T.V. gerçekten zararlı mı??

<1234>
06/10/2010 09:12:00

Eşimin kardeşinin oğlu şu an 3 yaşında. Annesi öğretmen ve diyarbakırın bir köyünde öğretmenlik yapmak zorunda olduğu için sabah 6da evden çıkıp akşam 7 de ancak dönebiliyor. Bu yüzden Arda'ya doğduğundan beri anneanne bakıyor. Kadın yaşlı ve okula giden bir de çocuğu var. Dolayısıyla Arda genelde t.v. karşısında zaman geçiriyor. Zaten eltimin de buna karşı çıkacak durumu yok ve o da çok şikayetçi değil bu durumdan.
Şimdi asıl konuya gelelim. Arda 19 aylık falandı ben diyarbakıra gittim. Eltim beni havaalanından aldı ve onlara gittik. Biz içeri girer girmez Arda şöyle dedi. EZGİ, ANNEM SENİ HAVAALANINDAN MI ALDI, SEN UÇAKLAMI GELDİN, BEN DE GELMEK İSTEDİM AMA ANNEM GÖTÜRMEDİ. SEN UÇAKTAN KORKUYOMUSUN? BEN BAZEN KORKUYORUM ANKARAYA GELİRKEN....
19 aylık bir çocuk, hiç bebekçe konuşmadan, hiçbir harfi yutmadan, gayet düzgün bir türkçeyle bir yetişkinin kurabileceği düzeyde bir cümle...
15 aylıktan beri yatak kenar korkulukları olmadan kendi yatağında hiç aşağıya düşmeden yatıyor. Annesi 2 yaşından itibaren de odasındaki karyolayı bildiğiniz tek kişilik bazalı yatakla değiştirmiş. Arda o yataktan 1 kez bile düşmeden (maşallah) 3 yaşına kadar geldi.
Duru gün içinde toplam 15 dak. LULİ T.V. izliyor. Ordan öpücük atmayı, burnunu kulağını göstermeyi, birşey nerde diye sorduğumuzda o minicik dolma işaret parmağıyla onun yerini göstermeyi ve köpek ne diyor annecim dediğimde HAV HAV demeyi öğrendi.
Şimdi kim bana t.v. çocuğun zekasını olumsuz etkiliyor diyorsa biraz düşünüyorum ve Arda aklıma geliyor. Yaşlı bir anneanneyle çoğu zamanını t.v. karşısında geçiren bir çocuk. Hem de doğduğundan beri....
YORUMLAR???

Ynt: T.V. gerçekten zararlı mı??

06/10/2010 09:33:00

Başakcım her çocuk farklı tabi. Ben de Arda'nın bu özelliklerini t.v. izlemekle kazandığını söylemiyorum. Belki doğuştan var çocuktaki bu cevher:)
Aslında direkt olarak sorsaydım daha iyi olurmuş sanırım. Benim kızım da günde TOPLAM 15 dak. bebek programı izliyor ve ordan öğrendiğini düşünüp hatta emin olduğumuz bir çok becerisi oldu.

Hiç mi izletmesem yoksa böyle iyimi ki???

Ynt: T.V. gerçekten zararlı mı??

06/10/2010 10:27:00

selamlar,

bu konu da benim kafamı çok kurcalayan mevzulardan. Rüya 10-11 aylık olana kadar hiç TV izlettirmedik. sonra biraz yedirme sorunu ortaya çıktı, sadece yemek zamanlarında bazen reklam bazen çizgi film açmaya başladık. 2-3 ay bu şekilde gitti, hatta sadece reklamlarda yemek yiyordu ki, böylece ben hamileliğimde atıp tuttuğum herşeyi bir güzel yutmak zorunda kaldım..(asla tv karşısında yemek yedirmicem, hiç tv açmicam vs..) Ama bunun dışında hiç TV izlemiyordu, çizgi filmler ve baby tv felan hiç ilgisini çekmiyordu. Zaten biz de öyle dizi vs. izleyen birileri olmadığımızdan TV çoğunlukla kapalı dururdu, hala da öyle.

