emzik ve sallama

01/30/2011 18:25:00

selamlar, iki konu daha paylaşmak isterim sizlerle:))
1. emzik kullanmaya başladınız mı?
bizim doktorumuz kensinlikle vermeyin demişti. fakat özgür yarım saat süt içip ardından 1-1,5 saat memeyi emzik olarak kullanmaya başlayınca - bir gece dayanamayıp - doğumdan önce n'olur nolmaz diye aldığım emziği verdim ve cuk cuk emmeye başladı anında. şimdi de günün birçok zamanında sakinleşmesi için emzik kullanıyorum ve açıkçası benim için büyük kolaylık oluyor.
sizler kullanıyor musunuz?

2.sallama kısmına gelince; uykusu çok geldiğinde özgür huysuzlanıyor ve ana kucağında sallayarak uyutmak zorunda kalıyorum. doktorumuz emzikte olduğu gibi aynı şekilde sallamamızı da istemedi. Bunları bebek bilmiyor, siz de öğretmeyin dedi ve haklıydı ama diğer taraftan bakınca diyecektim ki; 'kolaysa gelin siz uyutun bir gece.' :))

Ynt: emzik ve sallama

01/30/2011 18:46:00

Emziği uykuya dalarken veriyorum, hala tutamıyor, biz destekliyoruz elimizle ama istiyor. Oğlum anne memesini pek almıyor, özellikle istiyorum o yüzden emziği. İlk 18 ay oral dönem ve tatmin edilmesi gerek diye biliyorum.

Sallanmayı öz anne kucağında yapıyoruz:) Doktorunun kendi çocuğu var mı merak ettim ben, biz de isterdik melek bebek, kitap bebek olsunlar ama benimkisi kolik bebekti, koala modundayız genelde.

Ynt: emzik ve sallama

01/30/2011 18:55:00

son cümleniz de çok haklısınız.

gecenlerde 1 arkadaşımı izledim sallarken ve ben de denedim. alışmış değil ama günde en az 1 defa sallıyorum ama sallamadan da uyuyor. bizimki yeterince yorulunca zaten bayılarak uyuyo, ben uyanıkken yormaya çalışıyorum yawrucağı. 

Ynt: emzik ve sallama

01/31/2011 06:48:00

aventin emzikleri çok güzel ağız yapısını bozmuyormuş (??),  delikleri çok iyi ben kullanıyorum aman aman bağlı değil bazen çok iyi emerken bazen ilk defa vermiş gibi öğürüyor. karnı toksa ve gereksiz yere ağlıyorsa veriyorum, ( zaten açsa emzik almıyor),  ruhum rahat ediyor bir de bu dönemde elini emmeye başladı elini ağzından çıkarıp meme veiryorum. akıllı bebek diye bir sitede el emme ile ilgili yorumları okuyunca dehşete düştüm iyiki emzik vermişim dedim

Ynt: emzik ve sallama

01/31/2011 13:24:00

benim kızım emziği daha hastanedeyken aldı. chicconunkini almıştım başka emzik de almıyor seçiciyiz de. iyi ki vermişim uykuya geçerken çok rahat oluyor. doktorumuz bir problem olmadığını söyledi.


sallama konusuna gelince ben şanslıyım kızım bıraktığım yerde uykusu geldiğinde kendisi uyuyor. sadece gece uykusuna geçerken biraz zorlanıyor ama yinede sallamıyorum..

Ynt: emzik ve sallama

01/31/2011 14:57:00

Emziği hastanede bebek hemşiresi aldırdı, yoksa 24 saat memeye yapışık kalıyordu, kadın acıdı halime. İyiki de vermişiz, uykuya geçerken, ağladığında sakinleştirmek için kurtarıcımız emzik oldu. Sallama meselesi çok fena, gündüz sürekli dizlerimde, ayıptır söylemesi bazen tuvalete bile gidemiyorum, ama bizde de kolik vardı ve susturmak için ne gerekiyorsa onu yaptık tabii ki, üstelik her bebek farklı, şimdi kolik geçse de sallanma yadigar kaldı. Bakalım birgün benim kızıma kendi kendine uyur diye umud ediyorum.

Ynt: emzik ve sallama

01/31/2011 15:44:00

Emzik ve sallama konusunda yapmayacağım diye kesin kural koymamıştım ben, hani gerekirse yapılır bebek sizi yönlendirir zaten şeklindeki yorumları okumuştum. Yaman, emziği canı isterse alıyor canı istemezse almıyor, Ben sarılığı artmasın diye ilk günlerde mık deyince meme verdiğim için emzikle çok geç tanıştı. Helak olmadım değil, ama annem ve babası çok yardımcıydı. Sallama meselesine gelince eşim kesinlikle sallamayın diye komut verip duruyordu. Ama annem bizim çıldırdığımız ve çaresiz kaldığımız birkaç gecede Yaman'ı ayağında sallarken aynı zamanda emziği de sokuvermiş ağzına, biraz kaktıra kaktıra tutmuş ama mışıl mışıl uyumuş. Hatta birkaç damla pekmez sürmüş emziğe, tutsun diye. Neyse ki Yaman sonrasında emziği tatlıyla bağdaştırmadı. 

Biz ayakta sallamıyoruz kısacası ama omzumda sırtını pıtpıtlayarak uyutuyorum bu sefer de sırtım tutuluyor. Bir şekilde slallanma hareketi çocukların hoşuna gidiyor. Ama deli gibi sallamıyorum omzumda sallanmaktan ziyade salınmak diyebilirim. Hatta sadece evin içinde yürümek bile işe yarıyor.
Şimdi İkea'dan Poang koltuk aldım çok hafif sallanan bir model, biliyorsunuzdur. Evimizde emzirmeye uygun yüksek arkalı bir koltuk yoktu zira. Şimdi emzirirken sırtım da ağrımıyor, iyi oldu. 


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2010 Kasım Anneleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...