İnadına devam sorunumuz!

Ynt: İnadına devam sorunumuz!

07/13/2011 06:44:00

''Vurmaya devam edersen sopayı alırım ve bugün sopayla oynayamazsın'' gibi bir mahrumiyet olabilir mesela.Kitapta bundan çokça bahsediliyor.

Ben özür dilese de bir süre mahrum bırakıyorum ve süreyi de belirtiyorum.

Ynt: İnadına devam sorunumuz!

07/13/2011 06:46:00

Evet benim yanlış olduğum nokta bu herhalde...

Babası ağladığı anda bırakıyor mesela işin ucunu. Ada da önce ağlamayı deniyor. Sonra özür diliyor. Özür dilemesi de benim yumuşak noktam malesef. Bu konuda kendimi biraz eğitmem lazım. Dünkü oyuncak mevzusu ikimize de ders oldu.

Ynt: İnadına devam sorunumuz!

07/13/2011 06:52:00

"ağlatma çocuğu" cümlesinden nefret eder hale geldim diyeyim Başak :)

Ynt: İnadına devam sorunumuz!

07/13/2011 07:34:00

"ağlatma pahasına" bizde biraz zor işliyor Hilal sanırım sıkıntı bu. Yalnızken evet, ağlatma pahasına yapılabiliyor bazı şeyler fakat anneanne-babaanne-dede- baba vs. işin içine girdiğinde Ada'nın hiç sınırı yok. Gerçekten yok ama... Şöyle ki;

Eğer Ada istemişse bir kova dolusu su babaannesinde salonun ortasına konur ve oynar...
Eğer Ada istemişse mutfak tezgahının üzerine oturur ve tüm kap kacağı indirip yıkar....
Eğer Ada istemişse yeni pişmiş de olsa bir tencere yemek eline verilir Ada doldur boşalt oynar..
Eğer Ada istemişse buzdolabının kapısı açılır, önüne bir tabure konur ve Ada tüm sebzeleri mıncıklar...

Ya kavga edeceksin çocuk ağlayacak ortalık karışacak-ki bu bile devamlı bir çözüm olmuyor-
Ya çocuğun zıvanadan çıkmasını izleyeceksin...

Annesi yapar evet ama ortalıkta biri yoksa yapabilir. Ada da bunu çok iyi biliyor.

Ynt: İnadına devam sorunumuz!

07/13/2011 07:41:00

Aynı şeyleri evde yapmak istemiyor mu peki Başak?

Bülent günde 2 saat görüyorum onda da ağlamasına kıyamıyorum diyor bu konuda ya sürekli kavga edeceğiz-ki bu da çocuk açısından pek hoş bir görüntü değil- ya da sabır sabır sabır diyerek geçecek o iki saat!

Ynt: İnadına devam sorunumuz!

07/13/2011 07:45:00

ona  birşey diyemem ,tecrübe etmedim. yani tecrübe ediyorum ama yılda 1 defa kısa bir süreliğine dede-annane şımarmasına ve annane evinin kuralsızlığına katlanıyorum.dönünce biraz cıvımış oluyor .Ama uzun sürmüyor tekrar kendi evimizin düzenine alışması.

yine de bazı temel kuralları çiğnetmem; yemek düzenini bozamazlar, yemek harici abur cubur yemesi yasak ve yedirenin canını okurum onlar da tırsar zaten,arabada oto koltuğuna oturur dedeye şımarsa da bu değişmez,zararlı birşeyle oynamak isterse oynayamaz ve izin verenin yine canını okurum, gibi gibi.


devamlı birarada olsaydık durum ne olurdu bir fikrim yok.muhtelemelen kıyamet kopardı

Ynt: İnadına devam sorunumuz!

07/13/2011 07:46:00

Bu mevzu Tracynin kitabında vardı o da senin dediğini öneriyordu ama Ada'nın yaşından mı benden mi kaynaklanıyor bilmiyorum işe yaramıyor. Kriz oluyor sonu genellikle. Ben de dışarıda da izin vermemeye çalışıyorum gücüm yettiğince.

