Ankara'da Kreşler

Ynt: Ankara'da Kreşler

04/15/2013 17:11:00

Oran 'daki Rota Çocuklar, tek  kelimeyle mükemmel. 

daha önce Oran'daki Bilfen' gidiyorduk. ama maalesef çok olumsuzluklar yaşadık. 
şu anda Rota dayız. çocuk ruhunun sağlıklı gelişimi ön planda. benim için bu önemliydi. çok memnunuz...

Ynt: Ankara'da Kreşler

3e 8Y
04/15/2013 19:15:00

Merhaba pumkin

Ozel degilse oran bilfen de yasadiginiz olumsuzluklari anlatabilirmisiniz?

Ynt: Ankara'da Kreşler

04/16/2013 05:59:00

emekli olunca kreş açmayı düşünüyorum, emekli ikramiyem ile. bana gelin :)

Ynt: Ankara'da Kreşler

04/16/2013 06:56:00

canbek, çok teşekkürler. özelden de mesaj atıp minik devler'i önerenler oldu. gidip bakmakta fayda var sanırım.

sevgiler...


Ynt: Ankara'da Kreşler

04/17/2013 20:41:00

Ben kızımı Eylül de minik devlere başlattım ve Şubat'a kadar devam etti.tek sorunumuz haftanın 4 günü 40 derece ateşle cayır cayır yanan ateşle acile gitmemiz olmuştu.kreş güzel,hele hele öğretmenimiz bildiğiniz pamuktu. Yeter öğretmen vardı bizim yaş grubunun öğretmeni.ama o kadar tatlı bir bayandı ki anlatamam.şamsımızdan bu sene emekli oluyormuş artık:( kendinin de 3 tane kızı var zaten Olgun bir bayan.sahibesi de çok yumuşak başlı bir bayan Yasemin hanım.temizlik hijyen gayet güzel ben ne zaman kızımı almaya gitsem ya Buharlı makinalarla halıları dezenfekte ediyor oluyorlardı ya da vileda ile yerler siliniyordu.ama biz dediğim gibi 1 gün gidiyorsak 3 gün eveydiler düzenli gidemedik malesef.fiyat olarak 5 tam ve 3 yarım gün 800 5yarım gün de 650 diye hatırlıyorum.hergün Atatürk orman çiftliğinin sütü felan geliyordu.ve yemek listesinde yapılan yemekler birebir tutuyordu her gün kontrol ediyordum.ben tavsiye ederim açıkçası kısa bir zaman gitmemize rağmen ben beğenmiştim.fakat bu sene şansımızı devlet kreşinden yana denemek istiyorum ben.çankaya belediyesinin kreşini bekliyoruz bakalım.kurra ile çıkıyormuş,tabi bir adet de torpil ;( 800kişiden 40 kişi çıkma şansı ne kadar Olabilirse artık umarım bize de çıkar....

Ynt: Ankara'da Kreşler

04/22/2013 13:25:00

Tekrar merhabalar,

Buradaki tavsiyeler üzerine Minik Devler'e de gittim. Ve buraya ilişkin yorumlarımı ve gözlemlerimden de bahsetmek istedim.

Minik Devler Anaokulu MEB'e bağlı anaokullarından. Daha önce hakkında yazdığım Sihirli Bahçe Montessori Okuluna çok yakın (yaklaşık 5 dk. yürüme mesafesinde)

Bina sadece okul öncesi eğitim kurumu olarak yapılmış ve şu ana kadar sadece bu amaçla kullanılmış. Sihirli Bahçe gibi yüzme havuzu, tiyatro salonu vb. imkanları olmasa da ferah ve aydınlık bir bina. Gördüğüm pek çok kreş binasına nazaran iyi koşullarda (Bana göre fiziksel olarak en büyük eksilerinden birisi başta girişi olmak üzere bina içerisinde de çok sayıda basamak bulunması - ama çok katlı olmayan neredeyse hiç kreş yok gibi. Ama Minik Devler en azından girişi düz ayak olsaymış dedirtti bana.)

Onun dışında kreşte herşey üstüste yığılmış gibi dağınık bir görüntü yoktu, heryer derli toplu ve tertemiz gözüküyordu ve yemek sonrası olmasına rağmen ortam havadardı -ki çok havalı bazı başka kreşlerde bile her yere sinmiş yemek kokuları beni oradan soğutmaya yetebilmişti daha önce.

