Ankara'da Kreşler

Ynt: Ankara'da Kreşler

02/28/2013 10:34:00


Ynt: Ankara'da Kreşler

04/10/2013 06:16:00

Merhaba,


GOP'taki AKD Kids ve özellikle de Yuva İlkadım (Ankara English Preschool) ile bilgisi veya duyumu olan varsa ve benimle paylaşırsa çok sevinirim. 

Teşekkürler

Ynt: Ankara'da Kreşler

04/12/2013 07:11:00

Merhabalar,

 

Çocuğu Sihirli Bahçe'ye giden veya gitmiş olanlar var mı acaba? Deneyim, yorum ve tespitlerine ihtiyacım var.

 

Şimdiden teşekkürler...

 

Ynt: Ankara'da Kreşler

04/12/2013 07:34:00

MErhabalar Fcan,

çok doyurucu bir cevap veremeyeceğim,
kendi çocuğum gitmedi,
çok yakın arkadaşımın kızı gitti,hatta oaradn ilkokula geçti,anaokulu olarak da oraya gitti,
Çekirdek yuva dan ayrılıp buraya geçmişti,
Çok memnunlardı,
Malesef daha fazla detay bilgiye sahip değilim.

Ynt: Ankara'da Kreşler

04/12/2013 09:01:00

Çok teşekkürler senayc,

Çekirdek Yuva ile ikisi arasında kararsız kalmış biri olarak cevabın önemli benim için, ancak tabi birinden memnun olmama, diğerinden memnun olma kriterlerini keşke öğrenebilseydim.

Yine de çok teşekkürler...

Ynt: Ankara'da Kreşler

04/12/2013 15:01:00

Merhaba

Tamamen şahsi tecrübelerime ve 5 yaş oğlumun gözlemlerine dayanarak, Sihirli Bahçeye hayır
diyorum.
Siz anne olarak daha iyi karar verebilirsiniz.
sevgiler

Ynt: Ankara'da Kreşler

04/12/2013 20:46:00

Merhaba gezicini,

Cevabiniz icin tesekkurler. Size ayrica bir mesaj attim, bakabilirseniz sevinirim.

Sevgiler.

Ynt: Ankara'da Kreşler

04/15/2013 11:38:00

Merhabalar,

Henüz ne yapacağına karar verememiş bir anne olarak ben de sizinle Çekirdek Yuva ve Sihirli Bahçe gözlemlerimi paylaşacağım.

Bu iki kreş de çevremden çokça duyduğum, benim kreş arayışlarımın yoğunlaştığı Birlik Mah.de en fazla adı geçen ve önerilen iki kreş idi. Evime ve iş yerime makul uzaklıkları nedeni ile başka hiçbiryere gitmeden sadece bu ikisine odaklandım (zaten birinden birine rahatlıkla karar verebileceğimden ve başlatabileceğimden son derece emindim ilk başlarda ama yanılmışım).

Bir de yine bu çevreye yakın İlk İz Montessori Okulu'na da bakmayı düşünsem de, çok güvendiğim, çocuk gelişimi ile ilgili çalışan bazı tanıdıklarımın, olumsuz görüşleri nedeni ile seçeneklerden çıkardım.

İki kez Sihirli Bahçe'ye gittim. Gitmeden önce konuştuğum anne babalar birbirinin zıddı iki gruba ayrılıyordu: Yıllardır çocuklarını gönderip çok memnun olup başka biryer düşünemeyenler ve okulu katı / disiplinli bulup hiç taraftarı olmayanlar.

Benim gözlemlerim ise şöyle: Okul fiziki şartlar açısından, daha önceden de gördüğüm pek çok kreş ve anaokuluna göre, çok iyi durumda. Burada daha önce de bahsedilmiş, sadece bu amaçla inşa edilmiş bir binası var. Ben binayı sevdim ama çocuk gelişimci tanıdıklara göre aslında bu bina katlı ve merdivenli olduğu için hiç de Montessori'ye uygun bir bina değilmiş. Aslında beklentileri çok üst düzeyde bir anne olduğumu söyleyemem, o nedenle binanın fiziki şartları açısından benim için temel kriter kırık dökük, onarıma ve temizliğe ihtiyaç duyan ve dağınık görünümlü biryer olmaması ve olabildiğince ferah ve aydınlık bir yer olması olduğundan okul bu anlamda beklentilerimi karşılıyordu diyebilirim.

