erkek annesi içgüdüsel kaynanalık

<123>
04/29/2010 19:02:00

Başak ve Neşe'ye sevgilerimle

Sabah Çınar'ın ilk kız arkadaşı haberini aldığımdan beri aklımda yazayım istedim.Nasıl bir his ben sandığımdan daha mı acayibim bilmiyorum.Berk'i ilk kucağıma aldığım anda müthiş bir kaybetme koruma duygusu sardı beni hepinizin olduğu gibi içim titredi ve her geçen gün bu titreme üşeme halinde devam ediyor.

Birgün arkadaşlarımla "askerlik"konusundan bahsediyorduk memleketi kurtarma çalışmalarımız esnasında birden "ben göndermeyeceğim berki dedim" hep yanıbaşında mı olacak sanıyorsun dedi bir arkadaşım sen şimdi kıyamıyorsun dedi.Bir de beni kızdırmak için "gelecek alacak kızın biri oğlunu o zaman görürüm seni" dedi ve bende film koptu olmayan bir kız için saydırdım durdum.sonra kendime geldim inanamadım kendime içimde olmayan birine bir rekabet duygusu gelişti eşim hala güler,tabi şakaya vuruyoruz ama ben içimde bir yerlerde mesala berk ben saçımı tararken bana hayran hayran bakarken,tenime dokunup sonra bana sıkıca sarılırken hep bir an "ah ah şimdi bana hayran sonra yüzüme bakmayacak diyorum

derdin mi  yok manyakmısın kardeşş diyebilirsiniz

mesele dert edinmek değil kardeşşş mesele bu bir içgüdümü :)

erkek anası olmak bunu barındırır mı kaynanalık doğururken mi  gelişiyor hormonlarda mı var

sevgili kız anası arkadaşlarım böyle acayip şeyler düşünüyor mu (ki kızı verirsin sanırsın asıl oğlanı alırsın derler.

o yıllara daha çookkk var ama benim bu hallerim normal mi (ki hepiniz biliyorsunuz var biraz çatlaklık bende)

ruhu şad olsun anneannem bir hikaye dinlemiş tvden anlatırdı  "kaynana arkadaşlarına"

kadının birinin bir oğlu bir de kızı varmış.ikisini de birbirine yakın tarihlerde evlendirmiş.birgün bir arkadaşı ile yolda karşılaşmış.
arkadaşı sormuş
ne haber nasılsın çocuklar nasıl kızın mutlu mu evliliğinden
kadın cevaplamış
"ay çok güzel gidiyor evliliği kızımın .damadım iyi çıktı biliyorsun kızım çalışıyor bir de eve geç geliyor.damadım yemeği hazırlıyor sofrayı kuruyor kızımı hiç üzmüyor.Bazen ütüsünü bile kendi yapıyor.Çok mutluyum kızım adına"
arkadaşı sevinmiş peki oğlunun evliği nasıl gidiyor diye sormuş
kadın cevaplamış
"ay hiç sorma.Biliyorsun bizim gelin çalışıyor bir de eve geç geliyor.Ah oğlum zavallı oğlum bir de geline yemek hazırlıyor sofrayı bile oğlum kuruyor.bazen ütüsünü bile kendi yapıyor çok üzülüyorum çok "

her aklıma geldiğinde gülerim paylaşayım istedim.


Ynt: erkek annesi içgüdüsel kaynanalık

04/29/2010 19:19:00

nilberk, vallahi kayınvalidem üye diye yazmıyorum, benim kayınvalidem yapmıyor bir kaynanalık. Doğuştan değil bence.

Rekabet duygusu bence normal, ben babamla şöyle bir anı hatırlıyorum. Babam uzun tırnaklara sinir olurdu, ben çok severdim. Ufacık yaşta uzatırdım. Sonra hevesimi aldım, kestim. Babama gittim, baba bak artık ben tırnak uzatmıyorum diye, sevinecek sandım. Babam çok sinir olmuş şekilde ... ...'nun biri istedi diye kesmişsindir, ben o kadar dedim kesmedin dedi. Babam süper kibar bir adamdı, çok şakacıydı, bizimle çok uğraşırdı ama küfür etmezdi. Sonra düşündüm, bir miktar rekabet duygusu hakimdi :)

Ama eminim sağ olsa damatlarına iyi bir kayınpeder olurdu, rekabet duygusu bir süre sonra yerini sevgiye bırakırdı.

