Ankara'da Kreşler

Ynt: Ankara'da Kreşler

08/26/2010 12:33:00

Ezgi,sorması ayıp ama ücreti nedir?yaz okulu için ekstra ücret ödediniz mi?

Ynt: Ankara'da Kreşler

08/26/2010 12:36:00

geçen yıl 500 eğitim+50 servis+25 modern dans ödedik, yaz okuluna bu yıl gitmedi geçen yıl akstradan binicilik ve yyüzme için seans başına ödüyorduk, bu yıl eğitim sanırım 530-550 filan olomuş diye duydum

Ynt: Ankara'da Kreşler

08/26/2010 12:38:00

çocuk büyüdükçe kreşte neler öğreniyoru görmek önem kazanıyor arkadaşlar sorunca maum anlatmıyorlar, bu kitapta-aylık yapa mixler- hangi çizme boyama kesdme akt. yapmış hangi kavramları öğrenmiş nerde hata yapmış hep gözlemleme fırsatımnız oldu 4 yaş civarı mutlaka bu faktörlere de dikkat edin

Ynt: Ankara'da Kreşler

08/26/2010 12:55:00

Çok güzel bir sayfa oluşturmuşsunuz ellerinize sağlık :)

Ynt: Ankara'da Kreşler

08/26/2010 13:26:00

Anneyazar+1, hele şu dönemimize rast gelmesi daha bir iyi oldu, ellerinize sağlık:)

Ynt: Ankara'da Kreşler

08/26/2010 19:48:00

Ya Ezgı verdıgın adreste hıc acıklama yokkı,nasıl görucem okulu,gezmem lazım ama cumartesı acıkmı kı?

Ynt: Ankara'da Kreşler

08/27/2010 04:19:00

Seda,
Telefon edip bilgi alabilirsin, cts açık değildi normalde ama belki bu dönem kayıtlar olduğu için açıyorlardır.
YArım gün opsiyonları da var bu arada

Ynt: Ankara'da Kreşler

08/27/2010 05:38:00

Öznur,
sende şen ikizler ile ilgili izlenimlerini paylaşır mısın?

Ynt: Ankara'da Kreşler

08/27/2010 06:58:00

Toparlıyorum, paylaşıcam Şenay.

Ynt: Ankara'da Kreşler

08/27/2010 12:16:00

 

Şenikizler Anaokulu

Tel:0312 472 25 35

Fax:0312 472 25 35

Adres:Cevizlidere Cad. N0:54/18 Balgat/ANKARA

E-Posta:bilgi@senikizler.com

Web:www.senikizler.com

 

 

Anaokulu, bir apartman dairesinin altında ve nerdeyse dairenin tamamı gibi bir alana sahip. Daha kısmi tadilatı devam eden arkada odaları var. Fazıl bey sahibi ve eşi Şengül hanım eğitimci, buraları da ihtiyaca bağlı kullanımlar için ayıracaklarını söylediler. Şimdilik o alanda, yukarıdan aşağı inen kaydırak ucunda top havuzu yapılmış durumda ama kullanmıyorlar bildiğim kadarıyla. Psikolojik danışmana ait bir oda var ve gerektiğinde birebir veli ile görüştürdüklerini ve danıştıklarını söylediler.

 

Bir merdiven ile yukarı kata çıkılıyor. Yukarı kat şuan aktif olarak kullanılmıyordu, sadece uyku amaçlı kullanılıyor. Kampet üzeri minderde yaş gruplarına göre uyutuluyordu çocuklar. Ama Şengül hanım zamanla Kampet kullanımını kaldıracaklarını, yerine ahşap üzerine minder kullanacaklarını ki artık kısım kısım kullanmaya başlamışlardı. Bir zorlama yok ve çocuklar nasıl istiyorsa öyle uyutulmaya çalışılıyor. En azından ilk günlerde. İlk günlerden birinde uyutulmaları esnasında bende Kutluay ile ilgilenirken başka bir çocuk (yaklaşık Kutluay yaşıtı) ısrarla “uyku pijama mı giydirin” diyerek uyumak istemiyor ve ağlıyordu. Öğretmeni ısrarla onu dinlemiyor, duymuyor ona uyuması konusunda telkinlerde bulunuyordu. Çocuğun uyku kıyafetleri giydirince mışıl mışıl uyku moduna geçti. Sonraki günlerde de zaten çok mutsuz görmüştüm çocuğu. Derken birkaç gün içerisinde de ayrıldı. Çocuğu dinlemek en önemli unsur bana göre bu sebeple olumsuz bir önyargıya sebep oldu. Ama durum anlık bir boşluk sebebiyle olmuş olabilir, hemen karar vermemek gerektiği düşünüyorum.  

