nurturia annelerinin protestosu

<123456>

Ynt: nurturia annelerinin protestosu

07/07/2010 17:34:00

sosito kısmen senin yaşadıklarını yaşadım ama ben 6 aylıkken gücü bi şekilde elime aldım aldırmamayı öğrendim. seni çok iyi anlıyorum.

Ynt: nurturia annelerinin protestosu

07/07/2010 19:29:00

Ben de internette çok araştırma yapan annelerden birisiyim, kızım bebekken, dokuz aylıkken filan, çocuğu bırakın ağlar ağlar sonra kendi kendine uyumayı öğrenir bilgisi yaygındı, şimdi hala öyle mi bilmiyorum, o dönemden sonra bir daha hiç bakmadım çünkü, küçük bebeğimi 20 dakika ağlatmışlığımız vardır eşimle, artık yorulup uyur diye, kız perişan oldu susmadı, sonraki gün bir daha denediğimde kendi kendine kusmayı öğrendi uyumamak için, bu yaşa geldi hala istediği birşey olmayınca öğürüp kusabilme yeteneği var. O dönem anladım ki her çocuk bir değil, benim kızım annesinin kucağında koklaya koklaya uyumak istiyor, sonra noldu, bir yaşından beri kendi yatağında, kendi kendisine uyuyor, hiçbir sorunumuz yok uyuma konusunda, iyi ki o dönem daha fazla diretmedim, kuzumu çok üzmedim. Kusma olayı bonus kaldı o ayrı tabi...

Bir de bebek ilk doğduğunda uyurken eldivenlerini giydir diyen bir grup vardır, tabi ki yaşlıların başını çektiği, hiçbir bilgim olmamasına rağmen, iyi direndim o dönem, çünkü kızım uyurken eliyle yüzüne dokunuyordu, gözlemlemiştim bunu, bir şekilde taktırmadım eldiven, belki birkaç kere arada kaynadı ben yokken ama sayısı 5'i geçmez.
Çouğumu büyütürken neler öğrendim diye düşünüyorum da, kızımla beraber ben de epey gelişip anne oldum yahu, eskisi gibi değilim sanki hissediyorum, ikinci çocuğumda çoooook daha rahat ve hazırcevap olucam gibi:)

Ynt: nurturia annelerinin protestosu

07/07/2010 19:31:00

toprakana biz artık rüşvetsiz yemek yediremiyoruz :))) oyle alıştırdık once anneanne sonra da mecburen biz ..buyuyunce de mılleytvekılı,bakan falan olur belkı ?? :))

Ynt: nurturia annelerinin protestosu

07/07/2010 20:08:00

Ben tuhaf bı ornegim:) annem babam hevesliymis. Annem aktivite yapar, annecim der filan. Hatta ben "annecim gel kucuma" demisim de çok sevinmiş kadın. Onu kucağıma almak istediğimi sanmış. Oysa ben bana annecim gel kucuma de demek istiyomum. Sonuc konusunda iddalu değilim:p bana benzemesin yavrulariniz:p annelik zor süreç. Anne dediğinde yüksek özgüven ve sağlam sabır, sınır olacak. Herkesi mutlu etmeye çalışmayacak. Enerjisini bosa harcamayacak. Laf anlattın ısrarla tersinden mı anlıyor, salla gidecek. Sürekli karışmaya mı çalışıyor hadi ordan diyecek. Gerçi ben de pek yapamıyorum ama en azından caba var:)

Ynt: nurturia annelerinin protestosu

07/07/2010 20:30:00

Ben de annemle babamla oynadığımı çok fazla hatırlamıyorum. Ancak hatırladığım dönemin 3 yaş öncesi olduğunu da sanmıyorum. Kendimi bildim bileli kardeşim vardı gibi geliyor, aramızda 2.5 yaş olduğunu düşünürsek pek de yanlış bir saptama sayılmaz bu.

