yil sonu programlari

<123>
05/26/2012 10:56:00

bu konu beni kreslerde en cok rahatsiz eden konulardan biri, pek cok okul bunu onemli bir reklam araci olarak goruyor ve ozellikle yilin ikinci yarisi tum faaliyetleri durdurup sadece buna odaklaniyorlar, ayrica cocuklari hazir olmadiklari travmatik bir deneyime zorlama, kabiliyetliler ve kabiliyetsizler gibi siniflandirma da cabasi! bu konuda ciddi olarak tartistigim bir okul okul sahibi pdr uzmani bir bey bana "bu kadar okulun ogretmeni psikologu bilmiyor bir siz biliyorsunuz bunun cocugu kotu etkiledigini, oyle mi?" demisti. onun okuluna kizini gonderen bir arkadasim son bir aydir yil sonu gosterisi icin butun gun ayni parcayla dansettiklerini anlatti, kizi artik danstan biktim anne diye dert yaniyormus, bu arada daha 3 yas grubu bu cocuk, sizlerin gozlemleri nasil?

Ynt: yil sonu progra

05/26/2012 11:24:00

Grubun "linkler"  basliginda; konu hakkinda daha once yapilan tartisma ve yazilarin linkleri verilmistir. 

Ynt: yil sonu programlari

05/26/2012 11:54:00

Bizdede 9 Haziranda yıl sonu gösterisi var. Sanırım bu durum çocuktan çocuğa ve yaş grubuna göre değişiyor. Büyük kızım 6 yaş grubunda... Geçen seneki gösteride bazı yerlerde utanıp yapmak istemezken, bu sene gösteri gününü iple çekiyor. Küçük kızımın ilk senesi olacağı için nasıl tepki verecek bilmiyorum ama bizde çıktığında yapmak istemiyorsa zorlama olmuyor.

Ynt: yil sonu programlari

05/26/2012 12:33:00

Biz de de 5yaş üstü yapıyor bir gösteri, ufak bir dans gösterisi, ama gün akışını değiştirmiyorlar bunun için. Zaten arada dans ediyorlar, o arada çalıştılar o kadar.  Bende aslında çok hoşlaşmıyorum bu olaydan ama çalışma kısmını çok abartmadıkça ve 5 yaş üstü için ufak bir gösteriyi de çok dert etmiyorum.

Ynt: yil sonu programlari

05/26/2012 12:41:00

Gosteri olayına hepten karsı değilim. Sadece yaslarına uygun olmalı ve öğretmenler cocukları cok iyi tahlil edip, kaldirabilecegi rol, oyun, dans vs vermeli. Gecen sene 2008 grubunun gösterisi yoktu, bu sene varmıs. Bakalım gösteriden sonra izlenimlerimi paylaşırım.

Ynt: yil sonu programlari

05/26/2012 19:19:00

Birkac saat önce benzer bir tecrübeyi atlatmıs bir anne olarak , 3 yas grubu için fazla geliyor diyorum. Gösteri 2.5 saat sürdü , bizimkiler diğer gruplara göre az sahnedeydiler , ama ona ragmen 3 ayrı kıyafet 3 ayrı gösteri sundular . Üst yasların programı daha da agırdı .

 

Evet cok güzel izlemesi , insan gurur duyuyor neşeleniyor belki ama , küçük yas grubunda ( kendi kızım dahil) aglayan pek cok cocuk olunca ben biraz rahatsız oldum .

 

Sadede geleyim , olmamasını tercih ederdim , bize kayıt yaptırdıgımızda vaad edilen gibi , velilerin katıldıgı ve oradaki faaliyetleri izleme sansımız olan bir veli-cocuk günü ile bitirlebilseydi hersey.

2 aydır 23 nisanıydı , anneler günüydü , yıl sonu gösterisi derken biraz hırpalandıklarını düşünüyorum .

 

Ynt: yil sonu programlari

05/26/2012 19:32:00

bizde okul dönemi içinde sadece bir ingilizce gösterimsi birşey oldu, tam da gösteri sayılmaz dı.
Önce ingilizce bölüm başı çocuklar daha yokken uzun uzun bize sistemlerini vs. anlattı, sonra çocuklar normal günlük ingilizce dersinde yaptıkları gibi öğretmenleri ile birlikte oyunla karışık şarkıları söylediler, daha çok bizimde izleyebildiğimiz bir ingilizce dersi gibiydi. Çocuklarda çok eğlendi bizde.
Anneler gününde yapmadılar birşey. 23 Nisan da ise kendi aralarında birbirlerine gösteri yaptılar tüm anaokulu sınıfları olaraki hiç bir veli katılamadı. Parti gibi birşey yaptılar, en çok o hoşuma gitmişti. Kendi bayramlarını kendi kendilerine kutladılar.
Yılsonu gösterisi de yarın, aslında okulun köfte günü, o sırada çocuklarda okulcanak, anaokulu ve ilkokul olmak üzere kısa kısa gösteriler yapacaklar. Bizimkiler mesela grease müziği ile dans edecekler o kadar.
Bakalım göreceğiz ne olacak

