Üçüzlerle bir gün :)

02/26/2010 13:35:00

Sabah 6 buçuk gibi ufak bir hareketlenme olur. Uyanır gibi olan kalkar yanıma gelir. Tam uyanma 7 buçuk gibi olur. Genelde benim "beş dakika daha uyuyayımmmm ne olur, gidin Aynayı (yatılı kalan bakıcımız) uyandırın yalvarmalarım "anne kalk" ile son bulur :)
Kalkar kalkmaz hemen banyoya geçeriz. Ben bir yandan elimi yüzümü yıkarken bir tanesini klozete, bir tanesini lazımlığa oturturum. (2. lazımlık kırıldı, hala alamadım:)) Hızlıca bezlerini değiştiririm. Çok şükür bir kızım bezi bıraktı, sadece uyurken bağlıyorum, hemen onun külotunu giydiririm.

7.45-7.50- civarı oyun ablaları gelir. Hemen çocukları ona verip, 5 dakika içinde hazırlanıp çıkarım. Bazen Duygu geç kalır, o zaman geç kalmamak adına 5 dakikalığına Caillouyu açmak zorunda kalırım.Genelde işe geç kalma durumum olduğu için de maaşımın bir kısmı taksilere gider :)

Sabahleyin kahvaltıdan önce Duygu ablalarıyla biraz oynarlar. Kahvaltıdan sonra resim yaparlar, müzik dinlerler, dans ederler.
11 gibi hava çok kötü olmadığı müddetçe parka giderler. Bu aralar büyükbaba diğer zamanlar anneanne ve Duygu ile. Parkta oynarlar, o arada meyve yerler. Genelde parkta üsteri başları kirlendiği için 12.00 gibi dönerler, Duygu ablalarıyla Ayna teyzeleri yıkar. Eğer çok kirlenmedilerse, parka değil de yürüyüşe gittilerse 12.30 gibi dönerler.
1e doğru Duygu ablaları onları uyutur, çıkar. Sırrını çözemedim ama üçünü birden 15 dakikada uyutur :)

Saat 4e doğru uyanırlar. Evde ya büyükbaba ya anneanne olur. Ayna teyzeleri yemeklerini yedirir. Akşam yemeği gibi yerler. Sonra oyuncaklarıyla oynarlar veya büyükbaba kitap okur.
Bu aralar eşim de evde olduğu için 4ten sonra o da onlarla oynar.

Ben 6.30 gibi gelirim genelde. Bazen 7ye sarkar. Aşağıdan kapıyı çalınca hepsi kapıya sıralanır. Kapıdan girer girmez, sadece saçlarından öper sonra banyoya gider ellerimi yüzümü yıkarım. (Doktor olunca, üstelik de Enfeksiyon hastalıklarında olunca öncelik bu oluyor. Hatta geçen gün Hilal daha kapıdan girmeden "anne ellerini yıka dedi :))

Onlar da benimle banyoya gelir. Tekrar lazımlık, klozet, bezlilerin bez değişimini yaparım.

Sonra koklaşma safhamız başlar. Önce hepsini birden sarıp sarmalar öperim. Üçünü birden kucağa alma devri bitince salona geçip yere oturunca hepsi birden üzerime tırmanır zaten :) Sonra sıkılır dağılırlar, ben de tek tek yakalar, öper, koklar, konuşurum. Gün içinde yaptıkları resimlere bakar konuşuruz.

Yemek hazırlanana kadar ya resim yaparlar, ya hamurlarla oynarız, ya fasulye kaşıklarlar, ya irmikle oynarlar. Sonra biraz saklambaç oynarız, baba örtü ile salonda sürükler onları :) Ya kovalamaca oynarız. Ya da üflerler, ben yere yıkılırım sonra burundan derin nefes alarlar ben kalkarım :) Müzik dinler, hep beraber dans ederiz.  Sonra bazen birlikte sofrayı hazırlarız ama genelde Ayna teyzeleri hazırlar.  Üçüzler şimdilik mama sandalyesinde ama yakında masayı büyütüyoruz :) Tabaklarına yemek koyarız, bardaklarına su, çatal kaşıklarını veririz kendileri yerler. Hemen yanımızda oldukları için arada biz de yediririz.

