Ankara'da Kreşler

Ynt: Ankara'da Kreşler

06/27/2012 07:07:00

Cok yakin bir arkadasimin 2 cocugu da bir sure kids acedemy'ye gitmisti ve cok memnunlardi. tasindiklari icin cocuklari almak zorunda kaldilar. Onlar da nerdeyse sadece bizim cocuklar kaliyor demisti. Baska bir arkadasim da cok begenmisti ama cok yakininda baz istasyonu oldugu icin oraya gondermedigini soylemisti. biz bir sure daha bakiciyla devam edecegimiz icin ben gidip gormedim henuz

Ynt: Ankara'da Kreşler

06/27/2012 08:09:00

Merhabalar,

Kreşe göndermeye karar verdiğimizde ben de pek çok anne gibi forumlara girip yazılanları takip etmeye çalışmıştım. Hatta açıkçası karar verdikten sonra bile bir süre huzursuzdum. Ancak, öncelikle şunu belirtmeliyim kreş seçimi de tıpkı oturacağımız semti seçmeye benziyor. Herkesin kriteri farklı, bu nedenle de oğlumun devam ettiği kreşle ilgili ne tavsiye ederim ne de edemem gibi bir yargıda bulunmak istemem. Sadece deneyimlerimi paylaşarak belki birazcık fikir verebilirim. Oğlum, Eylül 2011'den beri Kids Academy'e gidiyor. Neden bu kreşi tercih ettik, çünkü evimiz yan bina:) Benim birinci kriterim "eve en yakın okul en iyi okuldur"du. Bu nedenle, sadece iki kreşe daha bakarak kararımızı verdik. Bu kararımızın ne denli doğru olduğunu da zamanla doğruladık zaten. Kids Academy, öncelikle kreş/anaokul olarak tasarlanmış bir bina, dolayısıyla fiziksel olarak villadan bozma kreşler gibi değil . Oldukça ferah, güvenli. Kadrosu kesinlikle kaliteli. Özellikle branş derslerinin öğretmenleri uzun yıllardır çalışan insanlar. Sınıf öğretmenleri ise bir tecrübeli 1 tecrübesiz öğretmen olarak ayarlanmış. Bizim kreşe dair bir sıkıntımız olmadı şimdiye kadar. Ama gene tecrübe ettiklerimizden olumsuz olabilecek unsurları sıralayayım. Evet genellikle 18.00 gibi kapanıyor. Eşim erken çıkıtığı için genellikle o alıyor oğlumu, bense sadece 1-2 kere izin alarak alabildim. Ama haber verdiğinizde nöbetçi öğretmenle birlikte 18.30-19.00'a kadar kalabiliyor. Yemek menüsü sizinle paylaşılıyor ve nispeten diğer kreşlere göre daha sağlıklı, ama ikindi kahvaltısında genellikle kek-kurabiye vb.şeyler verilmesi yerine meyve verilmesini tercih ederdim. Branş dersleri var ve ekstra ücretli ama bence gerek yok. Biz katıldık, sene sonunda güzel bir gösterisi oldu ama hiçççç gerek yok. Kreş zaten yeterince pahalı:). Baz istasyonu meselesine gelince, Eskişehir yolunda benzin istasyonunun  yanında bir baz istasyonu var, eğer o kastediliyorsa biz orada oturuyoruz, dolayısıyla sürekli tehdit altındayız:( Şimdilik aklıma gelenler bu kadar. :) Kolaylıklar diliyorum herkese:)

Ynt: Ankara'da Kreşler

06/27/2012 11:12:00

Çayyolu Akademi Minik ile ilgili bilgisi, tecrübesi, tavsiyesi veya dikkat edilmesini istediği birşeyi olan var mı acaba?

Bir liste hazırlıyorum (İngilizce eğitim, branş, servis, fiyat vs.) ve bilgiye ihtiyacım var, hem kendi adıma faydalanıp hem de faydalanmak isteyenlerle paylaşmayı düşünüyorum.

Ynt: Ankara'da Kreşler

06/27/2012 12:10:00

cayyolu'ndaki kreslerle ilgili listenize ben direk talibim, cok makbule gecer. simdiden tesekkurler...

