Ankara Kreşler - 2018 Güncel

<12>
05/29/2018 12:11:00

Herkese Merhabalar,


Ankara'da kreşlerle ilgili güncel bir post açmak istedim. Şu ana kadar yapılan yorumlar sanırım bir kaç senelik. Herkes kreşler ile ilgili izlenimlerini paylaşırsa çok faydalı olacaktır. Ben şu an 2 yaşındaki kızım için Ümitköy-Çayyolunda kreş arayışı içerisindeyim.

Kreş

07/28/2018 01:30:00

Uzman ekibimiz ile cayyolu alacaatlı mevkinde geliiim cocuk akademisi olarak eğitime başladık sisizleri tanışmaya bekleriz.

Ynt: Ankara Kreşler - 2018 Güncel

10/03/2018 14:09:00

Merhaba,

Ben 4.5 yaşındaki kizim için kreş arıyordum. Bu sitedeki yorumlara bakarak bir kaç yer belirleyip hepsini ziyaret ettim. Bizim istediğimiz sosyal ve özellikle duygusal olarak beslenmesiydi. Montesori gibi tek tip yaklaşımlar bana biraz ters geliyor. Burada benim gibi zordaolan tüm ebeveynler faydalansın diye notlarımı aktarmak istedim. (Ben bu kreş aramalarını haziran ayında yapmıştım. Daha önce aktaramadım buraya maalesef. )
Maya Öveçler:  Maya çocuk artık Doku Okulları bünyesine geçmiş ama eğitim anlayışları aynı. Her ay için bir tema belirleyip ona göre etkinlikler düzenliyorlar. Sınıflarda 15 kişi 2 öğretmen var. Öğretmenlerden biri tamamen İngilizce konuşuyor. Bu öğretmen yabancı da Türk de olabiliyormuş ama kesinlikle Türkçe konuşmuyormuş.  Haftada bir seramik, yoga ve müzik dersleri var. Ayda bir tiyatro ve iki üç gezi. Bahçede plastik oyun alanı, küçük ekim dikim alanı ve büyükçe bir kum havuzu var. Kızımın yaş grubuyla ilgilenen öğretmen çok tatlı ve deneyimli idi. Lisans mezunu ve 12 yıl tecrübesi vardı. Her yaş grubundan bir sınıf var. 15 kişilik sınıflar. Binası müstakil, tek katta hizmet veriyor ve yerden ısıtmalı. Bu özelliğini çok sevdim. Burada bahsedeceğim kreşler içinde en aydınlık en ferah olanı buydu. Tuvaletler de kız erkek ayrı klozetler şeklindeydi. Yemekler orada pişiyor. Bana göre tek eksisi binanın önündeki yapay çimle kaplı beton zemindi. Hiç ağaç gölgesi yoktu bu alanda. Binanın yan tarafında ağaçlar vardı. Çocukları 7.30'da almaya başlıyorlar, gün en geç 18.30'da bitiyor.
Maya Turan Güneş:  Eğitim şekli ve İngilizce konuşan öğretmen düzeni burada da aynı. Burada da her yaştan bir sınıf var. Burada da sınıflar 15 kişilik. Burası üç katlı ama bahçesi daha hoş ağaçlarla çevrili bir yer. Katlar arası merdivenler ahşaptı. Bence mermerden çok daha güvenli ahşap, özellikle kaymalara karşı. Ekim alanı burada da var. Kum havuzu Öveçler'dekine göre daha küçük. Burada da görüştüğüm kişi çok sevecen ve işini iyi bilen biriydi. Orada bize bazı konularda çocuğa yaklaşım için yol bile gösterdi görüştüğümüz sorumlu hanım. Öğretmenler de çok tatlı ve enerjiklerdi. Bina kombi ile ısınıyormuş. Kapatılmış bir teras vardı kış bahçesi şeklinde, yalnız orası yerden ısıtmalıymış. Bizin aradığımız akademik değil duygusal ve sosyal beceriler kazanması olduğu için burada da yaptığımız görüşme çok olumluydu bence. Mayalarda beni en çok çocuk karakterine önem vermeleri etkiledi.
Yıl içinde her ay bir konuları, bir temaları var. Ona göre etkinlikler yapılıyormuş.
 Yemek listesine baktım. Reçel, sürülebilir çikolata yok. Bal pekmez var. Yemek listesi gayet iyiydi. Yemekler de orada pişiyormuş. 8.00 ile 18.30 arasında çalışıyorlar. Burası beni çok etkilemişti.