Yemeklerini hemen yerlerse otururken suyla oynarlar. Bazen yemeği daha erken yeriz, bu saydıklarımın çoğunu yemekten sonra yaparız.

Yatmaya yakın Caillou saati başlar. 20 dakika kadar Caillou seyrederler. O arada ben de onlara kefir içiririm. Birer tane de muz yerler. 9 - en geç 9 buçuk gibi yatma saati gelir.
Uyuma kısmını başka bir başlığa yazmıştım, oradan kopyalayayım :)

Biz hic sallamadık. Ama maalesef iki kızım biberonla uyuyor. 10 aylıkken hasta olduklarında başlamışlardı hala bıraktıramadım. Hilal kızımın yastığı var. Biberon agzinda oylanırken yastığına daha doğrusu yastık kılıfına sarılır, pürtüklü yerleriyle oynar. Bazen pışpşş ister. Bu aralar pişpiş da istemiyor. Bazen masaj yaparım. Genelde en önce o uyur. Ondan sonra diğerlerini uyuturum. Onun biberonu bardak biçiminde olanlardan.

Aysara sütünü içer. Sütü bitince biberonunu fırlatır atar, ayağa kalkar odanın içinde dolaşır :) Bazen diğerlerine sataşır:) O zaman babanın yanına gönderirim, baba salonda ışıkları kapatır, yanına oturur, o da minaminasını yani oyuncak ayısını kemirir uyur. Genellikle yanımda yatar, minaminasını kemirirken ben de sırtına masaj yaparım. Ya ben uykuya dalarsam ya da uyudu zanneder de bırakırsam "yap anne yap" veya "anne yap anne" diye tekmil gelir : ) Ama genellikle biraz masajla eğer yattıysa rahat uyur.

Oğlum yatarsa hemen uyur. Önceden hammasını yani emziğini alır, yatardı. Önce yatakta daha doğrusu tepeme çıkar, öyle birçok pozisyon dener, sonra yanıma kıvrılır, elimi tutar o dakikada uyur. Emziği bıraktıktan sonra onu da yanıma yatırıp masaj yaparak uyutuyorum. Bir elimle Aysaraya, bir elimle Yusuf Kayraya :)

Ben de genelde onlar uyurken sızıp kalırım. (Hala aynı odadayız, 2 yaşla beraber planlarımız arasında oda ayırmak da var :)) Bazen kalkar yatağa geçerim ama o zaman gece yarısı bir bakarım birisi gelmiş koynuma sokulmuş. Ya da üçünün birden yanıma geldiği olur. Bir şekilde sarmaş dolaş yatarız :)

Cumartesi yarım gün çalışıyorum. Cumartesi 4 gibi geldiğimde yemeklerini yediririm. Bütün akşam oynarız. Ya da dışarı çıkarız. Geçen hafta cumartesi akşamı ani bir kararla vapura binip Eminonune gittik mesela :) Eğer cumartesi onlar uyanana kadar alışveriş yapamamışsam alışverişe gideriz.
Pazarları dolu dolu oynarız, gezeriz.  Eger başka bir yere gitmemişsek, 11 gibi baba-büyükbaba veya Ayna ile parka giderler, ben de biraz kafa dinlerim :) Once 15 dakika kahve keyfim olur sonra onlara kek yaparım, yiyecek birşeyler hazırlarım veya seminer hazırlamam falan gerekiyorsa onlarla ilgilenirim. Ama mutlaka ogleden sonra uyandıklarında hep birlikte dışarı çıkarız. Haftasonları banyolarını babayla ben yaptırırız.
Biraz uzun oldu ama kısaca durum bu :)


