Anaokulu İle İlgili Soru Cevap Ve Öneriler

<123>

Ynt: Anaokulu İle İlgili Soru Cevap Ve Öneriler

10/06/2011 10:52:00

damla: tesekkur ederim, daha once okumamıstım, iyi oldu okumak.

neclasude ve yuksel: aynı kaygıdayım, dolayısıyla sasırtmacalı sorular mantıklı.

zeyneb: kisi kendinden bilir isi misali, dedigin en dogrusu ve fakat karsımdaki kurumlara ve insanlara karsı tecrube ettigim durumlardan oturu bir guven sorunum var. dolayısyla strateji gelistirme ihtiyacındayım:( cok tuhaf ama ruh durumum aynen bu:(

sonuc: sanıyorum ki; once dinlemek iyi dinlemek gezip gormek, sonra sasırtmacalı sorular ardından benim beklentim kısa cumlelerle daha onceki deneyimi cok detaylamadan anlatmak.

yanıt veren arkadaslara ve katılanlara tesekkur ederim.

Ynt: Anaokulu İle İlgili Soru Cevap Ve Öneriler

10/06/2011 10:53:00

vildan,

ben cok detaylı bir sekilde konuyu burada anlattım. devlet okulu idi, deneyimimi burada paylastım. bir goz at dilersen:

http://www.nurturia.com.tr/questions/5eb21d13-8647-4ef0-84dd-9f5500b8f42e/1/devlet-kresi-hakkinda-bilgi--soru


Ynt: Anaokulu İle İlgili Soru Cevap Ve Öneriler

10/06/2011 10:56:00

nuran,

soru : uyku konusunda; senin dedigin gibi uyguluyorlar mı? yoksa uyumak istemiyorsan bile yatagında yatıp dinlenmelisin mi diyorlar? bunu kontrol ettin mi? gidip, uyku saatinde bir cat kapı ziyareti ile?

oslem,

soru : neden ayrı uyku odası tercih ettin? detaylar mısın?

simdiden tesekkur ederim.

Ynt: Anaokulu İle İlgili Soru Cevap Ve Öneriler

10/06/2011 11:23:00

nuran bu vesile ile, senden ayrı ve bagımsız bir sey yazmam gerek benim;

paranoyaklık mı yoksa guven sorunu mu bilmiyorum fakat hicbir kuruma guvenmiyorum kolay kolay. cat kapı gitmenin dogru oldugunu dusunuyorum. hatta bunun bir gereklilik oldugunu dusunuyorum ilk etapta ve gozlerimle gormek icin.

tanımadıgım, bilmedigim insanlara sadece dediklerine kulak vererek evladımı teslim ediyorum. hal boyle olunca onları tanımanın en iyi tarafının boyle cat kapı habersizce gidilen ziyaretler oldugu kanısındayım. randevu almadan, onlara kendilerini toparlamaya fırsat tanımadan.

yazayım dedim / yazdım.

Ynt: Anaokulu İle İlgili Soru Cevap Ve Öneriler

10/06/2011 11:43:00

ben de çat kapı olayında ikiçocukannesi ile aynı fikirdeyim. oğlumun ilk 2 kreşinde yapmadım ve ilkinde kronik mutsuz olduğunu, ikincisinde de gösterilen her şeyin yalan olduğunu tecrübe ettim. her 2 seferde de başımdan kaynar sular döküldü ve kendime çok kızdım. 

hatta bugün devlet kreşi tecrübeni anlatınca ben de öğle tatilinde gidiş-dönüş 36 km yol yapıp oğlumun kreşine çat kapı yaptım. her üçüyle ilgili detaylı analizleri boş vakit bulunca ve tarafsız bir gözle bakabileceğime inanırsam yazacağım.

Ynt: Anaokulu İle İlgili Soru Cevap Ve Öneriler

10/06/2011 11:48:00

guliz,
merakla bekliyorum,
selamlar.

Ynt: Anaokulu İle İlgili Soru Cevap Ve Öneriler

10/06/2011 11:55:00

İça ben de randevusuz gidebilme özgürlüğümüzün olması gerektiğini düşünüyorum seninle aynı sebeplerden. Özel kreşler bunu söylüyor ama iş uygulamaya gelince suratları düşüyor pek çok kişiden duyduğum kadarıyla.