Bence karakter, kültür, ortam, çevre beklentileri ile ilgili. Hiç kendini sorgulama, çok da iyi bir kayınvalide olursun :)

Ynt: erkek annesi içgüdüsel kaynanalık

04/29/2010 19:30:00

:)) Akşam akşam yüzümüzde hoş bir tebessüm oldun yani Nil...
Ya bu çok enteresan bi duygu olsa gerek. Annem mesela, (asla evlat ayırt etmez, sevgisini de) kardeşime (ki kendisi 25 yaşında koca kazık) hala çocuk gibi davranır.

Bazen kız arkadaşının yanında bile "oğlum ince giyinmişsin, çok geç kalma, araba kullanırken dikkat et...." demeye başlayarak kendini kaybediyor. O durumda anneme bi reset yapmak lazım. "annee, kızın yanında yapma bari, çok komik oluyo..." diyorum. Kimi zaman dinliyo, kimi zaman dinlemiyo:))

Keza ananem dayıma, halam oğluna, teyzem oğluna öyle. Yani hem fazla sahiplenmişler, bu durumun aşırılığını söylediğimde (ki ben genelde takılırım onlara, aman oğullarınız dünyada birrrr tane diye başlayıp...) hiiiç oralı da olmuyorlar. Bu en doğal haklarıymış gibi...

Ama Allah için kayınvalidem öyle değil. Öyle olsa bile bana hiç hissetirmedi. Zaten eşim ilkokuldan sonra heeeep yatılı okumuş, onun da etkisi var. Bir de bugüne kadar ağzından hiç duymadım, annemi özledim diye :))

Velhasıl kelam, eşim ve annesi hariç, çoğu tanıdığım ana-oğul benzer bir tabloda...

Ynt: erkek annesi içgüdüsel kaynanalık

04/29/2010 19:46:00

damla
benim de babam saçımı kestirdiğimde beni çok azarlamıştı meğer uzun saçımı severmiş kime sordun kime sordun diye ve yemin ederim benimle 1 hafta konuşmadı kim için kestirdiysen ona git diye
babacığın nur içinde yatsın.
baba-kız aşkı ana-oğul aşkı

meycan
işte ben senin dediğini diyorum niye böyle oluyor ben kaynanalık diye özetledim olayı (yanlış olmuş) yani senin annen sanki benim annem benim de bir erkek kardeşim var hep söylerim onun yeri başka sende diye ya anneanneme ne demeli
ayağını kırmış yatıyor alçıda mailecek orada kalıyoruz.Çay demlendi ben de (18-19 yaşındayım ben de genç olduydum ühüü) çay servisi yapıcam herkese aynı bardakta koydum.servis ediyorum anneannem kaş-göz işareti yapıyor bakıyorum aval aval bir hışım kalktı mutfağa ayağında alçı topalaya topallaya yürüyor bir baktık başka bir bardak çıkardı dayıcığım o bardakta severmiş ona özel bardak bir de kendi getirdi yengem çıldırdı pes yani diye dayım ses çıkarmadı hoşuna mı gittii hala bilmem ya da başka bir tartışmada bulmak istemedi kendini çoğu erkek gibi

bu arada arkadaşlar benim de kayınvalidemle aram çok iyiydi zaten kendisini 18 yıl "makbule teyze" diye çağırmışlığım var canım annem şimdi hasta kendini bilmeden yatıyor:( ben zaten kızıydım gelini oldum neyse


Ynt: erkek annesi içgüdüsel kaynanalık

04/30/2010 04:58:00

nil bütün yazdıklarında satırı satırına kelimesi kelimesine kendimi gördüm.bir kız görürüz uçuk mert hemen;meltemmm getirmesin ilerde böyle bir gelin eyvah seninde işin zor karıcım,senden de fena kaynana olur,yapışırsın oğluna kıza bırakmazsın,arabada öne binersin vs vs...oğlumda bana çok düşkün ben napayım ama:)kız tohumu ekseydi ona düşkün olsaydı demi ama ya!!

