Anaokulu İle İlgili Soru Cevap Ve Öneriler

<123>
10/06/2011 07:21:00

Burada birbirimize oneride ve sorularda yardımcı olalım diye dusundum,

Umarım katılım cok olur,

Ozellikle deneyimli anneler, lutfen esirgemeyin yanıtlarınızı.

İnsanın kafası karısıyor, okulllar hep kendilerini ovuyorlar, bir tedirginlik olusuyor. Burada paylasalım ne dersiniz?

Genel sorular kısmında bir soru soruyorsunuz sonra konu kapanıyor. Dolayısıyla hem grubu duyuralım hem de fikir alısverisinde bulunalım diye dusundum.

Selamlar,
Bol gunesler.

Ynt: Anaokulu İle İlgili Soru Cevap Ve Öneriler

10/06/2011 07:24:00

Soru : Cocugumun ucuncu kresi olacak, yeni kres bakıyoruz. Gorustugumuz kreslerin hepsine bu baktıgımız ucuncu kres olacak dedik ve olumsuz olan devlet kresi tecrubemizi telefonda anlattık.

-Bunu duyan gorustugumuz kresler buna uygun mu yanıt veriyorlardır acaba?
- Daha onceki olumsuz tecrubeler anlatılmalı mı, anlatılmamalı mı?

Yardımcı olursanız sevinirim,

Selamlar.


Ynt: Anaokulu İle İlgili Soru Cevap Ve Öneriler

10/06/2011 07:38:00

İça'm, özlemiştim bu bir, şimdi bi konferanstayım, sonra geniş bir zamanda yazacağım bu iki, öperim yanaklarında bu üç :)

Ynt: Anaokulu İle İlgili Soru Cevap Ve Öneriler

10/06/2011 07:54:00

merhaba,


grupta böyle bir konu açılması çok iyi bir fikir ama konu çok geniş. 
bence kendi içinde özellikli konulara bölmek okunabilirliği ve paylaşımı kolaylaştırır.

örneğin,

güvenlik:


yılsonu etkinlikleri:


kullanılan araçlar ve kitaplar, anaokulu öğretmeninde olması ve olmaması gerekenler, anaokulu yönetimleri nasıl olmalıdır vs vs...

Ynt: Anaokulu İle İlgili Soru Cevap Ve Öneriler

10/06/2011 08:00:00

aynen guliz,
aynı fikirdeyim.

o konuları orada konusalım. simdi bende oraya yazacagım birkac gorus. burayı daha cok guncel sorular icin kullanalım diye dusundum. mesela:

soru : cocugumun kresinde su uygulama boyle iste oyuncak aktivite vs. vs.. sizin kreste nasıl? gibi.

birden oyle aklıma geliverdi:)

gulcan bende bende:)cok opuyorum:). simdi bir deyiverin bakayım benim soruma cevap:)

selamlar,
bol gunesler.Ynt: Anaokulu İle İlgili Soru Cevap Ve Öneriler

10/06/2011 08:18:00

bende emin olamıyorum. anlattıgımda; bizim kreste asla diye baslıyor cumleler ve aynı kaygıdayım nuran. beri yandan anlattıgım taktirde sorunlu oldugumuz alanlarda daha ozenli davranırlar diye dusunuyorum ama. iste ama'sı var:(

tesekkur ederim ayrıca.

Ynt: Anaokulu İle İlgili Soru Cevap Ve Öneriler

10/06/2011 09:06:00

Okula karar verildikten sonra çocuk okula başlamadan önce mutlaka bilgi verilmeli bence. Ama bence okulla görüşürken önce kendimizden çok bahseder durumda olmamalı, önce okuldan mümkün olduğunca bilgi almalı, burada görüşmelerle ilgili bir yazım vardı: http://www.kitubi.com/2011/08/16/anaokulu-gorusmeleri-icin-5-altin-kural/

Ynt: Anaokulu İle İlgili Soru Cevap Ve Öneriler

10/06/2011 09:32:00

İçacım, biz de 8-10 kreş dolaştık. Özellikle biraz daha profesyonelce bu işi yapan paralı kreşler pazarlama taktiklerinde de çok gelişmiş oluyor ve gözünden senin ne istediğini felan anlayıp tavlayıcı şeyler söylüyorlar. O yüzden gittiğinizde, biz bunları bunları gördük hiç beğenmedik sizde nasıl derseniz, "aa efendim, bizim kreşimizde asla şunu yapmıyoruz vs vs" deyip sırf nabza göre şerbet veriyorlar.
Bence, her gittiğiniz yerde sadece soruyu sorup ne cevap verdiklerine bakmak gerekiyor. siz az konuşan taraf olun..hatta şaşırtmacalı sorular sorun: "yılsonu gösterisinde ne yapıldı bu sene" gibi...

