2012 SSVD adayı anneler neredesiniz?

02/03/2012 06:55:00

Merhaba.

2009 yılında gereksiz sezaryene zorlanan bir anne olarak, o yıldan bu yana ssvd'ye olan ilgim katlanarak arttı. Benim tecrübe ettiğim sezaryenden bu yana 3 yıl geçmiş ve ssvd düşünen annelerin bu 3 yıl içinde nereden nereye geldiğini görmek, 2012 ve belki de bundan sonraki yıllarda doğum yapacak olan annelerin konuya dair öngörü ve planları hakkında fikir alışverişi yapmak istiyorum. Konuya dair katkılarınızı, düşüncelerinizi ve özellikle tecrübelerinizi yazmanızı sabırsızlıkla bekliyorum. Teşekkürler.

Ynt: 2012 SSVD adayı anneler neredesiniz?

02/03/2012 06:59:00

yazın eşimin kuzeni geldi Almanya'dan. kv.si 30 yıl önce sezeryan olmuş. bir sonraki doğumunu 28 yıl önce falan normal yapmış.

Almanya da 30 yıl öncesinde uygulanan şey ülkemizde hala tabu olarak görülüyor çok enteresan.

sanırım ülkemizdeki doktorlar planlı ve daha çok paralı olan bir uygulamayı tercih ettiklerinden ssvd yapmak isteyen hastaları korkutuyorlar

Ynt: 2012 SSVD adayı anneler neredesiniz?

02/03/2012 07:23:00

 ben çok da geçerli olmayan sebeplerle sezeryan olduğumu düşünüyorum. doktorum çok rahat bir normal doğum yapamayacağımı, ileride rahimde sarkmalar, idrar tutamama gibi problemler yaşayabileceğimi söyledi. ben de hayırlısı olsun diye düşünüp hiç itiraz etmedim. aslında iyi de oldu çünkü rahmimde tümör varmış onu aldılar bir de çok fazla varis varmış ki normal doğumdan sonra aşırı kanamaya sebep oluyormuş. ama ben yine de normal doğurabilirdim diyorum kendime. üstelik emir 2.980 kilo minicik bir bebekti. neyse çok pişman değilim başka sebeplerle de olsa iyi ki dinlemişim doktorumu.

 İkinci bebeğime gelince,  Emir 2. yaşını en geç 3. yaşını doldurduğunda Allah kısmet ederse 2. bir bebek istiyorum. Bu sefer gerçekten ölümcül bir sorun olmazsa normal doğum yapmak istiyorum. Hala içim acır daha doğmayacağı bir tarihte neye uğradığını şaşırarak çıkardılar bebeğimi diye.
 Dünya sağlık örgütü sezeryandan sonra normal doğum olabilir diyor. olamaması için gerekçe nedir onu da bilmiyorum. Bilgilendirebilecek olan varsa sevinirim.

Ynt: 2012 SSVD adayı anneler neredesiniz?

02/03/2012 07:27:00

Konya'da Faruk Sükan Doğumevindeki bir doktorla bu konuyu konuşmak istedim.. Verdiği cevap: Ne? İlki sezeryan mı? Rahim yırtılır, ölmek mi istiyorsunuz? Durum an itibariyle bu malesef.. Bu hastanede normal doğum yapmak isteyen anneyi sezeryana yönlendirme diğer özel hastanelere göre daha düşük.. İsteyen anneye randevulu sezeryan yapılıyor.. Normal doğum isteyenler içinse zorunlu bir hale gelmediği müddetçe normal doğum yaptırılıyor.. Ama ilki sezeryansa normal doğum gibi bir seçenek yok.. 38. hafta sonuna randevu alınıp ameliyata giriliyor..

Ynt: 2012 SSVD adayı anneler neredesiniz?

02/03/2012 07:30:00

Sahra, benim de bir arkadaşım ssvd bebesi. Yaşı da 30 küsur :) Annesi Türiye'de ya normal doğurtursunuz ya da normal doğurtursunuz diye resti çekmiş :) Mecbur kalmış dr.lar... Maşallah arkadaş da tam bir kocakafadır. Dediğin gibi bazı sebeplerle dr.lar yanaşmıyor. Amma velakin mükerrer sezaryenin riski ssvd denemekten daha yüksek.

deniz_gonen, olmaması için bir gerekçe yok. En çok ileri sürülen gerekçe (bahane de denebilir) rüptür (yani rahimdeki kesiğin yırtılması) endişesi. Ama bu çok çok zayıf bir ihtimal. Suni sancı almamak anahtar çözüm burada. Suni sancı rüptürü tetikliyebiliyor. Suni sancı almadıkça ciddi bir sorun oluşmuyor. Eğer rüptür olursa acil sezaryene alınması gerekiyor annenin. Burada da sezaryen bir kurtarıcı olarak yetişiyor zaten. Yani denemede sorun yok. Ama ssvd denerken bir hastane ortamında bulunmak bu sebepten daha tercih edilesi.

Ynt: 2012 SSVD adayı anneler neredesiniz?

02/03/2012 07:33:00

chulya, maalesef pek çok hastanede tutum bu. Artık bunun sebebini bazı doktorların mesleki gelişimlerini literatürden takip ederek, kendilerini yeniliklere açmamalarında mı aramak lazım yoksa uğraşmak istememelerinde mi aramak lazım bilmiyorum. Ama kadın doğum doktorların da ellerini vicdanlarına koyup kendilerini mesleki anlamada da sorgulamalarının zamanıdır diye düşünüyorum. Hele de randevulu sezaryen önermelerini hiç etik bulmuyorum. Zira bebeğin gelişimini tamamladığını söylüyorlar ama şunu sormak lazım neye göre gelişim, kime göre gelişim? Tıbbi anlamda gelişimini kastediyorlarsa, tıp şu an ssvd yaptırmaktan bile aciz iken nasıl böyle bir karara varmada kendini otorite görür bunu da sorgulamak lazım diye düşünüyorum. Tıbbın açıklayamayacağı duygusal gelişimi düşünen çok az...

Ynt: 2012 SSVD adayı anneler neredesiniz?

02/03/2012 07:33:00

takipteyim... tecrübeleri, bilgi paylaşımını izleyeceğim.

Ynt: 2012 SSVD adayı anneler neredesiniz?

02/03/2012 07:34:00

Hoşgeldin elvan, memnun oldum gelmene...

Ynt: 2012 SSVD adayı anneler neredesiniz?

02/03/2012 07:36:00

e o zaman normal doğum denenip Allah korusun rüptür veya suni sancı gerektiren bir durum oluşursa sezeryana alınmak daha mantıklı. ama bunu yapacak doktor bulmak lazım tabii.


Ynt: 2012 SSVD adayı anneler neredesiniz?

02/03/2012 07:38:00

hoşbuldum avb :) ara sıra ssvd'yi takip ediyorum ama çok bir bilgim yok desem. ama bilgi edinmek istiyorum bundan sonra. farkındalık artmalı, insanlar bilinçlenmeli bu konuda. ah aslında sağlık bakanlığı'na gidebilsek. yani tamam normal doğumu destekliyorlar da, peki ya ssvd? bu da bir hak. bunu yapabilme şansımız olmalı.

Ynt: 2012 SSVD adayı anneler neredesiniz?

02/03/2012 07:45:00

ssvd ile ilgili çalışmaları da var Sağlık Bakanlığının.. 2 yıl ara varsa iki doğum arasında ssvd yaptırılır diyor.. Ama sezeryan için bahane çok..


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
ssvd

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...