Doğum sırasında babanın görevleri

06/02/2010 10:58:00

Nurturia Babaları Selamlar,


İlk çocuğumuz olacak ve doğuma girip kameraya almayı ve fotoğraf çekmeyi düşünüyorum. Hatta doğum için gidip uzun zamandır hayalini kurduğum full hd video kaydı yapan bir SLR makine de aldım. Yalnız bir yandan eşimin elini tutup destek olurken bir yandan da videoya çekmek ve güzel görüntü yakalamak pek kolay olmayacak gibi duruyor. Sadece çekim için değil, doğum anı için de tavsiyeleriniz varsa çok sevinirim.

Ynt: Doğum sırasında babanın görevleri

06/02/2010 12:38:00

 ben baba değilim ama yeni doğum yapmış bir anne olarak tecrübelerimi paylaşmak istiyorum. eşim, hamileliğim boyunca her konuda hep yanımda oldu. doğuma gireceğim zamanda yanımdaydı. elinde makine her halimizi görüntülemeye çalıştı diğer taraftan bana destek oldu. hep beni ve bebeğimizi düşündüğünden o anı yeterince yaşayamadığını düşünüyorum. benim size tavsiyem doğum anında eşinizin elini sıkıca tutun ve o anı birlikte yaşayın. hastenede yatıştan itibariyle dr ve hemşirelerle dost oluveriyosunuz. hemşire, ebe ya da teknik elemanlardan biri sizin için seve seve görüntü almayı kabul edecektir. siz önceden konuşun ve makineniz ve istediğiniz görüntüleri anlatın. rahat edeceksiniz emin olun. dışarıdan bir gözle bakan kişiler hem daha sakin olduklarından daha güzel görüntü alıyorlar. doğum anında eşinizin elinden tutup sevgi dolu gözlerle ona bakmanız, ağzı kuruduğunda buz ya da ıslatılmış bezle ağız kuruluğunu gidermeniz ve nefeslerde ona yardımcı olmanız yeterli. bu mutlu anı doyasıya yaşayın... rabbim hayırlısıyla bebeğinize kavuştursun:)) şimdiden kolaylıklar diliyorum..

Ynt: Doğum sırasında babanın görevleri

06/02/2010 18:25:00

Ben doğuma girdim ama çekim yapmadım. O anın görüntüleri olsa sanırım zevkle izlerdim ama bir yandan çekerken bir yandan da anı yaşamak zor olur sanırım. Aklıma gelenleri yazayım:

 • Bizim doğum çok hızlı oldu. Gece 3:30 gibi hastanedeydik, 6 olmadan doğmuştu. Bu bile el ayağa dolanacak kadar hızlı değil. Öncelikle her durumda sakin olup mantıklı yönlendirmeler yapmak babanın işi bence.
  Tabi bir de şöyle bir durum var, sancılarla birlikte (hatta bir gün öncesinden, artan enerjiyle beraber) anne adayına çok güzel bir hal geliyor, çok kuvvetli ve dayanıklı oluyorlar. Sakin bir baba ve güçlü bir anne her şeyi tıkır tıkır yapıyor, zaten çok belli bir proses.
 • Ben, hastaneye gündüz gitmek zorunda kalırsak diye çok endişelenmiştim trafikten dolayı. Belki bunun için bir planlama gerekebilir. Biz İstanbul'da anadolu yakasında oturuyoruz ve hastane karşıdaydı, gündüz olsaydı stres olabilirdim.
  Sizde de böyle bir durum varsa, belki köprüye gelmeden polisler oluyor onlara durup bir sormak lazım ne yapılabilir, sizden bir yardım alabilir miyiz diye. Sonuçta biz gecenin 3'ünde şarkılar söyleyerek falan gayet rahat gitmiştik, gece doğumunu tercih ederim bu bakımdan.
 • Hastane çantası hazırlanmasına daha fazla dahil olabilirsin eğer olmadıysan. Böylece hem orada çantada ne var ne yok daha hakim olduğun için aradığını kolay bulursun hem de unutma şansın daha azalır senin sorumluluğun olduğu için.
 • Doğumhanenin şekli şemali değişiktir tabi yerine göre ama genelde baba için uygun yer sağ ya da sol başucu gibi. Bazen arkandan bir sey almaları gerekiyor, hemşireyle köşe kapmaca oynanabiliyor (bizde oksijen hortumuyla beni köşeye sıkıştırmıştı :).
 • Ben olsam, doğumdan hemen sonra bebeği anneye veriyorlar kısa bir süre, o anı çekerdim ama bir ara da çekime ara verip şöyle bir üçlü doğumu kutlama sarılması yapardım baba, anne ve bebek. Sonra devam ederdim kameramanlığa. Senin de hayatındaki çok önemli bir an.
 • Önceden sor istersen, bebeğin ilk yıkanmasını çekebileceğin bir ortam varsa kaçırma sakın. Genelde doğumhaneden çıktığınızda bebek, bebeklerin topluca durduğu bebek odasına siz de kendi odanıza gidiyorsunuz. Annenin yanına döndüğünde yıkanmış oluyor. Bizde hemşireler "çekmek isterseniz buyrun" demislerdi de haberim olmuştu.
 • Doğrudan flash bebeklerin gözleri için zararlıymış, mümkünse bir tepe flash'la tafandan yansıtabilirsin ihtiyaç varsa. Hızlı bir lens kullanıp flashsız çekmek en iyisi fotoğraflar için.
 • DSLR ne marka / model? Ben biraz ilgiliyim o işlerle. Eğer Canon 7D, 5D MKII gibi bir şeyden bahsediyorsak, focus'u manuel yapacağın için bence bunun çalışmasını iyi yapmak lazım. Sen biliyorsundur ama ben belki başka okuyanlar için lazım olur diye yazayım, güzel bir çekim için pan yaparken yavaş davranmak lazım, ani kamera hareketleri ancak izleyenlerin gözünü yoruyor. Mümkünse harici bir mikrofon almak iyi olabilir. Ben şu amcadan iki harici mikrofon aldım, çok kaliteliler ( http://www.giant-squid-audio-lab.com/ ), sizin doğuma yetişmez sanırım ama.
 • (Seninki Canon'muş varsayımıyla anlatayım) Kit harici bir lens iyi olabilir. Yoksa, Türkiye'de lens kiralayan yerler var mı bilmiyorum ama mesela ben Canon için mesela bir L lens kiralardım imkan varsa kit lens yerine. 24-70 2.8L mesela, doğum için çok iyi olabilir (24, 7D gibi crop makinelerde biraz uzun kalabilir doğumda yakında olacağın için. Eğer öyle bir makine varsa 17-55 2.8 IS var yine Canon için mesela, o daha iyi olabilir. L değil ama L gibi lens derler ben kullanmadım.)
 • Doğum sonrası, heyecan ve başka bir sürü sebepten çevredeki insanlar (anne babalar, akrabalar, komşular) biraz fazla müdahaleci oluyorlar. Eşinin biraz yardıma ihtiyacı olabilir. Bence o dönemde kimse doğrudan anneye gelip bıdı bıdı yapmamalı, kim ne söylemek istiyorsa babaya söylemeli, baba filtreden geçirip saçma isteklerin anneye ulaşmasını ve moralini bozmasını engellemeli (bu çocuk üşüyor daha çok giydirin, annenin sütü gelmiyor mama verin vb. diyenler). İmkan varsa, ben olsam doğum izninin üzerine bir kaç gün daha ekler en az 1 haftaya tamamlardım.
 • Doğum sonrası postpartum depresyonu / lohusa depresyonu denen bir olay var, az ya da çok tüm annelerin başına geliyor. Bence babanın bu dönemin daha az depresif geçmesindeki önemi büyük (Eşimin bu depresyonla ilgili yazıları var, bakmak isteyebilirsin: http://www.kitubi.com/PermaLink,guid,07820023-c510-4515-8947-01671e659a5b.aspx )
Aklıma bunlar geldi. Eşine ve sana kolay ve sağlıklı bir doğum diliyorum :)

Ynt: Doğum sırasında babanın görevleri

06/30/2010 09:46:00

Evet arkadaşlar, tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Bebeğimiz 10 haziranda dünyaya geldi ve yeni fırsat bulup da cevap yazabiliyorum. Üstüne söyleyecek pek bir şey kalmamış, ama ekleyebileceğim notları belirteyim:

- Bebeği sağlık riski barındırdığı için artık yıkamama kararı almışlar. (Hastane hacettepe).
- Ameliyathaneye giriş yapmakta sıkıntı çektim. Muhtemelen özel hastane olmadığından olabilir ama en nihayetinde doğum anını başından sonuna kadar çekebildim.
- Çekimin çoğunu sol başucundan gerçekleştirebildim.
- Makine Canon 550D ve doguma bir hafta elime ulaşmıştı. 18-55 kutu ile birlikte gelen lensi kullandım. Maalesef kiralamaya bakma imkanım olmadı.

Ynt: Doğum sırasında babanın görevleri

07/03/2010 10:04:00

bebeğiniz hayırlı olsun:))))
rabbim analı babalı sağlıkla büyütsün inş.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Nurturia babaları buraya

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...