Akman Yuva Çukurambar: Burası bir binanın giriş katında yer alıyor. Buraya randevusuz gittik ama çok iyi karşılandık. İki katlı. Kızımın yaş grubu için olan iki sınıf da giriş katındaydı. Branş dersleri (yoga, bale) için oda, sanat odası ve yemekhane üst katta. Yemekler orada pişiyor. Burada yemek listesine bakmadım sanırım. Notlarıma yemeğe dair bir şey yazmamışım. Yuvanın önünde küçük bir bahçe ve ağaçlar var ama çok rahat kullanılacak şekilde değildi bahçe. Yuvanın yanında da büyük bir oyun alanı. Trambolinler vardı burada. Burada da sevmediğim yapay çimle kaplı zemindi. Ve yine hiç ağaç yoktu bu bölümde. Öğretmenler çok gençler, hepsi de güler yüzlüydü. Kızımın sınıfına bakacak olan öğretmen 4 yıllık deneyime sahip idi. Biz bilgi alırken kızımla ilgilendi. Zaten biz gittiğimizde de tüm sınıflar o alanda oyun oynuyorlardı. Tuvaletler kız erkek ortak kullanılıyor. Burada görüştüğümüz kişi neredeyse kreşin açılışından beri 12 yıldır oradaymış. Özellikle alışma süreciyle ilgili bilgi verdi. Bu süreçte nasıl davranacaklarını konuştuk. Yaklaşımlarını sevdim. Saatleri 8 ile 18 arası. 18.30'a kadar da nöbetçi öğretmen kalıyor.

Çekirdek Yuva: Birlik'tekine gittik biz. Bir Çekirdek de Bilkent'te var.  Burası 20 yıllık yazmışım notlarıma. Fazlası da olabilir. Sorumlusu Funda Hanım 28 yıllık deneyime sahip. Buradaki eğitim sistemi Maya ile çok benzer. Aylık temalar ve ona göre etkinlikler düzenliyorlar. Haftada bir doktorları ziyaretlerine geliyormuş. Okulda sağlıkla ilgili bilmemiz gereken bir şey olursa duyuru yapıyorlarmış. Burada da drama, müzik, çocuk yogası branşları var. Ek olarak ayda iki defa lezzet atölyesi diye etkinlikleri var. Her gün İngilizce dersi var yarım saat. Ayda bir kaç kez gezi yapıyorlar. Bina 4 ya da 5 katlı. Alt katlarda trafik parkı diye bir oyun alanı, yemekhane ve yönetim birimleri var. Üst katlarda da küçükten büyüğe doğru her bir katta bir yaş grubu var. Kızımın yaşına en üst kat düşüyor. Kreşlerde hep gördüğümüz klasik odalara burada bilişsel atölye deniyor. Buna ek olarak her katta her yaş grubuna ayrı drama ve sanat atölyeleri var. Ben en çok sanat atölyesinin olmasını beğendim doğrusu. İstediği zaman hamurla seramikle ilgilenebilir çocuklar ki bizimki böyle şeyleri sever. Burada en çok tedirgin olduğum kızım hareketli olduğu için merdivenler. Her katin girişinde kapı var güvenlik için ama yine de merdivenlerden hızla inmek isteyebilir diye korktum doğrusu. Yine de bunca yıl var olan bir yuva hakkında özellikle bu yönde şikayet olmaması beni biraz rahatlattı. Bina müstakil, klima ile ısınıyormuş. Bahçesi çok hoş. Beni ve kızımı en çok o cezbetti sanırım. Bahçede toprak alan da var, yumuşak zemin malzemesi ile kaplı kaydıraklı oyun alanı da. Bolca ağaç var. Biz içeri henüz girmişken bahçeye çıkan bir gruba katıldı bizimki. Bahçeye domates fidesi ekmişler. Nasıl mutlu oldu. Randevusuz gitmemize rağmen bir saat kadar görüştük, hoş karşılandık. Bu sürede kızımla ilgilenen biri oldu. Çok kıymetli bir oyuncağı vardı elinde kimseyle paylaşmadığı. Onu bile vermiş ilgilenen öğretmene. Çok sevindim. Çalışma saatleri 7.30-18.00. 18'den sonra her katta nöbetçi öğretmen kalıyormuş. Yemekler olabildiğince dikkatli seçiliyormuş. Tavuk değil hindi eti tüketiyorlarmış. Mevsiminde meyveleri saklayıp kışın komposto vs. yapıyorlarmış. Alerjisi olan çocuklara dikkat ediyorlarmış. Yemek listelerine de baktım, beğendim.
O zaman aldığım notlarım böyle.
Bunların dışında bir de Akapedya Çukurambar'a gitmiştik. Orada da benzer bilgiler almıştık ama orası benim içime sinmedi doğrusu. Öyleki iyi not tutmamışım bile. Orası da iki katlı epey dik merdivenleri vardı. Ortalıkta gezen bir çocuk vardı mesela biz oradayken. Yanında sorumlu kimse görmedim. Öğretmenlerden bazıları sempatik bazıları artık gitseler der gibi baktı gezdiğimiz süre boyunca. Özetle orası benim de eşimin de içine pek sinmedi.

