Ankara'da Kreşler

Ynt: Ankara'da Kreşler

04/12/2013 20:46:00

Merhaba gezicini,

Cevabiniz icin tesekkurler. Size ayrica bir mesaj attim, bakabilirseniz sevinirim.

Sevgiler.

Ynt: Ankara'da Kreşler

04/15/2013 11:38:00

Merhabalar,

Henüz ne yapacağına karar verememiş bir anne olarak ben de sizinle Çekirdek Yuva ve Sihirli Bahçe gözlemlerimi paylaşacağım.

Bu iki kreş de çevremden çokça duyduğum, benim kreş arayışlarımın yoğunlaştığı Birlik Mah.de en fazla adı geçen ve önerilen iki kreş idi. Evime ve iş yerime makul uzaklıkları nedeni ile başka hiçbiryere gitmeden sadece bu ikisine odaklandım (zaten birinden birine rahatlıkla karar verebileceğimden ve başlatabileceğimden son derece emindim ilk başlarda ama yanılmışım).

Bir de yine bu çevreye yakın İlk İz Montessori Okulu'na da bakmayı düşünsem de, çok güvendiğim, çocuk gelişimi ile ilgili çalışan bazı tanıdıklarımın, olumsuz görüşleri nedeni ile seçeneklerden çıkardım.

İki kez Sihirli Bahçe'ye gittim. Gitmeden önce konuştuğum anne babalar birbirinin zıddı iki gruba ayrılıyordu: Yıllardır çocuklarını gönderip çok memnun olup başka biryer düşünemeyenler ve okulu katı / disiplinli bulup hiç taraftarı olmayanlar.

Benim gözlemlerim ise şöyle: Okul fiziki şartlar açısından, daha önceden de gördüğüm pek çok kreş ve anaokuluna göre, çok iyi durumda. Burada daha önce de bahsedilmiş, sadece bu amaçla inşa edilmiş bir binası var. Ben binayı sevdim ama çocuk gelişimci tanıdıklara göre aslında bu bina katlı ve merdivenli olduğu için hiç de Montessori'ye uygun bir bina değilmiş. Aslında beklentileri çok üst düzeyde bir anne olduğumu söyleyemem, o nedenle binanın fiziki şartları açısından benim için temel kriter kırık dökük, onarıma ve temizliğe ihtiyaç duyan ve dağınık görünümlü biryer olmaması ve olabildiğince ferah ve aydınlık bir yer olması olduğundan okul bu anlamda beklentilerimi karşılıyordu diyebilirim.

Öte yandan bir kreş ya da anaokulundan bir diğer temel beklentim çocuğumun huzurlu olacağı, ilgi ve şefkat görebileceği, matematik ve ingilizce vb. şeyleri öğrenmeden önce iyi bir insan olmayı, paylaşmayı ve dayanışmayı görebileceği/öğrenebileceği biryer olması. Bu açıdan bakıldığında Sihirli Bahçe'yi ilk bakışta biraz soğuk bulduğumu söylemeliyim -ki buraya dönük temel eleştirilerin başında bu geliyor zaten. Ama bunun okulu tanıtan ve veliyle görüşen kişinin tarzı ve tavrıyla mı yoksa okulun geneliyle mi ilgili olduğundan emin olamadım. Zira okulun aktif saatinde gidip sınıflara da baktım biraz ve kız öğrencisinin saçını okşayarak toplayan bir öğretmen de gördüm, ve çocukların çoğu genel olarak neşeli idi. (Öte yandan, biraz da montessoriden kaynaklı, çocukların kendi işlerini kendilerinin görmesi, sorumluluk almayı öğrenmesi gibi konulara epeyce vurgu yapıldı, bu elbette olumlu birşey ama ben aynı şekilde çocukların paylaşmayı ve dayanışmayı da öğrendiklerine ilişkin bir iki şey duymak isterdim onca anlatılan şey içerisinde)

Benim gördüğüm en büyük dezavantajlarından biri her sınıfa (max. 12'de tutmaya çalışıyorlar sınıfı) sadece 1 öğretmenin düşüyor olması. Benim bir öğretmenin o yaşta 12 çocukla birden yeterince ilgilenebileceği konusunda endişelerim var. (Bu arada çocukların giyinme, wc vs. işleriyle de her katta bir kat görevlisi ilgileniyormuş ama öğle uykusu saatinde tuvalette kendi kendine işini yapmaya çalışan ve yanında hiçbir büyük olmayan çocuklar da gördüm) Her sınıfta en azından bir stajyerin daha bulunması yerinde olurdu diye düşünüyorum.

