Tırtıklı Lego

<12345>
05/06/2010 11:21:00

Lego olmasa da çocukluğumun vazgeçilmezlerinden olan ve kardeşimle birlikte "Tırtıklı Lego" adını taktığımız nopper'ları da buraya eklemek istedim. Aynı zamanda "Stickle Bricks",  "Bristle Blocks", "Fun Bricks", "Krinkles", "Thistle Blocks" diye de biliniyorlar.

Ada'nın bizdeki Lego Duplo'larla oyun kurmak için henüz küçük olduğu 18 ay civarı aldığımız aşağıdaki Nopper seti ile çok daha yaratıcı oyunlar geliştirebildik. Legolarla ancak üstüste koyup kule yapıyordu, ev vb. yapmaya çalışıyordu ancak bizim aldığımız sette fazla değişik parça yoktu, hayal gücünü de fazla kullanamadığı için düz kare ya da dikdörtgen bloklar ile yapabilecekleri sınırlı kalmıştı. Nopper'lar bu açıdan oldukça başarılı, farklı şekilde (daire, üçgen, pencereli kare, uzun ince çubuklar vs.)bir sürü parçası var ve takıp çıkarması kesinlikle gerek klasik legolara gerekse Playskool'un Clipo'larına göre daha kolay.Olaya ısınması ve alışması için şöyle bir yöntem izlemiştik. Nopper'larla birlikte ev/araba/tekne/uçak salıncak/kaydırak vs. aklımıza ne gelirse yapıyorduk. Ada'yı da oyuna katmaya çalışarak. Bir erkek bir kız bebek figürü var set içerisinde, onları canlandırarak parka gidiyor, arabayla geziyor, tekneye biniyor, evde yemek yiyorduk vs. Bu oyunu bir kaç gün her akşam oynadık ailecek. Çok keyif aldı, daha sonra kendisi de yapmaya çalıştı. İlk olarak 20 dakika başından ayrılmayarak kendisi bir kayık yapmayı denemişti. Defalarca birleştirmiş, ayırmış, yapmış bozmuş yeniden yapmıştı. Sonra günden güne kendi kendine ev/araba/apartman filan yapmaya başladı.

İlk yaptığı ev denemelerinden birisinin resmi ise aşağıda. Ada 19 aylıkken yapılmış bir ev :)

.

Ynt: Tırtıklı Lego

05/06/2010 11:54:00

Esraözlem bir anda beynimde flaşlar çaktı. Benim de vardı bunlardan ve TAMAMEN unutmuşum. Şu yeşili görünce bir anda anılar hafızama geldi. Lostta geçmişte bişiler değişince anı yüklemesi oluyodu ya tırstım bir an. Tamam alalım biz bunlardan. Evde bir kaç parça vardı onunla oynuyodu Ela biraz daha küçükken kayboldular şimdi. Hımm. oyuncak konusunda alcak yolumuz var. Hala gerçek objeleri daha çok seviyoruz. 

Ynt: Tırtıklı Lego

05/06/2010 19:53:00

Evet evet bende de vardı bu oyuncaklardan, ben de şimdi hatırladım, niyeyse mağazada Playskool'unkini gördüğümde hatırlamamıştım. :)

Legolarım da vardı, bir de belki bilirsiniz plastik ev şeklinde parçalar, turuncu çatıları, kat kat apartmanlar, evler yapılıyordu. Bu 3 oyuncak benim çocukluğum boyunca en sevdiğim oyuncaklarımdan oldular. :)

Bu arada nereden alabilirim ben acaba bunlardan oğluşkoma?? Biraz araştırayım bari.

Ynt: Tırtıklı Lego

05/07/2010 10:53:00

Playskool Clipo'lar aynısı değil çünkü maalesef. Hatırlamaman normal.

Clipo zaten nopper/stickle brick'lerin ürün hakkını bırakan Playskool'un alternatif modeli diye biliyorum. Eskiden Hasbro üretiyormuş. Ben bu arada Ada için anadolu yakasında bildiğim tüm oyuncakcılarda epey bir müddet aramış bulamamıştım. Eminönü civarındaki oyuncakcılarda olabilir aslında bir oraya bakmamıştım. Oysa 5 ve 3 sene önce iki ayrı yeğene de almıştık aynı modelden. O dönemde yurt dışından gelecek bir arkadaşım vardı, ona rica etmiştim o getirmişti Ada'ya. Sonra başka bir arkadaşım için ararken nette biraz daha bakınca şu adresi bulmuştum Ankara'da.

Ynt: Tırtıklı Lego

05/14/2010 06:14:00
esranın anlatması uzerine bende buldum bunlardan, evet evet cocukken benimde vardı,

bizimkinin icinde kız ve erkek cocuk, ayak, kol, burun, kedi kafası, kopek kafası, at kafası, ev catısı, kapı, tekerlek var. keyifli, lakin kardes olmadan oynuyoruz zira icinde cok kucuk parcalar var. markasını ezbere bilmiyorum ama fotosu var, ekliyorum. aldıgım yere sordum daha kucuk bebeler icin buyuk parcalı olanlardan var mı diye yokmus...

markasına bakar yazarım, sanki akıllı bebek diye kalmıs aklımda,,

Ynt: Tırtıklı Lego

05/14/2010 06:43:00

esarozlem, fotograftan markasini secemedim, sizinkinin markasi ne?

pediko'da olanlar kendi uretimleri. diger baska oyuncakcilarda da baska markalarda bu nopperlardan var. ama sizdeki baya kaliteli gorunuyor.

Ynt: Tırtıklı Lego

05/14/2010 07:19:00

Esra bende hala birkaç parçası duruyor bunların ;) Çocukken en sevdiğim oyuncaklardı, Karaköy'de yeraltı geçidinde ithal oyuncak satan mağazadan almıştı babam...Aldığımız dükkanı bile hatırladım şimdi..Hey gidi günler hey...

Ynt: Tırtıklı Lego

05/14/2010 07:19:00

Esra bende hala birkaç parçası duruyor bunların ;) Çocukken en sevdiğim oyuncaklardı, Karaköy'de yeraltı geçidinde ithal oyuncak satan mağazadan almıştı babam...Aldığımız dükkanı bile hatırladım şimdi..Hey gidi günler hey...

Ynt: Tırtıklı Lego

05/14/2010 07:46:00

Bizim Stickle Bricks'ler Flair'ın. İngiltere'den bir arkadaşım getirmişti internetten alıp. Yalnız şöyle bir durum var, Flair'ın sayfasında görünmüyor bu üründen.  Ben yeğenlere ise Toyiki'lerin Toys R Us olduğu zaman almıştım İstanbul'dan, markasını hatırlamıyorum ama.

Ynt: Tırtıklı Lego

05/14/2010 07:49:00

Bizde de vardı. Kenara yakın olan tırtıklar da hep ısırılıp koparılmıştı :)

Ynt: Tırtıklı Lego

05/14/2010 08:02:00

Evet di mi? hep kopuk olurdu...

<12345>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
LEGO

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...