yemiyor işte, ye-mi-yor

Ynt: yemiyor işte, ye-mi-yor

02/02/2012 13:18:00


 

Ynt: yemiyor işte, ye-mi-yor

02/02/2012 13:43:00

Serpil hakikaten iç rahatlatıcı bir yorum olmuş:)

Vicdan azabı değil de, üzüntüsü oluyor illa ki.. Türlü şaklabanlıklarla gülerek, konuşarak yedirme çabalarım başarısız olunca yüzüm düşüyor ister istemez.. Ben üzülünce kızımda üzülüyor, gelip sarılarak seni çok seviyorum anneciğim diyor.. Anneannesi üzülünce de özür dilerim demiş dün.. Gerçekten istemiyor yani.. Ben vicdan yapmıyorum artık kızım bizi üzdüğü için vicdan yapıyor:((

Nasıl çözülecek bilmiyorum..

Ynt: yemiyor işte, ye-mi-yor

02/02/2012 18:17:00

Boy 30-40 persentil,kilo 20 persentilde. Başka bir şey söylememe gerek yok herhalde:((

Çikolata bile yemiyor.Sevdiği yiyecek yok.

Ynt: yemiyor işte, ye-mi-yor

02/02/2012 19:22:00

Ben bu yüzden başka çocuk doğurmamaya yemin ettim. Daha 13 aylıkken 3 gün sadece suyla yaşadı. Babamın bile zırıl zırıl ağladığını bilirim bu çocuğa birşeyler yedirin diye. Yemiyorrrrrrr kendimi parçaladım ama olmuyor. Kendimi rahat bırakayım diyorum ama aç yatınca vicdan azabından ölüyorum. Çocuğa da sert davranıyorum yemeyince. Kayış kopmuş durumda kısacası. Birine beddua edecekseniz yemeyen çocuğun olsun diyin o yeter. 

Ynt: yemiyor işte, ye-mi-yor

02/02/2012 22:01:00

Hiç öyle düşünme benim küçük oğlan ilk geçişte zorlansada şimdi hemen hemen herşeyi yiyiyor istinasız beğenmese bile tadına bakıyor en azından :)))İkimci çocukarda daha bir tecrübeli olunuyor bukonuda da.

Ynt: yemiyor işte, ye-mi-yor

02/02/2012 22:03:00

Bugün günlük aktivite raporunu fotoğraflamaya çalıştım ama ışık vurduğundan yazılar çıkmadı.Bugünde hiç birşey yemeden günü bitirmiş evde de sadece pilav yedi o kadar.Ben o kadar alıştım ki artık yediği zaman şaşırıyorum

Ynt: yemiyor işte, ye-mi-yor

02/03/2012 04:41:00

1 yumurta ve bir hurmayla akşamı etti dedi annem işten eve gittiğimde.. Çok açmış ben yediririm diye düşündüm.. Mercimek çorbası, pilav yoğurt koydum kaselere.. Kesinlikle hiçbirinden tek kaşık almadı.. Eşimden uyutmasını istedim ve ben banyoda ağladım sinirden, üzüntüden.. Aç aç uyudu, sabah 5 te uyandı.. Günaydın anne, uyan anne uyan diye.. Daha karanlık diye geri yatırdım, 6.30'da hep beraber kalktık yine.. Hiç durmadan bıdır bıdır konuşuyor, bir de konuştuğu gibi yese:((

Ynt: yemiyor işte, ye-mi-yor

02/04/2012 13:55:00

Doktora muayene boyunca dil döküp balık yağı yazdıran, reçeteyi yazarken "meyve suyuna karıştırıp verirsin" diyen doktora "anlatamadım galiba, bu cocuk yemiyor icmiyor ,meyve suyu da icmiyor" diye çemmkiren anne benim. Nasıl bir haleti ruhiyem var bu konuda anlayverin garı:((()))

Ynt: yemiyor işte, ye-mi-yor

02/06/2012 19:47:00

yemeyen diye nitelendirilen çocuğunu 4 yaşına getirmiş olan annenin özetle tecrübelerini yazacak olursam

1- yemeyen çocuk yoktur yemek seçen çocuk vardır. Çünkü yemek yemek hayatımızın idamesi için gereken fıtri bir durumdur.

2- Dünyanın en sıkıcı şeylerinden birisi de başkasının sana yemek yedirmesidir. kendinizi çocuğunuzun yerine koyun lütfen. siz acıkmadığınız halde biri sizin aç olduğunuzu iddia ediyor neyi,ne kadar yiyeceğinize o karar veriyor. neredeyse 30 yaşıma giricem ve hala arada babam kardeşlerrimin ve benim ağzımıza yemek tutar en nefret ettiğim şeylerden biridir. çocuklarımıza erken dönemde kendileri yemek yeme becerisine kazanmasına izin vermeliyiz öyle daha iştahlı yiyeceklerini düşünüyorum.

3- yaptığımız yanlışlardan birisi de çocukların acıkmasını beklemeden onlara yemek yedirmeye çalışmak. Aç kalsın ne hale geliyorlar.

4- Bizlerin ya da bizim anne babalarımızın şimdiki nesil kadar iştahsızlık şikayeti yoktu neden mi? Çünkü önceden acıkmadan yemek yenmiyordu. Soframızda tek çeşit yemek oluyordu. Şu yaşımda bile ben çeşit olduğunda hangisini seversen ondan yemeyi tercih ediyorum ki çocuklarımıza erken dönemde çeşit sunmadan istedğimiz yemekleri reddetmeden yemesini sağlayabilriz diye düşünüyorum.

5- 2-3 yaş inatlaştığın zirve yaptığı dönem dolayısıyla bu zamanlarda reddetme daha sık görülebiliyor. 4 e doğru biraz daha yumuşuyor çocuklar ikna edilerek yemek çeşitlendirilebiliyor.

6- Unuttuğumuz bir şey var ki onlar küçük  mideleri de küçük eminim ki çocuklar ihtiyacı kadar yemek yiyor ya da yemek istiyorlar. Sadece tercihleri doğru olmayabiliyor ya da biz anneler yediği miktarı yeterli bulmayabliyoruz. Aslında biz büyükler çoğu zaman ihtiyacımızdan fazlasını yiyip fazla kilodan şikayet ediyoruz.

7- Şimdi aklımdaydı unuttum hatırlayınca yazarım :)

 

Yukarıda yazdıklarım tecrübelerim tabi ki.Bazı maddeleri sonradan uygulamak biraz zor bebeklik döneminde ele alınmalı. iiiiiilk çocuklar tecrübe oluyor genelde maalesef. kızımdaki hataları bebeklerimde yapmıyorum. Yukarıdaki anlattılarıma uyuyorum şu ana kadar gayet başarılı gidiyoruz.

 

Bana katıldığınız noktalar olabilir katılmadığınız noktalar da olabilir yorumlarınızı almak isterim

 

Ynt: yemiyor işte, ye-mi-yor

02/06/2012 20:02:00

güzel bir anlatım ve hassas yerler için iyi bir uyarı olmuş.teşekkürler


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Aç bebeler grubu

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...