreşler

08/26/2010 12:12:00

Elvankent-Eryaman-Sincan-Etimesgut civarında yaşayanlara uygun olabilecek oğlumun 2 yıl devam ettiği çok çok memnun kaldığım kreşimiz:
http://www.maviucurtmam.com/
Kurucuları çok çağdaş, olgun ve kendini bu işe adamış insanlar, 2 yıl boyunca hiç sorun yaşamadık hep olmlu ve güzel durumlarla karşılaştık, ben de şiddetle tavsiye ederim

Ynt: Ankara'da Kreşler

08/26/2010 12:23:00

tamam Başakçığım, hemen:)
bir kere fiziksel ortamı çok güzel 2 triplesk villanın birleşiminden oluşuyor uyku odası en altta, yemekhane girişte her grup birlikte yiyor yemeği, aynı yaş grubunda bile kalabalık olması dıurumunda ayylara göre sınıflara ayırıyorlar, yaz okulu etkinlikleri (yüzme, binicilik), kışın buz pateni, modern dans vb çocuklara oldukça güzel vakit geçirtiyor yemeklerini mümkün oldukça doğal malzeme ile hazırlıyorlar reçelleri bahçelerinin meyvelerinden vb.
Akşam gecikseniz bile siz gelene kadar 20:00 bile olsa saat mutlaka nöbetçi öğretmenleri kalıyor, servis uygulamaları yardımcı öğretmenleri çok iyi,
oğlumun belirli özbakım alışkanlıklarını belli düzen ve disiplin içerisinde kazanmasında çok olumlu katkısı oldu. onun dışında fiyatları da Ümitköy vs gibi semtlerde bu hizmeti alabileceğinizin çok altında...
Günlük bilgilendirme notlarımız, kreş tarafından verilen çantamız ile eve geldi hep, bizde göndermek istediğimiz vs yine bu küğçük çanta ile yolladık, dr kontrolü-aylık- olarak yapıldı, ayrıca çocuğumun müziğe karşı yeteneği olduğunu farkedip özellikle aradılar, eğilin üzerine ihmal etmeyin vs diye,...k
karışık olmadı umarım minşk uyurken bir çırpıda sıraladım

Ynt: Ankara'da Kreşler

08/26/2010 12:26:00

hımm yazmayı unutmuşum, kocaman bir bahçeleri ve eğlenceli tahta kaydırak vb oyuncakları var bahçede, ağaçlar da olunca yaz akşamüstlerinde çocuklar keyif alıyor bir hayli

Ynt: Ankara'da Kreşler

08/26/2010 12:29:00

nasıl unuttum yav:( ya-pa mix di sanırım bu gruba yönelik dergi gibi aktivite kitabı aylık olarak onu takip ettiler 4 yaş grubunda önemli gün ve haftalar vs herşeyi içeriyordu ay sonunda eve geldiği zaman neleri öğrendi kontrol şansımız oluyordu ve de haftalık sınıf notlarında hangi şarkı bilmece öğrenildi, hangi, sayı kavram vb çalışıldının  geniş özeti geliyordu...bu son oldu umaım:)


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Ankara Nurturia Üyeleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...