10-17 Mayıs: Eşini Bul

05/10/2010 08:47:00

Merhaba,

Bu haftaki oyunumuz "eşini bul". Bu oyun için evde bulunan çorap, ayakkabı, patik, panduf gibi çiftli olan eşyalar toplayın. İki tane kutu ya da sepete her bir eşyanın tekini koyun. İki kutuyu odanın iki tarafına (görülebilen) yerleştirin. Sepetten rastgele bir eşya seçin ve çocuğunuzdan öteki sepete giderek o eşyanın diğer tekini bularak getirmesini isteyin. İlk oynadığınızda diğer sepet, çocuğunuzun sizi (ve örnek eşyayı) rahatlıkla görebileceği yerde olsun, böylece dikkati dağılmaz ve oyuna daha rahat uyum sağlar. Ayrıca zorluk derecesini de yavaş yavaş arttırabilirsiniz. Örneğin başlangıçta farklı renklerdeki çorapları kullanırken sonraları daha yakın renkli ve benzer olanları kullanarak çocuğunuzun dikkat gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

2 ve 3 yaş civarında çocuklar kazanma ve kaybetme konularında çok hassas olabilirler. Bu yaşlarda kaybetmeye tahammül etmekte zorlanabilirler. Bazı çocuklar bu durumu diğerlerine göre daha da yoğun olarak yaşayabilirler. İster yoğun isterse hafif olarak bu durumu yaşasın çocuğunuza yardımcı olmak için kullanabileceğiniz basit ama etkili yollar bulunmaktadır. Bu yollardan en etkilisi model olmaktır. Model olmayı bu oyunda şu şekilde kullanabilirsiniz;
Bu oyunu oynarken sıra ile yer değiştirip ve çocuğunuzun da size sormasına izin verebilirsiniz. Cevaplama sırası size geldiğinde hata da yapın, şaşırın ve bunu olumlu bir şekilde karşılayın (kendinize gülebilirsiniz, bir dahakine bulacağınızı söyleyebilirsiniz..vb). İlk başlarda çocuğunuz biraz şaşıracaktır ama zamanla o da sizin davranışınıza benzer modelleri kullanmaya başlayacaktır.

İyi eğlenceler...

Ynt: 10-17 Mayıs: Eşini Bul

05/11/2010 07:24:00

Kartı eşleştirmeler dikkat becerilerinin gelişmesine çok yardımcı olur, ayrıca yaş büyüdükçe buna mesafeyi de eklerseniz (eş kart gruplarının ayrı yerlerde olması gibi) hem hareket eklemiş olursunuz hem de dikkatin biraz daha gelişmesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde olduğunda kartı zihninde daha uzun süre tutması gerekecek.
iyi eğlenceler


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Benimle Oynar mısın? Çocuklar ve Oyun:)

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...