Annemle-babamla hatırladığım ise legolarla takılmamız, birlikte aile oyunu (kızma birader vs.) oynamalarımız, resim yapmalarımız ve babamın bize satranç öğretmesi, karşılıklı satranç maçlarımız, ama çocukluğuma dair en çok anım, kardeşimle oynadığımız oyunlar. Şu anda bir çoğumuzun çocuğunun en büyük sorunu bu bence. Bir çoğu tek çocuk ve sokaktan önce, evde yalnız çocuklarımız. İster istemez anneye-babaya sarıyor. Bunda anormal bir taraf görmüyorum. Bir de 3 yaş öncesindeki çocuklardan tek başına oyun kurmasını beklemek de haksızlık geliyor bana. Hele biraz daha büyüsünler bakalım bağımlılıkları azalsın, hayal dünyaları gelişsin, değişsin, o zaman farklı şeyler konuşacağız gibi geliyor.

Ynt: nurturia annelerinin protestosu

07/08/2010 03:40:00

Benim de dikkatimi çektiği için bir not düşeyim dedim: Sanırım burada tartışmaya yanlış bir düşünceden yola çıkılmış: "Çocuğuna annecim demenin suç sayılması"ndan bahsedilmiş.
Kim suç saymış?
Kim böyle bir demeç vermiş?
Kimse!!!

Alternatif Anne grubunda "siz de mi annecim diyenlerdensiniz yoksa gıcık olanlardan mısınız" diye sormuştum (ben). Yani sadece kişisel yaklaşımlarınızı merak ediliyordum.

Dün bütün cevapları okudum: Bir konudan üç ayrı konu çıkmış, çok verimli ve ilginç bir tartışma olmuş!

Madem bu kadar alevlenebilen bir konu, AA dergisi için 3 farklı uzmana danışacağım yazıyı derlerken, hepimiz öğrenelim bakalım kimilerimizin zannettiği kadar zarar getiriyor mu "annecim" demek.

Daha komiği, AA grubunda çocuğunu severken küfretmenin bile zararı olmadığı söyleniyordu, buyrun size ayrı bir uç...

Hepinize kocaman sevgiler!

Ynt: nurturia annelerinin protestosu

07/08/2010 07:30:00

gulusturkmen,
İçin ferah olsun.
Suç sayılması meselesi yazılara cevap, cevaplara cevap verilirken yazılmış bir şeydi sanırım. Konu öyle dallanıp budaklandı ki, daha doğrusu şöyle diyelim, herkesin öyle bir iç dökesi varmıs ki, nerelere gidildi gelindi :))
Yoksa AA'da böyle soruldu dememiştir kimse diye tahmin ediyorum.

Ama dediğin doğru, ben soruyu bile unuttum neredeyse. Üç değil belki daha bile fazla konu çıkmıştır :))

Sosito, sahiden kaç ordan bence de. Gıcık oldum vantuz gibi başkalarının hayatına bu kadar müdahil olan şahsiyetlere...
Böyle durumlarda keşke sihirli bir değnek olsa kulaklarımızı tıkayıp, gözleri kapayıverse... Bir de dilimizi de bağlaması lazım tabii. Bazen onların bizi sinirlendirmesine izin verip, salim kafayla söylemeyeceğimiz şeyler dökülüveriyor ağzımızdan...

Ynt: nurturia annelerinin protestosu

07/08/2010 08:17:00


Her şey güzel güzel giderken niye hep bu oluyor :((

Niye birileri hep yanlış anlaşılıyor/yanlış anlaşıldığını düşünüyor/dedikleri başka yerlere gidiyor/inciniyor vs vs işte...

Başak lütfen üzerine alınma, çünkü herkes üç aşağı beş yukarı benzer şeyler söyledi.
Burda kimse kimsenin düşüncelerini, paylaştıklarını beğenip beğenmeme "kibirine" sahip olamaz/olmamalı (böyle bir kibirli tavır oldu demiyorum asla).
Yanlış anlaşılma vardır diye düşünüyorum.

<123456>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...