beslenme ya da beslenmeme işte bütün mesele...

Ynt: beslenme ya da beslenmeme işte bütün mesele...

11/12/2012 20:31:00


Ynt: beslenme ya da beslenmeme işte bütün mesele...

11/13/2012 04:58:00

sorun senın et yemeyı seçmende değil ki, kımse et yıyenler şöyle böyle demıyor.herkesın kendı seçimi. Sadece sen süreklı söylenenlerı didikleyıp kendınce kendını haklı çıkarıyorsun, acıkınca avlanan hayvan adildir,doğa bi şekılde kendı içinde adildir.


yerel bi mandıra verıcek ilacı bulsa zaten verir,bulamadıgı için vermıyor,ya da o da düşüncelı bi insan oldugu için insanları zehırlememeyı seçmiştir.Burda da var öyle yerler,bızı sütümüzü ordan alıyoruz mesela,hayvana kötü davranılmayan,hayvanın bi ürün olmadıgı aile yerlerınden..

bence bu konu saçma bı hal aldı, herkes birbirini onaylasın fılan demıyorum,aradıgım o değil,ama arada ciddi bi önyargı,kendını haklı çıkarma çabası var.o yüzden ım out=)

Ynt: beslenme ya da beslenmeme işte bütün mesele...

11/13/2012 05:55:00

sayko, sen ciddi misin? Beni şahsen tanıyorsun, yüzyüze de konuştuk vejeteryan beslenme, çiğ beslenme üzerine. Kızımı çiğ beslediğimi de biliyorsun. Neden önyargılı olduğumu ya da kendimi haklı çıkarmaya çalıştığımı düşünüyorsun ki? Sana karşı önyargılı mı davrandım? Ya da seninle yüzyüze konuşurken "Bence vejeteryan olmamalı insan" mı dedim? Bırak demeyi, en ufak bir ima sezdin mi?

Ben vejeteryanlığa karşı değilim. Söylediğim gibi vejeteryanların, veganların, bir başkası için kendisinden özveride bulunanların bu dünyanın vicdanı olduğunu düşünüyorum. En ufak bir önyargım yok ya da ben öyle zannediyorum. Eğer farklı bir şey sezdirdiysem, söylersen sevinirim, kendime çeki düzen veririm. Yani benden başka cevap veren olmadığına göre kastettiğin önyargı bende olmalı. Ama ben kendimi tamamen önyargısızım zannediyordum.

Ben sadece fikir tartışıyorum. Ama neden tartışmalarda böyle sonuçlar ortaya çıkıyor bilemiyorum. Agresif filan mı davranıyorum yazarken acaba? Yazdıklarımı okudum, bana normal geldi ama sana önyargılı mı geldi sana verdiğim cevap? Öyle bir durum varsa sileyim tüm yazdıklarımı. Sonuç olarak yazdıklarım tamamen benim kişisel fikrim. Kendi içimde bir mantığım var ve dolayısıyla o mantığın çevresinde yürüyorum. Fikrimi değiştirmeye açık olduğumu da söylemiştim. Yani biri bana "Hayvanlar acı çekiyor" dediğinde, bundan ne kastettiğinin tatışmaya açık olduğunu düşünmüştüm.

Ynt: beslenme ya da beslenmeme işte bütün mesele...

11/13/2012 06:01:00

Yazdıkdan sonra düşündüm: Sanırım vejeteryanlık da tıpkı tesettüre girmek gibi tartışmaya açık değil.

Yani tesettüre giren birine "Bence tesettüre girmek gereksiz" ya da "Dini açıdan zorunluluk değil" demenin bir anlamı yoktur. Belki sen gerçekten de tesettüre girmesinin sebeplerini öğrenmek istiyorsundur ve belki de tesettüre girme fikrine de açıksındır. Ama karşı taraf hiçbir zaman bu tür tartışmaya girmez çünkü tesettür kendi benliğinin bir parçasıdır ve benliğini saldıraya uğramış olarak görür. Sanırım aynı durum vejeteryanlar için de geçerli.

E, vejeteryan olmayanla da vejeteryan beslenmenin gerekli olup olmadığını tartışmak anlamsız.

O zaman bu tür tartışmalara hiç girmemek lazım. Tesettürlülerin "Senin için uygun olan zamanda Allah tesettür isteğini içine doğurur" dediği gibi, insan yeterli duygusal olgunluğa eriştiğinde vejeteryan olur zaten tartışmaya gerek yok demek en doğrusu herhalde....

Ynt: beslenme ya da beslenmeme işte bütün mesele...

11/13/2012 06:10:00

 aa çok garip,öyle demek ıstemedım,ki ben yeni vejeteryanim, yani kendımı haklı göstermek,ya da senı haksız çıkarmak gıbı bı tartışmaya gırmek istemiyorum demek ıstedım, sadece çok sabit bi bakış açın var,ben hayatta bi sürü farklı durumun,geçişin oldugunu düşünuyorum.Bu budur dıyemıyorum,dolayısıyla bu seçimi tartışmak anlamsız gelıyor.tesettüre benzetmen de çok çok garip bana göre,o da kişisel seçim,ben tanrı yoktur,çunkü göremıyorum dıyerek tesettürlüyü öteleyemem,o ınanıyorsa vardır.Ki kımse tanrı yoktur da dıyemez,hayvanların vicdanı yoktur demek gibi bu,hayvan olmadan nasıl bılebılırız ki bunu?kedi, emzıren bi köpeğın ne hıssettıgını nerden bılebılırız..


