Kasım ayı kitabı / Oğullar ve Rencide Ruhlar - Alper Canıgüz

<1234>

Ynt: Kasım ayı kitabı / Oğullar ve Rencide Ruhlar - Alper Canıgüz

12/01/2012 15:55:00

ben de geleyim muhabbete :)


kitap benim icin keyifli bir okuma idi ama cok etkilendigimi soyleyemem. Alper Caniguz'un daha once de bir kitabini okumustum (tatli ruyalar) onda da bunda da bir kac yerde hissettigim ve beni rahatsiz eden bir sey var ama nasil tarif edecegimi bilmiyorum ama deneyecegim: bazi yerlerde psikolog olusu nedeniyle herhangi bir insanin dusunce akisinda, herhangi bir yazarin metninde yer almasi beklenmeyen psikanalitik kisimlar giriveriyor kitaba. Yani bizim minik ustun zekali cocuk bir anda kitabin geneline, konu akisina vb hic bir katkisi olmayan bir analiz yapiveriyor birisinin ya da belli tip insanlarin bilincalti akisiyla ilgili. buralarda yazarin, sadece aklina gelen bu guzel analizi paylasmaktan kendini alamadigini hissediyorum ve kitaba yabancilasiyorum. 
zaten genel olarak, belki de yazarin bizim yaslarimiz civarinda olmasi ve tiara'nin kitap tanitimi sirasinda yazari tanidigini soylemesi nedeniyle olabilir, kitabin icine gercek anlamda girmekte zorlandim. daha cok yazar bunu niye yazmis, burada ne dusunmus, bak burasi olmamis vb gibi dusunceler geciyor hep zihnimden ki pek yapmam bunu. kaptirir giderim sanki okuduklarim gercekmis gibi. yazarin ozellikle yabancilastirma ogeleriytle bunu yaptigi durumlar vardir ama alper caniguz'un durumunun boyle oldugunu da sanmiyorum. 
passenger mesela bahsettigin kisimda biraz sov yapmis gibi geldi yazar. yani yazmanin tadini cikarmak istemis sanki, sinirlarini denemek. etkilemedi beni. 

daha onceki bir kitap elestirisinde ben oyle teknigini, dilini falan inceleyemem kitabin, bana gecirdigi hislere bakarim demistim. bu sefer tam tersini yaptim ama iste dedigim sebeplerle cok his gecemedi bana daha ziyade yazari dusundum. bu tamamen benim sucum da olabilir. :) 

Ynt: Kasım ayı kitabı / Oğullar ve Rencide Ruhlar - Alper Canıgüz

12/01/2012 19:12:00

Ben öncelikle başlarda 5 yaşında ki bir çocuk olarak çok gerçek dışı geldiği için bir türlü kitaba kilitlenemedim. Ama sonra çok güldüm ve keyif aldım. Sonlara doğru ciddi bir sürpriz geliyor gibi gelmişti. Öztürk ile ilgili bir sürpriz. Ama beklediğim gibi olmasada sürükleyiciydi.

Ynt: Kasım ayı kitabı / Oğullar ve Rencide Ruhlar - Alper Canıgüz

12/01/2012 19:12:00

ben de yazmıştım yorumumu ama gözükmüyor

Ynt: Kasım ayı kitabı / Oğullar ve Rencide Ruhlar - Alper Canıgüz

12/03/2012 20:42:00

Ben bu kitabı birkaç ay önce okumuştum o zaman burada tartışılacağını bilemezdim elbet :p zira bence tartışılacak bir şey yok kitapta yani benim için eğlencelik bir okuma oldu sadece. Aklımda yer eden bir kitap olmadı. 5 yaşında bir çocuğun yaşayamayacağı şeyler geliyor Alper'in başına - ki ben edebiyatta gerçek üstü öğeleri hiç sevmem - genede çocuk bana sevimli gelmişti nedense.

Birde okuduktan sorna Tiara vesilesiyle yazarının Darüşşafaka mezunu olduğunu öğrendim (ki bilmeden almış ve okumuştum kitabı) yazara iyice bir ısındım daha çok sevdim :) gittim Tatlı Rüyalar kitabını da aldım. Ki bence bu daha iyi bir anlatım ve konuda daha ilgimi çekti. Hepten yazarın üstünü çizmediyseniz bu kitabını önerebilirim.

Ynt: Kasım ayı kitabı / Oğullar ve Rencide Ruhlar - Alper Canıgüz

12/04/2012 04:45:00

bir türlü kafamı toparlayıp uzun uzun yazamadım. parça parça yazayım madem..

kitabı çok severim. çok eğlenceli bir okumalık. karakterler, karakterlerin isimleri, mahallenin tasviri hem gerçek, hem de fantastik..kitabın ana karakteri 5 yaşında bir çocuk ve yazarı da psikoloji eğitimi almış olduğundan alt metinde bol bol ödipal çatışma atfı olması şaşırtıcı değil. aşık olduğu kendinden büyük alev abla, böyle uyurdu zerdüşt bölümündeki duygu fırtına hep açıkça 'anne' olmayan anne temsilleri..alper yavaştan babayla özdeşim kurmaya başladığından babasının tayin işine (yani kastre edilme olasılığına) karşı büyük bir öfke duyuyor. bunu engellemek için elinden geleni ardına koymuyor, 'babasının arkasından' iş çeviriyor vs..zaten kastrasyon kaygısı da zerdüşt bölümündeki geçmişyiyenlerin kralı'nın isminin castratus olmasıyla - biraz anlamayan da artık anlasın der gibi - anlatılmış..
mahalle tasviriyle ilgili en çok hoşuma giden şeylerden biri her insanın görünenin ardında karanlık bir tarafı olduğuna, görünenin aileleri ya da insanları yansıtmadığına yaptığı vurguydu. iki çocuklu, mutlu gözüken bir aile aslında içten içe çatırdıyor olabilir(hakan'ın ailesi), ağır işiten emekli bir polis müdürü aslında sapkının teki olabilir gibi..çünkü gerçekten aslında bir insanı tanımak ve anlamak dünyanın en zor şeyi..
daha aklıma geldikçe yazacağım...

Ynt: Kasım ayı kitabı / Oğullar ve Rencide Ruhlar - Alper Canıgüz

12/06/2012 11:07:00

Kitap betimsel yönden biraz zayıf geldi, fakat hikaye'yi çok beğendim ,özgün bir hikaye idi. Hani edebiyat yönü kuvvetli değildi ,  daha çok düz bir anlatım yolu kullanılmıştı, bu nedenle bir çok şey detayları ile gözümde canlanmadı. Fakat kitap, ikinci yarıdan itibaren bana çekici geldi ve kendimi ancak kaptırabildim, Cinayetin aydınlanması ve katilin kimliği sürpriz bir finalle belli oldu. 5 yaşında bir çocuk gözüyle değil de o yaştaki bir çocuğun dünyasına inebilmiş bir yetişkin gözüyle yazıldığı, bariz belli olan bir kitap ya da hikaye diyelim, mizahi unsurlar içersede aslında büyük bir dram sözkonusu,hem karakterler bazında hem de hikayenin bütünlüğü bazında... 

Hikayenin sonunda Hakan'ın yazdığı mektup beni çok etkiledi ve gözlerim doldu, yani herkesin gülerek , eğlenerek okuduğu bu kitabı nasıl becerdiysem, hüzün ve gözyaşlarıyla  bitirdim :)

<1234>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Film/Kitap Kulübü

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...