Mütevazi ve sakin bir görünüm sergileyen yöneticisi Yasemin Hanım anlatıp gezdirdi beni. Genel olarak kendisinin tarzını ve yaklaşımını beğendiğimi söyleyebilirim. Bu semtte diğer kreşlerde beni rahatsız eden havalı ve kibirli tutum ve ufacık şeyleri bile çok büyük imkanlarmış gibi gösterme eğilimi yoktu. Okulun karma bir eğitim metodu benimsediğinin ve her çocuğun bireysel gelişim ve ilgisine göre desteklendiğinin altını özellikle çizdi. Diğer kreşlerde olduğu gibi haftada bir doktor kontrolü ve belirli bir düzen içerisinde psikolojik rehberlik hizmeti sağlandığı, bunun yansıra özellikle haftaiçleri akşamları velilere yönelik seminerler düzenlendiği anlatıldı.

Her grubun belli bir eğitim sınıfı olsa bile hafta içinde programa da uygun olarak okul içindeki farklı sınıf ve mekanların da kullanıldığı, hatta belli bir öğretmenleri bulunsa bile diğer öğretmenlerle de zaman geçirmelerine önem gösterildiği, böylece bütün çocuklar ve bütün öğretmenlerin biribirini tanıyıp birbirlerinden farklı şeyler almalarına imkan sağlandığı anlatıldı. Sınıflarda mevcut -bizim yaş grubumuzda- 7-8 civarı imiş. Yanlış hatırlamıyorsam 10un üzerine çıkılmamaya gayret gösteriliyormuş.

Öğretmenlerin hepsi liselerin çocuk gelişimi bölümünden mezunmuş. En yenisi bile 3 yıldan fazladır burada çalışmaktaymış.

Gördüğüm diğer kreşlere nazaran daha geniş bir açık hava oyun alanı / bahçesi olduğunu söyleyebilirim. Bahçenin bir bölümünde de bu aylardan itibaren çocuklar ufak ufak sebze yetiştirmeye başlıyorlarmış.

Montessori sınıfı elbette montessori okullarındaki gibi çok özel yapılandırılmış gözükmedi bana; ama diğer taraflarda çok başka bir dünyanın mucizevi ürünleriymiş gibi anlatılan temel montessori araçları burada da vardı ve daha normal bir şekilde sunuldu.

Burada dikkatimi çeken bir başka unsur bazı eğitim araçlarının ilk bakışta çok profesyonel (yani salt o amaca yönelik üretilmiş ve alınmış) gözükmemesiydi. Bir kısmı sanki eldeki imkanlarla oluşturulmuş gibi gözüküyordu, bu en başta pek fazla hoşuma gitmedi ama sonradan düşününce tam aksini düşündüm. Çocuklara ve velilere eldeki imkanlarla yapılabilecek şeyleri gösterebilmek ve bazı açılardan geri dönüşüm fikrini de yerleştirebilmek için böylesi daha tercih edilebilir de geldi bir taraftan.

Bunların dışındaki herşey diğer kreşlerde bulabileceğiniz standart şeyler.

Yine buranın fiziksel dezavantajlarından birisi ayrı bir uyku odasının bulunmaması. Sınıflarda campetler açılıp orada uyunuyormuş. Benim oğlum öğleyin uyumadığı için çok dert değil ama kimi veliler için bu durumun önemli bir sıkıntı olarak görüldüğünü biliyorum.

Okul yazın yaz programına geçiyormuş ve program biraz daha farklılaşıyormuş. (Bu dönemde çocuklar geldiği kadar ödeme yapılıyormuş).

Ücretlere gelmişken... İlk defa aylık 1000 TL.nin altında bir kreş gezmiş oldum diyebilirim. Daha önce hakkında yorum yazdıklarımdan biriyle arasında 300 TL, diğeriyle 400 TL fark var.  Yıllık 400 TL civarı da kırtasiye, gezi vb. ücretleri var. Bir de cimnastik, piyano, yüzme vb. bazı seçmeli dersler ücrete tabi. Ücretlerde sınırlı indirim seçenekleri de mevcut.

Henüz hangi kreş olacağı konusunda kararımı veremedim ama buraya içimin daha çok ısındığını söyleyebilirim.

Sanırım artık birkaç gün içinde kararımızı verip bir kreşe başlatacağız. başlatırsak ondan sonra da yorunlarımı yazmaya devam ederim.

Herkese kolaylıklar ve sevgiler...