Ynt: erkek annesi içgüdüsel kaynanalık

04/30/2010 05:53:00

meltem alemsin güldürdün beni :)) arabada öne binersin e daha çok koptum

Ynt: erkek annesi içgüdüsel kaynanalık

04/30/2010 06:51:00

benim gördüğüm kadarıyla aynı durum babalar ve kızları için geçerli.
sizde de oldu mu bilmiyorum ama bu nişan isteme durumlarında kız babaları inanılmaz yıpranıyorlar.

Ynt: erkek annesi içgüdüsel kaynanalık

04/30/2010 07:03:00

Benim babamla ilşkim (çok şükür...) hep çok güzel oldu. Evlenene kadar babasına aşık bir kızdım. Hep "babam gibi birini bulayım, ertsi gün gider evlenirim" derdim. Teoride onun gibi birini bulup, 3-4ay içinde de evlendim :))

Hep evleneceğim zaman babamdan nasıl ayrılırım, babacım bensiz napar, çok ağlar, çok üzülür... diye dertlenirdim. Eşimle tanıştığım günden evlendiğim güne kadar, ne gözlerinde bir hüzün, ne de gözyaşı göremedim. Kendini öyle güzel sakladı ve idare etti ki. Sadece nikahta, masaya oturduğumda (ben de çok kendine güvenli, gülücükler saçan, nişanda düğünde ayakkabıları ayağından fırlatıp göbek atan bi gelindim haaa:)  ) oturunca babamla gözgöze geldiğimizde ağlamaya başladı, benim de suratım o an birkaç saniye düştü, ifadem değişti. (Bunları da görüntülerden yakaladım) Hatta babama "aaa yapma babam" demişim bi de:))

Tabi sonradan öğreniyorum ki, evlilik hazırlığı döneminde, benim oladığm ortamlarda, gece yatarken falan hep ağlamış benim canım babam. Ama ben üzülmeyeyim diye bana hiç belli etmedi...

Bu kendini gizleme anlamında gerçekten o dönem yıprandığını düşünüyorum, doğru...

Ynt: erkek annesi içgüdüsel kaynanalık

04/30/2010 07:04:00

ben birşey anlatayım sizede gülün.
babam çok sakin yapılı ensesine vur lokmasını al bir adamdır,eşimde şans eseri babamın kopyası enseci lokmacı:)1 yıllık fln evliyiz dişim ağrıyor kulaklarıma kadar vurmuş belli acı çekiyorum oldukça.eşim dedi gel bizim dişçiyi uyandıralım gidelim ben dedim korkuyorum ya bu saatte dişçi mi olur.saat gece 2 civarı.kapıdan bir ses babam; (giyinmiş ayakkabılara kadar sokak kapısına çııkmış bağırıyooo) Meltem yürü kızım ben götüreyim seni mert nasıl yapsak diyene kadar sabah olcak demezmi?biz çıktık babamla arabaya bindik mert koşa koşa geliyo bende geleyim die.babam diyor oğlum biz gideriz kaç kişi ne gerek var sen uyu.bu sidik yarışı sabah 5 te sonlandı hahha:))

Ynt: erkek annesi içgüdüsel kaynanalık

04/30/2010 07:12:00

ayy süpermiiiişşş breeze çok güldüm.
benim de babam beni istediklerinde bir koyverdi, ağla ağla, kayınpederim de sapıttı, diyor ki bakın peygamberin kavli diyorum kavli diyor ne demekse:)
Şimdi benim eşim de aynı durumda kızımla, gerçi daha çok erken ama mesela kızımı hayatta tek başına tatile göndermem, asla arkadaşlarıyla partiye filan gidemez diyor, alooo diyorum ben yapıyodum sen yapıyodun, bu ne çifte standart, hayır asla diyor:)

Ynt: erkek annesi içgüdüsel kaynanalık

04/30/2010 07:18:00

bedevi sen izmirdemisin

<123>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...