Ynt: Anaokulu İle İlgili Soru Cevap Ve Öneriler

10/06/2011 09:41:00

Biz kızımızı ilk kez kreşe verdikten 3 hafta sonra geri aldık. Sonra yeni kreşe başlarken neden geri aldığımızı anlattık.

Bunu çok önemli görüyorum. Biz insanlara güveniyoruz. Aslolan iyiniyettir.

Diğer kreşte başımıza şunlar şunlar geldi. O yüzden o kreşten hiç düşünmeden aldık, bunlar bizim hassasiyetlerimiz, bunlar o kadar önemli ki hiç düşünmeden kreşi değiştirmek zorunda kalıyoruz!

Bunları açıkça söyledik biz. Biz açıkçası o zaman böyle mi olur, şöyle mi olur diye strateji geliştiren kişiler değiliz. Kişilere ve kurumlara güvenmeyi tercih ediyoruz. İnsanlarla ilişkilerimizde de açık olmayı tercih ediyoruz.

Bahsettiğim şey, bir kreşi sonlandırıp yeni kreşe başlatmakla ilgili.

Öncesinde burada 3-4 tane kreş gezmiş ve genel sorular sormuştum. Kimse zaten benim unum kurtlu demiyor. Siz zaman içinde unun içinde gezen kurtçukları fark ediyorsunuz.

Ynt: Anaokulu İle İlgili Soru Cevap Ve Öneriler

10/06/2011 09:55:00

İça, çok iyi düşünmüşsün burayı açmayı.teşekkürler.
benim de sorularım var.
Devlet Anaokulu yani meb.nın ama paralı olan anaokuluna çocuğunu gönderen var mı?iça senin bahsettiğin ordan aldık dediğin bunun gibi bir anaokulu muydu? Oğlum oraya gidiyor.başlayalı 3 hafta oldu.ama aklıma takılan bir kaç şey var.değiştirip değiştirmemek konusunda kararsızım.artıları ve eksileri var. Özeller mi devlet mi olmalı nedenleri ile düşüncelerinizi yazabilir misiniz?

Ynt: Anaokulu İle İlgili Soru Cevap Ve Öneriler

10/06/2011 10:44:00

Güvenlik başlığı altında yazdım. İletişim ve doğru dil ile bir takım sorunların düzelebileceğini en azından asgariye inebileceğini düşünüyorum. Yeterki karşı taraf problemli olmasın. O zaman da benim kızım orda olmasın.

Ben nelere dikkat ettim kreş bakarken?
- Ayrı uyku odası olsun...
- Yemekler kreşin kendi aşçısı tarafından yapılsın
- Sınıf değil, atölye sistemi olsun. Yani bütün gün bir sınıfa tıkılmak yerine farklı atolyeleri, farklı gruplar dönüşümlü kullansın. Burası 2008'lerin sınıfı yerine burası müzik atölyesi, burası sanat atölyesi denmesini duymak istedim.
- Halı'ya şiddetle karşı çıktım?
Göz boyayan renkler, oyuncaklar yerine ortamın ne kadar ferah, güneş alan, temiz, ısı açısından ideal olduğuna baktım.
- Yemek listelerine, zeytinyağı kullanıp kullanmadıklarına baktım.
- Büyük ve yapay çimleri olmayan bir bahçe istedim. (Yapay çim değil ama büyük de değil maalesef)
- Öğretmeniyle, aşçılarıyla tanıştım.


Hepsini bulmak her zaman mümkün olmuyor... Ya da bulduğunuzu sanıyorsunuz ama sonra başka şeyler görüyorsunuz. Öneriler getiriyorum. Getirdiğim önerilerin hiç biri kişisel değil. Mantıklı buldukları için teşekkür ederek hemen uyguladılar bir çoğunu. Şu an bir takım şikayetlerim var, yok değil. Öğretmen değişikliği mesela. Eski öğretmenimizi mumla arıyorum, müthişti... Rahatsız eden şeyleri söylüyorum. Bunlar da özelden çok bütün çocukları ilgilendiren şeyler. Zaman içinde bunlara da cevap almayı umuyorum.

<123>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Okul Öncesi Eğitimi

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...