2012 SSVD adayı anneler neredesiniz?

Ynt: 2012 SSVD adayı anneler neredesiniz?

02/03/2012 07:50:00

deniz_gonen, o ayrımı doğru yapacak dr. bulmak önemli zaten. Yani gerçekten gerektiğinde sezaryene alacaksa eyvallah. O güveni arıyor anneler zaten.

elvan, chulya'nın dediği gibi sağlık bakanlığı'nın ssvd'yi deneyin diye destekleyici bir raporu var. bir dr.a sordum deneyin diyor yapın demiyor ki dedi. denedik olmadı deriz dedi. yani evet destekliyor sağlık bakanlığı ama uygulamasını sağlamada yetersiz.

Ynt: 2012 SSVD adayı anneler neredesiniz?

02/03/2012 09:25:00

Benim doğumumda son ana kadar herşey son derece normal giderken doktorum+ebeler tarafından danışıklı dövüşle ameliyata alındım.. İlk doğum.. Ne olduğunu bile anlayamadım.. Sonradan farkına vardım pek çok şeyin, ki doktorumu çok seviyor ve güveniyordum güya.. Bu güvensizlik ve kesinlikle tekrar sezeryan olacağım düşüncesiyle ikinci çocuk isteğim söndü:(

Ynt: 2012 SSVD adayı anneler neredesiniz?

02/03/2012 10:05:00

chulya, biraz ssvd'yi araştır. kesinlikle mümkün. hem de çok mümkün. yani 2. çocuğunu da sezaryen ile dünyaya getirmek zorunda değilsin. ssvd deneyen annelere fırsat verilirse ssvd'nin başarı oranı da çok yüksek. biraz bilgi edin konuyla ilgili. özellikle ssvd yahoo ve facebook gruplarına gel. okudukça öğrendikçe için açılacak emin ol. bazen doktora gözü kapalı güvenmek en büyük sorunlardan biri olabiliyor. ben doğum yapacak arkadaşlara öneriyorum, dr. seçerken doğal doğum oranlarını sorun sezaryen oranlarını sorun diyorum. bir arkadaşım normal doğum oranı %95 olan bir dr. seçti. istatistiklerini inceledi falan. sonuçta ne oldu? tabi ki normal doğurabildi. bu inceleme önemli. ama maalesef bu incelemeyi herkes yapamaz. biraz maddiyata da dayalı. bu sebeple halk arasında ssvd isteklerinin makul zeminlerde gerçekleşebilmesi için sağlık bakanlığının ilgisi ve bilgisi gerekiyor. gerçi bir kısım dr. daha 1 tane bile normal doğum yaptırmadığından korkuyor. ebelere ssvd mümkün değil diye öğretiyorlar hala. hal böyle olunca ssvd'yi destekleyen dr.ları desteklemekten başka çare kalmıyor.

Ynt: 2012 SSVD adayı anneler neredesiniz?

02/03/2012 10:17:00

 Ailemdeki insanların hep kolay normal doğum hikayeleri var.. Acı eşiği oldukça yüksek bi insanım.. Tüm bunlara rağmen resmen tuzağa düştüm.. Kızım doğduktan sonra yaptığım araştırmalar sonucu hemen ssvd yahoo grubuna üye oldum zaten.. faceteki sayfasını da takip ediyorum.. Hakan Cokerin makalelerinin yanında yabancı makaleleri, ssvd videolarını v.s. takip etmeye çalışıyorum.. Bunun mümkün olduğunu biliyorum avb. Benim sorunum iki yıl içinde görüştüğüm kadın doğum doktorlarının ve ebelerin ssvdye bakışları.. Doğum için farklı bi ile gitmemde şimdilik söz konusu değil.. Bakalım.. Mevla görelim neyler diyorum.. Teşekkür ederim ilgin için..

Ynt: 2012 SSVD adayı anneler neredesiniz?

02/03/2012 12:02:00

Anladım chulya. Sen de zaten bizim gittiğimiz yollardan yürümüş, konuya dair isimlere ulaşmışsın. Haklısın bu isimler dışında maalesef Türkiye'de ssvd'ye bakış açısında bir yol katedilebilmiş değil.

Neylerse güzel eyler. Hayırlısı inşallah.

Ynt: 2012 SSVD adayı anneler neredesiniz?

