T.V. gerçekten zararlı mı??

Ynt: T.V. gerçekten zararlı mı??

06/11/2010 11:31:00

Yok canım niye kızayım, aşkolsun. Sabiha Paktuna Keskin benim de %100 takip ettiğim bir bilim insanı değil. Dediklerini okuyorum, dinliyorum, okuduğum diğer şeylerle karşılaştırıyorum. 


Korsan: Ben kızgın yazıyormuşum gibi mi gözüküyor? Bilgi verirken biraz kitap gibi yazıyor olabilirim kendi fikrimi belittiklerime göre ama niye kızayım:) Sorumluluk hissediyorum biraz, yani kendini ne sanıyor filan diyeceksiniz şimdi de, ne bileyim biri okursa, benim araştırdım dediğim bir şeyi yanlış anlarsa, çocuğuna uygularsa... Kimse çocuğuna bilerek zarar vermez. Sorun neyin zaralı oluşunu bilemeyişimizde. :(

Ynt: T.V. gerçekten zararlı mı??

06/11/2010 11:31:00

yaa ben kendisinden sonradan haberdar oldum, buyuk kizim 3 yasini gecmisti. ben zaten kitapsiz buyutmustum.. kendisiyle ilgili de sunu diyeyim, "kitap okumayin" diye tek bir cumlesi yok, tamamen de cikartip atmiyor, sadece "ilk sozcuklerim" tarzi kitaplara karsi, ya da ben oyle anladim.

Ynt: T.V. gerçekten zararlı mı??

06/11/2010 11:37:00

sedavesila & ozguranne ile aynı eksendeyim bu konuda.

Tekrar yazmayacaktım, malum fikrimi biliyor bir çoğunuz ama özet geçersem, bizim özelimizde Ada 3 yaşına gelene kadar hiç TV/DVD/Bilgisayardan izleme olmadı/olmayacak. 23 aydır başarıyla uyguladık. Eksikliğini de hissetmedik ailecek. Zaten kendimiz de ne izliyorsak ancak Ada yattıktan sonra bilgisayardan (tv dahil) izliyoruz.

Konuşma bozukluğu/dikkat eksiliği/obezite/gizli otizme katalizör etkisi gibi zararlarının yanında, nöronlar meselesi en önemli konu benim için de. Daha az akıllı olsun, o kadar da zeki olmasın, ya da daha zeki olsun tartışmalarından ziyade, potansiyelini sonuna kadar kullanabileceği/geliştirebileceği ortamı anne olarak kızıma sağlamak zorundayım diye hissediyorum.

Benim bir de tv'den ya da başka bir yerden öğrenebileceği her şeyi, benden/çevresinden/kitaplardan öğrenebilir görebilir, hayal edebilir şeklinde bir düşüncem var. 3 yaşından önce kitap okumama konusuna burada çok girmek istemiyorum (malum bu konudaki fikrimi de biliyrosunuz) ancak, kitaptan gördüğü fili algılayamaz olayından önce bir de şuna bakmak lazım. Hangimiz hayatında kaç kere fil gördü :) Ya da ilk kaç yaşında gördük?

Benim için Ada; konuşmayı/renkleri/vücudundaki 35 organı/hayali oyun kurmayı/dans etmeyi/şarkı söylemeyi/sayıları/bin küsurluk kelime haznesini/vs. TV'den öğrenmiş olacaktı eğer izleseydi. Ben buradan bakmaya çalışıyorum :))

Ynt: T.V. gerçekten zararlı mı??

06/11/2010 11:38:00

bu arada, son kitabi "cocugunuzun yetenegini kesfedin"ini calisiyoruz kizimla su anda, onu aldigimdan beri "tamamdir, cozmus bu isi" diyorum kadina hehe. bilmiyorum alinti midir calinti midir denver testine de benziyor hafif ama cok daha ayrintilisi ama her soru cok akillica hazirlanmis. ya cok iyi gozlemis cocuklari ya da cocuk beynini/kalbini/gelisimini cok iyi biliyor.

surda biraz anlattim kitabi:

http://www.nurturia.com.tr/groups/thread/365520ab-1806-46dc-b306-9d8a0149b59c/1/yeni-cikmis-kitaplar#85117a7b-18ec-4b84-9657-9d91012f1d00

Ynt: T.V. gerçekten zararlı mı??