Ayrı uyku odası olmasını isteyişimin nedeni tabii ki sağlık ve hijyen. O kadar çocuğun bütün gün aktivite halinde oldukları, boya yaptıkları bir odada uyuması çok doğru gelmiyor. 15'e yakın kreş gezdim sanırım. Bir çoğu havalandırma cihazı ile bu sorunu çözdüğünü söylese de benim içime çok sinmedi. Ya da kış günü tüm camların açılıp, hızlı bir havalandırma yapılması... Bir de uyku odası ayrı olmadığı zaman bazı yerlerde yataklar getirilip, kuruluyor bazı yerlerde de yataklar bozulmadan üstü üste konuluyor. Yere koyduğunuz bir şey niye benim çocuğumun yatacağı nevresimin üzerine gelsin ki?

Ama bu önemsediğim şeylerden biri, daha doğrusu bir tercih... Dört dörtlük bir kreştir, içime sinmiştir ama ayrı uyku odası yoktur. Hiç önemli değil... Ben bir liste yapmıştım. İşte uyku odası, bahçe, yemek salonu, öğretmen, fiziki koşullar şu bu diye... Artı eksilerle kafamda net bir tablo oluşturmaya çalıştım.

Ynt: Anaokulu İle İlgili Soru Cevap Ve Öneriler

10/06/2011 11:55:00

Okullarınızda 4 yaş grubunda uyku var mı?

Özellikle Nuran ve İÇA sizlerin çocuklar da 3 yaş 11 ay görünüyor, oğlumla aynı yaştalar, sanırım sizinkiler de 4 yaş grubundadır, onun için sordum.
Bizim okulda 4 yaş grubunda uyku yok. Kreş arayışlarımız zamanı gittiğim hiçbir okulda da bu grupta uyku yoktu. Artık öğle uykusunun bu yaş grubu için gerekli olmadığını düşündükleri için uyutmadıklarını söylüyorlardı.

Daha küçük yaş grupları içinde benim bildiğim kadarıyla çocuk uyumak istemezse, illaki uyku odasında tutulmuyor, yardımcı öğretmenin eşliğinde sınıfta/bahçede oyun oynuyor veya başka aktivite yapıyor.

Ynt: Anaokulu İle İlgili Soru Cevap Ve Öneriler

10/06/2011 11:57:00

nuran,

bende seni cok iyi anlıyorum, umarım kırmadan fikrimi belirtmisimdir. seninde belirttigin gibi herkesin sartları bambaska. hani burada ne bileyim guvenlik ile ilgili baslıklar var sonra yıl sonu gosterilerine filan kafa patlatıyoruz ya, inan dunku toplantıda bir fabrika iscisi anne baba ile tanıstım. zor bela izin almıslar, gurbetteler ve anladıgım kadarıyla maddi olanakları sınırlı. buna karsın ellerinde not defterleri not alma derdindeler...

herkes evladı icin endiseleniyor ve oncelikleri elbetteki ebeveynlik anlayıslarıyla orturusuyor. olumsuz tecrubeler yasayan aileler guven sorunu yasayabiliyorlar. anladıgım kadarıyla sizin olmamıs, kurum icinize sinmis ve fakat her kurum sizin gittiginiz kurum gibi de olmayabiliyor.

birbirimize farklı oneriler, gorusler ve fikir alısverisi icin yazıyoruz elbet. uyarılar da bir ihtiyac diye dusunuyorum. ben cok dikkatle okuyorum yazılanları cunku.

boyle iste,
selamlar yeniden.

Ynt: Anaokulu İle İlgili Soru Cevap Ve Öneriler

10/06/2011 12:07:00

basak:

oncelikli olarak; yarım gun dusunuyorum ben artık.- mecburen endise yasayıp panikleyecegime- 4 yas grubu olacak kızım. tam gunlerde bazı kreslerde varmıs ve fakat biz yarım gun dusundugumuz icin sorun olmayacak. konu acılınca sorayım dedim. bilmem gereken bir sey olur ve atlarsam diye. ayrıca evet oyle diyorlar ama uygulamada oyle oldugunu sanmıyorum ben. bir suphem var okuduklarımdan duyduklarımdan oturu. hani 'boyle de olabiliyor' demek istedim. gerci kimseyi tedirgin etmek istemem ama ne bileyim...

oslem:

tesekkur ederim. ve evet haklısın. bizim son kres tam gundu, uyku petleri geliyordu iceri, havalandırma onlar yemekteyken camları acarak oluyordu. lakin uyumazsa cocuk uyku odasında canı sıkılır mı diye sormak da gerek sanırım, eger ayrı bir alternetif yoksa. alternetif varsa da eger, bir cat kapı ile kontrol edilebilir diye dusunuyorum.

son tahlilde;

benimde kafamda bazı maddeler oturdu. onlarda uyum yakalarsam diger konulara agırlık vermeyecegim. arkadaslar ne zor is yoruluyorum.

hepimize kolaylık diliyorum.

<123>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Okul Öncesi Eğitimi

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...