Öte yandan bir kreş ya da anaokulundan bir diğer temel beklentim çocuğumun huzurlu olacağı, ilgi ve şefkat görebileceği, matematik ve ingilizce vb. şeyleri öğrenmeden önce iyi bir insan olmayı, paylaşmayı ve dayanışmayı görebileceği/öğrenebileceği biryer olması. Bu açıdan bakıldığında Sihirli Bahçe'yi ilk bakışta biraz soğuk bulduğumu söylemeliyim -ki buraya dönük temel eleştirilerin başında bu geliyor zaten. Ama bunun okulu tanıtan ve veliyle görüşen kişinin tarzı ve tavrıyla mı yoksa okulun geneliyle mi ilgili olduğundan emin olamadım. Zira okulun aktif saatinde gidip sınıflara da baktım biraz ve kız öğrencisinin saçını okşayarak toplayan bir öğretmen de gördüm, ve çocukların çoğu genel olarak neşeli idi. (Öte yandan, biraz da montessoriden kaynaklı, çocukların kendi işlerini kendilerinin görmesi, sorumluluk almayı öğrenmesi gibi konulara epeyce vurgu yapıldı, bu elbette olumlu birşey ama ben aynı şekilde çocukların paylaşmayı ve dayanışmayı da öğrendiklerine ilişkin bir iki şey duymak isterdim onca anlatılan şey içerisinde)

Benim gördüğüm en büyük dezavantajlarından biri her sınıfa (max. 12'de tutmaya çalışıyorlar sınıfı) sadece 1 öğretmenin düşüyor olması. Benim bir öğretmenin o yaşta 12 çocukla birden yeterince ilgilenebileceği konusunda endişelerim var. (Bu arada çocukların giyinme, wc vs. işleriyle de her katta bir kat görevlisi ilgileniyormuş ama öğle uykusu saatinde tuvalette kendi kendine işini yapmaya çalışan ve yanında hiçbir büyük olmayan çocuklar da gördüm) Her sınıfta en azından bir stajyerin daha bulunması yerinde olurdu diye düşünüyorum.

Çekirdek Yuva'ya gelince. Aslına bakılırsa ben daha gitmeden burayı diğerinden daha fazla kendime yakın hissediyordum içten içe. Nitekim yuvaya ilk girince, diğerine nazaran, daha sıcak bir hava bulduğumu söylemeliyim. Başka bir ekolde  (ben bir ekolün diğerinden daha iyi ya da kötü olduğunu düşünmüyor ve bu nedenle bunun çok da üzerinde durmuyorum) ilerliyorlar. Kurucusu kendisi de bir psikolog ve görüşürken bunun yarattığı bir fark olduğunu kesinlikle hissetmek mümkün. Ancak fiziki koşulları beklediğimden kötüydü. Herşeyden önce mekanlar (sınıflar vs.) küçük kalmıştı ve biraz da ondan dolayı herşey üstüsteymiş ve çok dağınıkmış gibi bir görüntü oluşmuştu. Oğlum biraz da dikkat dağınıklığından muzdarip bir çocuk olduğu için bu tür mekanların hep onu daha çok zorladığını düşünüyorum. Öte yandan pek de havadar ve aydınlık bir bina olduğunu söyleyemem, hatta bana epey kasvetli ve havasız geldi gittiğim saatlerde. İç mekanların hemen hepsi gezerken beni çok yordu. Dışarıdaki oyun alanını da yeterli bulmadım. Eğer bir indirim almadıysanız, çevredeki pek çok kreşe göre fiyatı yüksek kalan böyle bir yerin en azından mekanda bazı iyileştirmeler gerçekleştirmesi gerektiğini düşünüyorum. Binanın pekçok yerinin de tadilat ve boya badanaya ihtiyaç duyduğunu fark ediyorsunuz. Ama bütün bunlar dışında, Çekirdek Yuva'nın hep daha iyi referanslı olduğunu, hakkında pek olumsuz şey duymadığımı da belirtmemde fayda var.

Bu arada, Çekirdek'te sınıflardaki öğretmen sayısı, 1 veya 2 şeklinde, sınıf mevcuduna ve öğretmenin yeterliliklerine göre değişiyormuş. Bu bana daha makul geldi. Diğerindeki gibi kat görevlisi kişiler çocukların tuvalet ve giyinme gibi bakımları ile ilgileniyorlarmış.

Her ikisinde de öğretmenler ağırlıklı olarak liselerin çocuk gelişiminden mezun olup, dışarıdan yüksekokul / üniversite bitiren veya bitirmeye çalışanlar. Her ikisinde de  kadro kurum içi eğitimlere tabi tutuluyor(muş).

Fiyat konusunda gelince her iki okul/yuva da 1000 TL.nin üzerinde (tam fiyatı merak edenlere ayrıca yazarım). Hatta Çekirdek'in ücreti bir miktar daha yüksek. Yıl içindeki gezi vb. giderler için alınan ücret yine Çekirdek'te daha fazla. Her ikisinde de sınırlı indirim seçenekleri mevcut.