Çekirdek Yuva'ya gelince. Aslına bakılırsa ben daha gitmeden burayı diğerinden daha fazla kendime yakın hissediyordum içten içe. Nitekim yuvaya ilk girince, diğerine nazaran, daha sıcak bir hava bulduğumu söylemeliyim. Başka bir ekolde  (ben bir ekolün diğerinden daha iyi ya da kötü olduğunu düşünmüyor ve bu nedenle bunun çok da üzerinde durmuyorum) ilerliyorlar. Kurucusu kendisi de bir psikolog ve görüşürken bunun yarattığı bir fark olduğunu kesinlikle hissetmek mümkün. Ancak fiziki koşulları beklediğimden kötüydü. Herşeyden önce mekanlar (sınıflar vs.) küçük kalmıştı ve biraz da ondan dolayı herşey üstüsteymiş ve çok dağınıkmış gibi bir görüntü oluşmuştu. Oğlum biraz da dikkat dağınıklığından muzdarip bir çocuk olduğu için bu tür mekanların hep onu daha çok zorladığını düşünüyorum. Öte yandan pek de havadar ve aydınlık bir bina olduğunu söyleyemem, hatta bana epey kasvetli ve havasız geldi gittiğim saatlerde. İç mekanların hemen hepsi gezerken beni çok yordu. Dışarıdaki oyun alanını da yeterli bulmadım. Eğer bir indirim almadıysanız, çevredeki pek çok kreşe göre fiyatı yüksek kalan böyle bir yerin en azından mekanda bazı iyileştirmeler gerçekleştirmesi gerektiğini düşünüyorum. Binanın pekçok yerinin de tadilat ve boya badanaya ihtiyaç duyduğunu fark ediyorsunuz. Ama bütün bunlar dışında, Çekirdek Yuva'nın hep daha iyi referanslı olduğunu, hakkında pek olumsuz şey duymadığımı da belirtmemde fayda var.

Bu arada, Çekirdek'te sınıflardaki öğretmen sayısı, 1 veya 2 şeklinde, sınıf mevcuduna ve öğretmenin yeterliliklerine göre değişiyormuş. Bu bana daha makul geldi. Diğerindeki gibi kat görevlisi kişiler çocukların tuvalet ve giyinme gibi bakımları ile ilgileniyorlarmış.

Her ikisinde de öğretmenler ağırlıklı olarak liselerin çocuk gelişiminden mezun olup, dışarıdan yüksekokul / üniversite bitiren veya bitirmeye çalışanlar. Her ikisinde de  kadro kurum içi eğitimlere tabi tutuluyor(muş).

Fiyat konusunda gelince her iki okul/yuva da 1000 TL.nin üzerinde (tam fiyatı merak edenlere ayrıca yazarım). Hatta Çekirdek'in ücreti bir miktar daha yüksek. Yıl içindeki gezi vb. giderler için alınan ücret yine Çekirdek'te daha fazla. Her ikisinde de sınırlı indirim seçenekleri mevcut.

Yine şahsi kanaatim, her ne kadar bu semtte (hatta Ankara'da) rayiç aşağı yukarı böyle de olsa, bu ücretlerin verilen hizmet, mekan ve olanaklarla kıyaslandığında çok çok yüksek olduğu yönünde. Bu nedenle imkanım ve bekleme şansım olsa, her ne kadar bu ücretleri ödeme gücüm bulunsa da, hiç özel kreşlerle uğraşmayıp, belli bir geçmişi de bulunan kurum kreşlerini tercih edebilirdim. Zira köklü kurum kreşlerinin bazıları bunlarla aşağı yukarı aynı hizmetleri verip çok daha uygun fiyatlarıyla bu işi devam ettirebiliyorlar. (Ben binadaki ve programdaki birkaç farklılığın fazlaca abartılıp süslenerek bu anormal fiyat farkının yaratılmasını hiç etik bulmadığım gibi, kendimi de çocuk yetiştirirken bir ticari sistemin oyuncağı gibi hissetmekten de hiç hoşlanmıyorum)

Bütün bunlarla bağlantılı olarak her iki kurumu da biraz havalı (!) bulduğumu, hatta satır aralarında belli bir eğitim ve gelir düzeyinden ailelerin çocuklarına hitap ettiklerinin altını çizmelerini ve gelen veliyi de bu yönde gözden geçirmelerini de (özellikle bir tanesinde) itici bulduğumu söylemeliyim. Çocuğumuza bu "çok değerli" kurumlarda eğitim görme imkanı sağlayabilecek sosyo-ekonomik durumda aileler olabiliriz; ancak ben ne bana ne çocuğuma bu gözle bakılmasını, ne de çocuğumun böyle "ayrıcalıklı" bir algı içerisinde büyümesini hiç istemem doğrusu.