06/11/2010 12:12:00

 

Ynt: T.V. gerçekten zararlı mı??

06/11/2010 12:35:00

Başak'cım, 


İstemeden gene kişiselleşiyor yazılar ama bunu yazmak zorunda kaldım:( Blog benim kişisel alanım. Orada yazdıklarımla burada yazdıklarımın karıştırılmasını istemem. Yazma amaçlarımı çoğu okurun iyi algıladığını, o nedenle de izlemeye/okumaya devam ettiklerini düşünüyorum. Eğer rahatsız oluyorlarsa okumazlar, geçerler zaten. Ne oradaki, ne buradaki tarzım kendimi sevdirmeye/beğendirmeye yönelik değil. Aklına geleni söyleyen bir insan olmamaya çalışıyorum, internet ortamında kaynaksız ve rastgele dolaşan bilgileri arttırmak istemiyorum. 

Özgüranneye başlarken mottom, her şeyi olduğu gibi yazmaktı. Ne kadar yapabildim, ne kadar yapabiliyorum bilmiyorum ama amacım bu. Nasıl ki sen çocuğuna kızdığında rol yapmak istemiyorsun, ben de blogdaki varlığımla kızdığım şeyleri, üzüldüklerimi, korktuklarımı, sevindiklerimi, gururlandıklarımı paylaşmak amacındayım. Doğru bulduklarımı şirin görünmek adına yumuşatmak istemiyorum, çünkü önemsiyorum. Beğenmeyen de katılmıyorum desin geçsin.  Akıllanmıyorum da, bak bu başlığa gerçekten yazmayayım demiştim, duramadım. "Kendini fazla önemsemek" belki... Olabilir. İmalar, dokundurmalar, sağ gösterip sol vurmalar bana göre değil. Düşündüğümü elimden geldiğince, doğrudan söylemeye çalışıyorum. Arkadan konuşmuyorum. Çok netim yani olduğum gibiyim:) 

Bazen yazarken eğer içerik hoşumuza gitmiyorsa olduğundan daha sert algılayabiliyoruz. Bilmiyorum öyle bir şey mi? "Bence" yazısındaki örneklere kıl oluyorum. Sen neden korktun ama o kısmı anlamadım.


Ynt: T.V. gerçekten zararlı mı??

06/11/2010 12:48:00

özgüranne, yazmadan geçmek istemedim.
kendi adıma senin yazdıklarını hiç de didaktik/tepeden bakan, kızgın vs. olarak algılamadım. Aksine, nasıl yararlanabilirim, neler alabilirim diye okuyorum herkesin yazdıklarını. Mail gruplarındaki tartışmalar gibi, yazı her zaman soğuktur ve olduğundan daha sert/kötü/kızgın algılanır. hele bir de içeriğine katılmıyorsan...ama burası bir platform sonuçta ve isteyen istediği gibi okur, okumaz, beğenir beğenmez. ama sonuçta herkes ne ise odur ve ne düşünüyorsa onu yazar.

ben şahsen, zevkle okuyorum seni ve başka pekçok kişiyi :)

Ynt: T.V. gerçekten zararlı mı??

06/11/2010 13:00:00

Ben orada bilim eleştirilemez, bilim insanları eleştirilemez bağlamında demek istememiştim. Eleştirmenin bir üslubu olması lazım demek istemiştim. Mesela o Ayşe Arman'lı konferansta biri ayağa kalktı, "bence önemli olan bu" dedi Sabiha Paktuna'ya. Orada koptum ben. "Bence"deki kendine güven fazla değil mi? Yani katılmayabilirsin, dersin ki bilmiyorum benim şu yönde aklıma yatmadı dersin. Kitap konusunda aklına yatmayan bi sürü insan var. Tv konusunda mesela bi tane araştırma yok, bir sürü var. Kitap konusunu bir tek S.P.K'den duydum. Böyle bir durumda sorgulanabilir de üslup... Bilmiyorum anlatabildim mi?

Ynt: T.V. gerçekten zararlı mı??

06/11/2010 13:27:00

Teşekkür ederim Yükseltur. 


Başak, tersime geldi herhalde.:(

Ynt: T.V. gerçekten zararlı mı??

06/11/2010 13:31:00

yok yok başak öle anlamadım merak etme :)


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...