nurturia annelerinin protestosu

Ynt: nurturia annelerinin protestosu

07/07/2010 12:21:00

tabii ki okuyalım,öğrenelim,burada bu yazıyı okuyan annelerin hepsi bana kalırsa ''daha iyi ne yapabilirim'' diyen anneler,
olay şu ki daha iyisini yapalım derken ben kendi adıma,aman hata yapmıyırm, aman şöyle olurmuş,böyle olurmuşvs derken o kadar çok kasıldım ki sıtkım sıyrıldı. doğal ebebynlik diye bir şeyler okudum,allahtan,anneliği çok sevdim ve oğlumla ilişkim düzene girdi.
Biraz cidden saldım çayıra mevlam kayıra modu gerekiyormuş.
onu yapma,öyle söyleme,beşikte yatırma,odasını ayır,biberonu bıraktır,emzik ver/verme/,şu aya kadar emzir,günde bilmem kaç kere emzir....... yeter valla

Ynt: nurturia annelerinin protestosu

07/07/2010 12:21:00

itiraf ediyorum valla ben de kaciriyordum geceleri :)). Esra cok mantikli geldi soylediklerin simdi.(hay allah ben de tam bezsiz bebek kitabi almistim )

Ynt: nurturia annelerinin protestosu

07/07/2010 12:24:00

Başakçelik, bize yüklenen stresleri ne güzel sıralamışsın
eline sağlık :))

Ynt: nurturia annelerinin protestosu

07/07/2010 12:24:00

Ben pedagoglara ya da bilim insanlarına tepkili değilim. Ancak bu işin popülerleştirilmesi ve trendi bir hale getirilmesi beni kimi zaman rahatsız ediyor.

Kendi yetiştirilmemi ve çocukluğumu düşündüğümde, bugün anne aklımla ve kalbimle, bende izler bırakan bir çok olay yaşadığımı görebiliyorum. Aslında dönüp dürüstçe kendimize bakarsak takıntılarımızı, korkularımızı, eksikliklerimizi, egomuzu önümüze koyabilirsek, çocuklarımız için ne istediğimizi/ne istemediğimizi daha net görebileceğiz sanırım. Bize nasıl davranılmasını istemiştik, nasıl davranıldı, bunun muhasebesini yapabilmek önemli.

Annelik güdüsü, annelik sezisi diye bir his olduğuna inanıyorum. Kendi doğrularım, prensiplerim, etik ve ahlaki değerlerim var. Bunlarla toplumunkileri harmanlayarak çocuğumu büyütmeye çalışıyorum. Ancak bir de bilimsel gerçekler var. Cinsiyet kavramının (3.5-4yaş)gelişmeye başladığı yaşlarda dikkat etmek gerekiyor muhakkak ama 1.5 yaşında yaşının gereği mutfak aletleriyle oynamayı seven bir erkek çocuğu bundan mahrum etmemek de gerekiyor. Orta yolu bulmak, bilime inanmak, dinlemek öte yandan anneliğimize de güvenmek gerekiyor.

Ynt: nurturia annelerinin protestosu

07/07/2010 12:28:00

Şakır şukur emerken, kilo alımı normalin üzerindeyken, ek gıdaya başladığında afiyetle Milupa mama yiyince
"Aaa, çocuk açmış, aç. O yüzden ağlıyormuş zavallıcık. Oh, karnı doydu" diyen büyüklere kıl oluyorum. (Genelde babaanne oluyorlar kendileri :))

Ynt: nurturia annelerinin protestosu

07/07/2010 12:28:00

bilimi tamamen suclamak veya doktorlara verip veristirmek cok kil oldugum bir konu. hani o insanlarda o noktalara kolay gelmiyorlar degil mi? ama su internet doktorculugu, internet pedagogculugu, internet vs..... bizi bozdu sanirim. Ondan bu kadar yiprattik kendimizi ve simdi de ondan bu kadar tepkiliyiz bazi seylere.

Ynt: nurturia annelerinin protestosu

07/07/2010 12:32:00

Lugesya çok araştırmak bu nedenle iyi değil,  insanın düşünceleri bulanıyor, kafası bulanıyor.
Benim bu konuda(göğüs ucunun olmaması) doğum öncesi okuduklarımdan ötürü çok tereddütlerim vardı hatta pompamıı hastaneye bile götürmüştüm ben zaten baştan kabullenmiştim emziremeyeceğimi herşey kafada bitiyor yani insanın aklına gelen başına geliyor bir şekilde:(

Ynt: nurturia annelerinin protestosu

07/07/2010 12:32:00

ne bilimi suçlamak, ne eskilerin alışkanlıklarını hakir görmek... yaşasın her annenin kendi süzgeci ve annelik sezileri :))

Ynt: nurturia annelerinin protestosu

07/07/2010 12:34:00

çok orta yolcu gibi oldu,
ama sahiden her anne duyduklarını, okuduklarını kendine ve çocuğuna uyarlayabilir.
Yani kimse körü körüne "böyle dediler ya da şöyle yazıyor, o halde doğrudur" diye düşünmez sanırım.
Bilgilleri kinde süzgecinden geçirir ve en uygununu yine kendi bulabilir

Ynt: nurturia annelerinin protestosu

07/07/2010 12:34:00

Başak +1,
herşey aslında çocuğunu tanımaktan geçiyormuş,
ilk zamanlr boşuna hırpaladım kendimi bu çocuk niye bu ayda bunu yapmıyor!!!!diye


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...