Yine şahsi kanaatim, her ne kadar bu semtte (hatta Ankara'da) rayiç aşağı yukarı böyle de olsa, bu ücretlerin verilen hizmet, mekan ve olanaklarla kıyaslandığında çok çok yüksek olduğu yönünde. Bu nedenle imkanım ve bekleme şansım olsa, her ne kadar bu ücretleri ödeme gücüm bulunsa da, hiç özel kreşlerle uğraşmayıp, belli bir geçmişi de bulunan kurum kreşlerini tercih edebilirdim. Zira köklü kurum kreşlerinin bazıları bunlarla aşağı yukarı aynı hizmetleri verip çok daha uygun fiyatlarıyla bu işi devam ettirebiliyorlar. (Ben binadaki ve programdaki birkaç farklılığın fazlaca abartılıp süslenerek bu anormal fiyat farkının yaratılmasını hiç etik bulmadığım gibi, kendimi de çocuk yetiştirirken bir ticari sistemin oyuncağı gibi hissetmekten de hiç hoşlanmıyorum)

Bütün bunlarla bağlantılı olarak her iki kurumu da biraz havalı (!) bulduğumu, hatta satır aralarında belli bir eğitim ve gelir düzeyinden ailelerin çocuklarına hitap ettiklerinin altını çizmelerini ve gelen veliyi de bu yönde gözden geçirmelerini de (özellikle bir tanesinde) itici bulduğumu söylemeliyim. Çocuğumuza bu "çok değerli" kurumlarda eğitim görme imkanı sağlayabilecek sosyo-ekonomik durumda aileler olabiliriz; ancak ben ne bana ne çocuğuma bu gözle bakılmasını, ne de çocuğumun böyle "ayrıcalıklı" bir algı içerisinde büyümesini hiç istemem doğrusu.

Bütün bu kaygı ve düşüncelerimi anlattığımda yine bilgi ve deneyimine çok güvediğim kişiler bana "anlayış" olarak en yakın olabilecek kreşlerden birinin Çankaya'da Güven Yuva olabileceğini söylediler, ancak lojistik imkanlar nedeniyle burayı pek de seçeneklerim arasına alamadım. Zira bu yaşta oğlumun yollarda vakit geçirmesini, trafiği bol anayollara girmesini istemiyorum.

Pratik nedenlerden (işe ve eve yakın olması ve başka özel nedenlerden) ötürü bu yukarıda bahsettiğim iki yerden birini tercih etmek durumunda kalacağım sanırım, en azından bir süreliğine... (Zira 5 tane daha özel kreş gezsem 5inde de içime sinmeyecek şeyler olacak gibi geliyor.) Sonrasında duruma bakıp, memnun kalmazsak yazın Çankaya Belediyesi veya diğer kurum kreşlerini inceleyip başvurmayı düşünüyorum. Memnun kalırsak da ne ala... Anaokulu veya ilkokula kadar devam ederiz.

Bizde durum böyledir. Gelecek her türlü düşünce ve öneriye açığım.

Sevgilerimle...Ynt: Ankara'da Kreşler

04/15/2013 11:54:00

Çankaya belediyesi kreşlerini ben çok başarılı buluyorum,oğlum da çankaya belediyesi kreşine gidiyor.

Okulun fiziksel şartları güzel,her sınıfa 2 öğretmen bakıyor,ana öğretmen ve yardımcı öğretmen oluyor,
Birçok kreşteki gibi yardımcı öğretmenler her sınıfa yardımcı değil,sadece o sınıfa yardımcı. 
3 yaş ve üstünü alıyorlar,çocukların tuvalet eğitiminin tamamlanmış olması gerekiyor.

biz çok memnunuz, anaokulu olarak da buraya devam ediyor,seneye ilkokula başlayacak.


Ynt: Ankara'da Kreşler

04/15/2013 14:07:00

Fcan, eger birlik mah bolgesinde bir yer bakiyorsaniz minik devler anaokuluna bakmanizi tavsiye ederim.

Fiziki olarak binanin tamami okula ait yani apartman alti degil, sahibi ticari kaygilari olmayan bir bayandir.cocugunuzu guvenle emanet edebileceginiz bir yer .oglum oraya gidiyor ve memnunum ;her anne gibi memnun olmadigim konulari rahatlikla paylasabiliyorum 'bizde boyle 'diye baslayan kemiklesmis dusunce yapilari yok.ogretmenleri knedi sinifinda cocugunuz yoksa bile gordugu an selam verip hatir soracak kadar nazik ve sahipleniciler, servis soforu tum cocuklari isimleriyle taniyo( aylarca cocugu tanimayanlarini da gordum)servis arabalarinda guvenlik ve hiz kameralari var ( servisi kullanmayacagiz diye dusunmeyin gezilere de o servisle gidiyolar).alirverislerini begendik ve gross marketlerden yapiyolar.burda ismini verdiginiz bicok marka okul bim yada dusuk kaliteli yerlerden alisveris yapiyor.hergun aoc den. Gunluk sut ve yogurt aliyorlar .bir cok aile direk egiim sistemine bakiyor ama bence bu tur detaylar da onemli.gidip bir gezin

Egitim koordinatoru asli ogretmenle bir tanisin derim

Bir tavsiye de meb bagli yerleri ter ih edin derim .shcek e bagli yerlerin denetimi cok gevsek ve yetersiz.meb her nekadar elestirilcek yani cok olsada bagli oldugu ozel anaokullarini iyi teftis ediyor


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Ankara Nurturia Üyeleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...