T.V. gerçekten zararlı mı??

Ynt: T.V. gerçekten zararlı mı??

06/11/2010 06:53:00

bu hep aklimda olacak seda, tesekkurler: "Cocuklar bebeklikten cikip cocukluga gecerken "pretend play" yani kendilerince oyun kurup, karakterleri ve esyalari oynatmalari, hikaye yaratmalari cok onemli bir asama. Bu sayede kavramlar oturuyor, dikkat gelisiyor, noronlar baglaniyor. Eger arka planda TV varsa, cocuklarin kurduklari oyunlar derin ve uzun olamiyor. Kesiliyor, cunku TV sesi ciddi bir uyaran ve korsan dalga gibi araya girip herseyi bozuyor."

Ynt: T.V. gerçekten zararlı mı??

06/11/2010 07:25:00

yazılanları okudum, ben de tv izlemenin konuşmayı geciktirdiğine şahidim-kendi oğlum ve görümcemizin kızında yaşadık- ancak 2 hadi diyelim 3 yaş sonrası olumlu katkılar yaptığına da şahidim... göeümcem ev hanımı kızı 2 yaşındayken 2. bebeği oldu, malesef yardımcısı da olmadığı için büyük kızını bol bol tv karşısında bırakı, kızcağız 2,5 yaşına kadar doğru dürüst konuşamadı hırçınlaştı vb. ancak 3 yaş civarı bir anda öyle bir açıldıki, ne anneden ne de babadan duyduğu duyabileceği cümleler kuruyor, inanılmaz güzel ifadeler kullanıyor, kreşe giden bir çocukla eş değer ifade kabiliyetine sahip, annesinin onu karşısına alıp konuşmak vs gibi bir yaklaşımı filan da yok... ben tv den gözlemleyip içselleştirdiğini düşünüyorum,ancak şu var ki benim oğlumda dikkat eksikliğine neden oldu tv, hala da 5 yaşına gelecek fırsatını bulsa saatlerce izlemek ister, biz mani oluyoruz- bebeklik döneminde bakıcımızı kontrol edemedik malesef-
şimdi 2.çocuğumda bu konuda daha katı davranmayı planlıyorum

Ynt: T.V. gerçekten zararlı mı??

06/11/2010 07:30:00

Ben sadece beyin gelişimi değil, psikolojik gelişimi açısından da zararlı olduğunu düşünüyorum. bizde de tv ege varken çok izlenmez. (ama müzik dinlenir genellikle bu benim çocukluktan  alışkanlığın ev sessiz olunca huzurum kaçıyor maalesef. )
Ama babamız arada ezel'i seyrediyor. biz o zaman içerde oynamaya çalışıyoruz ama aralarda babaya sırnaşma isteğiyle kaçıp geliyor babanın yanına. ve o 5'er dakikalık kaçamak anlarda baba egeyle ilgilense de egenin kafasında kötü adamlar diye bir kavram oluşmasına neden olmuş nasıl oldu anlamadık. bana "anne ezeldeki adamlar kötü adam di mi silahları var. onlarla robotları vururlar dedi."(robot nerden çıktı demeyin robot ve uzay gemisi merakı var çocuğumun. ben astronot olucam diyor uzay gemisi sürcem diyor başka bişey demiyor. )
şimdi biz bu çocuğu silahlardan uzak tuttuk hiç oyuncak silahı yok, kavga, dövüş öğrenmesin diye uğraşıyoruz. elini silah şekline bile sokmasına izin vermedik. ama 3-5 dk.lık anlarda silahla tanıştı, kötü adamların varlığını öğrendi ve korkuları başladı. çünkü odadan odaya giderken "anne orada kötü adamlar var diyor."

aynı şekilde 12 yaş küçük erkek kardeşim de annemin zeki mürenin ölümünde verdiği ani "ahh ahh vahh vahh" tepkisi yüzünden pedagogluk oldu. çünkü kardeşim şişman olursam zeki müren gibi ölürüm diye bir süre yemek yemedi. ve tuvalette sürekli zeki mürenin ona baktığını söyeldiği için tuvalete gidemedi.

tv.nin çocukların ruh sağlığında da nasıl etkiler yarattığını bilemiyoruz. ama etkilendikleri kesin.

Ynt: T.V. gerçekten zararlı mı??

06/11/2010 10:03:00

benim de cikardigim sonuc su oldu: cocugu kendi basina karsisinda oturtmak herkesce kabul edilen bir yanlis. ama cocuk programlarini anne-baba ile beraber konusarak, iletisim halinde, soru-cevap seklinde izletmek beraberce kitap okuma etkisi yapabilir (tabii sure kontrolu ile).

Ynt: T.V. gerçekten zararlı mı??

