beslenme ya da beslenmeme işte bütün mesele...

Ynt: beslenme ya da beslenmeme işte bütün mesele...

11/15/2012 05:59:00

 Ben vejeteryanlık ya da sirke, hayvanatbahçesine, kürke, posta karşı olmak gibi yaygınlaşan trendlerin doğadan kopukluk sonucu oluştuğunu ve doğadan kopuşu tezat bir şekilde daha da arttırdığını düşünüyorum.


 aslında aynı şeyı düşünuyoruz,vejeteryanlıgı,veganızmı trend olarak yaşayanlara ben de karşıyım,listemde süreklı çiğ beslenen,vegan bi kanadalı arkadaşım var,geçen bı sayfa paylaşmış


bu grup israıl'de endüstrıyel et üreten,süt üreten tesıslere karşı empatı kazandırabılek ıcın hayvana neler yapılıyorsa kendılerıne yaptırıyorlarmış,kızgın demirle deriye numara yazmakta dahil..benım hayvanlara yapılan acımasız uygulamaları hıssetmek ıcın bunu görmeye ıhtıyacım yok,azıcık araştıran biri bunları öğrenebılır.Bu bana radıkal gelıyor,ve vegan birinin henüz vegan olmamış ınsanlara acımasız şekılde siz böylesınız bla bla demesi..çok saçma..bunu takıntı halınde yaşamak..

fatoş sen çok şanslısın,canının çekmemesı büyük bi olay,ben kendımı bi yerde köfte yenılıyosa ulan bi parça yesem mi derken buluyorum,zaman gerekıyor tabi sistemın,beynın alışması için...

verdıgın örnek çok çarpıcı yakın bi tanıdııgm var,bariz abuk bi yaşamı var,çok gösterişli ve açık gıyınır,bana bı keresınde kapananları çok tebrık edıyorum,ben ıstıyorum ama kapanamıyorum fılan demişti, yani belkı yaptıgı saçmalıkları suçluluk duyup inanır gibi gözukmekle çözmeye çalışıyor,ve emın ol bu ınsanları yüz metreden tanıyabılırsınız, herkesı ezmeye çalışırlar fılan.bazı hayvansever,genelıkle femınıst te takılırlar bunlar, yaşlı kadınları da öyle göruyorum,1212 tane kedısı vardır,sokaktaki mendilci çocuğa kürt dıye köpek gibi davranır,ırkçıdır,savunduğu şeylerı zerre kadar anlamamıştır.Yapıştırmadır hep hayvanseverlığı,feministliği...

sevil ben öyle yapıyorum yani ineklerı olan bir köyluden süt alıyoruz,kendılerı de bu sütten içerler fılan,sınırlı mıktardadır,buzagı emeceği zaman süt vermeyı bırakır baya bi ay hatta..hazır sütü arada bişeylere acil lazım olursa alıyoruz.


Ynt: beslenme ya da beslenmeme işte bütün mesele...

11/15/2012 06:17:00

Sigarayı da en kolay çok az içenler ve aşırı miktarda çok içenler bırakabiliyormuş mesela. İnsan psikolojisi...

Süt konusunu da sordum ben önüme gelene. Köyde büyüyenler sorularıma şaşırdı.

Yavrulayan ineğin sütü zaten içilmez ki. Sen hayvanın sütünü içersen yavru nasıl büyüyecek? diye sodular. E, yavruyu da kesiyorlardır belki? dedim. O kadar küçük hayvan kesilmez ki? dediler. Sorum çok saçma geldi yani o insanlara. Düşününce süt endüstrisi açısından da saçma: Süt, etten daha ucuz. Süt elde edeceğiz diye henüz etlenmemiş bir danayı niye kessin ki adam? Karından olur en azından.


Ek bilgi: Dana hızlı büyüsün diye herhalde bizdeki kolostruma benzeyen bir süt salgılarmış inek doğumdan sonra. O süte ağız sütü mü ne derlermiş. Çok değerli ve normalden farklı bir sütmüş o. Hani belki ineği olan bir tanıdığınız varsa özel istek üzerine 1-2 litre vermeye razı gelir ama o süt zaten sağılmaz dendi bana. Eğer gerçekten nitelik olarak da farklıysa, genel süt endüstrisinin de işine yaramaz zaten herhalde.

Bu işlere merak sardıkça aklıma takılıyor: Acaba özel olarak mı bizi hayvansal ürünlerden tiksindirmeye çalışıyorlar, gerçek dışı ifadelerle?


