Diğer oyun gruplarından farkı nedir?

09/10/2012 11:27:00

Grupta hem bebeğin(çocuğun) seçilen oyuna-oyuncağa karşı tutumunun hem de ebeveynin tutumunun uzman tarafından değerlendirilmesi sağlanmaktadır.

1.Grupta hem bebeğin(çocuğun) seçilen oyuna-oyuncağa karşı tutumunun hem de ebeveynin tutumunun uzman tarafından değerlendirilmesi sağlanmaktadır.     

2.anne-bebek(çocuk) arasında kurulan güvenli bağlanma ilişkisidir. Bu ilişkinin ebeveynlere ve bebeklere(çocuklara) sosyalleşme imkanı sunan oyun grubunda gözlenmesi ve aile danışma hizmeti verilmesi ailelere her iki ihtiyaç için ayrı zaman ve bütçe ayırmaktan kurtarmaktadır.   Uzmanlar tarafından bu yaş aralığında en önem verilen konu anne-bebek(çocuk) arasında kurulan güvenli bağlanma ilişkisidir. Bu ilişkinin ebeveynlere ve bebeklere(çocuklara) sosyalleşme imkanı sunan oyun grubunda gözlenmesi ve aile danışma hizmeti verilmesi ailelere her iki ihtiyaç için ayrı zaman ve bütçe ayırmaktan kurtarmaktadır.

3.Ebeveynler bebeklerinin(çocuklarının) gelişimleri ve ruh sağlıkları hakkında bilgi edinmekte diğer ebeveynlerle bir araya gelerek günlük paylaşımlarına destek olmak amacıyla ortamlar ve eğitimler sağlamaktadır.   

4.Doğru oyun ve doğru oyuncak seçimi nasıl yapılır, yaşayarak görmektedirler.

5.Bu grupta öğretmen, psikolojik danışmanın süpervizörlüğünde annelerin kendi olacaktır.

6.Gruptaki annelerle birlikte alınan karar doğrultusunda ayda bir kez oyun grubu babalarla toplanmaktır.   

7.yaygınlık kazanmamıştır.  Grup devam ederken her bebeğin(çocuğun) kendi evinde bir kez grup çalışması yapılır. Çünkü 3 yaşına kadar çocuklar kendi mekanlarında kendilerini daha rahat hissederler. Bu yöntem Ottawa’da uygulanmaya devam edilmiş olup henüz oyun ülkemizdeki oyun gruplarında

8.Grubun ilk gününde bebek(çocuk) uzman tarafından teste alınır ve aile ile bir ön görüşme yapılarak bebeğin(çocuğun) gruba uygunluğuna karar verilir.   

Pedagojik Oyun Grubu ne kadar sıklıkla toplanamakta?

Oyun grubumuz ebeveynlerle birlikte belirlenen hafta içi bir gün ve bir saatte toplanmaktadır.

Grup ne kadar süremekte?

Grup 1 saat sürmektedir. İlk 30 dk.lık bölümü uzman tarafından belirlenen ve önceden annelere bildirilen oyucaklarla oyun olarak düzenlenmiştir. İkinci 30dk.lık bölümde danışman tarafından annelere geri bildirim gerçekleştirilmektir.

Grubun ihtiyacına bağlı olarak toplam 12 – 22 oturum sürmektedir.

Grup kaç kişilik?

  En az iki en çok altı anne bebek(çocuk) çifti kabul edilebilir.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Pedagojik Oyun Grubu

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...