ÇOCUKLAR NE KADAR UYUMALIDIR?

03/01/2011 07:28:00

 

Uyku, çocukların büyüme ve gelişmeleri için en az beslenme kadar önemli olan bir konudur. Peki çocukların yaşlarına göre kaçar saat uyumaları gerektiğini biliyor musunuz? İşte uyku süreleri;

 

1-3 yaş arasında günde 12-14 saat

3-6 yaş arasında günde 10-12 saat

7-12 yaş arasında da 10-11 saat uyumalıdırlar.

 

Genelde akşamları 19:00-21:00 saatleri arasında uyumaları, sabahları da 06:00- 08:00 gibi kalkmaları önemlidir.

 

Özellikle 5 yaşına kadar öğle uykuları büyüme gelişme için çok kıymetlidir. Öğle saatinde 2 saatlik bir uyku çocuğu dinç tutar, öfkesini ve hırçınlığını bastırmaya yardımcı olur.

 

Eğer çocuğunuz ile öğle uykularını uyuması konusunda sıkıntı yaşıyor iseniz, fazla üzerine gitmeden ısrarcı olmakta fayda vardır. Özellikle de gündüz uyumadığı saat dilimini akşam erken uyuyarak kapatmayan bir çocuğunuz var ise , öğlenleyin uyku saati geldiğinde ortamı ona göre hazırlayarak, etrafında oyalanacak bir şeyler bırakmayarak, uykusunun biraz gelmesi için süt/ yoğurt yedirerek öğle uykusunun düzene girmesini sağlayabilirsiniz.

 

5 yaşından sonra çocuklar öğlen uykusunu reddedebilir. Bu normaldir ve 5 yaşını geçmiş bir çocuğun büyüme gelişmesini öğlen uykusu uyumamak etkilemez.

 

 

Dyt.Başak Demirhan


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
BEBEĞİMİ BESLİYORUM

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...