Bütün bunların ışığında Maya Turan Güneş ve Çekirdek arasında kaldım. İkisininde eğitim felsefesi güzel geldi bize. Maya'nın İngilizce eğitimi çok hoşuma gitti, Çekirdek'in de her yaş için üç ayrı atölyesi olması çok güzeldi. Fiyatlarla ilgili Mayalar 1600, Çekirdek 2000 tl.Tam gün fiyatları.
Ayrı eylemler için farklı yerlerde olmak dikkat eksikliği olan çocuklarda daha iyi oluyormuş. Bunu bir profesyonelden öğrendik. Dolayısıyla en son Çekirdek'e karar verdik. 
Temmuz ortasından beri Çekirdek Yuva'ya gidiyoruz. Çok çok mutluyuz. 
Umarım sizlere yol gösterici olur.

Ynt: Ankara Kreşler - 2018 Güncel

10/29/2018 18:57:00

Merhaba ben de Çankaya ATAKULE civarında kreş arıyorum şimdilik sadece haftada 2 gün olarak başlatıp işe dönünce devamlı göndercem mecburen. Öncesinde ısınma turları olsun istiyorum. Şu an 18 aylık.

Büyük oğlumda epey tecrübe edinmiştim ama geçen zamanda çok şey değişti. Güven yuva Jale Tezer ve Arı kolejine gitti şu an ise başka bir okulda. Kardeşi için kreş arıyorum. Önerisi olan veya asla önermem diyen olursa yardım rica ediyorum

Ynt: Ankara Kreşler - 2018 Güncel

11/28/2018 19:16:00

whokuki, çekirdek yuvayı kesinlikle öneririrm, güven yuvayı asla önermem.

Ynt: Ankara Kreşler - 2018 Güncel

11/29/2018 06:41:00

Güven yuva ile kötü bir tecrübeniz mi var yoksa kakamel

Ynt: Ankara Kreşler - 2018 Güncel

11/29/2018 19:44:00

evet var, bir değil birden çok kötü tecrübemiz var. Sahibi değiştikten sonra ne yemek kalitesi, ne yönetim kalitesi ne de öğretmen kalitesi var. 3 sene once 3 yasındayken vermistim oglumu. Fiziksel acıdan güzel, geniş bahçei tek kat vs. ancak bu kadar. Çekirdek yuva ise sonrasında ilaç gibi geldi. 

Ynt: Ankara Kreşler - 2018 Güncel

11/30/2018 11:48:00

çok teşekkür ederim güven yuvayı eledim

Ynt: Ankara Kreşler - 2018 Güncel

02/04/2019 11:43:00

Kavaklıdere CAĞIN KREŞ GÜNDÜZ BAKIM EVI 


İnanılmaz güzel temiz tertipli  sınıflar az ve öğretmenler cok ilgili cocuk oksurse ararlar cocuk uzgunse anne sesı duymak ısterse aratırlar. Her bakımdan düzgün aydınlık eğitim veren ve cocuklar mutlu  .Birde İngilizce dersleri var haftalık 10 saat , pskolog , doktor  kontrolunde  oluyorlar . Ben memnum ve tavsiye ederim.

Ynt: Ankara Kreşler - 2018 Güncel

05/08/2019 11:00:00

Merhaba, çekirdek yuva, sihirli bahçe şikayetvar.com şikayetleri olduğundan ve cevap dahi verilmemesi dikkatimi çekti. Baştan eledim. Ayrıca kendi yorum kısmında da yorumlar negatif. Saygılarımla.

Ynt: Ankara Kreşler - 2018 Güncel

05/08/2019 11:01:00


<12>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Ankara Nurturia Üyeleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...