Yaklaşık 15-16 ay civarında Yumurcak tv'de Caillou'yu keşfettik. Rüya şu an tam bir Caillou hastası, ama tek izlediği şey de bu..artık ne reklamlara bakıyor, ne başka bir program açıksa onunla ilgileniyor...dönüp bakmıyor bile...Ama Caillou başladıysa gözünü ayırmadan izliyor. Biz de saatlerini bildiğimiz için (gün içinde 3 defa veriliyor) bazen açıyoruz, bazen açmıyoruz..beraber oyun falan oynuyorsak hiç açmıyorum onun da zaten aklına gelmiyor. Gündüz bakıcı arada sırada çocuk kanallarını açıyor biliyorum, çok fazla müdahale etmiyorum.

Ben, tümüyle soyutlayıp yasaklar kategorisine sokma taraftarı değilim. hem yasak olan daha kıymetlidir, hem de artık 2 yaşına geliyor, arada çizgi film de izlesin, bizim kontrolümüzde belgesel vs. baksın..ben hiç rahatsız olmuyorum. Sonuçta onlar tabii ki daha görsel, internet ve 3D dünyasında büyüyecekler. Ama tabii ki kastettiğim, tamamen tv ye kilitlenmiş, ağzı açık bütün gün tv seyreden bir çocuk değil..Yeğenin bence de biraz spesifik bir örnek...her çocukta böyle sonuçlanmayabilir.

Yani evet: azı karar çoğu zarar...

Ynt: T.V. gerçekten zararlı mı??

06/10/2010 10:35:00

araya korsan not gireyim: Caillou'yu izlemesinden rahatsız olmak bir yana ben başkalarına da tavsiye ediyorum hatta. 4 yaşında bir oğlan çocuğunun günlük maceraları. Ama öyle sıradan, öyle günlük ve sade ki...mesajları gayet güzel. herşeyi paylaştığı arkadaşları var, onunla sürekli oyun oynayıp şarkılar söyleyen bir babaannesi/dedesi var felan...üstelik kanada yapımı olduğu için ayrımcılıktan, cinsiyetçilikten uzak pek çok şey var hikayelere yedirilmiş biçimde. Çinli ve siyah arkadaşlar, evde toz alıp temizlik yapan, çocuklarının herşeyiyle ilgilenen bir baba, çalışan bir anne vs vs...

biz seviyoruz ailecek :))

Ynt: T.V. gerçekten zararlı mı??

06/10/2010 13:18:00

nickbulamadım+1)))

tamamen aynı fikirdeyim,alt açma durumumuz bile aynı,evet ben baktım Berk'in kahkaha ile güldüğü Tully tam 8 dk sürüyor :))(Babytv)

Ama açıkça özgüranne'nin bilimsel verileri benim dizi olayımı (hep diyorum burda da deyim ezel hariç) bitirse de çünkü bir ara dizi açık Berk'in arkası dönük şekilde oyun oynuyorduk bu bitti bizim evde ve daha iyi eğleniyoruz bu kesin,benim oğlum örneklerdeki gibi zekaya sahip olmadığı için (en azından şimdilik durum bu :) ) tv sebep olur diye çok korktum.Konuşma meselesine gelince kardeşim zamanında biz de tv varmıydı bilmem ama yine özgüranneden öğrendiğim o yıllarda gündüz yayını yokmuş 2,5 yaşında konuşmuş,oğlum da canı isteyince konuşuyor ama konuşmuyor sayılır doktorumuz anlarsan konuşmaz dedi.Konuşma ile ilgili sadece tv nin sebep olduğunu düşünmüyorum ben de yine nickbulamadım+1 yani :)))

Ynt: T.V. gerçekten zararlı mı??

