Uyku

<123>
07/08/2011 09:27:00

Uyku meselelerinin tartışıldığı başlık.

Emerek uyumak zararlı mı?

07/08/2011 09:56:00

öncelikle grubumuz için teşekkür edeyim. kafamızdaki ortak soruları tartışmak için harika bir fırsat olmuş!
bir çok yazı okuyorum herkes bir şey söylüyor birini dediği birini tutmuyor anlıyacağınız oldu kafam çorba:)
1. Barış emerek uymaya alıştı. emzik almıyor önceleri ben almanı istemiyordum şimdi istesemde almıyor.beni emzik olarak kullaıyor. uykusu geldiğinde illa emerek uyuyacak. uyuyunca onu atağına yatırıyorum. gece yada gündüz farketmiyor hep aynı şekilde uyumak istiyor. gece de nerdeyse 2 saatte bir kalkıyor yine emmip uyuyor.bazılarına göre bu bebeğin kendisi uyumasını öğrenmesine engel oluyormuş. gece de sıklıkla kalkmasının nedeni açlık değil bu meme bağımlılığıymış.yani ben onu emzirerek aslında uyumayı öğrenmesine engel oluyorum-oluyormuşum!
2. Barış dişlerini erken çıkardı 4 aylıkken alttan 2 tane diş patladı. bu yüzden sıklıkla kalktığını düşünüyorum. birde uykusu geldiğinde ya da bir sıkınısı olduğunda kendni tırmalıyor eliyle yüznü kafasını kulağını çizip duruyor.yine bunun diş sıkıntısı olduğunu düşünüyorum. emdiken sonra rahatlıyor.
3.şimdi ben onu kendi başına emmeden uyutmaya nasıl alıştıracağım.tamam emerek uyutmak bazen anne için sıkıntılı olabiliyor. bazen gece uykuya dalması baya vakit sürüyor ve sen dışında kimse uyutamıyor- eylülde işe başlıyacağım o zaman nasıl uyayacak?
kısaca sizler bu sorunlar yaşıyormusunuz deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Ynt: Uyku

07/08/2011 10:39:00

merhaba ben esra..yaşadığın olumsuzlukları ablamın bebeğinde yaşamıştık onları çok iyi gözlemlemiştim,kendi bebeğim azra doğduğundada küçük bebeklerde emzik olayının ne kadar önemli olduğunu bildiğim için 2 aylıkken emziğe alıştırdım,pişmanda değilim,ben kendim bile 4 yaşına kadar emzik emmişim..ne ağız nede diş sağlığımda hiçbi problem yok..yeni nesil anneler herşeyi biraz abartıyormuşuz gibi geliyor bana..bebeklerde bu bi içgüdü bunu hepimiz biliyoruz  sorun şuki onlar büyüdükçe bu içgüdü hem anneye hemde bebeğe işkence haline dönüyor..sana tavsiyem bebeğinin uykusu geldiğinde nasıl uyutuyorsun bilmiyorum ama emziğe alıştırman için onu emzirdikten sonra küçük bi yastıkla dizine yatır emziği ver hafif hafif salla ,o dışarı atınca sen gene ver,bir kaç denemeden sonra mutlaka emecektir..yalnız emzik seçiminde çok dikkatli olmalısın..bunu yap ki sana bağımlı olmadan kendi uyumayı öğrensin..nacizane önerim budur..(sallama olayını emziğe alıştırman için söyledim..bırak kendisi uyusun ,emzik varken zaten kendi kendine uyuyacaktır.)sevgiler

Ynt: Uyku

07/08/2011 17:02:00

Merhaba ben Eda

Benim ilk kızım Defne 29 aylık.Ben Defne de bu durumu yaşamıştım.Kızımı 15 ay emzirmiştim ve yatak konusunda hiç disiplinmiz yoktu.Olay bence tamamen emzirme ile alakalı. biz yapışık dolaşıyorduk resmen.Geceleri göğsümde uyur ve sabaha kadar 4-5 kez uyanırdı ama anne sütünden kesip gece inek sütü vermeye başladıktan sonra geceleri hiç uyanmamaya başladı.
Yatak olarakta odasında hiç yatıramadım ben. çok çok deli uyuduğu için park yatak aldık içinede ölçüsünde yaylı yatak ile birlikte.bizim yanımızda onun içinde uyuyor.
 
Küçük kızım Derin ise 1 hafta sonra 6 aylık olacak.Derin de sütüm yetmediği için 2 aydan itibaren mama takviyesi yaptık.4.aydan itibaren ise sütüm tamamen kesildiği için mama ve katı gıda şeklinde besleniyoruz.
onun ise şimdilik uyku ile ilgili problemi yok.Uyku zamanı geldiğinde beşiğine yatırıyorum.bazen emzik ile bazen parmağını emerek arkasını dönüp uyuyor.(kimseye eyvallahı yok diye gülüyoruz)).Geceleri nedense tam 4 te uyanıyor.mamasını içiriyorum.(ben mamadan sonra hala gazını çıkarıyorum)ondan sonra yatırıyorum.yine arkasını donup uykuya..