Bütün bu kaygı ve düşüncelerimi anlattığımda yine bilgi ve deneyimine çok güvediğim kişiler bana "anlayış" olarak en yakın olabilecek kreşlerden birinin Çankaya'da Güven Yuva olabileceğini söylediler, ancak lojistik imkanlar nedeniyle burayı pek de seçeneklerim arasına alamadım. Zira bu yaşta oğlumun yollarda vakit geçirmesini, trafiği bol anayollara girmesini istemiyorum.

Pratik nedenlerden (işe ve eve yakın olması ve başka özel nedenlerden) ötürü bu yukarıda bahsettiğim iki yerden birini tercih etmek durumunda kalacağım sanırım, en azından bir süreliğine... (Zira 5 tane daha özel kreş gezsem 5inde de içime sinmeyecek şeyler olacak gibi geliyor.) Sonrasında duruma bakıp, memnun kalmazsak yazın Çankaya Belediyesi veya diğer kurum kreşlerini inceleyip başvurmayı düşünüyorum. Memnun kalırsak da ne ala... Anaokulu veya ilkokula kadar devam ederiz.

Bizde durum böyledir. Gelecek her türlü düşünce ve öneriye açığım.

Sevgilerimle...Ynt: Ankara'da Kreşler

04/15/2013 11:54:00

Çankaya belediyesi kreşlerini ben çok başarılı buluyorum,oğlum da çankaya belediyesi kreşine gidiyor.

Okulun fiziksel şartları güzel,her sınıfa 2 öğretmen bakıyor,ana öğretmen ve yardımcı öğretmen oluyor,
Birçok kreşteki gibi yardımcı öğretmenler her sınıfa yardımcı değil,sadece o sınıfa yardımcı. 
3 yaş ve üstünü alıyorlar,çocukların tuvalet eğitiminin tamamlanmış olması gerekiyor.

biz çok memnunuz, anaokulu olarak da buraya devam ediyor,seneye ilkokula başlayacak.


Ynt: Ankara'da Kreşler

04/15/2013 14:07:00

Fcan, eger birlik mah bolgesinde bir yer bakiyorsaniz minik devler anaokuluna bakmanizi tavsiye ederim.

Fiziki olarak binanin tamami okula ait yani apartman alti degil, sahibi ticari kaygilari olmayan bir bayandir.cocugunuzu guvenle emanet edebileceginiz bir yer .oglum oraya gidiyor ve memnunum ;her anne gibi memnun olmadigim konulari rahatlikla paylasabiliyorum 'bizde boyle 'diye baslayan kemiklesmis dusunce yapilari yok.ogretmenleri knedi sinifinda cocugunuz yoksa bile gordugu an selam verip hatir soracak kadar nazik ve sahipleniciler, servis soforu tum cocuklari isimleriyle taniyo( aylarca cocugu tanimayanlarini da gordum)servis arabalarinda guvenlik ve hiz kameralari var ( servisi kullanmayacagiz diye dusunmeyin gezilere de o servisle gidiyolar).alirverislerini begendik ve gross marketlerden yapiyolar.burda ismini verdiginiz bicok marka okul bim yada dusuk kaliteli yerlerden alisveris yapiyor.hergun aoc den. Gunluk sut ve yogurt aliyorlar .bir cok aile direk egiim sistemine bakiyor ama bence bu tur detaylar da onemli.gidip bir gezin

Egitim koordinatoru asli ogretmenle bir tanisin derim

Bir tavsiye de meb bagli yerleri ter ih edin derim .shcek e bagli yerlerin denetimi cok gevsek ve yetersiz.meb her nekadar elestirilcek yani cok olsada bagli oldugu ozel anaokullarini iyi teftis ediyor

Ynt: Ankara'da Kreşler

04/15/2013 17:11:00

Oran 'daki Rota Çocuklar, tek  kelimeyle mükemmel. 

daha önce Oran'daki Bilfen' gidiyorduk. ama maalesef çok olumsuzluklar yaşadık. 
şu anda Rota dayız. çocuk ruhunun sağlıklı gelişimi ön planda. benim için bu önemliydi. çok memnunuz...