06/10/2010 13:46:00

yelizciğim,
ben seni doğru anladım:)))

Ynt: T.V. gerçekten zararlı mı??

06/10/2010 13:50:00

aşağıdaki linkte birkaç ay evvel aynı konu uzun uzun tartışılmış, ben de kurcalarken denk geldim :)
http://www.nurturia.com.tr/questions/6d469eda-444c-44ed-b270-9d4300d2ec81/1/baby-tv

bizde baby tv yok, sadece trtçocuk ve yumurcak çıkıyor...buralarda da izlenebilecek zaten çok az şey var. Gece bahçesi (rüya seviyor ama 10-15 dk izliyor sadece) ve caillou bizim neredeyse tek izlediklerimiz. Bizim izleyeceğimiz şeyler açıksa zaten hiç bakmıyor ve ilgilenmiyor, zaten genelde de açık olmuyor.
Açıkçası akşamları oyundu, dışarı gezmesiydi derken zaten pek TV ile alakamız olmuyor, ama çok çok yorgun geldiysem, ve hiç enerjim yoksa arada yarım saat Caillou izlemiş diye kendimi suçlu hissetmiyorum...
Üstelik Rüya, son derece sosyal, herkesle ilişki kurup arkadaş olabilen, gayet konuşkan ve pekçok şeyi söyleyebilen, 2-3 kelimelik cümlelere geçmeye başlamış bir çocuk olduğu için gayet rahatım.

Ha, çocuğu ağzına emzik tıkıp bütün gün evlilik programı/kral tv/abuk subuk çizgi film önünde oturtursunuz..o başka, sanırım buradaki hiç kimse de böyle birşeyi kastetmiyordur..

Ynt: T.V. gerçekten zararlı mı??

06/10/2010 17:09:00


Ben de TV'ye tamamen karsiyim. Bilgisayardan kirk yilda bir kisacik video seyrettiriyoruz, o da istemeden, telefonumuzu bulup kendi aciyor. Acinca hemen elinden alamiyoruz maalesef.

TV'nin onune bitki gibi gecip seyretmenin zararlari bilim dunyasi tarafindan net bir sekilde kanitlandi. Celiskili gordugunuz calismalar, makaleler karsi propaganda yapmak isteyen cocuk kanallari ve icerigi sahiplerinin harcadigi paralar sayesinde internette dolasiyor. O kadar buyuk bir pazar ki bu cocuk urunleri reklamlari vs., ebeveynler arasinda ciddi bir direnme cikmasin diye ugrasiyorlar.

Amerika'da cok ciddi catisma var iki grup arasinda. Surekli karsi arastirmalar ortaya cikiyor. Maalesef yine daha bilincli, egitimli aileler gercekleri kavrayabiliyor, bilinc duzeyi dusuk aileler propaganda kurbani oluyor.

Ailenin geliri ve egitimiyle cocuklarinin TV seyretme orani ters orantili su an Amerika'da.

Onceki TV tartismasi gectiginde taze nurturialiydim, kacirdim ama burdan birsey eklemek istiyorum:

Bu soru, TV seyretmenin konusma uzerine etkisi yonunde odaklanmis. Tartismalarda bahsi gecmeyen birsey var: Nilberk dokunmus biraz.

TV acikken direk seyretmese de TV sesi esliginde oyun oynayan cocuklarin oyunlarinin gelisiminin eksikligi gozlemleniyor. Soyle:

Cocuklar bebeklikten cikip cocukluga gecerken "pretend play" yani kendilerince oyun kurup, karakterleri ve esyalari oynatmalari, hikaye yaratmalari cok onemli bir asama. Bu sayede kavramlar oturuyor, dikkat gelisiyor, noronlar baglaniyor.

Eger arka planda TV varsa, cocuklarin kurduklari oyunlar derin ve uzun olamiyor. Kesiliyor, cunku TV sesi ciddi bir uyaran ve korsan dalga gibi araya girip herseyi bozuyor.

