Nasıl bir çocuk odası tercih etmeli?

03/14/2010 18:54:00

Ben süslü püslü bebek odalarına bayılıyorum. Kulplu ve rengarek olanlar özellikle çok hoş. Ancak arkadaşlarım hep sade ve beyaz tercih ettiğini gözlemledim. Sanırım bebek büyüyünce gelecekte de genç odası olarak kullanılabilsin diye. Bu konu da mobilya tercihini neye göre yapmalı?

Ynt: Nasıl bir çocuk odası tercih etmeli?

03/19/2010 21:39:00

Öncelikle içinizden ne geliyorsa onu yapın, kesinlikle keyfini çıkarın derim... Lakin daha sonra odalarına karışmamıza kesinlikle izin vermeyecekler nasılolsa :)))

Ben kendi adıma sade ve düz renkleri seçtim, ama amacım daha sonra genç odası olarak kullanabilmesi falan değildi, boğucu bir oda olmasını istemiyordum, yani aynı temanın yatakta, halıda, perdede, abajurda vs vs heryerde olması fikrini sevmedim. Birde ya bir süre sonra sıkılırsam diye de endişe ettim... Aydınlık ve ferah bir odası olması önceliğimdi. Mesela, odasındaki raflı dolabı bembeyaz, ama rengarek küpleri, topları vs ile dolabı cıvıl cıvıl oldu... Raflı dolabının üstünde 2 tablosu ve birde müzik seti var, oldukça kullanışlı da oldu bziim için. Odasını renklendiren şeylerin kolaylıkla değişebilir olması önemli bir avantaj bence... Raflardakiler değiştikçe ilgisi artıyor bizim ufaklığın ve bence odaya enerji geliyor :)))

Ynt: Nasıl bir çocuk odası tercih etmeli?

03/21/2010 20:06:00

bir hayli araştırdım.şöyle bir slogan buldum kendime.
"minimum detay mobilya - maksimum detay aksesuar" !..
sade ve düz mobilyalar, değişebilir renkli temalarla aksesuarlar...
sevgiler.

Ynt: Nasıl bir çocuk odası tercih etmeli?

03/21/2010 22:18:00

Aylardır sayısız çocuk odası fotoğrafı kaydetmişim bilgisayarıma.
Ferahlık önemli sanırım. Yani yatıp kalktığı, kitap okuduğu, resim yaptığı, oyun oynağı alan ferah olmalı.
Ve basit ama iş gören tasarımlar olmalı. Rahatça resimlerini yapabileceği bir masa, resimlerini asacağı bir yer, tek başına yatıp kalkabileceği bir yatak, oyuncaklarını kendi alıp koyabileceği bir dolap.  Ben de beyazdan yana kullandım tercihimi. Sebep ileride genç odası olarak kullanmaktan ziyade aydınlık  bir mekan yaratmaktı. Sade. Temiz. Renkler de çok karışınca kirli bir görüntüye sebep olabiliyor maalesef.

Ynt: Nasıl bir çocuk odası tercih etmeli?

11/11/2010 19:29:00

hakgul

gercekten sıktınız artık, fenalık getirdiniz yani....

Ynt: Nasıl bir çocuk odası tercih etmeli?

11/11/2010 20:03:00

Sirar, sana %100 katılıyorum. Bizim oda takımımız da (kızınki) beyaz gayet sade bir takım, kulpları kristal dediklerinden. Ve tekstil setimizin renkleriyle canlandı biraz. Oğlumun da aynı şekilde mobilyaları düz kahve, meşe rengi. Genç odası aslında, biz ona uygun karyola aldık. Odayı değiştirmek daha kolay. Temalı oda takımı (aksesuarlar) ile renklendirdik iki odayı da.

Ynt: Nasıl bir çocuk odası tercih etmeli?

11/11/2010 20:34:00

Beyaz agirlikli olmasi benim de tercihimdi. Sirar' la ayni fikirdeyim. Beyaz renkle istedigin aksesuar uyumlu oluyor. Ferah gosteriyor. Bebekken daha pastel renkler tercih ediliyor genellikle. Bebek buyudukce depolama alanlari, nevresim takimlari, oyuncaklar rengarenk olacagi icin; en rahati byaz diyorum hala. Alpi' nin odasi: http://annelerindunyasi.blogspot.com/2010/05/en-degerli-tasarmm.html

Bir de ben bu kulplari ilk kez bu firmada gorup cok aramistim Kisik&Karabaglar' da. Carpma aninda tehlike riski sifir. Kesinlikle cani gonulden tavsiye ederim. Hatta ben yine duseyim bunarin pesine.

Ynt: Nasıl bir çocuk odası tercih etmeli?

03/21/2011 09:21:00

Farklı bir bakış açısı için bir kaç tane de Montessori esinli bebek odası fotoğrafı...

http://gallery.apartmenttherapy.com/photo/030107vincent/item/56520
http://sewliberated.typepad.com/sew_liberated/2009/04/finnians-montessori-room.html
http://www.ohdeedoh.com/ohdeedoh/smonk-youbig-blog-family-122236

Montessori'ye göre hazırlanmış bebek odalarında da sadelik ön planda.
Özellikle ilk linkte duvara asılmış gerçek fotobloklar çok hoş. Karikatürize kahramanlar yerine gerçek olanı tercih etmek...
Bebek odasında yatağın yanına konabilecek ( bir süre sonra kafasını kaldırmaya başladığında bebğin kendini görebileceği şekilde)  bir ayna detayı oluşturmak da çok yerinde olacaktır.

Ynt: Nasıl bir çocuk odası tercih etmeli?

03/21/2011 11:22:00

geçenlerde biri çok güzel linkler vermiş ama hangi başlıktaydı yaa kaydetmemişim:(

Ynt: Nasıl bir çocuk odası tercih etmeli?

03/21/2011 11:39:00

buldum

http://decomyplace.com/cate_photos.php?id=7

http://www.flickr.com/search/?q=kid%27s+room


huysuz nickli arkadaştan alıntıdır


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
çocuklu ev düzenleme sanatı

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...