Ynt: Ankara'da Kreşler

3e 7Y
04/15/2013 19:15:00

Merhaba pumkin

Ozel degilse oran bilfen de yasadiginiz olumsuzluklari anlatabilirmisiniz?

Ynt: Ankara'da Kreşler

04/16/2013 05:59:00

emekli olunca kreş açmayı düşünüyorum, emekli ikramiyem ile. bana gelin :)

Ynt: Ankara'da Kreşler

04/16/2013 06:56:00

canbek, çok teşekkürler. özelden de mesaj atıp minik devler'i önerenler oldu. gidip bakmakta fayda var sanırım.

sevgiler...


Ynt: Ankara'da Kreşler

04/17/2013 20:41:00

Ben kızımı Eylül de minik devlere başlattım ve Şubat'a kadar devam etti.tek sorunumuz haftanın 4 günü 40 derece ateşle cayır cayır yanan ateşle acile gitmemiz olmuştu.kreş güzel,hele hele öğretmenimiz bildiğiniz pamuktu. Yeter öğretmen vardı bizim yaş grubunun öğretmeni.ama o kadar tatlı bir bayandı ki anlatamam.şamsımızdan bu sene emekli oluyormuş artık:( kendinin de 3 tane kızı var zaten Olgun bir bayan.sahibesi de çok yumuşak başlı bir bayan Yasemin hanım.temizlik hijyen gayet güzel ben ne zaman kızımı almaya gitsem ya Buharlı makinalarla halıları dezenfekte ediyor oluyorlardı ya da vileda ile yerler siliniyordu.ama biz dediğim gibi 1 gün gidiyorsak 3 gün eveydiler düzenli gidemedik malesef.fiyat olarak 5 tam ve 3 yarım gün 800 5yarım gün de 650 diye hatırlıyorum.hergün Atatürk orman çiftliğinin sütü felan geliyordu.ve yemek listesinde yapılan yemekler birebir tutuyordu her gün kontrol ediyordum.ben tavsiye ederim açıkçası kısa bir zaman gitmemize rağmen ben beğenmiştim.fakat bu sene şansımızı devlet kreşinden yana denemek istiyorum ben.çankaya belediyesinin kreşini bekliyoruz bakalım.kurra ile çıkıyormuş,tabi bir adet de torpil ;( 800kişiden 40 kişi çıkma şansı ne kadar Olabilirse artık umarım bize de çıkar....

Ynt: Ankara'da Kreşler

04/22/2013 13:25:00

Tekrar merhabalar,

Buradaki tavsiyeler üzerine Minik Devler'e de gittim. Ve buraya ilişkin yorumlarımı ve gözlemlerimden de bahsetmek istedim.

Minik Devler Anaokulu MEB'e bağlı anaokullarından. Daha önce hakkında yazdığım Sihirli Bahçe Montessori Okuluna çok yakın (yaklaşık 5 dk. yürüme mesafesinde)

Bina sadece okul öncesi eğitim kurumu olarak yapılmış ve şu ana kadar sadece bu amaçla kullanılmış. Sihirli Bahçe gibi yüzme havuzu, tiyatro salonu vb. imkanları olmasa da ferah ve aydınlık bir bina. Gördüğüm pek çok kreş binasına nazaran iyi koşullarda (Bana göre fiziksel olarak en büyük eksilerinden birisi başta girişi olmak üzere bina içerisinde de çok sayıda basamak bulunması - ama çok katlı olmayan neredeyse hiç kreş yok gibi. Ama Minik Devler en azından girişi düz ayak olsaymış dedirtti bana.)

Onun dışında kreşte herşey üstüste yığılmış gibi dağınık bir görüntü yoktu, heryer derli toplu ve tertemiz gözüküyordu ve yemek sonrası olmasına rağmen ortam havadardı -ki çok havalı bazı başka kreşlerde bile her yere sinmiş yemek kokuları beni oradan soğutmaya yetebilmişti daha önce.