Ynt: Ankara'da Kreşler

04/25/2013 06:18:00

Arkadaşlar,

Gop ta yerleşik olan Kids A Loud Anaokulıu hakkında bilgisi olan var mı? Olumlu ve olumsuz düşüncelerinizi paylaşabilirmisiniz. Ben Kızımı GOP ta yer alan Küçükşeylere gönderiyorum ancak çok büyük umutlarla gönderdiğm yerden çok fazla olumsuzluklarla kızımı Haziran başı itibariyle başka bir okula verme kararı aldım..

Şimdiden paylaşımlarınız için teşekkürler

Ynt: Ankara'da Kreşler

04/25/2013 19:37:00

Ben kızım için kreş araştırırken oraya bakmak istemiştim.birisinden duyduğumdan felan değil bizim ewe arabaya 5 dk bile olmadığı için yani çok yakın olmasından dolayı düşünmüştüm.365 e felan giderken gözüm hep çarpıyordu,ben de bi bakayım dedim nedir ne değildir diye.dışarda zaten bi bey vardı sanırım sürekli o duruyor.güvenlik desem güvenlik değil,sanırım sağı solu kolaçan eden getir götürleri yapan bir bey oranın,belki de şöfördü.gayet kibar bir şekilde bana kapıyı gösterdi ve buyrun dedi. Kapıyı çaldım ve karşıma genç bir bayan çıktı.önce bana daha sonra da kızıma baktı ve buyrun dedi.kreşiniz hakkında bilgi almak istiyorum yetkili biriyle görüşmek istiyorum dedim.önce kaç doğumlu bez varmı vs....felan dedi .bunları kapı ağzında konuşuyoruz bu arada,insan doğal olarak bi büyür edilmeyi bekliyor içeriye! Neyse....ben burçak Hanım'dı yanılmıyorsam sahibesi,onu çağırayım dedi ve biz hala kapı ağzında durur vaziyette bi 5 dk bekledik.sahibesi geldi ve sadece kaç doğumlu olduğunu sordu?kreşi mümkünse gezmek istediğimi söyledim artık dayanamadım o kadar kapı girişinden durmaktan çünkü.sahibesi bunun mümkün olmadığını gezmek için ve birebir görüşmek için randevu almamız gerektiğini randevusuz olamayacağını söyledi.resmen kısacası git randevu al öyle gel dedi .bı tavır beni açıkçası çok rahatsız etti ve bayan da bozulduğumu anlamış olacak ki ama ben size bilgilerimizinolduğu bir klasör felan vereyim dedi.yahu 2 dk gezsek nolur kreşi ben onu anlamadım.?gezip de köşe bucak didikliyecek değiliz ya.tam biz kapıdan çıkarken yabancı sanırım Rus bir çift çocuklarıyla birlikte geldiler.çocuğun ilk günüymüş sanırsam.aman allahım koşa koşa bilmem ne öğretmeni çağırmalar,bir güleryüz bir tatlı sevecen bir ortam yaratıldı hemen 2 dk da. çağırılan öğretmen de yabancı dil biliyordu.bu arada kapıdaki adam biz çıkarken iyi günler vs..diyip gülümseyip kızıma bay bay dedi.açıkçası o bey bille daha sıcak daha güvenilir geldi bana.ama benim arkadaşım Çiğdem abla kreşinden alıp oraya verdi ve çok da memnun.öğretmenlerinden memnunmuş gayet.bana verdikleri dosyada dudak uçuklatan rakamlar görmüştüm ben.3yarım gün 750 miydi neydi düşünün.2 veya 3 ayda bir çift ödüyorsunuz yani 2 katı.beğensem bile bizim için maddi yönden aşırı pahalı bir yerdi yani.ama benim anladığım kadarıyla oraya elçilik vs. Çocukları gidiyor.arkadaşım da öyle demişti yabancı çocuklar var demişti.o yüzden bu kadar kabartmalı sanırım fiyatlar.

Ynt: Ankara'da Kreşler

04/25/2013 19:50:00

Merhaba.pluscore un bahsettigi minik devlwrmi kids aloud mu anlayamadim.benim oglum 1senedir kids alouda gidiyor ve cok memnunuz. Sahibi olcay hn. Mudur yasemin hanim.bu baslik altinda detayli anlatmistim.

Ynt: Ankara'da Kreşler

04/25/2013 19:59:00

@asu. Kıds a loud benim dediğim yer .nenehatundan çıkarken sağ taraftaki yer.sahibesi de kısa saçlı sarışın bayandı.ama benim bu bahsettiğim mevzu Eylül ayında olmuş bir şey.yönetim vs değişimi bilemem


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Ankara Nurturia Üyeleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...