Montessori Materyalleri Genel Özellikleri

05/13/2014 11:50:00

MONTESSORİ MATERYALLERİ GENEL ÖZELLİKLERİ:

Montessori materyalleri tamamen çocuğun doğasına uygun şekilde tasarlanmış olup, çocuğun kendi kendine karar verme, gözlem ve karşılaştırma yapma,farklılıkların ve benzerliklerin ayırtına varma becerilerini geliştirmeye yöneliktir. Her materyal aşağıdaki özelliklere sahiptir:

-          Bilimsel

-          Belli bir düzen ve sıra içerisinde

-          Çocuğa cazip gelecek şekilde tasarlanmış

-          Sadece tek bir özelliği vurgulayıcı şekilde organize edilmiş

Materyaller ile çalışma sıralaması şu şekildedir:

-Çocuğa materyali eğitmen sunar (eğitmen materyal ile uygun şekilde çalışır çocuk eğitmeni izler)

- Çocuk eğitmen gözetiminde materyal ile gösterildiği şekilde kendisi çalışır

-Çocuk arzu ettiği zaman materyal ile kendisi tekrar tekrar çalışır

-Çocuk yeterli tecrübeye sahip olduğunda eğitmen çocuğa bu materyalin oyunlarını öğretir ve bu materyal ile çocuğa verilmesi gereken kavramları verir.

Montessori sınıflarında öğrenme; çocuğun kendi tekrarı, hatasını fark edip kendi kendine düzeltmesi ve çözümü kendi bulması ile gerçekleşir. Öğretmen bu aşamalarda çocuk ‘ihtiyaç duyduğunda’ ona ufak dokunuşlar ile yardım eder. Böylece ezbere dayalı olmayan, kalıcı öğrenme gerçekleşir. Ve kazanılan bu bilgi asla yok olmaz.

ÖZNUR KAYIM

MONTESSORİ EĞİTMENİ

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
montessori eğitimi

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...