Mütevazi ve sakin bir görünüm sergileyen yöneticisi Yasemin Hanım anlatıp gezdirdi beni. Genel olarak kendisinin tarzını ve yaklaşımını beğendiğimi söyleyebilirim. Bu semtte diğer kreşlerde beni rahatsız eden havalı ve kibirli tutum ve ufacık şeyleri bile çok büyük imkanlarmış gibi gösterme eğilimi yoktu. Okulun karma bir eğitim metodu benimsediğinin ve her çocuğun bireysel gelişim ve ilgisine göre desteklendiğinin altını özellikle çizdi. Diğer kreşlerde olduğu gibi haftada bir doktor kontrolü ve belirli bir düzen içerisinde psikolojik rehberlik hizmeti sağlandığı, bunun yansıra özellikle haftaiçleri akşamları velilere yönelik seminerler düzenlendiği anlatıldı.

Her grubun belli bir eğitim sınıfı olsa bile hafta içinde programa da uygun olarak okul içindeki farklı sınıf ve mekanların da kullanıldığı, hatta belli bir öğretmenleri bulunsa bile diğer öğretmenlerle de zaman geçirmelerine önem gösterildiği, böylece bütün çocuklar ve bütün öğretmenlerin biribirini tanıyıp birbirlerinden farklı şeyler almalarına imkan sağlandığı anlatıldı. Sınıflarda mevcut -bizim yaş grubumuzda- 7-8 civarı imiş. Yanlış hatırlamıyorsam 10un üzerine çıkılmamaya gayret gösteriliyormuş.

Öğretmenlerin hepsi liselerin çocuk gelişimi bölümünden mezunmuş. En yenisi bile 3 yıldan fazladır burada çalışmaktaymış.

Gördüğüm diğer kreşlere nazaran daha geniş bir açık hava oyun alanı / bahçesi olduğunu söyleyebilirim. Bahçenin bir bölümünde de bu aylardan itibaren çocuklar ufak ufak sebze yetiştirmeye başlıyorlarmış.

Montessori sınıfı elbette montessori okullarındaki gibi çok özel yapılandırılmış gözükmedi bana; ama diğer taraflarda çok başka bir dünyanın mucizevi ürünleriymiş gibi anlatılan temel montessori araçları burada da vardı ve daha normal bir şekilde sunuldu.

Burada dikkatimi çeken bir başka unsur bazı eğitim araçlarının ilk bakışta çok profesyonel (yani salt o amaca yönelik üretilmiş ve alınmış) gözükmemesiydi. Bir kısmı sanki eldeki imkanlarla oluşturulmuş gibi gözüküyordu, bu en başta pek fazla hoşuma gitmedi ama sonradan düşününce tam aksini düşündüm. Çocuklara ve velilere eldeki imkanlarla yapılabilecek şeyleri gösterebilmek ve bazı açılardan geri dönüşüm fikrini de yerleştirebilmek için böylesi daha tercih edilebilir de geldi bir taraftan.

Bunların dışındaki herşey diğer kreşlerde bulabileceğiniz standart şeyler.

Yine buranın fiziksel dezavantajlarından birisi ayrı bir uyku odasının bulunmaması. Sınıflarda campetler açılıp orada uyunuyormuş. Benim oğlum öğleyin uyumadığı için çok dert değil ama kimi veliler için bu durumun önemli bir sıkıntı olarak görüldüğünü biliyorum.

Okul yazın yaz programına geçiyormuş ve program biraz daha farklılaşıyormuş. (Bu dönemde çocuklar geldiği kadar ödeme yapılıyormuş).

Ücretlere gelmişken... İlk defa aylık 1000 TL.nin altında bir kreş gezmiş oldum diyebilirim. Daha önce hakkında yorum yazdıklarımdan biriyle arasında 300 TL, diğeriyle 400 TL fark var.  Yıllık 400 TL civarı da kırtasiye, gezi vb. ücretleri var. Bir de cimnastik, piyano, yüzme vb. bazı seçmeli dersler ücrete tabi. Ücretlerde sınırlı indirim seçenekleri de mevcut.

Henüz hangi kreş olacağı konusunda kararımı veremedim ama buraya içimin daha çok ısındığını söyleyebilirim.

Sanırım artık birkaç gün içinde kararımızı verip bir kreşe başlatacağız. başlatırsak ondan sonra da yorunlarımı yazmaya devam ederim.

Herkese kolaylıklar ve sevgiler...Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Ankara Nurturia Üyeleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...