BEBEKLER GİBİ UYUMAK(GANZALO PİN)

06/22/2010 14:36:00

"Güvenli çocuk ve annesi ya da bakıcısı birbirlerini çok iyi tanırlar, karşılıklı olarak birbirlerinin davranışlarına güvenirler. Bu çocuklar ayrılık karşısında strese girmez ve bağlı oldukları kişi geldiğinde gülümseyerek, neşe içinde karşılarlar.Anne ve babalarına güven duyan bu çocukların davranış biçimi ileriki yıllarda kendilerine olan öz güvenin artmasına da yardımcı olur. Peki, neden bağlandıkları kişiye güvenirler?Çok basit, çünkü çocuk herhangi bir şey yaptığında anne ve babası daima aynı şekilde karşılık verir. Böyle bir ebeveynin dört ayrı davranış biçimi sergiler. Kendi çocuğuna karşı olan duyarlılığı, çocuğa hemen ilgi göstermesi ve babanın ilgisi, anne ve babanın çocuğa fiziksel yakınlık göstermesi ve yine anne babanın çocukla iş birliğine girmesidir. Bu şekilde yetişen çocuklar uyku sorunu yaşamazlar, uyku ile ilgili sorunlar çıksa bile kısa sürede çözümlenebilir."   BEBEKLER GİBİ UYUMAK(GANZALO PİN)

Ynt: BEBEKLER GİBİ UYUMAK(GANZALO PİN)

06/22/2010 14:43:00

"Çocuğa uykuyu bir ceza olarak görmesine izin vermemeliyiz. Ancak pek çok ebeveyn uykuyu çocuğu yetişkinlerin dünyasından izole etmek için bir ceza aracı olarak kullanmakta. Bu büyük bir haksızlık. Çocuk yanlış bir şey yaptıktan sonra oynamaya dalmışken ya da en sevdiği çizgi filmi izlerken onu yatmaya göndermekten kaçının. Aksi halde yatağı dinlenme, uyuma ve mutlu olma yeri olarak değil;yanlızlık ve ceza yeri olarak görmeye başlayacaktır. Yemek gibi uyumak da bir ceza aracı olmamalıdır. Tam tersi anne ve baba olarak görevimiz, çocuğun her anlamda huzurlu ve mutlu olmasını sağlamaktır."

Ynt: BEBEKLER GİBİ UYUMAK(GANZALO PİN)

06/22/2010 14:51:00

İYİ BİR UYKU İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

-Bebeğe güven aşılamak.
-Bebeğe huzurlu bir ortam sağlamak.
-Ebeveynler ortak kararlar almaları gerekir.
-Uyku bir armağandır,ceza değil. Çocuğun odası ve yatağı güzel anıların saklandığı bir yer olmalıdır, gözyaşı ve üzüntünün değil.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
HAMİLELERE VE ANNELERE KİTAP ÖNERİLERİ

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...