neyse,demek ıstedıgım bu şekılde bu budur şeklınde konuşmak bize bişey getırmez,senın şahsına karşı bişey demedım,sadece bu konuda söyleyebılecegım bişi yok,hayvanlar adildir,hadi kanıtlayayım mı demelıyım,ya da herkes vejeteryan olamlı mı? ben keskın düşüncelere sahıp biri değilim, sadece kendıme göre doğru olanı bulmaya,uygulamaya çalışıyorum.bu konuşmalara girmemek için de kımseye seçimimi söylemıyorum.

tekrar belırteyım,senınle,kişi olarak senınle alakalı değil dedıgım,sadece bu konuda bu konuşmamız bi yere varmaz,beyaz siyah değil,bi sürü başka renk var çünkü,ben de tek renk değilim,sana bişeylerı savunamam,kanıtlayamam fılan..

öperım :)

Ynt: beslenme ya da beslenmeme işte bütün mesele...

11/13/2012 06:14:00

Anlaşıldı, tamam :)

Ynt: beslenme ya da beslenmeme işte bütün mesele...

11/13/2012 06:24:00

Etin lezzetli olup olmadığına çiğ yedikten sonra karar vermek gerekir. İnsanın canı (normalde) çiğ et istemez. Çiğ et görünce ağzı sulanmaz. Kan kokusu iştah açıcı bir koku olarak gelmez. Ama tüm et obur hayvanlarda bu böyle olur. Keyif için yeme olayının bu kadar açıktan savunulması bana incitici geliyor. Yani sadece siz böyle yapıyorsunuz demiyorum, çevremde birçok arkadaşım var böyle yapan ve  ben bu duruma da üzülüyorum. Belki sayko'ya da bu incitici gelmiştir. 

Ynt: beslenme ya da beslenmeme işte bütün mesele...

11/13/2012 06:28:00

Evet, "incitici" geldiğini fark ettim ve sildim. Özür dilerim, bilmiyordum.

Bence daha çok konuşmalı, kendinizi anlatmalısınız ki böyle benim gibi hödükler kırıcı olmasınlar sonra size karşı  :) Gerçekten özür dilerim.

Ynt: beslenme ya da beslenmeme işte bütün mesele...

11/13/2012 06:40:00

 incitici dıyemem sanırım,ben hala et yıyen ınsanın durumunu,istemli olarak kendini körleştirmesini, ya da düşünmedıgı halde başka başka sebeplerden kendını savunmasını anlayabılıyorum.Senelerce umursamadım,zaten az yıyorum dıye kendımı aklamaya çalıştım,etin üretım sürecını görmemeye çalıştım,sağlığa etkılerı umrumda olmadı,ta ki anne olana kadar.o yüzden ınsanın yaşamının hep bi süreç oldugunu düşünuyorum,bi an gelıyo farkedıyorsun,sana görünür oluyo yani..o yüzden et yemezliği savunmak bana mı düşmüş dıyorum,kendı yaşadığım bu çelişkiler yumağından sonra=) savunulacak bişey mi ya da? yani kendını et yedıgı için aslanla özleştıren,bunu böyle savunan ınsan gördüm,ot yenır mı,doğada inekler,yemeklık hayvanlar ot yıyor dıyor mesela.ne bıleyım..

tek takıldıgım hayvanların doğası hakkında söyledıklerın, doğa kesınlıkle pembe,pofuduk bi yer değil, böceğin biri seviştiği erkegın kafasını yıyor,sonra bedenını de hüpletıyor fılan,ama kendı içinde adil yıne de bana göre,ınsan dünyaya en çok zarar veren canlı,başka hiç bi canlı  doğayı,dünyayı bu şekılde kullanamaz. Insanlık düşmanı olabılırım bu bağlamda,evrimin,doğal seçilimin fılan devamı olarak göremıyorum şu an ki gıda,hayvan sektörünü,ürün olarak üretılmış hayvanları yememızın uzun sürede çok ciddi sorun yaratacagını düşünuyorum.Bız şanslıyız hala küçük tesısler var ülkede,ama amerıkadan üretılmiş hayvan gelıyor,e kolısıyle,salmonellasıyla..


konuşmak lazım...Ynt: beslenme ya da beslenmeme işte bütün mesele...

11/13/2012 07:16:00

sayko anam, bak yutkunarak yazıyorum. Kırıcı olursam söyle olur mu?

Tesettür konusunda inancın nedir bilmiyorum, irite edici olmak istemem ama tam da onlar gibi konuşuyorsun gerçekten "Zamanı gelince görünür olur, kalbine doğar" filan. Benim çok tesettürlü hatta çarşaflı arkadaşım var da, görebiliyorum benzerliği...

İnsan kendi bindiği dalı kesiyor, kesinlikle buna katılıyorum. Ama buradaki sorunun temel olarak doğadan kaynaklandığını düşünüyorum. Yani tüm dünya vejeteryan olsa bile insan doğayı katletmeye devam edecek. Oysa senin de sevdiğin Moğollar gibi doğanın kalbinde yaşasalar, sadece et ve diğer hayvan ürünlerini yiyerek yaşamaları doğaya zarar vermez. Benim görüşüm bu yönde en azından.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Düşünen Hayvan

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...