06/11/2010 10:11:00

Kızlar teşekkürler. Ne güzel şeyler yazmışsınız.
İfrat ve tefrite kaçmadıkça tvnin de bazı şeyleri görmeleri açısından yararlı olabileceğini düşünüyorum. Tabii seçilmiş programlarda ve kısıtlı sürede. Biz de izletmedik. Küçükken bize nefes aldiracak süre için 15 dakikalik boyut yayınlarının cdlerini. DVD player bozulduğundan beri de sadece akşamları sadece Caillou izliyorlar. Ama Caillounun bazı cümleleri ve hareketleri aynen onlarda da oluyor. Bunu görmek bile tvnin çocuğu olumlu-olumsuz nasıl etkileyebileceğinin göstergesi.
Ama bazı şeyleri görebilmeleri veya canlandırabilmeleri için kitaplar veya maketler yeterli olamıyor. Mesela zebrayı veya bilumum hayvanları. Hayvanat bahçesinde görmeleri tabii daha güzel ama o imkan nerde?
Bir arkadaş hep bir doktorun söylediği sözü söyler. Bu baby einstein tarzi seyler icin: O cdler zeka açmaz ama çocuk onu seyrederken annenin 15 dakika dinlenmesi ve sonra çocuğuyla ilgilemesi zeka açar diye :)

Ynt: T.V. gerçekten zararlı mı??

06/11/2010 10:18:00

Evet Caillou'yu atlamışım. O bizim ailenin 2. oğlu. Caillou ne yaparsa ege de yapmak istiyor. astronotluk sevdası da ondan geçti sanırım. Bi de "vay canına" diye verdiği tepkiler.

Ynt: T.V. gerçekten zararlı mı??

06/11/2010 10:34:00

O cdler zeka açmaz ama çocuk onu seyrederken annenin 15 dakika dinlenmesi ve sonra çocuğuyla ilgilemesi zeka açar diye :)

evet gerçekten de budur :))

Ynt: T.V. gerçekten zararlı mı??

06/11/2010 10:56:00

(Kendime dur diyorum ama duramıyorum.:( )


Tvden kastettiğimiz aslında "oynayan görüntü". TV, youtube, çizgifilm, dvd hepsi bir. Bana kalsa, mesela Ela'ya youtubedan filleri, köpekleri izletmeyi çok isterim. Eşim bir sürü belgesel almış, ilerde Ela ile izleriz diye. Yani temel duyguyu çok iyi anlıyorum. Kitapta gördüğünü hareketli göstermek ne iyi olurdu.

Ama anladığım kadarıyla sorun akan görüntüde. Bir snlik görüntü en azından 25xresim demektir. 1 dakikalık görüntü  50x25 tane resmin arka arkaya geçmesi demektir. Sorun bu akan görüntünün biz farkında olmasak da beynimizce algılanmasında. Bizim nöronlar açısından tehlike çok büyük değil ama çocukların zihninde bu görüntüler kaydediliyormuş. TVnin ya da videonun zararı içerikten bağımsız. Kötü içerik tabi ki daha kötü sonuçlar doğurur, ve baby tv normal görüntüden daha yavaş. Hepsinin zararı aynı değil kuşkusuz. Ama ben yararlı olduğunu düşünmüyorum. (İçimden inanmak istesem de)  

Annenin dinlenmesi önemli bence. Yani o anda sabrı taşmış, yorulmuş anne o 15 dakikada çocuğuyla mı oynayacak. Dinlensin, sonra oynasın. Bunda büyük bir problem görmüyorum açıkcası. Ama yine de düzenli olarak yapmasın, zor durumda kullansın. Ne bileyim 15 15 (ben izletsem nedense 15te kalamayız biz gibi geliyor.) 45 dakika olmasın. Özetlemek gerekirse: mecbur kalınca evet, ama faydalı olsun diye hayır. 

Bu dediklerim tabi 2-3 yaşına kadar geçerli olan şeyler. Sonrasında seçerek izletilebilir. 

Bu arada, okuduğumu yanlış anlatmış olmayayım adına, çocukla etkileşimli izlemek "daha az zararlı". Yani zararsız değilmiş...

sevgiler... 

Ynt: T.V. gerçekten zararlı mı??

06/11/2010 11:05:00

zaten tv izletmeyi 3 yas sonrasi icin ve 3 yas sonrasi icin de tek basina seyrettirmemek seklinde anlayip o sekilde yazmistim, ama yasi orada belirtmemisim. 3 yas oncesi hicbir sekilde seyrettirilmemeli, bunu da cikardim kendi adima, hatta 3 yas oncesi ogretici (hikaye degil) kitaplara da karsiyim ki o buranin konusu degil.

Ynt: T.V. gerçekten zararlı mı??

06/11/2010 11:08:00

Pamukelma, (yanlış olmama açısından:) senin öyle düşündüğünü tahmin ettim, şimdi dışardan birileri gelir okursa diye belirtme ihtiyacı duydum. 


3 yaş önceki kitaplar konusunda Sabiha Paktuna Keskin de aynı şeyi söylüyor.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...