Başka Bir Okul Mümkün

<123>

Ynt: Başka Bir Okul Mümkün

06/05/2010 09:27:00

:::))) Harikasınız :))) Herşeyin çok kolayca hallolası dileğiyle :)

Ynt: Başka Bir Okul Mümkün

11/05/2010 10:29:00


http://baskabirokul.blogspot.com/


1 kasım itibariyle derneğimiz kuruldu. pek yakında üye de almaya başlayacağız..yine bilgilendirmeye çalışacağım.

Ynt: Başka Bir Okul Mümkün

11/05/2010 12:21:00

yuksel, cok icten tebrik ediyorum. yetisebildigin, ucundan tutup sonuna kadar goturebildigin, eyleme gecebildigin icin.

Ynt: Başka Bir Okul Mümkün

11/05/2010 12:39:00

sağol ülkü, benim pek birşey yaptığım söylenemez toplantılara katılmaktan başka. çok daha verimli, tüm zamanını bu işe adayarak çalışan arkadaşlar var neyse ki :))

Ynt: Başka Bir Okul Mümkün

11/05/2010 12:51:00

:)) ah iyi, nerdeyse kiskaniyordum seni :P

gercekten olabilecek mi bu proje? ozetlesen yuksel?
isin resmi boyutu nedir, meb onay verecek mi mesela?

Ynt: Başka Bir Okul Mümkün

11/05/2010 12:53:00

süper bir haber Yüksel,inan şimdi haberim oldu süper haberler bunlar güzel ne güzel başarılar
deniz kıyısındaki deniz yıldızı hikayesi aklıma geldi birden

Ynt: Başka Bir Okul Mümkün

11/05/2010 13:28:00

Kısaca özet geçeyim en iyisi: Marttan beri toplanıyoruz. e-mail grubuna üye yaklaşık 100-120 kişiden oluşan bir geniş çevre var. Bir de düzenli toplantı yapan, iş peşinde koşan çekirdek grup var, yaklaşık 30 kişi. Bu iki grup, arada bir hiyerarşi olduğundan ya da merkezkurul mantığıyla değil de, daha çok zaman ve enerji anlamında elini taşın altına sokmaya gönüllü ve istekli olanlar ve olmayanlar şeklinde ayrılmış durumda. Yani geçişken bir yapıya sahip her iki grup.
Şu ana kadar gerçekleşen en somut adım dernek kuruluşu oldu. Tüm formaliteler biter bitmez üye kaydetmeye başlayacağız, bu pazar toplantımız var, biraz daha netleşir. Bunun dışında, MEB mevzuatları / yönetmelikler / uygulamalar / finans kaynakları / proje metni / Mekan-bina vs. gibi konularda sürekli araştırmalar ve çalışmalar yapan çalışma gruplarımız var. Aramızda, özellikle Yıldız ünv.den akademisyen arkadaşlar ve eğitimciler var..hem de bizim gibi çocuğum nasıl bir okula gidecek kaygısı taşıyan anne-babalar.


Hedef: 2012-2013 eğitim yılına anasınıfı ve 4 sınıflı bir ilköğretim okulu açmak. Kar amacı gütmeyen, ilkeleri ve prensipleri doğrultusunda finans kaynaklarını olan ama esas olarak kendi özkaynaklarıyla yönetilen, demokratik, eşitlikçi, her türlü ayrımcılığa ve şiddete karşı, ekolojik, öğrenci merkezli bir özel ilköğretim okulu.

Blogta, çok daha detaylı olarak ilkeler/prensipler görülebilir. Tabii ki, bunların kendisine uyduğunu, bu fikirleri paylaştığını düşünen herkes, çocuğu olsun/olmasın aramıza katılabilir.

siz şu an ne yapabilirsiniz?

geniş grubun e-mail adresine üye olabilirsiniz...

derneğe üye olabilirsiniz..

blogu takip edebilirsiniz.

Tabii ki yolumuza pek çok pürüzler çıkacak, başta para/finans olmak üzere devletin kurumları herşeye taş koymak isteyecek. Ama, bu gerçekleştirilmesi mümkün bir hayal...biz de hayalimizin peşinden gidiyoruz.

bekleriz efenim :))

 

Ynt: Başka Bir Okul Mümkün

11/05/2010 14:40:00

Yüksel,
Yeni haberim oldu.Takip edeceğim.