Ynt: Ankara'da Kreşler

06/27/2012 17:28:00

çikolatam var ümitköy de çok güzel tavsiye ederim..çalısan anneler için ideal

Ynt: Ankara'da Kreşler

08/11/2012 11:18:00

Merhaba,

Ben de kızım için kreş araştırmaya başladım ve ne zor bir karar olduğunu da anladım...Kavaklıdere, GOP, A.Ayrancı civarında kreş önerileri olan var mı?

Henüz gezip görmedim ama  
İlkadım Yuva (Nenehatun Cd.)
Gence Çocuk Yuvası
Kucak Yuva 
Kids A Loud 
Önokul Yeşil Çizgi
Disney Çocuk Evi

farklı farklı kişilerden isim olarak verildi, buradan bilen arkadaşlar varsa tecrübelerinizi öğrenmek isterim...

Şimdiden çok teşekkürler, kreş arayışında herkese kolaylıklar ve bol şanslar dilerim...

Ynt: Ankara'da Kreşler

08/12/2012 12:50:00

Canim ben ilkadim ve kidsaloud u biliyorum.bulustugumuzda kritiğini yapariz

Ynt: Ankara'da Kreşler

08/12/2012 21:03:00

Meral'cim arıycam yarın seni... 


Ynt: Ankara'da Kreşler

08/13/2012 05:19:00

Merhabalar bende kızım için aynı koşuşturma içindeyim.

Ben İLK ADIMI eledim çok pahalı ve 2 ara ödemesi ana paranın 2 katı ve konuştuğum ilgili bu ücretin bu kadar pahalı olduğunu saçma sapan birşeyler söyledi ve bana hiç inandırıcı gelmedi...

YEŞİLÇİZGİYİ ile konuştum telefondaki ses okadar soğuk ve negatif geldiki beni tamamen uzaklaştırtı birde şubat ayında 1 hafta ve yaz ayında okulun 2 hafta tatil olması çalışan anne olarak bana uymadı.. Ben mümkün değil 2 hafta üst üste izin alamadım.  Yine fiyatı pahalı geldi...

KUCAK YUVAYI bir arkadaşım tavsiye etti ancak görmeye gidemedim henüz..

Ancak ben GOP ta faaliyet gösteren KÜÇÜK ŞEYLER'e göndereceğim sanırım yer güzel, insanlar güleryüzlü fiyatı uygun... gidip görmenizi tavsiye dederim.. Sizden de diğer okullar için tavsiyelerinizi beklerim..

Ynt: Ankara'da Kreşler

08/26/2012 11:20:00

Selam,

2 hafta oldu ancak yazabiliyorum, biz kreş turumuzu tamamladık, izlenimlerimi mümkün olduğunca yorumsuz aktarmaya çalışıcam; etkilemek istemem kimseyi zira  herkesin kriterleri farklı farklı:

İLK ADIM YUVA: 
38 yıllık bir yuva. Bir de Ankara Preschool kısmı varmış ecnebi :) çocuklar için efenim... Aynı bina içindeler ama bu ecnebilerin sınıfı ayrı... 
Bina müstakil, 2 katlı, haliyle çocuklar merdiven inip çıkıyor (bu konuda hassas olanlar tarafından biline:) 
Ayrı uyku odaları yok çocuklar kendi sınıflarında kampetlerde uyuyor.
Yemekler kendi mutfaklarında pişiriliyor ama yemek salonları yok sınıflarında yiyorlar
Tuvaletler ve lavabolar çocuk boylarında değil bu konudaki açıklamaları her ortamda ihtiyaçlarını gidermeye alışkın olmalarını sağlamakmış!!
Bahçesi birçok yuvaya göre büyük sayılır, kum havuzu var. Bahçeyi mümkün olduğunca çok kullandıklarını söylediler
Sınıflar orta büyüklükte , mevcut 10-15 kişi, her sınıfta 2 öğretmen var bakıcı anne yok  
Sınıf düzeni var atölye yok, branş dersleri branş öğretmenleri veriyor

