Tek Çocuk Olmak

01/24/2011 07:41:00

Toplumdaki genel yargı tek çocuğun avantajlı olmadığı yönünde. Gerekçeler de şöyle: Tek çocuğun diğer insanlar ile ilişkileri zayıf oluyor ve paylaşmayı bilmiyor.

İletişim kurmayı öğrenemiyor. Evde arkadaşı olmuyor.

 

Bu gerekçeleri ispatlayan benim bildiğim hiçbir araştırma yok. Hatta tam tersini söyleyen araştırmalar var.

 

Tek çocuk olmak avantajlı mıdır emin değilim, ama avantajsız olmadığı kesin.

 

TEK ÇOCUĞUN AVANTAJLARI

 

Bir araştırmada hiç kardeşi olmayan çocuklar ile kardeşi olan çocuklar karşılaştırılmış. İki grubun da başka çocuklarla ilişkileri gözlemlenmiş. Ayrıca ikinci grupta kardeşler arasındaki ilişki de gözlemlenmiş.

 

Ortalamada tek çocukların sosyal becerilerinin daha iyi olduğu görülmüş. Peki, neden?

 

(Bu arada ortalamada tek çocukların okulda daha başarılı olduğunu gösteren araştırmalar var. Çünkü aile bütün enerjisini tek çocuğa veriyor. )

 

ATSAN ATILMAZ, SATSAN SATILMAZ

 

Kardeşiniz sizin için her zaman var. Ondan vazgeçemezsiniz. Kan bağınız var. Atsan atılmaz, satsan satılmaz. Bu durumda kardeşler birbirlerine acımasız olabiliyor. Kardeşler biliyor ki kötü davransalar da kardeşlerini kaybetmeyecekler. Araştırmada kardeşlerin birbirine kötü davrandığı gözlemlenmiş.

 

Ama arkadaşlarınıza kötü davranırsanız, bedeli var. Onlar sizden vazgeçebilir. Onlara iyi olmak zorundasınız. Araştırmada kardeşlerine kötü davranan çocuklar, arkadaşlarına daha iyi davranmış ama tek çocuklar kadar değil.

 

KÖTÜ İLİŞKİ BECERİLERİ

 

Yani,  kardeşler birbirleriyle daha çok kavga ettikleri için kötü ilişki becerileri öğreniyor. Kavga etmeyi, zorlamayı, istediğini almayı öğreniyor. Öğrendikleri bu kötü davranış becerileri diğer insanlarla olan ilişkilerini de negatif etkileyebiliyor. 

 

Sonuç olarak, tek çocuk olmanın kendine göre dezavantajları olabilir ama daha dezavantajlı değil.

 

Tabii ki bütün bunlar kardeş sevgisinin önemini azaltmaz.

Özgür BOLAT


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
çOCUK bÜYÜTEN bABALAR

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...