Konusmayi geciktirici oldugunu ben de yakin cevremde gozlemliyorum ama bazi cocuklar cok ozel oluyorlar, naparsaniz yapin konusuyorlar.

Ancak yukarida anlattigim sey bence daha vahim. Cocuklarin beyinlerdeki noronlar ilk 6 yas icinde baglaniyor ve belli yollar (path) olusuyor (wiring). Birkez olusunca da sistem oturuyor, ilerleyebildigi kadariyla kaliyor.

Onun icin biz cocuklarimiza karsi bu noronlarin hakkiyla birlesmesi icin firsat tanimaya mecburuz diye dusunuyorum :)

Ynt: T.V. gerçekten zararlı mı??

06/10/2010 17:41:00

Kesinlikle Seda ,ben özgüranneyi okuyunca yaw sesi bile duymasın dedim hatta evde terör estirdim.Sonra çaresizlik anlarında bir de babytv yi max.10 dk izlediğinden terör halimi yumuşattım:)
(Ayrıca,tek bir dizi izliyorum onda da Berk babasıyla arka odada kuduruyor beni aramıyor bile)

Ynt: T.V. gerçekten zararlı mı??

06/11/2010 04:32:00

tamam biz sizi basbasa birakalim bu konu basligi altinda, damla'ya da soylemeyiz :)

Ynt: T.V. gerçekten zararlı mı??

06/11/2010 04:45:00

Daha önce çok yazdım, blogda da yazdım, burada da yazdım. Yine de yazmaya karar verdim. :) Neden? Burada olan anneler evet bilinçli ama burayı okuyan o kadar insan var ki bilmediğimiz... 

TV konusunda o kadar çok araştırma var ki karşıt yönde.  Ayşe (kendisi ABDDe doktorasını bitirmektedir) bu konuda binlerce makale paylaştı. Konu üzerinde uzman. Onun anlattıkları var. Araştırmalardan bir tanesindeki örnek sayısı 12700. Bu bebekleri doğumdan 22 yaşına kadar izliyorlar. Gözlüyorlar. 

Demek istediğim bilim seni, beni bilmez. Günde 3 paket sigara içip sağlıklı bir insan olarak 100 yaşına kadar yaşayan var. Rakı içen öldü de su içen ölmedi mi? Yani tıbbın idda ettiği her sav için ters örnek buluruz istesek. Bi tane sigara içmediği halde akciğer kanseri olan da var. Günde 3 paket içip akciğer kanseri olmayan da var. Ama yine de akciğer kanseri olanlar için en büyük bilinen etki sigara. Bu gibi durumlarda istatistik devreye giriyor. Her yüz sigara içenden yirmisi akciğer kanseri oluyor mesela. Tv izlediği halde bundan sıfır etkilenen çocuk da vardır. 

Sadece sigara da değil, hayatımdan başka örnekler vereyim:

Dedem: 80 yasina geldi. 15 yasindan beri günde 2 paket sigara içer. Günde 2 yumurta yer. Çayina (küçük bardak) 3 seker atar. Çok çay içer. Mutlaka reçel yer. Tatliyi çok sever yer. Kirmizi ete bayilir. Etsiz gün geçirmez. Masallah diyerek... Seker yok... Kolestrol yok.. Yüksek tansiyon yok... Solunumda zorlanma yok... Yürüyüse çiksak beni nefessiz birakir.

