Anaokulu İle İlgili Soru Cevap Ve Öneriler

<123>

Ynt: Anaokulu İle İlgili Soru Cevap Ve Öneriler

10/06/2011 12:18:00

İÇA,

Oğlumda ilk başladığında, 3 ay (Nisan-Mayıs-Haziran) yarım gün gitmişti. Öğlen yemeğinden sonra eve dönüyordu. Yazın 2.5 ay kadar okula ara verdik. Eylül'ün 2. haftasından itibaren tekrar başladı, bu sefer tam gün başlattık.

İlk etapta yarım gün olarak başlamak daha iyi oluyor, ev hayatından - okula yumuşak geçiş oluyor, bence iyi bir karar vermişsiniz.

Hayırlısı olsun.

Ynt: Anaokulu İle İlgili Soru Cevap Ve Öneriler

11/14/2011 05:50:00

soru : okulunuzda kac tane brans ders var? bu brans dersleri hakkındaki fikriniz nedir? muspet ya da menfi goruslerinizi yazarsanız sevinirim. sizin okullarınızdaki bu uygulamayı merak ediyorum.

selamlar,
bol gunesler.

Ynt: Anaokulu İle İlgili Soru Cevap Ve Öneriler

12/22/2011 08:49:00

soru : okulunuzda hafta sonu icin eve odev veriyorlar mı? bu konu hakkındaki muspet menfi fikriniz?

selamlar,
bol gunesler.

Ynt: Anaokulu İle İlgili Soru Cevap Ve Öneriler

12/22/2011 08:58:00

Bizi gecenlerde ögretmeni aradi, size kucuk bir odevimiz olacak diye, ilk basta irkilmistim. Ama dinleyip yaptigimizda hosumuza gitti. Egemen'in trafik sunumu var, bununla ilgili ona bir pano hazirlar misiniz dedi. Ben internetten resimler indirdim, bir panoya yapistirdik, altina da kah bizim kah Egemen'in cumlelerini yazdik, cok eglendik.

Sunumu da basariyla yapmis, ögretmeni bu yönünün kuvvetli oldugunu zaman zaman bu gibi odevler verebilecegini soyledi. Ben de gelisimini desteklemek amacli ve de keyif aldigimiz icin itiraz etmedim.

Kisaca odevin amacina bakip hem eglenip hem ogreniyorsa bence sakinca yok. Ama zorunlu ve zevk almadigimiz birsey olsaydi gereksizligini öğretmeniyle tartisabilirdim.

Sunum videolari profilimde olacakti bakmak isterseniz.

Ynt: Anaokulu İle İlgili Soru Cevap Ve Öneriler

12/22/2011 09:26:00

baharcım,
tesekkur ederim.

gectigimiz hafta okul aile resmi calısması yapmamızı soyledi bize. bir fotografımızı renkli kagıt metaryalleri kullanarak cerceveleme odevi vermisler. bunu da okulda kızıma anlatmıslar. tatil bitince cantanı getirmeyi unutma diye. cantasında iletisim notunda bize renki kagıt yolladıklarını ve cerceveyi nasıl yapacagımızı da anlatmıslar. sasırdım. bizim icin ilk cunku. merak da ettim. yaptık hazırladık yolladık.

sonrasında okulu aradıgımda haftalık planla dogru orantılı aile katılımı icin boyle bir is yapma kararı aldıklarını anlattılar. ikna oldum ve fakat senin de belirttigin uzere benim de ilk tepkim acık soylemek gerekirse irkilmek oldu.

diger arkadaslarda durum nasıl onu merak ettim:)
hatırlıyorum hatırlıyorum Egemen'in sunumunu,
cok guzeldi gercekten:)

selamlar,
illa bol gunesler:)
 

Ynt: Anaokulu İle İlgili Soru Cevap Ve Öneriler

12/22/2011 12:45:00

Bizim okulda her haftasonu ödev veriyor. Cuma günü iletişim defterinin içinden genellikle 2 sayfalık ödev çıkıyor. Amaç aile ve çocuğun birlikte birşeyler yapması. Ödevler boyama, renkler, şekiller ve rakamlar ağırlıklı oluyor.