Ynt: yil sonu programlari

05/28/2012 06:55:00

size bu konuda cuma akşamı yaşadığım bir şoku anlatmak istiyorum;  eşim ve arkadaşlarımla akşam yemeğine çıktık, canlı müzik yapılan içkili bir restoran, türkü tarzı parçalar okunuyor ama ritm biraz ağır, yan masaya bir grup geldi, yaklaşık 30 kişiler ama ortada 15 ten fazla da 5 yaşlarında çocuk var, hepsi sahnede koşturmaya başladı,  şaşırdık, garsonlara sorduk, bir anaokulunun yıl sonu yemeği dediler, sonra iki öğretmeni farkettim başlarında, kalkıp para topladılar, çocuklar bütün gece ortalarda koşturdu, bazıları bitkin düşüp masalarda uyuyakaldı bazıları sesten ve fazla uyarandan öfori yaşayıp çılgınca hareketlendiler, biz saat 12 civarı kalkarken hala kutlamaya devam edenler vardı

işte bu yıl sonu kutlaalarında gelinen son abartı noktası sanırım, çocuk yetiştirme yolculuğumuzun bir yerlerinde bu anlayışa çocuk teslim etmek ve bunu onaylayıp olayın içinde yer alan velilerle ortak paydada buluşmak zorunda kalabiliriz , ne acı değil mi?

Ynt: yil sonu programlari

05/28/2012 10:18:00

miraclelife, şaka gibi valla anlattıkların. Aileler nasıl izin vermiş gitmelerine o da ayrı bir konu, ben olsam,hadi hasbel kader yolladım öyle bir okula ama genede  yollamazdım, akşam akşam 5 yaşındaki çocuğumu , çok saçma hakikaten.

Bende alakasız başka birşey anlatayım beni şok eden. İki sene evvel di, Maya yı daha yollamaya başlamamıştım okula. Yazın havanında kötü olduğu bir gün, bir supermarketin içindeki fast food cuda, ufak, bence oldukça pis bir top havuzu var. İçinde farklı yaşlarda bir sürü çocuk, birbirlerinin tepelerine çıkıyorlar resmen. uzun uzun bakındım bunların anneleri nerde diye. Sonra fark ettim ki iki tane genç kız var, biri dışarıda sigara içiyor, öbürü orda duruyor, sonra yer değiştiriyorlar. Dayanamadım sordum ne iş diye, biz şu ana okuluyuz, yaz okulunda çocuklar diye gururla anlattılar. Çocukları oyalamak için, herkese açık olan, bedava bir top havuzuna bence biraz yüzsüzce gelip, orda vakit geçirip kendileride birşeyler yiyip ne o okul gezisi yapıyoruz diyorlar.

Gerçekten çok çok dikkat etmek lazım okul seçerken.

Ynt: yil sonu programlari

05/28/2012 11:13:00

Bizim kreşte de yılsonu gösterisi var. Mart ayında eve bir kağıt yolladılar, gösteri hazırlıkları-salon tutulması vs için 175 tl istiyorlardı, kıyafetleri de mayıs ayında bildireceklerini ve bunların da yaklaşık 150 tl civarında olacağını söylüyorlardı. Biz gerekçelerini söyleyerek gösteriye katılmasını istemiyoruz dedik. Bizim gibi 2-3 çocuk daha var gösteriye katılmayan. Ancak, mesela şimdilerde gösteri hazırlıkları için dans-vs etkinlikler buna yönelik yapılıyor. Ben nerden farkediyorum: Rüya'nın söylediği şarkılardan...


vardar ovasıııı vardar ovasıııı kazanamadııımmmm sıla parasııııı

ya da:

çemberimde gül oya...gülmedim doya doyaaaaa

ya da:

15 yaşında da nazife de hanııımmmm....kimlere aldannnmııışşşş

4 yaşında bir çocuğun ağzında bu şarkıların ne işi var, nasıl bir gösteri hazırlanıyor, ne alaka, bunun nesi "şirin" ya da "sevimli" ya da "gurur verici"....biri bana açıklasın bir zahmet !!

hakikaten inanılır gibi değil.

Ynt: yil sonu programlari

05/28/2012 11:23:00

@miraclelife, bunu kabul eden veliler var maalesef.

<123>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Guncel kres mevzuları

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...