Ynt: Üçüzlerle bir gün :)

03/09/2010 19:35:00

cok tatli.. ve bizim ikizlerle durumumuza cok benziyor.
Yalniz ben calismiyorum su aralar ve kizlarim da 3 yasindalar.
3 taneyle birlikte cok iyi basediyor gibi gorunuyorsunuz.Bu arada aile buyuklerinin de zaman zaman yardim etmesi hem sizin hem de cocuklar icin cok iyi ama bizde bu imkan yok malesef.
Bizde ogle yemegine dek ben yalnizim doya doya oynayip koklasiyoruz bu sirada.Tum enerjim bittiginde bakici abla geliyor, 7.30 a dek onlalar.Sonra 9 a dek anne baba ve uyku.
Size kolay gelsin, miniklerin uclu resimlerini de gormeyi cok isterdim dogrusu.

Ynt: Üçüzlerle bir gün :)

03/09/2010 19:37:00

resmi simdi farkettim ve bayildim, hayalimden de daha tatlilar, bayildim bayildim.

Ynt: Üçüzlerle bir gün :)

03/10/2010 04:03:00

MERHABA, BU DETAYLİ PAYLASİM İCİN TESEKKURLER. OKURKEN İNSANA KOLAYMİS HİSSİ GELİYOR AMA İKİZLERDEN BİYORUM Kİ BU GUNÜN HİC BİR ANİ ASLİNDA O KADAR KOLAY DEGİL, AMA COKÇOK KEYİFLİ. GÜNDÜZ UYKUSUNU 3 SAAT YAPMAK ICIN OZEL BIR SEYLER YAPTINIZ MI YOKSA BEBELER DOGUSTAN UYKUYU SEVIYORLAR MIYDI? BIR DE OYUN ABLANIZIN UCUNU YALNIZ NASIL UYUTTUGUNU BENIM ICIN SORABILIR MISINIZ? BIZ IKIZLERI IKI KISI BIR SAATE UYUTAMIYORUZ :( 

Ynt: Üçüzlerle bir gün :)

03/27/2010 09:34:00

Çok teşekkürler Nicole :))) Ben de evde olma durumunu özlüyorum. İlk 8 ay evdeydim, belki çok yorucu oluyordu (gerçi benim işimden dolayı işte evden daha çok yoruluyorum) ama doya doya her anlarını görüp yaşayabiliyordum. Çabuk büyüyorlar.
İkizannesi, ahhhh ah tabii yazması kolay :))))
Uyku içinse yaklaşık 13.5 ayliklardi, tek uykuya geçtiler. Geçtiler diyorum çünkü biz sadece gözlemledik ve müdahale etmedik. Tek uykuya geçtikten sonra hem daha uzun uyumaya başladılar hem de gece uyanmaları azaldı. Tanii yaş büyüdükçe düzenlerinde sapmalar olabiliyor. Sabah 7. 30 gibiuyanırlarken şimdi 6 gibi maaile ayaktayız :) Gündüz uykuları da 3 saatten 2ye düşmeye başladı.
Duygunun sırrı galiba anneleri olmaması :)))) Ne yaparlarsa anneye yapıyorlar çünkü :) Bir de neredeyse doğdukları günden beri  hep bir düzen içindeydiler. Düzenleri 2 kez aksamıştır. Onun birisi kardeşimin nişanı, diğeri düğünüdür. Bunun çok faydasını gördüm. Daha doğrusu bakıcı abla :))) Benimle oyunu özdeşleştirdikleri için benim uyutmam yarım saati geçiyor. Ikisi birarada uyutmak daha kolay oluyor. Ama tabii sizin aylardayken biz de çok zorlanırdık.

Ynt: Üçüzlerle bir gün :)

01/09/2011 15:22:00

Supersin valla.. Masallah...


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
İkiz Anneleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...