Biz kağıdın altındaki notu okuyoruz, Arda'ya soruyoruz, cevaplıyor, sonra da yapıyoruz. Mesela resimde kaç tane sarı renkli çiçek var? Bu sayı kadar yıldız çiz veya bu sayı kadar aşağıdaki civcivleri boya.

Her hafta genelde bir rakamın alıştırması oluyor. Rakam nokta nokta yazılmış durumda, o noktaların üstünden geçerek çocuk o rakamı yazıyor, eli alışsın diye, yazmaya hazırlık amaçlı.

Veya küçük kavanoza - mavi şekerler çiz, büyük kavanoza - kırmızı şekerler çiz.

Veya birbiri ile ilişkili nesneleri birleştirme, aynı renkli olanları eşleştirme vb.

Bir de aile ile yapılacak bir aktivite yazılıyor. Mesela geçen haftalarda yaprak albümü yaptık. Parktan farklı boyutlarda yaprakları topladık, ben birkaç kağıdı ortadan katladım, zımbaladım, kitapçık gibi yaptım. Sonra kitapçığın her sayfasına topladığımız yaprakları yapıştırdık.

Daha şimdiden ödev fikri bana da ilk başta ters gelmişti hatta hala bile ödev olarak tanımlamakla doğru mu yapıyoruz diye sorguluyorum ama birlikte kes-yapıştır aktivite yapmak, şimdiden ufakta olsa bir sorumluluk-görev bilinci oluşturmak amacıyla veriliyor sanırım.

Çoğunlukla sıkılmadan, zevkle yapıyor.

Ynt: Anaokulu İle İlgili Soru Cevap Ve Öneriler

12/26/2011 13:25:00

yalnız degilmisiz o vakit:)
tesekkurler arkadaslar.

Ynt: Anaokulu İle İlgili Soru Cevap Ve Öneriler

12/26/2011 14:40:00

Bizim okulda iki haftada bir haftasonu ingilizce ödev veriyor.
İngilizce derken aslında boyama ödevi veriyorlar sadece ama renkleri ve mesela insan boyuyorsak vücud parçalarını ingilizce söylüyoruz.
beni rahatsız etmiyor, hatta 1.sınıfa başlayan yeğenim ilk defa ödevim var yapmam lazım dediğinde Maya bende ödev yapmak istiyorum diye çok heveslenmişti, o zaman daha başlamamıştı ödevler, kendi eline kağıt kalem alıp kendince birşeyler yazıp ödev yapıyorum diyordu. hatta öğretmeninden rica etmeyi bile düşünmüştüm o zaman Maya ya ödev verirmisiniz diye.
Şimdi de severek yapıyor ödevlerini, zaten sadece 1 sayfa veriyorlar, eğlenceli buluyorum ben.
ben de ödev yapmayı severdim, eve gelince özene bezene uğraşırdım.
Bu yaşta böyle eğlenceli birşeyler vererek ödev sevdirmek ilkokulda kolaylık olur diye düşünüyorum. Yaptığı şey 5 dakika bile sürmüyor ama en azından son dakikaya bırakmaması gerektiğini öğreniyor, haftasonu, hatta genelde Cumartesileri yapıyoruz, vakti rahatken yapma alışkanlığı ediniyor en azından.

Ynt: Anaokulu İle İlgili Soru Cevap Ve Öneriler

06/27/2012 10:42:00

soru : okulunuzda matematik alıstırmaları var mı?

toplama cıkartma islemlerini ogrenmeye basladılar mı?

detaylı anlatır mısınız?

bu matematik calısmaları icin uygun yas nedir?

not : 4.5 yas icin soruyorum.

<123>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Okul Öncesi Eğitimi

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...