Bu arada o İsraililere de hasta oldum. Kendilerini inek yerine koyarken bir de, anasız babasız ve aç, ilaçsız ve ülkesiz kalan Gazzeli çocuklar yerine de koymayı denesinler. Senin de örnek verdiğin gibi hayvanlar için korumacı olan insanların, diğer insanların acılarına kayıtsız kalmaları hatta diğer insanlara maddi manevi şiddet uygulamaları bana hiç inandırıcı gelmiyor.

Ynt: beslenme ya da beslenmeme işte bütün mesele...

11/15/2012 06:25:00

 aynen samimi değiller,gereksızler..bak bu teyzelerın savunduğu başka bi argüman ''insanları sevmıyorum,hayvanları sevıyorum'' höh yani,mantığa bak..


Ynt: beslenme ya da beslenmeme işte bütün mesele...

11/16/2012 12:41:00

sherlotteholmes:

Bu linki sana yazıyorum, diğerleri görürlerse beynimi uçurabilirler :))

Yazan adam bildiğin manyak ama yazı iyi:

http://gunahkarmekan.blogspot.com/2011/05/vegan-olmak-aptalcadr.html

Ynt: beslenme ya da beslenmeme işte bütün mesele...

11/16/2012 12:48:00

izninle bunu vejetaryenlerin facebook sayfasında paylaşacağım. Bakalım ne yorumlar gelecek :-)

Ynt: beslenme ya da beslenmeme işte bütün mesele...

11/16/2012 12:49:00

tartışmayı çok büyük zevkle takip ediyorum arkadaşlar. çokbilmiş son linki de detaylı okumak istiyorum ilk fırsatta. benim çevremde de çok vegan-vejateryan arkadaşım var, çoğu son derece de politik kişiler. 

bir fırsatta fikrimi yazmaya çalışacağım ben de...

Ynt: beslenme ya da beslenmeme işte bütün mesele...

11/16/2012 13:34:00

arada yazılanları okuyamadım, ilk sayfada cokbilmisin benim yazdığım bir cümleye itirazını okudum. bu da benim ona itirazım: 

elbette hayvanların tercihleri vardır cokbilmis. insanlar kadar kompleks düşünme mekanizmalarına sahip olmasalar da hayvanlar da hayatlarına dair tercihler yaparlar. mesela benim kedim bizim evimize kendisi girdi ve yerleşti. daha önce beslediğim kedimse eve tam anlamıyla yerleşmemeyi, arada sokağa çıkıp arada evde takılmayı tercih etti. bunlar birer tercih değilse nedir?

Ynt: beslenme ya da beslenmeme işte bütün mesele...

11/16/2012 18:01:00

fatos: Ben anladım ki vejeteryanlık tartışması vejeteryanlerle yapılmamalı. Zİra bu bir inanç meselesi. Adam inanmış ve et yemeyi kesmiş. Onunla bunun doğru olup olmadığının tartışmasını yapmak anlamsız, zaten doğru olduğuna inanmış ki bu kararı vermiş. Dindar bir adamla "Allah var mıdır?" diye tartışmaya benziyor bu. Bu tür tartışmaların septikler arasında yapılması daha iyi. Ha, dindarlar da neden inandıklarını anlatırlarsa tartışma zenginleşir tabii ama onlar tartışmanın en başında zaten sonuç konusunda karar vermiş oluyorlar.

tiara: Tercih yapabiliyor demek iradesi var demek, değil mi? Eğer kavram olarak aynı kavramdan bahsediyorsak, yani tercih yapabilmek iradeyi ortaya koyuyorsa o zaman "kötü" kedi olabilir. Kötü yürekli kedi yani, başkalarına bilerek isteyerek kötülük yapabilir. O zaman hiç acımam zaten bu hırtlara. Yakalarım bir kötü yürekli inek, keserim kıtır kıtır. İdam cezası da tartışılıyor hazır, kötü inekler de bulsun cezalarını :)

Ynt: beslenme ya da beslenmeme işte bütün mesele...

11/16/2012 18:07:00

insanlaştırmaya gerek olmadan da tercihleri olabilir. bizim gibi bir iradeleri olmasa da yaşamlarına dair tercihleri var örnekte belirtttiğim gibi..

Ynt: beslenme ya da beslenmeme işte bütün mesele...

11/16/2012 18:08:00

çokbilmiş, ben idam cezasına da karşıyım zaten. Tutarlıyım:)


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Düşünen Hayvan

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...