Pınar o hayati konulardaki kurallarımı uyguluyorlar nasıl oluyorsa. Yemek saati, oto koltuğu, televizyondan uzak tutma vs. fakat artıları eksileri yanyana yazsak başabaş çıkacak gibi geliyor bana.

Hilal biz haftada 4 gün birlikteyiz onlarla. Yani orada- burada ayrımı yapamaması bundan kaynaklanıyor da olabilir... bilmiyorum.

Ynt: İnadına devam sorunumuz!

07/13/2011 07:53:00

Nehir,  bizde 2 yaş döneminin zorluğu okulla beraber azaldı, sana da en azından yarım gün kreş öneriyorum, bazı kurallar orada daha iyi oturuyor topluluk içinde.

Bartu evde benim yanımdayken nispeten daha sakin, makul bir çocuk ama anneanne-dede ya da babaanne-hala vs yanındayken şımarıklığın dozu artıyor, ama benim şerrimden korktukları için onlar pek müdahil olamıyorlar konuya:) Sizin durumda bence ilk iş babayı ikna etmek olmalı.

Bir de çok açıklama bunların bünyelerine zarar veriyor, az-öz, max. 2 kere yetiyor.

Ceza-ödül konusunda malesef karışığım, çünkü yemek konusunda çizgi film izlememek gibi alakasız yaptırım uygulamak zorunda kalıyorum zaman zaman:(

Allah yardımcın olsun..

Ynt: İnadına devam sorunumuz!

07/13/2011 07:56:00

Başak+1, bülent&nehir aynı söylem ve ve davranışlarda bulunmalısınız, tutarlılık olmadan olmaz. diğer büyüklerin yaptığı esnetmeler o zaman pek sarsmaz sizi.

Ynt: İnadına devam sorunumuz!

07/13/2011 08:05:00

Nehiir, bu kitabi tavsiye etmemdeki en buyuk etken; "Soyle yapin cocugunuz supersonik olacak! Boyle yapin, ultra ozenli olacak!" benzeri sinir bozucu bir anlatimi olmamasiydi:) Benzer problem davranslara yer veriliyor ve anne-babalarin benzer tutumlari anlatiliyor. A yolunu izleyince soyle dusunurler, boyle olur. B yolundan gidersen, soyle sonuclar yasarsiniz gibi genellemelerin yaninda; sık karsilasilmayan ornekler ve anne baba tutumlari ile sonuclari da var. Kesinlikle tavsiye ederim. Yuz kere yazdim, hala basucu kitabimdir.

Ada' ya gelince; cok acar bir 2 yas bebesi kendileri. Inanmak ve net olmak anahtar kelima. Yeri geldiginde aciklayici ama cok uzun olmayacak cumleler kurulabilir. Bunda bir yanlis yok. Ama bu donemde genellikle sabirsiz oluyorlar, fazla goz kontagindan kaciniyorlar. Kisa ve net bir cumle yeterli olmali. Ornegin vurdugu zaman "yapma annecigim" cok da caydiriciligi olan bir cumle dgil. "Devam edersen, canim acidigi icin elinden almam gerekecek" hem nedeni hem de sonucu net bir sekilde anlatiyor. Devam ederse ve alirsan, sinirlenecektir, sizlanacaktir, ozur dileyecektir. Ozur dilerse geri adim atmak icin cok erken diye dusunuyorum. Ozur dilenince o hareket tekrarlanmamali. Sadece durumu, ani kurtarmak icin kullanmaya basliyorlar. Ozru desteklenmeli ama sopayi, oyuncagi eline geri vermek her seyi tekrarlatacaktir. Ilgisini baska bir yone cekmeye calisabilirsin. Kucagina alip dondurebilirsin. Aaa pencereden kusa bak! deyip, saniyeler icinde odasinda gidiklamaya baslayabilirsin. Unutmayacaktir ama en azindan gevseyecektir.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Ben Olsaydım...

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...