Yukarı katta yine çocukların boyutlarına göre tuvalet, lavabo ve duş ile iki adet sınıf var ve bu sınıflardan aşağıdaki diğer sınıfları izlemen mümkün olabiliyor. Tüm sınıfları dışarıdan izleme olanağının olması hoşuma gitmişti. Büyük bir yemek salonu var. Yemek salonunda hep birlikte yemek yeniyor ama masalar gruplara ayrılmış. Gelelim yemek konusuna;) kreşlerde yemek konusunun hiçbirzaman evdeki gibi olmasını beklememem gerektiği söylendiğinde inanmamıştım ama öyle.

2 adet bahçe duvarı ile ayrılmış dış mekan oyun alanı var. Biri ana kapı yanında çok daha özenli ve kullanılabilir olan, diğeri ise arka avluda yemek salonundan geçilen açık alanı. Küçük bir salıncak ve kaydırak var. Havaların sıcak olduğu bu dönemde bahçede olmaları iyi çokça bisiklet olanağı var. Ama aynı anda hem bisiklet kullanan hemde oynayan çocuklar için yeterli değil bana göre. Alt katta yaş gruplarına göre ayrılmış 5 sınıf  var. Ancak çocuk sayısına göre kullanılan mekanlar küçük geldi bana.  İlk hafta bizim yaş grubu öğretmenimizin henüz gelmediğini belirttiler. Birebir ilgilenen öğretmenimiz ile zaman geçirdik ama çokta verimli olmadı. Ancak kreşteki 4. günümüzde öğretmenimiz gelince biraz daha olumlu gelişmeler oldu. Her an öğretmenini arayıp bilgi alabiliyorsun, gerektiğinde onlarda seni çokça arıyorlar. Kutluay’ın günlük neler yaptığını, neler yediğini, yedekleri konusunda bilgilendirme notunu hergün alıyorum öğretmeninden. Küçük olanlara özenli davranışlar var aksini hiç görmedim.  

 

Gelelim sınıflara. Sınıflarda oynanabilir oyuncak pek göremedim. Üst raflar ve birde küçük alt raflar var. Alt raflarda sağı solu kırılmış oyuncaklar gözüme çarptı. Duvarın kenarında minderler koyulmuş. Sınıflar dışında yerlerde halı yok. Biraz bakıma ihtiyacı var sınıfların bana göre.

Daha büyük yaş grupları yüzme, tiyatro gibi etkinliklere götürülüyorlar. Yaş grubumuz olmadığı için ne sıklıkla olduğunu bilemiyorum tabi. Yazdırdığım dönemde pek çocuk yoktu, öğretmenimizde gelince kesin sınıflar ayrılarak aktivite yapacaklarını belirttiler ama ben hiç şahit olmadım açıkcası. Belki gördüğüm saatler ile ilgilidir. Bir odalarını görsel kaynaklar için ayırdıklarını, projeksiyon ile büyük ekran Caillou seyrettiklerine tanık olmuştum ki, eve geldiğinde hitti hitti dedi durdu.

Sahibi Şengül hanım her zaman güleryüzlü, yönlendirici, çocuklarla sürekli iletişim içerisinde olduğu herhalinden belli. Sıcak bir ortam var içerde.

Bolca serbest oyun saati olmak üzere, jimnastik, hamur, resim vs. aktiviteleri ile günlerini geçirdiklerini biliyorum. Bu kreşi araştırarak mı buldun  derseniz maalesef bu nedenle belki de ısınamadım. Bakıcı problemimiz nedeniyle kısa süreli başlamıştık. Çok yakın Simber ablamızın kızı, buranın ilk öğrencilerindenmiş, bize de tavsiye etti. Genel olarak olumlu izlenimler edindim ama şimdi Rota, Binbirçiçeği görünce tabi başka kreşleri beğenemez olduk.

Biraz uzun oldu ama...


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Ankara Nurturia Üyeleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...