Ynt: Başka Bir Okul Mümkün

11/05/2010 14:56:00

Arkadaşlar,başarılar diliyorum.Umarım Antalya'da da yapılabilir bu gibi çalışmalar.

Ynt: Başka Bir Okul Mümkün

05/23/2011 06:25:00

Merhaba;

 

"Başka Bir Okul Mümkün" Girişimi (BBOM) çıkış noktasını, gelişim sürecini ve amacını tanıtmak üzere 29 Mayis 2011 Pazar günü bir toplantı düzenliyor. Mevcut eğitim düzeninden yana derdi olan ve "Başka Bir Okul Mümkün" diyen herkesi bu toplantiya bekliyoruz.

“Başka Bir Okul Mümkün” Girişimi İstanbul'da yaşayan ve halihazırda var olan eğitim modellerinden yana derdi olan bireyler, aileler ve eğitimcilerden oluşan bir inisiyatiftir. 2009 yılı Eylül ayında ufak bir grupla yola koyulan inisiyatifin şu anda yüzlerce takipçisi ve destekçisi bulunmaktadır. 2010 yılı Mart ayında ilk kolektif buluşmayla başlayan ve Kasım 2010 tarihinde dernekleşmeye (Başka Bir Okul Mümkün Derneği) varan tüm süreçte karar almada katılım, şeffaflık ve paylaşım temel alınmıştır.

 

“Başka Bir Okul Mümkün” Girişimi ülkedeki temelli ilköğretim sorunlarını aşmayı hedefleyen bir ilköğretim okulu kurmak, örnek teşkil etmek ve “Başka Bir Okul” anlayışının çoğalarak yaygınlaşmasını sağlamak amacındadır.

BBOM girişimi, öğrencilerin çeşitliliğinin ve farklılıklarının tanındığı ve bu farklılıkların köreltilmek yerine vurgulandığı öğrenen merkezli eğitim anlayışını savunmaktadır. Buna ek olarak, BBOM Okulu tüm bileşenlerin demokratik karar alma mekanizmalarına katıldığı, ekolojik duruş ve felsefenin merkeze alındığı ve alternatif finansman öneren bir model olarak kurgulanmaktadır. Gerek kuruluş ve gerekse yönetim süreçlerinin her aşamasında şu ilke ve değerlere sahip çıkılacaktır: eşitlik, toplumsal adalet, özgürlük (düşünce, ifade, hareket, seçim), dayanışma, çoğulculuk, toplumsal duyarlılık, şiddet karşıtlığı (fiziksel, sözlü, psikolojik), ayrımcılık karşıtlığı (milliyet, ırk, dil, din, cinsiyet, cinsel yönelim, ekonomik, sosyal, fiziksel), ekolojik düşünce, yaratıcılık, üretkenlik, dürüstlük, öz denetimcilik, eleştirellik, farkındalık ve empati.

BBOM girişimi hakkında daha fazla bilgi almak, süreç boyunca alınan toplantı kararlarına ulaşmak için www.baskabirokulmumkun.net adresinden web sitemize, http://baskabirokul.blogspot.com/ bağlantısından ise blogumuza ulaşabilirsiniz.

Siz de girişimi tanımak, dahil olmak isterseniz aşağıda detayları yer alan Tanıtım Toplantımıza katılabilir, ayrıca bu çağrıyı BBOM girişiminin ilke ve değerlerini benimseyeceğini, zenginleştireceğini düşündüğünüz herkese ulaştırabilirsiniz.

Tanışmak, görüşmek üzere...

 

baskabirokulmumkun@gmail.com

 

Program:

15.00-16.00 Başka Bir Okul Mümkün Girişimi Tanıtım Sunumu

- Neden Başka Bir Okul?

- Başka Bir Okul Mümkün Girişim Sürecinin Hikayesi.

- Başka Bir Okul Modeli:

--

16.00 – 17.00  Soru - Cevap, Paylaşma

17.00 – 18. 00 Kokteyl

-

Alternatif Eğitim

-- Ekolojik Duruş

-- Demokratik Yönetim

-- Özgün Finansman

 

Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü, Salon: BS-1

Tarih: 29 Mayıs 2011 Pazar, Saat: 15:00

<123>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
montessori eğitimi

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...