:))yalnızDerin iin sadece uykusunda sorun yaşamıyorum.diğer anlarımızın çoğunda ağlıyor.. Aklımdakiler şu an bu kadar. sorularınız olursa memnuniyetle yanıtlarım.
Eda
 

Ynt: Uyku

07/08/2011 17:30:00

Arfe durumumuz aynı.Bende gazli bebek devamlı ağlıyor die göğsümden indirmedim.şimdi çok düzenli ama devamlı memede daliyo uykuya.senden tek farkımız biz birde beraber uyuyoruz.yataginada alistiramadim ben.şimdi ikimizde bağımlınız benim ondan onun benden ayrılası yok.

Bende Esra nin dediği gibi bu ısı emzikle çözebiliriz diye düşünüyorum.denemelere başladım dün gece.göğsümü ağzından alıp emziği tıkdım:)ağladı attı.gündüz uykusunda yine denedim.gözünü açtı bir anda emziği kavrayip lop lop emmeye başladı.20 dk falan emzikle uyudu.sonra bana bir güven geldi aldı die emziği arabaya attim dogru parka gittik.2. Gündüz uykusu vaktiydi.başladı ağlamaya ne yaptimsa almadı emziği:(

Gece yine denicem bakalım nasıl sonlanacak emzik maceram.bal gibi emebiliyor iste emziği bir alissa.sonrada kendi yatağına alıştırma denemeleri yapardım.bide ek gıdaya geçincenasil olucak die merak ediyorum.belki unutur memeyi ne dersiniz???

Arfe bizdede bu tirmalama olayı var.ben gaz die düşünüyordum.emince rahatlar benimki hep gazı gelince.dişde olabilir aslında sen diyince düşündümde.başka arkadaşların fikri nedir acaba ???Bu arada uykuya geçiş süreleri uzadi.ondan mıdır acaba???

Uyku için fikirleri paylaslim arkadaslar yardimmm emzik disinda bir yol bilennn

Ynt: Uyku

07/08/2011 17:32:00

Arfe bide memede sizdigi için ve çekince uyandığı için ben gazını hiç çıkartmıyorum uyanana kadr.sendedemi öyle???

Ynt: Uyku

07/09/2011 10:07:00

evet bende gazı çıkaramıyorum. gece 2 saate bir uykudan uyanmasının nedeni belkide gazdır diye düşünüyorum. gerçi yatakta dönmelere başladığı için kendiside çıkarabiliyor.
bazen hiç ağlamadan keyifle uyanıyor ama çoğunlukla ağlayarak uyanıyor belkide gazdan dolayıdır.

tırmalama olayı bizimkisi diş sıkıntısı diye başlamıştı  ama her stresli anda- uykusu geldiğinde, sıkıldığında, kucak istediğinde trmalıyor bebeğin huyu oldu sanki:)

emzik konusunda hala kullanma diyenler var boşver böyle daha iyi diyorlar. Balanne senin ki gibi arada bir aldığı olyordu ama çoğunlukla atıyor.
 bende ek gıdaya geçince ne olacak merak ediyorum.

Ynt: Uyku

07/10/2011 18:18:00

Emzik olayını beceremedim:(gece almıyor atıyor devamlı.bende uyku sersemi çok uğraşamiyorum.arfe sanırım emzirerek uyutmaya devam edicem bir süre daha.aslında evde kolay böyle ama bende senin gibi kötümü yapıyorum diye düşünüyorum .sonucda kendi kendine uykuya dalamiyor iste benden baskada kimse uyutamiyor.ek gıda sonarasi konuşalım bu durumu yine:))))

Ynt: Uyku

07/13/2011 11:06:00

bir ara kendi kendine uyuyordu emzirip yatağına yatırıyordum bir iki mızırdayıp uyuyordu ama şimdi bazen memede uyuyor uyumamak için direndiğinde ise göğsüme yatırıp emziğini veriyorum atmaması içinde tutuyorum biraz pışpışlayıp uyuyor ama uyuyunca emziği atıyor tam olarak alısmıs değil emziğe

Ynt: Uyku

07/14/2011 06:39:00

emzik için uğraşıyoruz babaanesi ile. emzik oğlumu rahatlatacağına stres yapıyor valla! çeşitli metodları deniyoruz hatta pekmeze batırmayı bile denedik!emerken dalıyor tam o sırada vereyim dedim yok nafile. Ne dersiniz yılmayıp uğraşmaya devam mı edeyim yoksa kabullenip memede uyumasına izin mi vereyim?

Ynt: Uyku

07/14/2011 11:30:00

Arfe benim oğlum da bir kaç gün aldı daha minişken, sonra bir daha kabul etmedi. Ben de hiç ısrar etmedim. Sonra zaten bıraksın diye mücadele vereceğim bir şey için uğraşmayı mantıklı bulmadım, oğluşum nasıl isterse öyle olsun dedim :)

<123>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Ocak2011 Anneleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...