Anaokullarında Çocuk Güvenliği

09/30/2011 06:25:00

Çocuğumuz için okul araştırırken hepimizin farklı öncelikleri var, hijyen, çocuk sayısı, konum, öğretmen, eğitim anlayışı, ücret vs. Ama bence hepsinden önemlisi çocuklarımızın güvenliği. Bu başlık altında olması gerekenleri, istememiz gerekenleri veya olumlu/olumsuz tecrübelerimizi paylaşabiliriz.


Benim aklıma ilk gelenler;

- Öğretmenlerin ilk yardım eğitimi var mı ve bu bilgiler güncelleniyor mu?

- Servise binen çocuklar için, emniyet kemeri takılıyor mu (hala koltuk zorunlu olamadı bildiğim kadarıyla), servis öğretmeni var mı?

- Acil bir durumda okul yönetimi veya öğretmen anne-babayı aramadan önce müdahale ediyor mu? Sürekli irtibatta oldukları yakın bir hastane var mı?

- Zehirlenme olasılığına karşı her gün pişen yemeklerden örnek alınıp en az 2 gün süreyle saklanıyor mu, bir problem olursa bu yemekler nerede incelettirilebiliyor?(Biz bu konuda kötü bir tecrübe yaşadık, hatta kreş değiştirmemize sebep olan olaylardan en ciddisi buydu, çocuklar bir gün önceki yemekten zehirlenmişler ama diğer velilere sadece sizinkinde problem var, diğer çocuklar iyi diye bilgi verilmiş, sonunda yalanları ortaya çıktı, numaradan önceki günkü yemekleri incelemeye gönderdik dediler, bir dizi sevimsiz olay.)

- Küçük yaştaki çocuklar için merdiven tehlikesi var mı?


Ynt: Anaokullarında Çocuk Güvenliği

09/30/2011 07:20:00

Yemek konusunda ben "taşıma yemek" kullanan kreşlerin daha riskli olduğunu düşünüyorum. Ben bu sebepten "taşıma yemek"  kullanna kreşleri tercih etmiyorum. Bu konuya dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Ayıca camların, dış kapının, bahçe kapısının kolay açılır olmamasının önemli olduğunu düşünüyorum.

 

 

Ynt: Anaokullarında Çocuk Güvenliği

09/30/2011 08:26:00

Velisi dışında;kreşten çocuğu almaya gelen kişinin kimlik bilgilerini veliyi arayıp teyit etmeleri ve onay almadan çocuğu gelen kişiye teslim etmemeleri gerekiyor, önemli bir nokta.

Kreşe giren-çıkan herkesin idarenin kontrolünde olması gerekiyor.Hiçkimse kafasına göre kreşe girememeli.

Çocuklar için güvenli olmayan boya,hamur,yapıştırıcı,vb maddelerin kullanılmaması gerekiyor.

Ynt: Anaokullarında Çocuk Güvenliği

09/30/2011 10:53:00

Bircok okulda, ozellkle kis mevsiminde mikroplara karsi bir onlem diye savunularak; bulasik makinasina "camasir suyu" ekleniyor. Bu, maalesef cok yaygin bir uygulama. Nasil yapilir bilemiyorum ama mutlaka onune gecilmeli.

Ynt: Anaokullarında Çocuk Güvenliği

10/06/2011 08:13:00

merhaba;

- kalorifer peteklerinin koruması var mı? gozunuzle gorun. tum kreste buna bakın.

- camların kilit sistemi nasıl? camların kilit guveligini iyice gozden gecirin. an meselesi cocugun ogretmenin farkına varmadan camı acması.

- tuvalete tek basına mı giriyor, teyzeyle mi giriyor, kimle giriyor? tuvalet guvenli mi?

- okulun girisinde duran guvenlik elemanını dısardan caktırmadan gozleyin. krese gun icinde kimlerin girip cıktıgını iyice ogrenebiliyorsunuz bu vesile ile. dıs kapı acık mı? guvenlik hep orada mı?

- servis hangi sirketle anlasmalı? servis soforu nasıl bir tip? kac kisiler serviste? servis ablası var mı?

aklıma gelenler simdilik bu kadar, baska bir sey aklıma gelirse revize ederim.

Ynt: Anaokullarında Çocuk Güvenliği

10/06/2011 08:16:00

ekleme:

- brans derslerine kim giriyor? brans dersinde cocugun kendi ogretmeni de oluyor mu?

- gezilere kac yetiskin katılıyorlar? hangi aracla? ogretmen/abla/servis soforu baska?

selamlar.

Ynt: Anaokullarında Çocuk Güvenliği

10/06/2011 10:20:00

Ben güvenlikle ilgili endişelerimi direk dile getirdim. Hatta yapıcı bir şekilde önerilerde bulundum. Bir hafta içinde gerekli düzenlemeler yapıldı. İletişimin ve kullandığımız dilin bu anlamda çok etkili olduğunu düşünüyorum. Yeterki karşı taraftaki problemli bir kişilik olmasın. Öyleyse zaten benim kızım orda olmasın. Şu an canımı sıkan şeyler yok mu? Var tabii ki... Hiç bir yer dört dörtlük değil. Anlatmaya devam edeceğim:)


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Okul Öncesi Eğitimi

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...