02/03/2012 12:34:00

21inde 41. haftamın ortalarındaydım, ilk cocugum 3,5 yasında ve kesinlikle ssvd yapmak istiyordum, arastirmalarimi o yone kaydirdim ve neredeyse her bir dr kontrolumde bana verilen "normal dogumcu" diye tabir edilen drlar ile gorsutum ve 30 kusuruncu haftamda aradigim dru sonunda bulmustum. kendisi ile yaptigim gorusmede en gec 41. haftayi bekleyecegini soylemisti, o zamana kadar normal dogum baslarsa mudalahe etmeyecekti cunku ne bir suni sanci ne de normal dogum sirasinda olusabilecek epizyotomi istiyorduk.
neyse, dedigim gibi artik son gun olan 21inde tekrar druma gittim kontrol icin ve pelvik muayenede daha bebegin yukarida oldugunu soyledi, acilen sezaryana aldilar beni. kombine yapildi (epidural-spinal), ve kizim dunyaya geldiginde buyuk bir sok gecirdik, boynuna 2 kez kordon dolanmıştı ve kakasını yapmıştı.
benimkisi kesinlikle şanstı. dogru zamanda dogru bir karar verilmişti. drumu cok arastirmistim ve verdigi kararin da son derece dogru oldugunu sonradan gozlerimle gormustum.
kıssadan hisse: elimizden geleni yapalim, tecrubeli (daha once bunu gercekleştirmiş), kendini geliştiren, ssvdye açık bir dr bulalim. ve ondan sonrasi icin de "hayirlisi" diyelim, cunku dedigim gibi zaten elimizden geleni yapmış oluyoruz. aklimizdaki sorulari not alalim, drumuzla bunu paylasalim, aklimiza yatmayan drlardan uzak duralim. cunku dogum olayi icinde bir de bunun stresini yasamamiz gerekiyor..

su anda 14 gunluk güzeller güzeli bir kızım var ve sezaryan sonrasi dikislerim fena aciyor. ama bizim bu özel durumuzda en "hayırlısı" buymuş. bebegimin boynuna bag dolandığı için aşağıya inememiş ve sıkıntıya girip kakasını yapmış..

herkesin icine sinen dogumlar diliyorum.

Ynt: 2012 SSVD adayı anneler neredesiniz?

02/04/2012 01:48:00

merhaba misscapt. yeni bebeğiniz hayırlı olsun. sağlıkla büyüsün inşallah. dediğiniz gibi ssvd destekleyen ve ssvd tecrübesi olan bir dr. bulmak ilk adım. daha sonra da karşılıklı güven oluşturmak gerekiyor ki, doğum süreci biryerlerde takılmasın. bu doğumunuz İstanbul'da mı oldu?

Ynt: 2012 SSVD adayı anneler neredesiniz?

02/04/2012 05:52:00

bende tongaya getirilmiş bir sezaryanlıyım :( bebeğim 6 aylık olmasına rağmen halen bunun etkisini atamadım üzerimden.psikiyatrise bile gitmeyi düşündüm bir ara...

Ynt: 2012 SSVD adayı anneler neredesiniz?

02/05/2012 16:47:00

hamileliğimin 20 kusuruncu haftasindsa antalyaya taşındık, o yüzden çok zorlandım burada ssvd destekleyen bir dr bulmakta. istanbulda olsam bir srü isim vardı ssvd yahoo grubunda. hatta yol olarak cok ters olmasına rağmen hakan beye bile gidebilirdim (kendisi nişantaşında, bizim ev tuzladaydı :)))

Ynt: 2012 SSVD adayı anneler neredesiniz?

02/05/2012 23:18:00

adrian_sevcan, ben de bebeğim 9 aylık olana kadar hatta 1 yalına gelene kadar aynı şeyleri hissettim. nedenler, nasıllar, nasıl olur'lar... 20 haftalık bir bebiş daha gözüküyor. normalde ssvd için arada en az 2 yıl olması gerek falan diyorlar ama FB'da bir doktorun dikiş ne kadar yeni ise ssvd de o kadar kolay olur demesi ezber bozdurdu bir süre bize. bunu biraz araştırabilirsiniz belki. aslında sizi bir psikolog/psikiyatrdan daha çok sizin gibi damdan düşen bizler anlarız gibi geliyor bana. yazın, paylaşalım...

misscapt, taşınmanız işi bozmuş desenize... Hayırlısı, ne diyelim. Sağlıkla büyütün kuzunuzu...


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
ssvd

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...