KÜÇÜK ŞEYLER GOP:
Birkaç yıllık mazisi var, Üstün Dökmen Akademi'ye bağlı franchise kuruluş
İşletmecisi Demet Hn. İşletme Müh. , Müdire Meral Hanım 35 yıllık Çocuk Gelişimi Uzm.
Bina müstakil 3 katlı, mutfak ve yemek salonu en üst katta yemekler kendi mutfaklarında pişiyor ve yemek salonunda yeniyor.
Ayrı uyku odaları var ve yataklarda uyuyorlar
Tuvalet ve lavabolar çocukların boyuna göre
Bahçesi çim, kum havuzu var 
Sınıflar çok geniş, mevcut 12-15 kişi her sınıfta 2 öğretmen 1 stajyer var bakıcı anne yok 
Atölye düzeni var, branş dersleri branş öğretmeni veriyor

PITIRCIK YUVA:
28 yıllık bir yuva işletmecisi sosyal hizmet uzmanı, eşiyle beraber işletiyorlar eşi meclisin kreşinden emekliymiş. Kızı da Hacettepe Psikoloji mezunuymuş ondan da akademik destek alıyorlarmış
Bir apartmanın alt 2 katını kullanıyorlar bahçe kullanımı kendilerine ait, kreş girişi kendilerine ait apartman girişinden izole.
2 katın girişi birbirinden ayrı alt alta 2 daire şeklinde düşünün. Dairelerin ana kapıları her zaman kapalı anahtarla açılıp kapanıyor dışarıdan gelenler zile basıyor.
Mutfakları var yemek kendi mutfaklarında pişiyor ayrı küçük bir yemek salonları var 3 küçük yemek masası var. Sınıflar tek tek çıkıyormuş  yemeğe.
Ayrı uyku odaları yok kendi sınıflarında kampetlerde uyuyorlar.
Sınıflar ortadan biraz daha büyük, mevcut 12 kişi civarında, her sınıfta 1 öğretmen 1 yardımcı öğretmen var bakıcı anne yok 
Tuvalet ve lavabolar çocukların boylarına göre
Bahçe çakıl, güvenlik yokuşuna bakıyor 
Sınıf düzeni var atölye düzeni yok ama fen laboratuvarı diye tanıttıkları ayrı bir sınıf var.  Bir de Cd izledikleri bir sınıf varmış haftada 1 cd izliyorlarmış bazen 15 günde bir... Her hafta 1 çocuk ödev olarak? evden Cd getiriyormuş onu izliyorlarmış hep birlikte...Her türlü cd olabiliyormuş anne babanın düğün cdsi bile olabilirmiş!

GÜVEN YUVA
Yanlış hatırlamıyorsam 24 yıllık filan. Kurucusu Prof. Dr. Nergiz Güven
Bir apartmanın alt katı. Karşılıklı 2 daire. Girişler apartman girişinden önce daire kapısı şeklinde. Dolayısıyla merdiven yok. Kapılar sürekli kapalı tutuluyormuş anahtarla açıp kapatıyorlar, dışarıdan gelenler zile basıyor.
Bahçe kullanımı kreşe ait, geniş bir bahçesi var. Yazın çocuklar çoğunlukla bahçede vakit geçiriyorlarmış.
Sınıflar orta, 10-12 kişilik 
Sınıf düzeni var, atölye yok. 
Yemekler kendi mutfaklarında pişiyor yemek salonu yok giriş holünde yeniyor. 
Ayrı uyku odaları yok kendi sınıflarında kampetlerde uyuyorlar.
(Nilüfer hn. la tanışamadık biz ziyaret ettiğimiz sırada kendisi yoktu öğretmenlerden biri bilgi verdi bize ama çok sağlıklı bilgi de alamadık, ikindi kahvaltısı saatinde oradaydık çocukların yemek yedikleri yer ve tabak bardaklar vs.. ile  içerideki koku beni rahatsız etti ilk izlenim olarak olumsuz izlenimler edindim ama belki de hiç öyle değildir biz talihsiz bir güne denk gelmişizdir bilemiyorum  )
Bu sebepten çok fazla incelemedim ayrıntı veremiyorum o yüzden...

Şimdilik bu kadar birkaç yuva daha var ama devamı daha sonra, herkese kolaylıklar :)


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Ankara Nurturia Üyeleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...