Komsu: Hiç bir seyi yapay almaz. En dogalini bulur, köyden getirttiir, araştırır. Evinde, çevresinde sigara içilmez, içtirmez. Çok dikkat eder. Genç yasinda kanserden kaybettik. (Allah rahmet eylesin)

Esim: Küçükken hiç anne sütü almamış. Annesi hamileyken sigara içmis(kadın doğumcuya gittiklerinde doktor tutarmış sigarayı!) ve çocukluğu boyunca sigara dumanina maruz kalmis. Buna ragmen (evde sigara içilirse çocuklarda içme olasiliginın arttığını söylüyor araştırmalar) ne abi, ne esim sigara içmedikleri gibi boy, pos, dogum kilosu ve zeka anlaminda gayet iyiler. Solunum problemleri yok, astım yok. (Çok şükür)

Bütün bu örneklerden yola çıkıp hareket etmek istemezdim ben. Elbette doğal yiyecek bulmak önemli, Elbette çayıma 3 şeker atmam, benim bünye kaldırmaz onu.  Hamileyken sigara içmedim, içilen yere gitmedim. Evde sigara içilmesi yasak. Anne sütü faydalı. :)


Bu araştırmalar şunu söylüyor. Çocuğun TVye maruz kaldığı süre arttıkça etki artıyor. Bu bağlamda günde 15 dakika çocuğu giydirirken ya da işte bir zorunluluk haliyle açmak başka bir şey, bir saat oturtturmak başka bir şey. Arada bir yapmak başka bir şey, Her gün düzenli olarak izletmek başka bir şey. Bir başka araştırma şunu söylüyor. Eğer bebek tv başındayken siz de yanınızdaysanız ve etkileşim içindeyseniz tv "daha az" zararlı. Yani yine izleymeyebiliyorsan izletmemen en iyisi. Bu bir seçim meselesi. İlk iki yaş çok kritik, 3 yaş önemli, 3ten sonra moderasyon. Yani programı seçerek izletmek önemli. 

Evde arka plandaki tvnin de zararı varmış. Gerçi başına oturmak kadar değil ama yapılan araştırmalar tv açıkken çocuklarını  dikkatinin sık dağıldığını ve anne-babaların tvnin kapalı olduğu duruma göre daha az konuştuğunu göstermiş. Bizim toplumumuzda kimse tv izlemese de hep açıktır. Bunu tepeden bakarak yazmıyorum. Annemlerde, kayınvaldemlerde, amcalarımda, teyzelerimde böyle bu. Bizim evde Ela'dan önce de açık olmadı. Arka planda tvnin açık olması hali bir alışkanlık sadece. Evde ses olsun, böyle alışılmış. Oysa radyo da açılabilir istenirse. 

Ela bebekken ben Ela varken tv izledim. Onu emzirirken mesela. Daha bu "arkada açık olması da zararlı" kısmını bilmeden Ela'nın koltuğu tvye ters çevirip ara ara bi şeyler izlediğimiz oldu. Ama kimseye önermem bunu. 

Sedavesıla demiş ki: "Cocuklarin beyinlerdeki noronlar ilk 6 yas icinde baglaniyor ve belli yollar (path) olusuyor (wiring). Birkez olusunca da sistem oturuyor, ilerleyebildigi kadariyla kaliyor.

Onun icin biz cocuklarimiza karsi bu noronlarin hakkiyla birlesmesi icin firsat tanimaya mecburuz diye dusunuyorum :)"

O kadar haklı ki... Şöyle bir düşünce varmış bazı annelerde "tv izlemek çocuğun zekası açısından zararlıymış, olsun canım çok zeki olmasa da olur" Ama bu beyin gelişimi. Sadece matematik zekası, sadece o bu şu değil. Beyin gelişimini etkiliyor. Dikkat eksikliği, obezite filan derken konu çok kapsamlı. 
Son bir şey... 

Bir faktör daha var. Dedemin durumuna dönersek... Şu veriyi söylemedim mesela. Dedem her gün yıllardır 1 saatten fazla yürür. Dolmuşa, otobüse binmez. Doktorlara düzenli muayene olur. Belki bunu yapması günde 3 şekerin zararını azaltıyor. Bilmiyoruz. Bizler dışardan görüyoruz ama yaptığımız gözlem ne kadar sağlıklı? Buna güvenerek hareket edilir mi?

sevgiler.

<1234>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...